Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gothic

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

gothic's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Czy uważasz, że problemy z niską wilgotnością to kwestia typu rekuperatora - w tym wypadku Wanasa? Chyba wszystkie rekuperatory bez odzysku wilogoci mogą - przy niektórych warunkach i zbyt intenstywnej wymianie - wysuszać za bardzo powietrze i sama marka urządzenia nie ma w tym względzie wielkiego znaczenia.
  2. W sumie brak jakichkolwiek opinii na temat tych urządzeń i firmy je produkującej, to też jest jakaś opinia
  3. Z pewnością trochę racji w tym jest, ale zakładam, że reku z czujnikami co2 i wilgotności będzie po prostu - w zależności od wskazań - dążył do wyrównania poziomu tychże w całym domu. Ale jak to zadziała w praktyce, nie mam pojęcia. Możliwe, że to typowy marketingowy chwyt.
  4. Kaizen: przeczytałem z uwagą o Twoich bojach z rekuperatorem iZZifast i nieco się zasmuciłem. Rozważam bowiem montaż u siebie modelu reQnet od tego samego producenta (https://cennik.peflex.pl/rekuperator-20) i zastanawiam sie teraz, czy za - jednak dość wysoką - cenę nie otrzymam produktu niedopracowanego, który nie został należycie przetestowany. Bardzo mało jest opinii w sieci o tych modelach. Podoba mi się, że reQnet ma od razu zujniki CO2 i wilgotności oraz moduł Wi-fi, ale dziś to chyba już i tak standard.
  5. Czy ktoś z Was posiada u siebie / zna ten model rekuperatora? Będę zobowiązany za wszelkie opinie. Dane techniczne: https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/rekuperatory-reqnet-h-8945
  6. Dziękuje Panowie za opinie - chyba mój wybór też padnie na Wanasa 350. Czy możecie mi jeszcze powiedzieć jak działa ten "100% Bypass", faktycznie przy nagrzanej chacie latem i chłodniejszym wieczorze, jest to odczuwalne? A samą sprawność odzysku ciepła jak oceniacie? Duże macie zimą różnice między wywiewem, a nawiewem? Zdradzicie nieco więcej z czego dorabiacie te filtry? vietcong: Filtry antysmogowe masz na rekuperatorze, czy mówisz o jakichś dodatkowych filtrach na czerpni?
  7. Dołączam się do pytania - również interesuje mnie rekuperator Wanas (model 350) - czy ktoś ma z nim (lub innymi modelami tej firmy) do czynienia? A może autor wątku może po tych 2 latach coś więcej napisać?
  8. gothic

    Szybko stygnące grzejniki

    Znalazlem kilka zdjec z kladzenia pętli - etap ten był chyba zrobiony bez fuszerki, nawet kierownik budowy chwalił Choć oczywiście nigdy nic nie wiadomo. Pętle są mniej więcej równej długości. Prędkości pompy próbowałem rozmaitych ustawień, 1-3 i auto. Na piecu ustawiałem różne wartości czynnika grzewczego, od 40 do 60. Na zasilaniu podłogówki na parterze, w momencie włączenia pieca wskazówka pokazuje ok 40 stopni.
  9. gothic

    Szybko stygnące grzejniki

    Dziękuje za odpowiedzi. Dorzucam jeszcze zdjęcia, może ktoś już po "rzucie okiem" zobaczy czy coś nie jest schrzanione w instalacji. Ewentualnie dojrzy coś niepokojącego, na co warto zwrócić uwagę. Fot 1 - rozdzielnia dla piętra. pierwsze dwie sekcje dla podłogówki (łazienka, korytarz), reszta grzejniki. Na zaworach od podłogówki były założone te termostaty, które leżą na dole, ale zostały zdjęte przez hydraulika "w celach diagnostycznych" Fot 2 - rozdzielnia dla podłogówki na parterze Fot 3 - rury i zawory przy piecu
  10. gothic

    Szybko stygnące grzejniki

    Sterownik jest na parterze, grzejniki w większości na górze. Mogę zamontować sterownik mobilny, ale nie w tym rzecz. Bardziej chodzi mi o kwestię, czy to normalne, że grzejniki tak krótko "trzymają" temperature i przez co pomieszczenia za szybko się wychładzają.
  11. Cześć, jestem na etapie "regulacji" instalacji grzewczej w nowym domu i mam trochę problemów. Może ktoś bardziej doświadczony będzie w stanie coś doradzić. Krótko o domu. Ok 200m2 powierzchni użytkowej. Parter podłogówka ok 70m2 + 5 grzejników, piętro podłogówka ok 20m2 + 9 grzejników. Grzejniki aluminiowe KFA + termostaty tej samej firmy. Kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny Ariston One Class + zbiornik 120l. Problem jaki się pojawia polega na tym, że po wyłączenia kotła (gdy zadana na sterowniku temperatura zostanie osiągnięta) grzejniki bardzo szybko stają się zimne. Już po 5 minutach są tylko ciepłe, po 15 minutach letnie, a po 30 minutach zimne. Mam wrażenie, że woda po nagrzaniu zostaje za szybko wypompowana z grzejników. To chyba nie jest normalny objaw? Zauważyłem, że w dolnych grzejnikach słychać szum, jakby pompa za szybko pracowała. Rzecz druga, to fakt, że grzejniki są gorące na górze, a tylko letnie na dole. Wiem, że to zjawisko w zasadzie prawidłowe, ale różnica w temperaturze (góra, dół) jest spora. Czy tak powinno być? Grzejniki nie są na pewno zapowietrzone. Kwestia trzecia to podłogówka. Prawie nie grzeje. Na wejściu do rozdzielacza podłogówki mam ok 40 stopni, na wyjściu wciąż około 20 i zimne rurki. Próbowałem już wszystkich ustawień pompki i nie widać efektów. Instalator już trzeci dzień "reguluje" instalacje, ale efekty tych "regulacji" wciąż dość mizerne. W między czasie instalacje najrzał drugi, niezależny hydraulik i błędów wykonawczych nie stwierdził. Serwisant od pieca (który przyjechał sprawdzić piec) również nie stwierdził uchybień, dodał tylko, że można rozważyć na instalacji montaż tzw. sprzęgła hydraulicznego, aby działała lepiej.
  12. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, Zastanawiam się, co w przypadku, gdy te elastyczne rury idą np. w stropie (w styropianie, zalane betonem) - fizycznie przecież nie da się ich wymienić (trzeba rozkuć cały strop). Zresztą nawet w przypadku poprowadzenia rur w suficie podwieszanym, to również "rozwala" nam skutecznie mieszkanie, Czy jest ktoś na forum, kto już wymieniał rury elastyczne? Jeśli faktycznie trzeba to robić, to taki system rekuperacji jest - jak dla mnie - zupełnie pozbawiony sensu ps. widziałem gdzieś sposób na czyszczenie kanałów elastycznych poprzez wyciąganie mocnym odkurzaczem nawilżonej w płynie specjalnej piłeczki, Co o tym sądzicie?
  13. oszczednyGrześ: Dziękuje serdecznie za odpowiedzi, mam już większa jasność A myślisz, ze modele z serii AirPack Home będą w następnych miesiącach (wraz z zwiększającą się sprzedażą) raczej drożeć czy nieco tanieć?
  14. Rozważam zakup AirPack 400 (wentylacja dla domu ok 180m2 (parter+poddasze), 4 os). Mam kilka pytań do użytkowników. 1. Czy dobrze rozumiem "łopatologicznie" kwestię CF i sterownika Air++? CF to dodatkowa płytka, która umożliwia lepszą regulację rekuperatora (hm, tylko dlaczego nie ma jej od razu w środku?), a sterownik Air++ to zamiennik standardowego pokrętła dający więcej informacji o działaniu całego systemu. Czy Air++ w połączeniu z CF dostarcza jeszcze więcej informacji? Czy to niepotrzebna fanaberia? 2. Czytam, że latem nawet włączając by-pass dostajemy cieplejsze powietrze (ponoć to "uroda" większości rekuperatorów). Czy to jest bardzo upierdliwe? (szczególnie chodzi mi o gorące noce). Czy warto dopłacić do modelu AirPack Home czy lepiej od razu po prostu założyć w sypialni klime? 3, Czy rurki PE-FLEX również się ociepla? 4. Czy warto dopłacać do PE-HD "kanałów z powłoką antygrzybiczną i bakteriobójczą"? 5. Czy w domu 2 kondygnacyjnym lepiej umieścić reku w garażu czy na strychu? Dzięki.
  15. Cześć, W dużym skrócie, jestem na etapie stanu zerowego, "za chwilę" zaczynam budowę ścian i na moje "nieszczęście" zacząłem zgłębiać temat WM / rekuperacji Na podjęcie decyzji nie zostało mi już nie za wiele czasu, ponieważ w projektowanym budynku mam zaplanowaną wentylację grawitacyjną i jeśli mam ją zamienić na mechaniczną, to muszę na tym etapie zrezygnować z większości kominów wentylacyjnych. Na WM jestem zdecydowany w 74,7% Niestety, pomimo rozmów z wieloma wykonawcami, wciąż mam trochę "obaw". Mam też kilku znajomych z WM w swoich domach, są zadowoleni, ale użytkują ją dopiero 1-2 lata, więc nie są w stanie odpowiedzieć na moje pytania. Dlatego zwracam się z prośbą do Forumowiczów o rady. Moje obawy budzą przede wszystkim 2 kwestie: 1. CZYSZCZENIE KANAŁÓW Temat rzeka. Słyszałem już tyle opinii, że "wiem, że nic nie wiem" Co najlepsze, opinie te całkowicie się nawzajem wykluczają. Z jednej strony (od pewnego "eksperta", który montuje WM niemalże od Bitwy pod Grunwaldem słyszę, że kanałów wentylacyjnych nie trzeba czyścić nigdy i w ogóle - w co akurat ciężko mi uwierzyć. Z drugiej strony czytam dramatyczne posty o grzybie i niemal całej tablicy Mendelejewa w kanałach wentylacyjnych po paru latach używania i konieczności wymiany tych kanałów po 10 latach (kucie ścian, stropu, itd.). Z trzeciej strony słyszę o tym, że kanały można czyścić. I tu również brak spójności. Jedni piszą, że można czyścić tylko kanały sztywne, a flex już nie, inni, że na odwrót. 2. SUCHE POWIETRZE Tu trochę kwestia jak wyżej. Z jednej strony słyszę o super świeżym powietrzu, łące w domu, o zasypianiu i wstawaniu bez zaduchu oraz o super atutach WM dla alergików. Z drugiej, że WM wysusza powietrze jak diabli (szczególnie zimą) i dla dróg oddechowych jest to jeszcze gorsze. Wiadomo, że zbyt wysoka wilgotność jest niezdrowa, ale tak samo zbyt niska. Znajomy posiada WM, mówi, że często zimą czuję po przebudzeniu "suche gardło" (i nie chodzi tu o skłonność do alkoholu . Podał też przykład, że gdy w domu z WG pozostawi na kilka dni nadgryzioną brzoskwinię, to ona zgnije, natomiast w domu z WM, ona się wysuszy na wiór. Z góry dzięki za wszelkie obiektywne głosy, szczególnie od osób, które używają WM ładnych parę latek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...