Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Damian i Ola

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    20
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Damian i Ola

  1. Przecież, jeśli się nie mylę, energia jeśli jest dostarczana przez GWC do Rekuperatora powinna wpływać dodatnie na bilans energetyczny wymiany - więc warto. GWC w przypadku niskich temperatur zewnętrznych zapobiega zamarzaniu wymiennika Rekuperatora (przeciwprądowego) i obniżaniu jego sprawności, w ten sposób dodatkowo ratuje naszą kieszeń.
  2. Rewelacja, efekty są imponujące!! A jak w ostatnich zimowych dniach sprawdza się Wodny 1, czy równie dobrze ?? Piczman pewnikiem poda nam garść informacji może ktoś jeszcze się pochwali.
  3. Sucho to dobrze i źle jednocześnie. Dobrze bo jak jest sucho to jest ciepło i grzyb nam się nie pojawi. Źle, bo suche powietrze jest bardzo męczące i niezdrowe. Dobrze jeśli utrzymuje się w zakresie 40% - 60% zimą przy ok 20st C, poniżej 30% już jest bardzo niezdrowo. Jeśli leci dużo pary to i straty są spore, Reku się nie wyrabia.
  4. To oznacza, że jest super!!! A jak wygląda kwestia wilgotności w domu, czy się za bardzo nie przesusza?
  5. Moje GWC tak na prawdę pracuje od kilku dni ( temp. spadła poniżej 0 C ). Pomiarów jeszcze nie robiłem, temp. glikolu jest w tej chwili w okolicach 12-13 stopni. Wiem że liczymy dla niższej, może spadnie wraz z czasem trwania zimy !? Będe obserwował i po jakimś czasie opiszę swoje doświadczenia. Ma być w piątek ponad 10 stopniowy mróz u nas, wszystko stanie się jasne jak słońce i myślę da to potencjalnym ochotnikom motywację do wykonania GWC u siebie ! Pozdr. Wiem okres przedświąteczny masa zajęć, zakupy, porządki itd itp. ale... Jestem ciekaw jak sprawdza się wodny po pierwszej fali mrozów?
  6. Z niecierpliwością będę czekał na relację z działania systemu przy zimowych warunkach, mam jeszcze czas na ew korekty, rury będę zakopywał dopiero w przyszłe lato
  7. Nie, palaczy goni się kijami i wychodzi o wiele taniej i zdrowiej dla wszystkich. W końcu mój dom , moje zasady.
  8. Ciśnienie będzie stałe, ale nie da się określić z góry oporów tłoczenia i dobór pompy optymalnej będzie raczej kłopotliwy (kosztowny), lepiej od razu kupić jedną pompę która się sama dopasuje i jeszcze poda zużycie prądu w W. Co do czujnika temperatury to pompa ma wbudowany czujnik pozwala on na obniżenie parametrów pracy w trybie nocnym, ale to raczej będzie zupełnie zbyteczna funkcja. Inny problem, o którym właśnie się dowiedziałem to wkraplanie wilgoci wewnątrz elektryki/elektroniki pompy, prędzej czy później to ją wykończy i to dotyczy chyba wszystkich pomp (CO), które są przystosowane do tłoczenia czynnika o wyższej temp. niż temp. otoczenia. Trzeba by to jakoś zaizolować termicznie i paroszczelnie.
  9. Dzięki za szybką odpowiedź, Piczman Długość całkowita 150m to nieco (60m) więcej niż u Ciebie, ale miałem okazję kupić taniej u producenta, musiałem jednak cały "krążek" będzie większy zysk/strata energii cieplnej. Opory powinny być mniejsze przy większej średnicy, a roztworu glikolu nie będzie tak dużo ok 120 litrów w rurze plus wymiennik i rezerwuar jakieś 15 litrów to wszystko. Co do pompy zastosuję może drogą ale samoregulującą się Grundfos ALPHA2, jest bardzo elektrooszczędna i dopasowuje siłę do oporu. Dzięki za informację na temat doboru nagrzewnicy, w Łodzi jest przedstawiciel i u niego zamówię. Z tego co widziałem na zdjęciach to twoja nagrzewnica jest niewielka 24 x 24 cm?? a ile ma rzędów i jak sprawdza się w praktyce czy jest wystarczająca, wiem że zima jeszcze przed Tobą ale lato już było i to z upalnym sierpniem? Ja zamówię nagrzewnicę na wiosnę może do tego czasu będzie zima i podzielisz się swoimi doświadczeniami. Ps. Gratuluję artykułu w Muratorze, całkiem fajnie opisali, od razu skojarzyłem. Pozdrawiam Damian
  10. Witajcie, ja również zabieram się do budowy wodnego 1, co prawda finalizacja będzie w dość odległym czasie ale pierwsze kroki już uczyniłem, mam 150mb rury niebieskiej fi32 i przepusty pod fundamentem, będzie jedna pętla, powierzchnia mieszkalna to ok 110m2 i teraz rodzi się pytanie. Jaką zamówić w Juwencie nagrzewnicę, (czy z oferty np.: NLW) czytałem na ich stronie, że w zasadzie zrobią każdą ale po co przepłacać? Jakie Wy koledzy kupiliście i jak wyliczaliście ich wielkość? Ps. rurka będzie zakopana na 1,5 m grunt piaszczysto/gliniasty bardzo mokro (dolina Neru). Pozdrawiam Damian
  11. Brak opinii, czy mam z tego wnosić, że tylko 1 Osoba na Forum Muratora miała Bliższy kontakt z Voltexem, czy może pozostałe nie mają ochoty podzielić się swoimi opiniami?
  12. Sam grunt tak wynika z - http://www.cetco.pl/index.php?k_d=353&
  13. wg dokumentacji na ścianach bocznych wystarczy docisk gruntu. "biała wanna" - http://www.wolf-szczelnebudowle.pl/index.php?id=bw01 Mój domek będzie niewielki ok 80m2 zabudowy, a budował będę faktycznie "w wodzie" Ciesze się z opinii, że to działa.
  14. Dostałem wszelkie materiały od przedstawiciela handlowego, i po ich analizie wiem, że maty potrzebują docisku (w poziomie płyty fundamentowej min 15 cm grubości, w praktyce więcej wg obliczeń) i solidnych ścian bocznych najlepiej monolitycznych, mogą być z bloczków ale zbrojone. Jestem zainteresowany opiniami osób które już coś takiego robiły, mają u siebie w piwnicy, spotkały się z tym w praktyce informacje teoretyczne wyszukałem sam, ale to tylko teoria, a praktyka jest dla mnie bardzo istotna. Jednym słowem, czy to się sprawdza??? jeśli tak to warto! Pozdrawiam słonecznie
  15. I właśnie dlatego pytam i oczekuję na odpowiedzi, jeśli możesz to naświetl sprawę tak jak ja widzisz.
  16. Maty+szpachla bentonitowa, potrzebne będą dodatkowo kołki do mocowania no i ew taśma uszczelniająca do połączeń. Oszczędność na betonie to różnica w cenie "zwykłego" betonu w stosunku do wodoszczelnego lub jeszcze droższego rozwiązania tzw "białej wanny".
  17. Co do kosztów to wyliczony koszt izolacji matami wyniesie mnie 5 000 zł (brutto) oszczędność będzie na "zwykłym" betonie a i pewność większa niż przy papie na lepiku, tam każdy otworek to tragedia, maty doszczelniają same drobne uszkodzenia i są wiecznotrwałe. Czekam na opinie kogoś kto ma u siebie w domu podobną izolacje. Pozdrawiam i dzięki za dotychczasowe opinie.
  18. Dzięki, na razie prowadzimy walki urzędowo-prawne, ale jesteśmy dobrej myśli. Pozdrawiam D.
  19. Podobno większość materiałów u naszych sąsiadów (Niemcy, Czesi) jest tańsza. Jeśli ktoś ma blisko do granicy to nic tylko korzystać!!
  20. Raczej wiadomości ogólne, ale nie wynikające z lektury materiałów producenta (te czytałem) lecz z doświadczenia własnego, z montażu, użytkowania, jak sprawdza się w realnych warunkach, czy rzeczywiście w 100% zabezpiecza przed wodą i wilgocią piwnicę itd itp.
  21. Witam! Jestem z Łodzi, ale korki już mi zbrzydły i uciekam z miasta, na razie to tylko przygotowania do migracji. Pozdrawiam
  22. Witam! Jeśli ktokolwiek używał lub ma jakieś doświadczenia z użyciem mat bentonitowych typu Voltex, to będę wdzięczny, jeśli się podzieli ze mną swoim doświadczeniem. Jestem w fazie projektowania domu z podpiwniczeniem, podpiwniczenie jest niezbędne, a warunki wodne trudne, płytko woda, szukam najlepszego i trwałego zabezpieczenia przed wodą, żeby nie mieć krytego basenu w piwnicy. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...