Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Muszi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    42
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Muszi

  1. Ja mam działke 16m , dom wybudowałe w granicy w roku 2007. Nie pisałem do żadnego monisterstwa. Zwykła procedura - decyzja o warunkach zabudowy, uzgodnienia, wniosek o pozwolenia na budowę. Jedynie sąsiad dał mi notarialną zgodę na budowę w granicy. Wszystkie urzędy to zaakceptowały i nie robily problemu. od strony sąsiada mam luksfery, okien dachowy nie - jedynie wyłaz na dach. co do lini zabudowy, to wyznaczyli mia ją w odlegołości 6 m od mojej granicy. dodam, że moja granica znajduje sie w odległości 6,5m od krawędzi jezdni. co w konsekwencjio daje linie zabudowy w odlegółości 12,5 od krawędzi jezdni. Mam mała działke i chciałem żeby wyznaczyli mi linię zabudowy w odległości 4 m od granicy, ale jak głowa w ścianę . decyzji nie zmnienili. Argumenty że 90%budynków na ulicy ma linię zabudowy w odległości 2 m od krawędzi jezdni nie pomogły. Jedynie mój bezpośredni sąsiad ma linie 8 m , ale on tak chciał bo ma olbrzymia działke.
  2. Miałem podobny problem (piec fakora KZ-Eko 20 KW), piec nie osiągał temperatury. Zmniejszyłem czas podawania węgla do 5 s i czas przerwy do 30 s. Piec szybko uzuskuje zadana temperature i ja utrzymuje. Jedyny problem jaki mi pozostał to niespalony węgile z prawej strony retorty (z lewej jest spalany na mączke). Spróbuje go uszczelnić jak KRiss. Pompę mam ustawiona na I bieg. Wyższe biegi powoduja u mnie szybsze wychodzenie pieca i krótsze czasy podtrzymania
  3. ja ocieplłem ścianę, kóra zakryje podbitka, potem założylismy właśnie podbitke, a reszta ściany zostanie ocieplona jak przyjdzie na to pora finansowa
  4. średnica studni chłonnej to chyba jest 50 cm
  5. Na wstępie zaznacę, że szukałem rozwiązań na forum, ale... A teraz mój problem Wodę z rynien chcę odprowadzic poza budynek. w drodze poza dzialk, nie ma tzw burzówki.działka ze sporym spadkiem w strone drogi publicznej. na koncu spustowych rynien chce zamontowac takie plastikowe studzienki rewizyjne, a do nich dołaczyc ok 2-3 m rure kanalizayjną. Do końca tej rury podłączam rurę drenarska. Rura drenarska biegnie ok 4-5 m i właczona jest do studzienki chłonnej (wysokiej na 1,2 m - taka karbowana rura). Z tej studzienki dalej rura drenarska i podłączenie kolejnej rynny (w podobnym układzie co pierwszej rynny). i znowu ok 3 m i studziennka chłonna (taka jak pierwsza) i awaryjne odprowadzenie wody rura kanalizacyjna na powierzchnie gruntu przy granicy działki. Studzienki chłonne chce zabezpieczyć od góry jaką pokrywa a w niej odpowietrzenie (przez rurę pcv z daszkiem albo cos takiego). wszystkie rury ułożone na ok 20 cm żwirku i przysypane tez ok 20 cm żwirku , reszta ziemia z wykopu. Cały wykop ma głębokośc 80 cm. Grunt na tym poziomie to piasek. Powierzchnia dachu to ok 170 m2. rura spustowa rynny fi100, w ziemi chcę fi110. Mieszkam w centralnej Polsce. Czy taki układ sprawdzi się , czy nie? Ewentualnie co zrobic inaczej ? Prosze o opinie.
  6. ja lałem beton b20 prosto do wykopu. szerokośc 40 cm, głębokośc 1,20m. nad poziomem gruntu wyrównałem bloczkiem fundamentowym. Nie wiem czy zaoszczędziłem, natomiast było szybciej i prościej. warunki geologiczne to glina z kamieniem wapiennym.
  7. W aktualnym miejscu zamieszkania mam piec na miał bez podajnika. Piec użytkuję od 2003 roku . Wnioski; nigdy więcej miału. W budowanym domu mam piec na ekogroszek.
  8. Aktualnie użytkuję schody murowane obłożone zwykłą deską sosonową (jeden stopień to 2-3 deski złożone do kupy). Schody robione w czasach kiedy nie było składów budowlanych (może i były ale puste). Schody maja już prawie 20 lat. przetrzymały już mnie (byłem dzieckiem) i teraz testują je moje dzieci. wg mnie po tylu latach intensywnego uzytkowania nie wyglądaja źle. Zresztą w budowanym właśnie domku zdecydowałem sie na schody sosnowe (dokładnie udało mi się kupić parapetyo gr. 4 cm za 33 zł 1metr bieżący szer., 30 cm). Uważam, że spełnia swoje zadanie i będą służyły długie lata. Cena czyni cuda. mnie nie stac na dąb i tyle.
  9. Muszi

    Zwrot VAT

    Kupiłem w tartaku deski podłogowe sosnowe . na fakturze wpisano pkwiu 20.10.21-10.00.01. w rozporządzeniu z wykazem materiałów nie ma takiej pozycji. Jest natomiast 20.10.21.-10.1 - tarcica podłogowa iglasta strugana. Moze ktos wie czy odlicza sie vat na deski podłogowe czy nie? szukałem na forum ale nie znalazłem nic. pomózcie bo desek mam sporo - cały dom , więc i kasy sporo do odzyskania może byc!!!
  10. tez aktualnie robia u mnie tynki. Domu nie dogrzewam, sami murarze mówią, że to bez sensu. Na zimno narzekają, ale dogrzewać nie każą. A tynki są gładziusienkie, żadnych gładzi nie będzie.
  11. aktualnie mieszakm w domu, mój gabinet sąsiaduje ścianą z nieogrzewanym garażem. Ściana nie jest ocieplona , a od strony gabinetu jest na niej wilgoć.Dodam równiez , że gabinet jest okrutnie zimny. dom z zewnatrz ocieplony i w pozostałych pomieszczeniach jest sucho i ciepło. W budowanym domu więc ocieplan ściane między garażem a domem. Tak z doświadczenia.
  12. ja ocieplam ścianę między garażem a domem (garaz nieogrzewany) styropianem gr 10 cm.
  13. Tłumienie dżwięków mnie nie martwi, przecież styropian tez sie daje pod wylewki w przypadku wykańczania podłogi panelami. zastanawiam sie tylko czy wciśnięty między legary, które pod wpływem siły nacisku na podłoge będą pracowały, nie będzie "skrzypiał". Zgadzam się, że w przypadku wełny nie ma tego dylematu skrzypienie, niestety styropian juz mam i małe szanse na jego sprzedaż.
  14. W planach były panele - kupiłem więc styropian na podłogę. Plany uległy zmianie i ma byc podłoga z desek na legarach. czy można między legary włożyc styropian? Czy w nie będzie on "skrzypiał"? W poradnikach piszą, że może byc wełna i styropian, ale nie wiem jak to w praktyce jest. Prosze więc o radę - styropian czy wełna między legary. Podłoga ma byc na poddaszu uzytkowym - sypialnie. Styropianu niestety oddać nie mogę bo murarze zniszczyli w całej partii jego opakowanie. p.s. szukałem na forum ale niestety nic w tym temacie nie znalazłem .
  15. Mam mozliwośc zakupu po promocyjnej cenie parapetów wewnetrznych drewnianych. Ich długość odpowiada dokładnie wymiarom okien, co oznacza, że nie zostaną zagłębione w ścianie. Czy ktoś montował parapety bez wpuszczania w scianę?Czy taki montaż jest dopuszczalny, jeśli nie to dlaczego.. Może ktoś ma zdjęcia parapetów nie wpuszvczonych w ścian, prosze o ich przesłanie. Pozdrawiam
  16. ja kupiłem (jeszcze nie połozyłem ) 10 cm toprocka i 10 cm superrocka. Wełna Rockwool. Cena za 1 m2 wełny (10+10) 30 zł brutto. cena z lutego br. Wełna o dobrym współczynniku. Dodatkowy plus wg mnie to że jest to wełna skalna, niezmieniająa swojej objetości i odporniejsza na wilgoć niz wełna isovera czy ursy. dodatkowo wg producenta nie wymaga mocowania za pomoca sznurków.
  17. Muszi

    tynki 2008

    Ja płace za tynki cementowo - wapienne (tynki w trakcie ) 20 za 1 m2 robocizna . Tynki bardzo gładkie, tak ze nie będe robił z nimi juz nic więcej, tylko białkowanie i farba. Żadnych dopłat za okna , naraozniki itp nie ma.
  18. Dlaczego płyta wiórowa ma sie nie nadać na podłogę? Ja w aktualnym mieszkaniu mam podłogę z płyty wiórowej - płyta pocięta w kwadraty i ułożona w cegiełke a między kwadratami listewka na wpust. Płyta polakierowana i od 1990 r wszystko okej. Podłogi intensywnie użytkowane. W nowym domu tez planuje na poddaszu taka podłogę. Wg mnie rozwiązanie dużo lepsze od paneli.
  19. Ja mam zrobione "po staremu" czyli z cegły, drutu i betonu - murarz je wykonał podczas budowy. Koszt mały, jakość dobra. Świadomie zrezygnowałem z prefabrykatów - szkoda kasy na taki sam efekt. Niestety nie wszyscy murarze dzisiaj potrafia to zrobic lub poprostu im sie nie chce (inwestro ma kase to kupi prefabrykat)
  20. Ja wode mam zrobioną w PVC a Co I Cwu w miedzi. Od dawna jestem użytkownikiem centralnego (dotychczasowy dom , ok 20 lat) i wiem, że zagotowanie wody w centralnym to żaden problem, w zwiazku z tym plastik w tym zakresie mi nie odpowiadał.
  21. ja równiez miałem słup tpsa na działce. Biegnacy od niego kabel przeszkadzałw postawieniu ściany kolankowej. Napisałem do tpsa pisemko, że w dniu x rozpoczynam prace związane z budową ściany kolankowej co spowoduje zerwanie lini telefonicznej. po kilku dniach przyjechali i przestawili słup. Z nimi wszystko na pismie - listem poleconym albo na biuro podawcze z potwierdzeniem otrzymania pisma.
  22. a jak biegnie siec kanalizacyjna? jana swój koszt (cos ok 800-1000 zł) wykonałem nową studzienke kanalizacyjna bezpośrdnio w śeci kanalizacyjnej biegnacej obok mojej działki (tak kazały warunki przyłącza).
  23. Kupiłeś może ten kocioł ze Stalbudu ? Co możesz o nim powiedzieć? Może ktoś inny użytkuje ten piec, prosze o uwagi. Robia go z blachy ST3S AL - dobra jakościowo czy nie?
  24. ja za uzgodnienie nie płaciłem nic... widac co gmina to obyczaj
  25. wyślę Ci zdjęcia na email, może to wyjasni w jaki sposób rozwiązałem problem kotłowni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...