Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

magicc

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    328
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez magicc

  1. Robertsz ma rację- niektóre produkty brzęczą i tyle z powodu fatalnego montażu. Można się ratować zalewając klejem dławik, ( ale nie wiem co z chłodzeniem) albo go wywalić, ( czego nie polecam, bo taki triakowy ściemniacz to 'sieje' po sieci takie zakłócenia że hej) Natomiast Same lampy żarowe ( w tym halogeny0 mają obciążenie li i jedynie typu R, natomiast gadżety do nich podłączane ( transformatory) dopiero zmieniają ich charakter. Posłużyłeś się tutaj skrótem myślowym , ale niektórzy to mogą tak zrozumieć, ze źródło światłą samo w sobie jest C, lub L)
  2. Nie rozumiesz bo, nie wczytujesz się w tekst, albo nie rozumiesz mojego pomysłu- Napisałem: Bowiem sytuacja jest taka- w momencie kiedy sterownik decyduje o podwyższeniu temp z nocnej na dzienną ( 8 rano) kocioł się włącza i grzeje- to oczywiste. Jednak w sezonie wiosennym i części sezonu jesiennego, a także w kilka, kilkanaście dni zimowych, przedpołudniową porą świeci tak mocno słońce, że zyski ciepła przez odsłonięte okno tarasowe jest tak duże, że potrafi zapewnić komfort cieplny, cóż z tego, jak dzieje się to ok. godziny 10. Robiłem kilka razy eksperyment i w takie dni wyłączałem piec- dom nagrzewał się od słońca sam do 21 stopni. dopiero po południu była konieczność dogrzewania. Ta godzina, czy półtorej później w dochodzeniu do temperatury komfortowej nie robi mi różnicy. Żaden, ale to żaden z opisywanych przez Ciebie elementów ( co zresztą potwierdzasz pisząc: gdy tylko zostanie osiągnięta nastawiona wymagana temperatura, a bardziej rozbudowany pozwoli tez zrobić sobie strefy czasowe, dzienne czy tygodniowo i inne bajery nie zrealizuje otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Czyli mówiąc językiem bardziej zrozumiałym- ten układy nie mierzy zakłócenia. Dostęne na rynku regulatory pogodowe, regulują moc kotła, lub temperaturę obiegu w zależności od temperatury, - a nie od potencjału pogody, ponadto nie mają wpływu na nastawy sterownika wewnętrznego. a to jest zbyt późno a nie od potencjału pogody.
  3. tak, bowiem zmierzchówka jako taka służy do włączania i wyłączania oświetlenia. I dlatego czujnik powinien być zamontowany w miejscu reprezentatywnym - a takie miejsce to z pewnością jest ściana północna. Wszystkie inne pomysły to naciąganie i używanie tego urządzenia w sposób niestandardowy.
  4. Chyba się nie zrozumieliśmy... Z tekstu wynika, że mam sterownik i niestety nie daje rady w takich sytuacjach. mam także sondę zewnętrzną zwaną sterownikiem pogodowym. mam także dodatkowe sterowniki ( termostaty) na poszczególnych obwodach. Tutaj chodzi o zbudowanie prawdziwego PID-a z czujnikiem zewnętrznym- na rynku tego nie ma, pojawił się chyba w eurosterze takie wewętrzne A zwykły palacz z łopata realizuje nastawy w głowie idąc do kotlown i i patrząc na niebo i słońce.
  5. Panowie, jeśli nikt nie zauważył mojej ironii, to napiszę to wyraźniej- mój post miał zdecydowanie zniechęcić kolegę do samodzielnej budowy instalacji. Bowiem jak ktoś pisze o + i - w instalacji, oznacza że troszkę dawno nie miał kontaktu z instalacją elektryczną budynku, A wtedy samo narysowanie schematu nie wystarczy- bowiem na równi z topologią układu ma znaczenie wykonanie, a to nabywa się wyłącznie poprzez praktykę, której koledze brak. Układ można rozwiązać na kilka sposobów, jednak zastosowanie prądu stałego z definicji uniemożliwia zastosowanie nap. puszkowych wyłączników schodowych które załatwiły by sprawę od rękei, a w przyszłości nie możesz stosować żarówek energoszczędnych. ( to była ironia) Robertyu- nie obraź się, jednak to nie jest forum instalatorów. Zresztą idż do sklepu, na opakowaniach wyłaczników są schematy, albo poszukaj w internecie. jak coś zaproponujesz to zapytaj czy dobrze, wtedy pomożemy.
  6. Ostatnio się nad tym zastanawiam, czy nie zrobić właśnie takiego obwodu. Bowiem sytuacja jest taka- w momencie kiedy sterownik decyduje o podwyższeniu temp z nocnej na dzienną ( 8 rano) kocioł się włącza i grzeje- to oczywiste. Jednak w sezonie wiosennym i części sezonu jesiennego, a także w kilka, kilkanaście dni zimowych, przedpołudniową porą świeci tak mocno słońce, że zyski ciepła przez odsłonięte okno tarasowe jest tak duże, że potrafi zapewnić komfort cieplny, cóż z tego, jak dzieje się to ok. godziny 10. Robiłem kilka razy eksperyment i w takie dni wyłączałem piec- dom nagrzewał się od słońca sam do 21 stopni. dopiero po południu była konieczność dogrzewania. Ta godzina, czy półtorej później w dochodzeniu do temperatury komfortowej nie robi mi różnicy. Więc pomysł jest taki- zainstalować czujnik, tak aby w dni w których świeci ostre słońce, piec się wyłączał. Koszt niewysoki, okablowanie mam. Ciekawy czy się sprawdzi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie u każdego będzie działać- ważne jest ukierunkowanie domu na strony świata, jak też budowa wewnętrzna- ciepło pozyskane prze okna od strony południowej musi się ładnie rozprowadzać po całym domu, ale akurat u mnie jest to dobrze przemyślane.
  7. tak możesz zrobić to za pomocą linii telefonicznej, możesz też bezpośrednio telefonować na posterunek, 15 lat temu tak działało 90% systemów.
  8. hm a regulacja zasłonięcia rolet w zależności od nasłonecznienia ( aby ładny półmrok utrzymać w pokoju)? a wyłączanie zawczasu kotła kiedy świeci ostre słońce ( i będą zyski ciepła), a wiadomo, że czujnik pogodowy tego nie wyczai bo jest od strony pólnocnej ? to takie mocno naciągane, ale gdybyś zaczął życ zgodnie z porami dnia, to jescze budzik mozna podłączyc do zmierzchówki, lub czajnik, ew. ekspres coby zaraz po pobudce było czym gardło przepłukać.
  9. no kolego, jak do pokoju przychodzi kabel z +i minusem... to masz problem. Co prawda zarówki będą sie palić nawet zasilane prądem stałym ( nawet lepiej niż przemiennym) jednak obecnie przepisy wymagają także przewodu PE.
  10. nie zgadzam się z Tobą w żaden sposób. A wodomierz zamontuj sobie w kuchni, lub koło TV, aby był do niego dobry dostęp w razie godziny W. Obecnie instalacje sa tak rozbudowane, że wyłączenie 1 bezpiecznika nie powoduje ciemności w całym domu, a poza tym- ile razy się to zdarza ? Raz na pięć lat? u mnie u rodziców ostatni raz zdarzyło się to 10 lat temu, u mnie 4 lata, a to dlatego że pod napięciem dotknąłem się przewodu wystającego z niezabudowanego wyłącznika.. A problemy z wieszakami i lustrami masz przez całe życie. a w przypadku zagrożenia życia... proszę Cię, najpierw ewakuacja, a potem do złącza z zewnątrz... Już widze jak najpierw biegniesz do rozdzielnicy, potem dopiero ewakuujesz dzieci, a na końcu lecisz po pieniądze i dokumenty...
  11. nieprawda. mam taką czujkę, nie dojść, że należy co jakiś czas szczepić, codziennie na spacer wyprowadzać, karmić, a czasem i sprzątać po niej, to jedynym sposobem na złodzieja jest rzut w niego w/w czujką, albo poczekać aż złodziej umrze ze śmiechu podczas zabawy z sierciuchem. Jest szansa, że pies pomoże pakować fanty złodziejowi, pod warunkiem że ten nie będzie pakował kojca.
  12. to bardzo dobry temat dla osób które lubia się babrać w elektronikę. jest wiele rozwiązań, ale jednym z najrozsądniejszym cenowo jest oprarcie układu o 1 wire. Kupujesz potrzebną ilość czujników Dallas DS 1820 ( lub jego odpowiedników). Montujesz banalną w układzie sieć. Szukasz w internecie odpowiedniego programu do podłączenia tego przez RS 232 do komputera. ( oczywiście, dziś przez USB, więc należy zastosować przejściówkę). I teraz zaczyna się praca informatyczna. Aby to kontrolować komp musi być cały czas włączony. Więc albo znajdziesz jakiego używanego laptopa, albo kupujesz np. Asusa 500, instalujesz oprogramowanie, a wyniki oglądasz sobie przez internet za pomocą dowolnego innego komputera w dowolnej części świata. Ale dzięki temu możesz do ten system z czasem rozbudowac i podłączyć do tego kamerę, jakiś wyłącznik lampy... Zabawa naprawdę dobra.
  13. do wszystkich co mają rozdzielnicę w przedpokojach- czy w przedpokojach też macie główną szynę uziemiająca? jest trochę... trudna do ukrycia, a sama estetyką nie poraża... A co montażu- wybrać ściankę o niewielkiech powierzchni i zbudować przedściankę z GK. bez kucia, bez problem można zmieścić wszystkie kable. To ma sens, jeśli obok montujemy dalszy osprzęt- rozdzielnice pod TV i multiswich, ew. telefoniczną, rozdzielnica automatyki...
  14. I nie tylko europa wschodnia. Jeśli w jakimś banku na zachodzie lub w innym kraju ktoś widział oświetlenie ogólne z led, to tylko dlatego z powodów czysto reklamowych- albo producent podarował bankowi takie oprawy, albo bank podkreśla swój status przez takie sczegóły albo chce pokazać jaki to jest dbały o środowisko naturalne. Na pewni nie z powodów ekonomicznych. Montaż takiego oświetlenia zwraca się po 8-10 latach ciągłej eksploatacji. W tym czasie zdążysz wynienić z 40% źródeł światła i zrobić 2 przebudowy. Co w ogóle stawia to na przegranej pozycji. Są firmy, które nie tylko stosują LED, ale jeszcze kupują od ZE energie "zieloną" po 60 gr za kWh. I to tylko dlatego że ich stać.
  15. to jak czujka powiadomi o fakcie wykrycia intruza to odrębna sprawa. A czujka powinna być odporna na zakłócenia- czyli koty, psy, padające światło przez okno, kaloryfer, grzejnik elektryczny czajnik bezprzewodowy, ekspres, kocił CO. Ma włączać alarm po wykryciu człowieka. Czukji zewnętrzne maja być odporne na czynniki atmosferyczne. masz już jakies pomysły jak to zbudować? ogólny opis budowy? Podczerwień, mikrofala, dźwiękowa?
  16. tak myślałem. Jednak lepszym rozwiązaniem jest podłączenie plusem masy, uziemienie bez zmian, a zaoszczędzony przewód wykorzystujemy do sterowania. Tak jarku, właśnie kolega z krzys i aga natchnęli nas do tego salomonowego rozwiązania.
  17. to prawda, ceny podświetleń led spadają i są naprawdę niewiele większe od podświetleń w stosunku do świetlówek ( mam tutaj na myśli reklamy zewnętrzne podświetlane od wewnątrz, bo tam stosuje się świetlówki, dużo świetlówek). Jednak gdy stosujesz naświetlanie z zewnątrz to jedynie metalohalogen.
  18. Stosujesz takie coś: http://fif.com.pl/produkt/27/288 oraz dowolną ilość wyłączników monostabilnych ( dzwonkowych). Dowolnym przyciskiem włączasz/wyłączasz światło. Przytrzymując długo regulujesz natężenie oświetlenia. Układ z pamięcią startuje od ostatniej ustawionej jasnośći. Proste i funkcjonalne.
  19. W kotłowni masz nie założony grzejnik, przekręciłeś i woda poszła jak "szalona" ? Czyli eksperyment się udał- otworzyłeś zawór. W tą samą stronę kręć zaworem przy grzejniku. na 99% jest w lewo ( w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara)
  20. To całkiem proste ). Potrzebujesz transformator po stronie pierwotnej 3x 400 po stronie wtórnej 230 V. ( Ale to może być zbyt prymitywne. lepiej wyprostować to napięcie prostownikiem steowanym i zastosować falownik na 230 V. Satysfakcja gwarantowana. Nie wiem dlaczego wyłączniki priorytetowe nie mogą działać poprawnie. Widocznie podział na obwody sa nie teges. Mimo wszystko taniej będzie na nowo wykonać instalację z dobrze podzielonymi obwodami i wyłącznikami niż zabawy z falownikiem.
  21. ad. 1 Saunier Duval- Thema Classic ( ale to nie kondensat) wystarczy dokupić czujnik ( sondę zewnętrzną) za 200 zł, choć sam element ( termistror ) kosztuje 12 zł. i masz sterowanie pogodowe ad4. obniżenie temp. na podłogówkę- jeśli obiegi nie są zbyt duże można po prostu zastosować zwykłe głowice termostatyczne z kapilarami którymi mierzysz temp. powrotu. Ale rozwiązanie bardziej eleganckie to zastosowanie mieszacza sterowanego termostatem- i tutaj do wyboru- czujnikiem umieszczonym w pomieszczeniu na ścianie ( wtedy ustawiasz temp jaką chcesz aby miało powietrze, albo czujnikiem umieszczonym w podłodze- wtedy ustawiasz temp podłogi ( wg. mnie lepsze) Jest zdecydowanie taniej niż stosowanie "pogodówki" do drugiego obiegu. W muratorze w ostatnich miesiącach były artykuły na ten temat, zajrzyj tam, a juk już wybierzesz sobie układ aki chcesz, to dobór elementów automatyki już będzie z górki.
  22. 1. nie wiem, kotłów jest wiele, ale każdy z modulacją palnika można w jakiś sposób przystosować do sterowania pogodowego. Lepiej kupić taki, który nie wymaga dokupienia dużej ilości akcesoriów aby ta funkcja działała ( plecam Saunier Duval) 2. To już omówiliśmy. Z kotła wychodzą dwie rurki CO - zasilanie, powrót i tym steruje piec i jego automatyka. Na ile to poźnij podzielisz to Twoja sprawa 3.Musisz zajrzeć do instrukcji obsługi i porównać te parametry. I tak będzie pracował wokół ustalonego punktu pracy dobieranie pieca aby pracował na minimum lub maksimum swoich możliwości nie ma sensu- a więc też odpada problem patrzenia na kocioł tylko pod tym względem. 4. Nie ma potrzeby stosowania aż dwóch regulatorów pogodowych w jednym budynku. Moc kotła dobierasz tym sterownikiem który jest podłączony do kotła. Cała reszta korzysta już z dostarczonej energii przez kocioł, ty musisz to jedynie rozprowadzić po domu zgodnie ze swoimi preferencjami. Jak zastosujesz takie coś w układzie jak proponujesz mimo swojej budowy nie podwyższy Ci temp. wody ponad to, co ogrzeje kocioł. A kocioł już jest regulowany pogodą. Więc układ będzie jedynie miał możliwość obniżenia temp. A to można zrobić taniej i lepiej niż tym zestawem.
  23. Zaraz zaraz... Dlaczego chcesz stosować dwa regulatory pogodowe? Będziesz ogrzewał dwa różne budynki jednym kotłem? Rozwiązania sterowania pogodowego kotłów gazowych i na paliwa stałe troche się różnią- dlatego trudno Ci będzie to pożenić. Ano dlatego, że sterownik pogodowy ma wpływ na moc kotła- dobierasz sobie krzywą wg. której ma grzać i tyle. W praktyce sprowadza się to do różnej temp. wody w rurkach Która później musisz dystrybuować po domu. Nie sadzę abyś znalazł na rynku kocioł, który umożliwia podłączenie do dwóch obiegów, a do każdego osobny regulator pogodowy. Nawet łączenie kaskadowe kotłów tego nie wykorzystuje. Napisz do czego Ci potrzebne aż tak skomplikowane sterowanie? Proponuję zrobić tak- kocioł ze sterowaniem pogodowym. Do tego termostat wewnętrzny, programowany czasowo. W pomieszczeniach w których musisz utrzymywać tem. niższą stosujesz dodatkowe termostaty sterujące elektrozaworami na rozdzielaczach, lub wprost na kaloryferach. Istnieje też inne rozwiązanie, z dwoma regulatorami pogodowymi sterującymi zaworami czterodrogowymi ( do każdego obiegu) i buforem ciepła ładowanym kotłem ( rozwiązanie wprost przejęte z kotłów na paliwo stałe) ale nie słyszałem aby ktoś o stosował w przypadku gazu- bowiem w gazie istnieje prosta metoda regulacji mocy i nie trzeba stosować buforów.
  24. he he he.. pracuję nad tym od kilku lat... Na szczęście w markecie są jeszcze sprężarki, które to kompensują. Ale i tak trzeba wstawiać kompensatory mocy biernej. Jednym słowem- masakra. Ale tu zgadzam się z Adamem- kompensacja i likwidacja strobo to nie to samo. Przesunie tylko fazę i efekt pozostanie. Jedynie jak pisze Adam przetwornica pow. 500 Hz- oko tego już nie wyłapie. Zamienniki LED sa chwilowe dla marketów nie opłacal
  25. można też inaczej. Np z jakiś powodów zyski ciepła ( albo ubytki) są mniejsze niż w pozostałych pomieszczeniach. Wobec tego dopychanie tam energii z pieca jest niemądre ( bo rośnie tam temperatura, w wtedy jeszcze więcej ciepła ucieka itp) Wtedy można, a nawet należy zastosować jakiś ogranicznik dostawy ciepła- termostat mechaniczny, zawór sterowany kablem, radiem, alarmem lub czymkolwiek. Np u mnie w sypialni, po zamknięciu drzwi+ 2 osoby temperatura rośnie do 22 st... ( a nie powinna). Zastosowanie zaworu jest jak najbardziej na miejscu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...