Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rpilski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    586
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rpilski

  1. valvexa musiałem wymienić w całości bo nie dało się odkręcić głowicy bez jej uszkodzenia.
  2. A do Gumińskiego (z Bożej Woli) dzwoniłeś ? Był namiar albo w tym wątku, albo w książce adresowej.
  3. Zostało mi po budowie trochę siatki leśnej. Nawet nie wiem ile tego dokładnie jest, pewnie z kilkanaście metrów, może więcej. Zalega mi to niepotrzebnie więc jeśli ktoś jest chętny do zabrania jej to zapraszam do kontaktu na PW (odbiór własny z Bieniewic).
  4. Jedyna bateria Valvex jaką mam przecieka (kapie z wylewki). Chciałem wymienić głowicę, ale przy próbie odkręcenia śruba zaczęła pękać. Także nie polecam, same kłopoty.
  5. Niestety ja też mam ten problem z bypassem. Zgłaszałem go do producenta w 2013 roku . Odpowiedź od producenta sterownika była jak poniżej. Niestety nie rozwiązało to problemu i bypass, jak to ktoś napisał "chodzi jak chce". "...Jeżeli chodzi o sterowanie bypassu o którym klient pisze, to klient musi jeszcze sobie obniż parametr „MIN” która określa minimalną temperaturę na nawiewie. Obniżenie tylko temperaturę zadaną do 12C nie załączy bypassu jeżeli minimalna temperatura nawiewu jest ustawiona np. 15C. Mimo że na wyciągu jest 23C to temperatura zewnętrzna 16C jest wartością blisko minimalnej dopuszczalnej granicy i sterownik blokuje chłodzenie żeby nie dopuszczać do spadki temperatury na nawiewie do 15C. Więc klient musi obniżyć parametr „MIN” np. do 12C i wtedy wszystko będzie dobrze. Sterowanie odbywa się na podstawie dwóch czujników nawiew i wyciąg a nie tylko wyciąg...." Ja mam wcześniejszą wersję sprzętu sterownika i miałem update softu na jesieni 2013 (wtedy gdy zgłaszałem problem z bypassem) - wersja softu z marca 2013. Niestety latem tego roku przekonałem się, że to nie rozwiązało problemu. Niestety u mnie wysłanie sterownika = konieczność odpięcia rur od reku (uszczelnione taśmą klejącą) oraz zdjęcie reku z półki (reku jest na półce pod sufitem) więc nie palę się tak do tego...
  6. Jeszcze problemu z przechowaniem nie mam, bo szukam źródła zrazów. Teść zawsze przechowywał w lodówce (w worku foliowym) i jakoś dawały radę, można też zakopać w wilgotnym piasku. Szczepiłem za korę (kożuchówka) - wtedy niestety trzeba właśnie długo trzymać zrazy bo kora musi dobrze odchodzić (w "normalnym" roku to zwykle okolice początku maja), w tym roku chciałbym zaszczepić też przez stosowanie (tą metodą można szczepić wcześniej niż za korę). http://rod.lomza.pl/documents/wspolne/Szczepienie_podstawy.pdf
  7. Zbliża się powoli wiosna, czas zacząć myśleć o szczepieniu drzewek. Mam parę dzikich jabłonek i gruszek u siebie, które chcę przeszczepić. Czy macie może w swoich ogrodach smaczne jabłka lub gruszki na zdrowych drzewach, z których mógłbym pobrać zrazy (czyli takie gałązki, które się szczepi) ? Drzewa mogą być stare, nie ma to znaczenia, byleby nie były porażone chorobami wirusowymi albo bakteryjnymi. Ja póki co mogę na razie odwdzięczyć się tylko zrazami dzikiej jabłonki, która rośnie u mnie (siewka) i smakuje podobnie do Koszteli.
  8. Nie łączyłbym światła i cyrkulacji CWU. Cyrkulację włączam kilkukrotnie rzadziej niż światło. W kuchni też mam zaplanowany włącznik cyrkulacji, tyle że jeszcze nie zebrałem się , żeby go zamontować. Mam to zrobione na przyciskach bezprzewodowych Zamel (miało być na kablach, ale ostatecznie wyszło za mało żył na to co chciałem włącza). Nie jest to najtańsze, ale sprawdza się i dodatkowo można ustawiać różne tryby pracy np. włączenie na określony czas .
  9. Chwilę pomieszkałem i wiem, że wszystkie włączniki do oświetlenia, rolet, bramy, powinny być blisko wejścia do danego pomieszczenia. Rolety mam sterowane radiowo i włączniki umieściłem przy drzwiach - szczęśliwie nie umieszczałem ich przy oknach jak czasem sugerują różne poradniki czy też instalatorzy. W kuchni jednak włącznik od ulubionego oświetlenia żony nie znajduje się jednak przy drzwiach i nie raz już specjalnie musiałem podchodzić do niego , gdy gasiłem wszystkie światła w kuchni. W garażu mam w jednym końcu bramę garażową a w drugim końcu drzwi. Oświetlenie zewnętrzne przed bramą może być włączone na stałe przyciskiem, ale znajduje się on przy bramie - a oświetlenie do tej pory zawsze chciałem zapalić będąc raczej w pobliżu drzwi a nie bramy - powinien być raczej przy drzwiach bocznych. W holu zrobiłbym też więcej przycisków krzyżowych do oświetlenia - na etapie projektu zakładałem, że zrobienie tego jednego czy dwóch kroków nie zrobi wielkiej różnicy i ograniczyłem liczbę tych przycisków, jednak w praktyce widzę, że dużo wygodniej byłoby mieć przycisk od razu pod ręką po wyjściu z danego pomieszczenia. Włącznik oświetlenia w łazience zrobiłbym wewnątrz łazienki , podobnie jak włącznik włączający cyrkulację CWU oraz włącznik zwiększający wydajność wentylacji - byłoby dużo poręczniej. Mam zrobione odłączanie gniazdek zasilających sprzęt RTV gdy załączam alarm - no ale gdy chcę nastawić nagrywanie jakiegoś filmu o 23:30 to muszę kombinować z podłączaniem tv do gniazdek znajdujących się w innym miejscu - teraz w pobliżu siebie zaplanowałbym gniazdka wyłączane i nie wyłączane.
  10. No właśnie. Trzeba sobie zakupić albo wypożyczyć kilka central. Przywieźć je do domu. Ustawić w miejscu gdzie mają być zamontowane i posłuchać, której nie słychać w nocy np. w sypialni (trzeba zaczekać do późna, żeby "szum tła" np. przejeżdżające samochody nie zakłócił sprawdzania). Oczywiście trzeba to robić w warunkach docelowych, czyli po wykończeniu i przy wstawionych drzwiach oraz najlepiej meblach. Po takim teście wybór centrali i miejsca jej zainstalowania będzie oczywisty.
  11. Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.
  12. "większość włamań odbywa się przez garaże" - gdzie są dostępne takie statystyki ? Garaż połączony drzwiami z częścią mieszkalną to po prostu część domu i powinna być w związku z tym tak samo zabezpieczona przed włamaniem jak inne części domu. Bardzo cenię sobie przejście z domu do garażu - super wygoda. Nie postrzegałbym też bezwarunkowo dużej powierzchni garażu jako wady. Niektórym tej powierzchni godpodarczej brakuje i żałują, że garażu nie mają większego (wcale nie dla samochodów). A wybudowanie i utrzymanie (podatki) oddzielnego domku godpodarczego/ogrodowego jest zwykle droższe/m2 niż powiększenie garażu.
  13. Pytanie nieprecyzyjne - kruszywa są różne. Dobrze byłoby, żebyś wiedział co konkretnie chcesz kupić. Były podawane różne namiary na dostawców wysil się i poszukaj - użyj googla lub szukaczki forumowej.
  14. może poczytaj sobie o tym zagadnieniu, ja mam dachówkę, więc nie wgłębiałem się w temat http://www.e-dach.pl/a/2596,blacha-dachowa-a-instalacje-przeciwodgromowe http://www.forumsep.pl/printview.php?t=3833&start=0
  15. Mam odgromówkę. Ta argumentacja ze słupami blisko to "mądrość ludowa" nie mająca potwierdzania ani w teorii, ani w praktyce. Gdybyś robił odgromówkę, zastanów się, czy nie udać się do firmy, która się w tym specjalizuje. Będzie drożej, ale może zrobią to z jako takim pojęciem i pomiarami. Generalnie jeśli chodzi o elektryków z którymi miałem kontakt przy budowie, to żaden nie miał porządnej wiedzy na ten temat, owszem przy początkowych rozmowach deklarowali się, że robią, znają się, ale jak przyszło do szczegółów i zobaczyli, że ciemnoty nie można wcisnąć to się raczej wycofywali. Nawet mi jeden powiedział, że on to by nie podłączał uziomu od instalacji odgromowej z uziemieniem instalacji elektrycznej. No comments..
  16. szpilka17 - zmniejsz sobie otwory na drzwi - tak jak poradził Sławko123. Z tego co pamiętam z okresu wybierania drzwi to różne firmy produkujące drzwi mogą mieć różne standardy otworów - wymiar zależy od producenta i od rodzaju ościeżnicy (są 2 lub trzy najpopularniejsze standardy).
  17. Mój elektryk znowu twierdził że w tych przełącznikach SPAMELa są kiepskie zaciski - ukręca się gwint. Nie wiem na ile jest to reguła, czy może miał taki jeden przypadek.
  18. Ja za swoją rozdzielnicę budowlaną (słupkową) , kompletnie wyposażoną płaciłem w 2009 roku 550PLN. Producent - elspan http://www.elspan.pl/ sprzedają też na allegro przy umawianiu się na montaż upewnij się, że dany elektryk ma odpowiednie uprawnienia (budowlane). Zapytaj czy w ostatnim roku załatwiał taką sprawę w RE Pruszków (RE Pruszków ma większe wymagania formalne niż np. Stoen w Warszawie). Ja miałem niepotrzebne "przejścia" w tym temacie, zarówno przy podłączaniu prądu budowlanego jak i przy odbiorze budynku. gdyby ktoś był zainteresowany to mogę swoją rozdzielnicę budowlaną sprzedać za 100PLN lub ew. zamienić na coś.
  19. resztki styropianu można rozdrobnić i użyć do rozluźnienia gleby. Można to zrobić ogrodowym rozdrabniaczem do gałęzi, ew. "dzieckiem" (chociaż ten sposób tj. "dzieckiem" jest mało przewidywalny - jak nie trzeba rozkruszać styropianu to ono może z pasją to robić w różnych miejscach budynku, a jak trzeba to zrobić akurat nie ma na to ochoty
  20. Odpowiedź na maila. Jeśli dobrze pamiętam to była chyba taka opcja w ankiecie, w której można było wybrać preferowany sposób przekazania odpowiedzi.
  21. odpowiedź, jaką dostałem (e-mailem) w związku z wypełnieniem przeze mnie ankiety dot. konsultacji dot. przebiegu KDP. "Odpowiedź wykonawcy SW Przebieg Kolei Dużych Prędkości jest efektem przeprowadzonych prac i analiz uwzględniających czynniki społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Jesteśmy świadomi, że planowana budowa KDP może być powodem niezadowolenia mieszkańców gmin objętych przebiegiem KDP jednak w związku z bardzo dużymi wymaganiami dot. parametrów technicznych stosowanych przy projektowaniu Kolei Dużych Prędkości, bardzo ograniczone są możliwości omijania zabudowań, terenów użytkowych jak i innych obiektów. Przesunięcie linii KDP w jednym miejscu skutkowałoby zmianami przebiegu na dużo większym obszarze, co jest niemożliwe w świetle dokonanych uzgodnień i ustaleń z lokalnymi samorządami. Nadmieniamy przy tym, że przy tak dużych inwestycjach nie ma możliwości wpisania się w plany zagospodarowania przestrzennego gmin. Powodem są sytuacje, w których to, plany zagospodarowania przestrzennego sąsiednich gminy nie są zharmonizowane. Nie ma wiec możliwości przeprowadzenia nowoprojektowanej linii KDP bezkolizyjnie. Informujemy również, iż wykonawca Studium Wykonalności przeprowadził liczne analizy mające na celu ocenę zasadności realizacji przedsięwzięcia. Prace prowadzone podczas Studium Wykonalności a także przyszłych etapów projektu mają na celu minimalizację wszelkich czynników mogących negatywnie oddziaływać na otoczenie. Wszelkie stosowane rozwiązania techniczne, technologie, materiały, jak również dopuszczalne maksymalne poziomy oddziaływania inwestycji na otoczenie są ściśle unormowane zarówno polskim, jak i europejskim prawem. W celu odtworzenia i połączenia infrastruktury drogowej zaplanowano budowę wiaduktów drogowych i kolejowych a także wzdłuż nowoprojektowanej linii KDP zaprojektowano drogi serwisowe (dojazdowe). Zapewnią one swobodny dojazd do nieruchomości oraz przyległych pól uprawnych. Po podjęciu przez Rząd ostatecznej decyzji o przystąpieniu do budowy KDP zostanie wszczęte przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Zawiadomienia o nim zostaną zamieszczone w prasie, w Internecie i w formie obwieszczeń wywieszonych w zwyczajowo przyjętych miejscach. W ramach tego postępowania zostanie udostępniony do publicznego wglądu raport o oddziaływaniu na środowisko. Każdy będzie mógł zapoznać się z raportem i zgłosić do niego uwagi i wnioski, które muszą być rozpatrzone przez Urząd. Ten właśnie etap będzie etapem konsultacji społecznych prowadzonym z Urzędu."
  22. sprzedam: - uchwyt geberit duofix 11.815.00.1 - do zamocowania stelaża geberit duofix do ściany - nowy, pudełko nie rozpakowywane. - 10PLN - trójząb Windsor do kosy spalinowej - nówka nie używany, z kartonowym opakowaniem (kosę ukradli zapasowy trójząb został): Windsor GRA3 - 300, średnica otworu 25mm - 20PLN - nowy (nie używany - pilarkę ukradli, zapasowy łańcuch się został) łańcuch tnący Windsor 50R52 do pilarki : 3/8" 1,3mm 52 ogniwa prowadzące - 10PLN Łańcuch stosowany jest w pilarkach DOLMAR 100 PS 341 PS401 DCS341 DCS401 PS34 DCS34 IKRA 1300B 1500B KS1400 KS 1500 OLEOMAC 935 e140 e160 E170 E190 SHINDAIWA A100 A180 300S 357 360 366 377 400 415 416 420 450 451 480 488 500 510 560 HUSQVARNA 141 243 ELECTRIC 16 ELECTRIC 316 w pilarkach elektrycznych BOSCH EINHELL JOHN DERE 36 40 MAKITA DCS330S DCS340S DCS341S DCS390SDCS400S DCS401 5012B 5014B 5014NB 5016NBUC3500 UC4000 ceny za które oferuję towar to 50% ceny "sklepowej" dla nowego towaru możliwy odbiór osobisty: okolice Bieniewic, Ożarów Mazowiecki, Warszawa (centrum) w przypadku zainteresowania proszę o kontakt wyłącznie poprzez PW
  23. Współczuję. Jeśli tego nie zrobiłeś, to proponuję zgłosić fakt kradzieży na policję.
  24. Również skorzystałem z ich usług (zmiękczacz wody z wodociągu, okolice Błonia) i potwierdzam bezproblemowość - również polecam.
  25. Patrząc na zdjęcia to moje tynki lepiej wyglądały (chociaż nie wszędzie). Z drugiej strony nie można akceptować pozostawiania ewidentnych niedociągnięć "bo u innych jest gorzej" np., żeby zmienić temat: wylewka z górami i dołami - konieczny samopoziom, ale nie ma co narzekać bo u sąsiada to tak spękała i się kruszyła, że musiał miejscami skuć i od nowa robić (przykład celowo bardzo przejaskrawiony).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...