Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bajzi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    583
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez bajzi

  1. geno: już widzę, jakby wyglądało najnowsze mostowe cudo sir normana fostera gdyby wzięli się za nie sami konstruktorzy....... wybacz, ale czasy oświeconego człowieka renesansu dawno minęły. teraz mamy specjalizacje. ale tak jak konstruktor "zna" się na architekturze, tak i architekt "zna" się na konstrukcji. projektowałam hale stalowe z płytami sandwiczowymi, słupy i kratownice ale ich nie liczyłam- nota bene: miałam taki przedmoit na studiach - nie rysowałam również szczegółów połączeń ani liczby nitów przy połączeniach - to już należało do konstruktora. jak się każdy zajmie swoją działką, to będzie dobrze. a co do słupów na poddaszu: kierownik budowy może je usunąć - oczywiście po przeliczeniu więźby, lub na oko jak się nie boi. teraz są przyjmowane takie "zapasy" w obliczeniach, że może nic się nie stanie, a jak się stanie, to zaczniecie się martwić.
  2. wyślij im poleconym informację, że zakręcasz im wodę i zakręć. a na podwórko masz prawo wjeżdżać, bo nie jest nigdzie opisane, która część jest twoja. zastanów się, czy jest możliwość całowitego rozdzielenia działki (może oprócz domu - bo podejrzewam, że ty masz jedno piętro, sąsiadka drugie).
  3. bajzi

    Procent zabudowy

    jak ci mało, to możesz poszukać innej działki. np w centrum miasta. tam są współczynniki rzędu 100%. przeciętna działka w terenie zurbanizowanym ma 600m2. 1/4 z 600m2 to 150m2. czyli budynek może mieć wymiary: 10x15m, a biorąc pod uwagę drugi zapis możesz postawić dwie takie kondygnacje o powierzchni razem 270m2. ?????!!!!!?????
  4. ja takie rzeczy zaznaczam na rysunkach elewacji: boniowane narożniki, opaski wokół okien, czy gzymsy. ale nikt tego nie robi. za drogo wychodzi, czy co? oczywiście ze szkodą dla wyglądu.
  5. elewację liczy się od narożnika do narożnika ściany, a to co jest na ścianie prostopadłej do innej elewacji. chyba, że wykusz "przedłuża" ci tą elewację. nabazgrałam, ale mi nie wyszło.
  6. studia sa po to żeby studiować. a studiować znaczy szukać, sprawdzać, analizować, a nie wyciągać rękę po gotowe rozwiązania jak w ogólniaku. to ci ludzie powinni się od ciebie uczyć a nie odwrotnie. weź mądrą książkę np poradnik majstra budowlanego i znajdź szczegóły. w niektórych reklamówkach np. koramika też są. i ucz się, bo wiecznie żyć nie będę.
  7. jest taka taśma dwustronna na milimetrowej piance. starczą ci aż nadto 4 paski po 5cm. a jak ściana jest nierówna, to po dwie warstwy.
  8. zafundowałam sobie to cudo na ścianę przy piecu i w kuchni. żeby wywiercić otworek trzeba 3 godzin, nie mówiąc już o otworze na gniazdka. w jednej jakoś się udało - cały dzień roboty i dwie tarcze diamentowe, ale druga pękła. na następnej spaliła się wiertarka. musiałam kupić wiertło wolframowe. zobaczymy. w każdym razie płytka jest warta swojej ceny. portland bronze - dla przestrogi.
  9. ja pod piecem kominkowym, który waży 230kg dałam 5cm styropianu i 15 wylewki zbrojonej prętami. mam nadzieję, że wytrzyma. ale u ciebie, to się obawiam.
  10. powodzenia. po moim przykładzie widać, że nie ma rzeczy niemożliwych: zamiast 8 betonowych słupów mam kabelek, a podobno "nic się nie da w tej sprawie zrobić". a jeden z prezesów wodociągów powiedział, że mu kaktus wyrośnie, jak miasto nam rozbuduje sieć. chyba już mu nie jest wygodnie siedzieć.
  11. pięknie radzicie, nie ma co. a potem wszyscy się dziwią, że u nas taka korupcja. niedługo dodatkowe "opłaty" będą stanowiły pokaźny procent wartości domu.
  12. ale odstąpienie od terminu musi mieć uzasadnienie np. tak jak u mnie zmiana warunków. nie mogą ci odpowiedzieć "nie, bo nie". najlepiej zebrać podpisy wszystkich budujących i wystosować pismo do ze. mi mówili, że nie ma szans na kabel podziemny. i co, wymendziłam? tak. dodam, że z zasady nie daję łapówek. a chodziło tylko o dwie chałupy.
  13. mówicie o domach. a co z mieszkaniami, spółdzielczymi własnościowymi? moje spełnia chyba tylko normy budynku magazynowego - 16st w zimie. nie ma szans, żebym zmusiła spółdzielnię do ocieplenia ścian nie mówiąc już o stropodachu. znaczy, że za parę lat nie miałabym wogóle szansy na sprzedaż?
  14. w umowie jest podany termin wykonania przyłącza. są kary za niedotrzymanie terminu. ja miałam zmieniane warunki na kabel podziemny, a mimo to robota przesunęła się tylko o miesiąc. sprawdź termin w umowie, bo może ten pan był dlatego taki miły?
  15. zaczęłam 57 tygodni temu. wszystkie przerwy technologiczne - zachowane. stan surowy do końca września, miesiąc przerwy na odsapnięcie i praca wre aż do teraz. została łazienka i drobne wykończonka (zdrowia inwestora). elewacja na jesień - niech jeszcze ściany podeschną. a zamierzam wprowadzić się jak najszybciej, pomimo tego, że dopiero w maju robią przetarg na wykonanie naszego wodociągu. choćbym latała sikać do teściowej!!! to się nazywa poświęcenie.
  16. lukrecjo: ale właśnie ten przepis o ochronie cieplnej zapewnia ci to, że nawet, gdy nie budujecie w tym samym terminie, twój dom jest "zabezpieczony" z każdej strony. może właśnie tak masz w projekcie: twoja ściana +połowa tego ocieplenia daje współczynnik U zgodny z normą. ale to nie tylko się dzieje przy szeregówkach. przy dobudowie też to stosuję, choć to niby ten sam właściciel. ale różnie może być. a poza tym dwa budynki nowy i stary różnie "pracują", dlatego ja w dylatację wkładam styropian tylko po obwodzie. pozdrawiam.
  17. w moim zbiorze praw tom II prawo budowlane i mieszkaniowe cz. 1 tak jest to opisane. ale już podaję podstawę przepraszam i kajam się. rozp min infrastruktury z dn 12 kwietnia 2002 w spr. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. + normy branżowe, ale nie mam do nich wglądu, a właśnie o nie chodzi najbardziej. ale właśnie twoja sytuacja jest przykładem, że powinno się tak robić jak pisałam. każdy budynek - pomimo, że w szeregu powinien spełniać wymagania ochrony cieplnej budynku. a co by się stało, gdyby twój sąsiad nie wyraził ci na te 10cm zgody? bezprawnie nie możesz wejść na cudzą parcelę.
  18. prawo budowlane i mieszkaniowe poz. 106 par. 329 z załącznikami
  19. no i może coś do kieszonki wpadnie... inicjatywa się czsem opłaca - mówiłam o premii oczywiście.
  20. tak jak fundamenty. bezwzględnie.
  21. przepraszam za nieobecność. wracam do tematu. zadzwoniłam do mojej współpracującej pani instalatorki. powiedziała, że powinno być napowietrzenie kanalizacji (bo tak to się bardziej fachowo nazywa). wyprowadza się je ponad dach, dobrze jak nie ma wentylacji w pobliżu, czasem na strych nieużytkowy, a czasem jak jest to mały pion to są zaworki napowietrzające. dwa ostatnie sprawdzają się przy dobrej pogodzie i ciśnieniu, ale czasem ciśnienie jest bardzo niskie i wtedy........ mi wyprowadzili przewód na strych, ale zaznaczyłam, że jeden smrodek i będą poprawiać.
  22. chyba masz uczynnego sąsiada. zastanów się, komu z sąsiadów nadepnąłeś na odcisk? najlepiej sprawdź sobie w prawie budowlanym, co to jest "istotna zmiana", bo oni lubią koloryzować (ale nie wiem jak wygląda ta pergola). niektóre rzeczy można wcześniej wpisać w dzienniku budowy, ale nie po kontroli. dla ciebie najlepiej zrobić tzw. rysunki powykonawcze i dostarczyc je do nadzoru. napewno dali ci termin. według mnie nie jest to istotne odstępstwo od projektu.
  23. czy trzeba to robić, czy są jakieś inne - dodam - sprawdzone rozwiązania?
  24. ja kafle brałam z gaji. mysłowice, katowicka 60. zaproponowali fajny rabat, ze zwrotem czy wymianą nie ma kłopotu, terminowi. w supermarkecie to ja najwyżej mogę kupić jajka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...