Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rafał_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    144
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Rafał_

  1. A może tam sobie siedzieć co chce byle odkurzacz ciągnął. Przecież nikt nie wdmuchuje tymi kanałami powietrza do domu. Toż to podobny argument do "życia" w kanałach wentylacji mech. Rozumiem, że ktoś może chcieć bardziej tradycyjny odkurzacz, ale mówienie o hodowli w rurach i rzekomym wpływie na domowników to bujdy jakieś.
  2. Mam u siebie na czujkę i spełnia swoje zadanie. Aby wyeliminować włączanie pompy obiegowej co chwilę jak ktoś się kręci po łazience, po każdym zadziałaniu pompy włącza się blokada na 15min. Pewnie co jakiś czas chodzi na darmo bo akurat ktoś nie skorzystał z wody ale bardziej w tym przypadku cenię sobie wygodę niż uczenie domowników i gości by sobie sami wodę zapuszczali włącznikiem czy pilotem.
  3. Odnośnie montażu samego pakietu. Nasunęło mi się pytanie odnośnie mycia takich okien. Trzeba będzie bardzo uważać, żeby nie usyfić ściany wewn. i elewacji. Macie na to jakiś pomysł? Oklejanie taśmą przed myciem ?
  4. Nie zauważam jakiegoś dyskomfortu ale może jakiś mało wybredny jestem Opisuję raczej swoje doświadczenia z płytą fundamentową 20cm i rurkami na samym dole. Wiele osób ma obawy czy taka opcja zadziała i jest wiele mitów typu trzeba długo czekać aż się rozgrzeje (taka sytuacja przy normalnym mieszkaniu nie występuje bo płyta jest nagrzana po lecie i kiedy zaczynamy grzać jesienią nie jest jakoś specjalnie wychłodzona) lub nie dogrzeje pomieszczenia (tutaj grubość nie ma znaczenia - znacznie ma moc "grzejnika"). Co do robienia 20cm wylewki tylko po to by mieć dużą akumulację to raczej niepotrzebny wydatek. Jak się ma "gratis" jak u mnie to dlaczego nie wykorzystać.
  5. Daje radę oznacza, że nie mam problemów w sensie użytkowania takiego systemu. W domu ciepło, rachunki za prąd zadowalające, cykle pracy PC długie. Nie stwierdziłem (po trzech latach użytkowania) okresów kiedy takie rozwiązanie by mi przeszkadzało.
  6. Nie powinno być żadnego problemu. U mnie jest 20cm betonu, rurki na samym dole i pompa ok. 4kW daje radę.
  7. Moje w takim razie lubią chłodek bo nad wymiennikiem kopią, aż miło
  8. Większość ludzi instaluje PC ze względu na COP i robi wszystko by był na jak najwyższym poziomie. Grzejąc do 50° zamiast 60° zyskasz 0,6 na COP. Dogrzewanie zasobnika grzałką by wziąć prysznic to też nie najlepszy pomysł. Po to instaluje PC by mieć nagrzaną wodę taniej, a nie drożej. Bufory, które pokazałeś w następnych postach są naprawdę fajne, ale wydanie minimum 12tys. po to by mieć grzaną wodę przepływowo - ja bym wolał wydać 4-5 razy mniej na grzanie objętościowe i mieć komfort CWU na nie gorszym poziomie. Nie napisałeś czemu instalujesz PC i czemu chcesz bufor. Jak zależy Ci na zoptymalizowaniu wydatków - zrób sprawdzoną metodą, a jak nie gra roli, to wtedy ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia
  9. Wybacz ale nie będę miał litości, jak dla mnie jest to do bani. Są dwa główne powody: po pierwsze grzejąc bufor do 60st.C będziesz miał COP ok. 2 (ja bym wolał mieć ok. 4 grzejąc tylko podłogówkę - pomijam cenę bufora). Po drugie nagrzanie bufora tylko w taniej taryfie. Jak będzie -20 to nie dość, że musisz dogrzewać dom podczas tych tanich godzin to jeszcze zgromadzić energię na czas drogich godzin. By tak było to trzeba mieć 2 razy większą moc PC niż obliczeniowa. Dodatkowo w buforze zgromadzisz max. 20kWh, a to za mało by ogrzać dom przez okres drogiej taryfy. Na rysunku masz przepływowe grzanie CWU. Może przy nagrzaniu do 60stC będziesz miał ciepłą wodę (ale wężownica będzie musiała być konkretnych rozmiarów) tylko co jak podłogówka wyssie ciepło z bufora, godz. 20:00 czas na kąpiel, a woda zimna. Zastosuj rozwiązania przetestowane przez wielu: dobrze zrobiona podłogówka (najlepiej według projektu) - bez mieszaczy, buforów, termostatów, dobrze zrobione dolne źródło (jak masz miejsce rób poziomy-chyba że w podobnej cenie masz pionowy) i nie przejmuj się, że pompa będzie pracować w drogich godzinach przy -20st.C takich dni masz max kilkanaście w roku. Jak będzie cieplej i tak będzie nadmiar mocy i spokojnie zmieścisz się w tanich godzinach gromadząc kWh w podłogówce, a nie buforze. Ja mam pompę 4kW i nie płaczę, że chodzi 24h/dobę jak jest poniżej -20st. Za styczeń poszło mi 507kWh z CWU i 1 litr paliwa do biokominka. Podejrzewam, że będziesz miał podobne zużycie, więc policz ile zaoszczędzisz grzejąc 24h (tania+droga), a ile tylko w taniej przez te kilkanaście dni w roku. Pozdr
  10. Jest pewien "mały" problem. Brak konstruktorów, którzy zrobią taki projekt i się pod tym podpiszą. I wiem co mówię bo sam szukałem konstruktora, który zrobi tak jak ja chcę. A rozpoczynając budowę nie ma się czasu na szukanie w nieskończoność konstruktora. Duża część inwestorów wie co chce mieć, gorzej jest ze znalezieniem osób/ekip do zrobienia jak należy i chcąc zrobić poprawnie nie jeden raz usłyszy się: a po co to panu, to nie będzie działać, to nigdy się nie zwróci, robię tak od wielu lat i nikt nie narzeka, pewnie się Pan naczytał "muratora" itd. Ale ja zrobiłem po swojemu i o dziwo działa.
  11. Polecam wymienniki serii L. Ja kupiłem LA0200-0350-024-1AOO-2-0-0-0350 za 209EUR netto (2 lata temu).
  12. Rafał_

    POMPA CIEP?A

    Jeszcze działa, właśnie przeszła chrzest bojowy przy mrozach dochodzących do -25stC i pomimo za małej mocy (moje celowe działanie) temperatura w domu nie spadła poniżej 20stC, ale to dzięki temu że było dużo słońca. Dzisiaj oprogramowałem włączanie grzałki na wypadek gdyby miały wrócić mrozy i słońca nie było Ogólnie jestem zadowolony, za styczeń poszło 507kWh razem z CWU. Jak bym robił jeszcze raz to dałbym nowszą wersję sterownika (ma więcej możliwości) i dał o rozmiar większe wymienniki i to nie ze względu, że mają za małą moc ale dla tego, że mają duże opory przepływu. Przy następnym domu spróbuję sił z czystym prądem
  13. Poproszę o pokazanie i udowodnienie, że parametr parowanie 65stC nie jest cudem, bo instalator powinien wiedzieć co to jest parowanie i skraplanie oraz jakiego rzędu te temperatury powinny mieć wartość.
  14. Hmmm, przy takim zużyciu to chyba brak izolacji. Taki dom nie spełni nawet obowiązujących norm.
  15. U mnie przeszło z oświadczeniem kierownika, że wykonana poprawnie, zgodnie z przepisami blablabla. Wcześniej też chcieli pomiarów.
  16. Prościej i taniej będzie zastosować prosty odcinek rury 6/4 cala do tego trójnik. Trójnik na na rurę, grzałka w trójnik od dołu. Może być taka grzałka. Wlot wody z boku trójnika, wylot na drugim końcu rury. Mam takie cudo na wszelki wypadek, testowałem i działa
  17. Pompa na studniach jest bardzo ryzykowna. Po pierwsze w większości rejonów Polski będziesz miał dużą zawartość żelaza co będzie powodować zarastanie wymiennika i zapychanie (kolmatacja) studni zrzutowej. Poza tym nie masz gwarancji, że woda której teraz masz pod dostatkiem, nagle zacznie znikać ze studni za 3,5,10 lat. Ale jest jeden niezaprzeczalny plus studni - wyższy COP
  18. Chyba przyznasz, że porównanie zupełnie nie trafione. Grzanie PC nie jest bardziej komfortowa od grzania prądem. Jeżeli już mamy używać porównania motoryzacyjnego to bardziej pasowało by porównać 2 mercedesy klasy A, jeden z silnikiem diesla a drugi z benzynowym (koszt zakupu pierwszego wyższy, ale użytkowanie tańsze, przynajmniej takie było do tej pory).
  19. Pompa ciepła nie jest panaceum na wszystko i zabezpieczeniem na starość. Nikt nie wie co będzie za 15, 20 lat i co będzie bardziej opłacalne, ile awarii będzie miała pompa i ile będą kosztować. Jedno jest pewne, wygoda grzania czystym prądem jest przynajmniej taka sama (jak nie większa) jak pompą ciepła i jedyne co się na pewno opłaci to dobre docieplenie domku. I nikt Ci nie zabroni wydać 30-40tys więcej na równorzędny system grzewczy licząc, że wydasz sumarycznie w ciągu najbliższych 30 lat mniej niż gdybyś grzał czystym prądem. Masz wiele możliwości, policz sam co ci się bardziej opłaca i wybierz.
  20. Sam mam pompę, ale wydanie 50tys. na instalację dla domku 72m2 to ekonomiczne nie będzie. Nie wiem jak zamierzasz docieplić dom, ale uzyskanie zużycia na poziomie 50kWh/m2 problemem wielkim nie jest co daje 50kWh x 72m2 = 3600kWh na rok. Dodajmy do tego 3000kWh na ciepłą wodę i wyjdzie 6600kwh. W drugiej taryfie będzie to kosztować ok. 2300zł (191zł miesięcznie). Instalacja wyjdzie ok. 10tys (5tys. podłogówka wodna, 3tys. kocioł elek., 1.2tys. podgrzewacz CWU, robocizna ok. 1tys.). Prz pompie ciepła rachunek byłby ok. 600zł/rok tylko, że przy różnicy inwestycyjnej 40tys. starczy Ci na grzanie czystym prądem na 23 lata (sprężarka w pompie wytrzyma ok. 15 lat). Oczywiście można policzyć różne wariacje, grzanie kablami a nie podłogówką wodną, powietrzna pompa ciepła tylko do CWU za ok. 6tys, pokombinowanie z lepszym dociepleniem domku itp. ale udowodnić opłacalność gruntowej pompy ciepła dla małego 72m2 domu będzie ciężko.
  21. Tak, tylko jest jedno "ale": opory przepływu rosną w kwadracie prędkości przepływu. Dlatego przyjmuje się jako optimum deltę 3-5st (energia zużywana na pompowanie jest optymalna w stosunku do COP).
  22. w 8tys. powinieneś się zmieścić o ile masz własny zestaw manometrów, pompę próżniową, zestaw do lutowania na twardo, butlę z azotem, kielicharkę i parę innych drobiazgów. Oczywiście wiedza i doświadczenie mile widziane
×
×
  • Dodaj nową pozycję...