Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kszew

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    223
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kszew

  1. Który model regulatora bardziej nada się do budynku o kubaturze 280m3: ARW 3.0/1 stopień regulacji: 1: 115V/2,2A, 2: 135V/2,5A, 3: 155V/2,8A, 4: 180V/3A, 5: 230V/3A czy ARW 3,0/2 stopień regulacji: 1: 70V/1,5A, 2: 85V/1,8A, 3: 105V/2,2A, 4: 145V/2,7A, 5: 230V/3A Lub inaczej: jak się ma zmiana napięcia do wielkości przepływu/wymiany powietrza przez centralę ? Przy ciągłej pracy centrali wymiana powietrza wynosi ok. 250 m3/h
  2. U mnie za listopad: 900 kWh na wszystko w tym na c.o. ok. 610 kWh. (wszystko na prąd) Podający zużycie energii tylko na c.o. powinni również podawać całkowite zużycie, gdyż zyski bytowe również mają wpływ na wynik c.o.
  3. Statek kosmiczny w trakcie lądowania na Ziemię zmienia położenie. Dlaczego więc jego ścianki nagrzewają się do wysokiej temperatury? Dlatego, że występuje tarcie ścianek o atmosferę, w wyniku czego wydziela się ciepło. Podobnie jest z wodą w rurkach, lecz nie ta skala wartości. PS. To co nie widać (nie da się wyczuć) nie znaczy że nie ma. Może to Cię przekona, że HenoK ma rację.
  4. Zakładam, że Pan jest obeznany w tej normie więc proszę odpowiedzieć na pytanie. Czy te wzory na obliczenie strat ciepła przez grunt uwzględniają również fakt podwyższonej temperatury pod budynkiem w wyniku podgrzewania go w okresie letnim? Bo jeżeli nie, to "obliczenia w jednej linijce" mogą być wiarygodniejsze niż wzory na 43 stronach.
  5. Nie nieporozumienie tylko daje mniejszy efekt/wydajność niż inne systemy chłodzenia.
  6. A jeśli te koszty będą stanowić np. 10% kosztów działania klimatyzacji w lecie, to nadal to będą koszty czy raczej zyski?
  7. Porównywalne wg czego? Według norm zgodzę się, że to nie będzie porównywalne, ale przy obliczeniu kosztów może to być porównywalne, gdy koszt na podgrzanie gruntu będzie bliski 0 lub zerowy.
  8. Czyli dalej to samo, opinie i epitety. A konkretnie to nie odpowiedział Pan na podane warianty.
  9. Nie. Ja podałem tylko dwa przypadki, w których straty w zimie są porównywalne. Różnica jest w tym, że w wariancie TB gruntu nie grzejemy, w moim - tak.
  10. A w jakim kraju jeśli można wiedzieć? Co do temperatur i strat przez podłogę. Pana wersja: izolacja 30cm styro i różnicy temperatur (Ti-Tg) 20-5=15 st.C (przyjąłem 5 st.C gruntu wariant optymistyczniejszy) Moja wersja: izolacja 15cm styro i 20-12=8 st.C Wychodzi, że straty ciepła nie będą się bardzo różnić chociaż 2-krotnie mniejsza izolacja.
  11. Nie wiem, bo nie mam zamontowanego termometru na powrocie. Prawdopodobnie na styku rurki z betonem osiągnie ale na końcówce pętli zdecydowanie nie.
  12. . Termostatyczny zawór 3-drogowy z nastawą 27-28 st.C na zasilaniu. A czujnika w podłodze niet, na pewno podłogi nie przegrzeję
  13. Napisał Pan raczej teorię, a w przypadku rzeczywistych domów izolowanych (nie mam na myśli domów letniskowych 6x6m) grunt pod budynkiem w zimie ma więcej niż 2-5 st.C .Wylewka ma mniej niż 26-30 st.C gdyż w domu izolowanym podłogówka działa tylko sporadycznie a nie w trybie ciągłym (ok. 2 st.C powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniach). Podałem wartości średnie gdyż takie mają rację bytu a nie ekstremalne.
  14. Nie do końca. Mam w Salonie parkiet 2cm i na nim prawie całkiem zakrywający gruby dywan i jakoś nie zauważyłem dyskomforu czy wad w działaniu podłogówki, tak więc nad każdą zmienioną instalacją grzewczą należy oddzielnie i indywidualnie dyskutować.
  15. Proszę jeszcze napisać gdzie tak jest (może na Syberii) i na jakiej głębokości pod budynkiem ale na pewno nie w Polsce. Od 3 lat nie odnotowałem temperatury pod budynkiem (0,5 m pod izolacją poziomą 17 cm EPS) mniejszej niż 10,5 st. C. To sprawdzone i to termometrem!!
  16. Jakiej wielkości dom? Bo to też ma związek z wyborem systemu grzewczego. Jaka kuchnia: gazowa czy elektryczna? Czy będzie kominek? Jaka wentylacja: grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiem ciepła? Najlepiej jak już przed rozpoczęciem budowy jest wszystko ustalone i obliczone. No i przemyśl uwagi od Arturo72.
  17. Brass Koniecznie filtr siatkowy przed pompą oraz zawory odcinające przed filtrem siatkowym i za pompą (przydatne w przypadku czyszczenia filtra lub wymiany pompy)
  18. Będę montował wentylatory EBM-y R3G175 do skrzynek. Czy nie ma przeciwwskazań, aby pracowały w pionie (oś wentylatora)?
  19. Adam_mk , a jakie sterowniki są zalecane do takiego układu? Mam prawie identyczną instalację tylko zamiast zaworów termostatycznych mam zawory nastawne imbusowe (nastawia się przepływy w poszczególnych pętlach obiegu). Jak sterować w takim układzie pompą? Chciałem kupić sterownik pogodowy ale nie znalazłem i zakupiłem pokojowy. kszew
  20. Jak wygląda sprawa listy na EBM-y? Ja planuję w lato-jesień robić instalację, więc dobrze by było, gdyby można było już zamykać listę i realizować zamówienie. Tym bardziej,że na liście jest ponad 10 sztuk.
  21. Mam bufor z deklem zakładanym od spodu mocowanym na śruby (połączenie jak kryzy). I teraz mam dylemat czym to połączenie uszczelnić? Silikonem? Wkładkami gumowymi? Czy jeszcze coś innego. Co będzie najtrwalsze?
  22. Zastanawia mnie podwyższona wilgotność. Na forum też spotkałem się z opiniami, ze niektórzy posiadacze WM mieli problemy z wilgotnością, lecz nie wiem co było tego powodem (oszczędzanie na energii poprzez zmniejszenie wymiany czy źle zaprojektowana wentylacja). Tym bardziej, że masz GWC i na chłodnicy para wodna wykrapla się, co powinno zmniejszyć wilgotność. Temperatura wewnętrzna też niczym sobie (bardziej spodziewałem się w granicy 22-23st.C). Może poeksperymentujesz bez GWC, ale wydaje mi się że wyniki (temp. wilg.) zbytnio się nie zmienią. pozdrawiam kszew
  23. Niedawno miałem ten sam problem. Wybrałem wariant pierwszy (więcej izolacji i cieńsza wylewka). Po pierwsze: wychodzi taniej, po drugie: mniejsze osiadanie izolacji pod wylewką, bo mniejsze obciążenia a co za tym idzie mniejsze ryzyko spękania wylewki (7 cm wylewki to i tak jest wystarczająco grubo). po trzecie: mając duży bufor (ja mam 1500 litrowy) zwiększenie grubości wylewki nic nie daje tj. energię akumuluje w buforze. pozdrawiam kszew
×
×
  • Dodaj nową pozycję...