-
Liczba zawartości
3 349 -
Rejestracja
f.5's Achievements
Lider FORUM (min. 2800) (7/9)
11
Reputacja
-
f.5 obserwuje zawartość → Aktualizacja ViCare , Przy rekuperacji jaka wentylacja w garażu? , Thessla z odzyskiem wilgoci i 7 innych
-
Przy rekuperacji jaka wentylacja w garażu?
f.5 odpowiedział demiane → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Witam. Podłączę się delikatnie do pytania. Po siedmiu latach w garażu na nadprozu pojawił się grzyb. Na ścianach i podłodze płytki i brak odpływu wody ze śniegu więc zimą jest średnio fajnie, brak wentylacji dość szczelne drzwi łączące garaż z pom.gosp. Brama w miarę szczelna i ciepła więc w garażu nigdy temperatura nie spada poniżej 5 oC grzejnik wylączony ...zresztą zaczyna też rdzewieć od dołu. Latem tez garaż co tydzień lub dwa myty więc wilgoci nie brakuje aczkolwiek wietrzymy. Wulkanizator zauważył pękniętą i rdzewiejącą sprężynę w samochodzie. Pytanie moje . Nie widzę opcji wiercenia otworu wentylacyjnego bądz pod rekuperator ścienny, szkoda elewacji i płytek , nad garażem stryszek i mógłbym wietrzyć przez sufit lecz to prawdopodobnie przeniesienie problemu wilgoci na strych nad garażem. Co powiecie na klimatyzację z funkcją grzania w garażu ? zalety to mniejszy otwór na przewody , jednostka zewnętrzna schowana za słupkiem ogrodzenia , naddatek z foto jest czy ten pomysł ma sens ? -
Thessla z odzyskiem wilgoci
f.5 odpowiedział Nanofox1 → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Jak bym zgadł że nie masz instrukcji. Poproś tego u którego kupowałeś na pewno dostał lub https://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/ tu znajdziesz . Moja rada montuj foto nie ma nic gorszego jak kontrolowac liczniki z prądu -
Widzę że jeszcze nie masz instrukcji. TG ma 2 nagrzewnice FPX i ERV ERV jest za wymiennikiem na nawiewie. Masz 3 opcje wyłączoną wowczas nagrzewnica nie działa czyli odzyskujesz tyle ciepła i wilgoci ile zdoła odzyskac sam wymiennik. Mocno sie zdziwisz ile traci ciepła a nie odzyskuje wymiennik entalpiczny szczegolnie jak zaleje się wodą chyba juz były opisane takie przypadki ze na wyciągu 21 a na nawiewie 13 i dupcia... ERV 2 i 3 wowczas nagrzewnica dba o to aby temperatura na nawiewie była o 2 lub 3 stopnie mniejsza niz z wywiewu ale to kosztuje dodatkowe kWh dziennie standardowo rekuperator na 30% zuzywa 0,55 kWh dziennie z z FPX ustawiony na 0 czyli nagrzewnica dba o to aby nie było strat na wymienniku wówczas reku potrafi zużyc nawet 4,5 kWh dziennie - sporo ale kto bogatemu ale bez pompy zabroni....... Odnosnie filtrow to w rekuperatorze nic nie wyciagałem. Po prostu ten w cleanboxie będzie musił być częsciej wymieniany a jak często ? Na to pytanie nikt nie potrafił odpowiedziec bo to zalezy od otoczenia. Nie mam podpiętego Cleanboxa pod TG nie mam modułu expansion. Nie myslalem o filtrze przed Cleanboxem nie mam tam miejsca, mam góra metr flexa ktory wychodzi z warstwy ocieplenia i idzie do cleanboxa. A tu fotka filtra z firmy jest z 3 metry nad chodnikiem blisko drzew i parkingu. Tam gdzie mieszkam jest czysciej nie mam w pobliżu kopciuchów a z okna widzę las wiec liczę ze filtry zatrzymają pyłki latem bo jestem alergikiem.
- 2 948 odpowiedzi
-
Dlatego napisałem posta aby dowiedzieć się co mi grozi w moim wypadku bo widzę że drążysz temat mi brakuje chęci. Nie w Clanboxie mam standardowy od listopada mogę podesłać link do filmiku który zamieszczę na YT. Ad 2 przed Cleanboxem nie mam miejsca na dodatkowy filtr czytałem tu że ktoś zastosował taką kaskadę filtracyjną po prostu jak Jarek zakomunikował że można palić byle czym znalazłem na allegro firmę która mi zamontowała TG zdecydowałem sie na Cleanboxa wziąłem air ++ plus Air mobila i wydaje mi sie ze zrobiłęm dobrze bo mam na strychu nowe urządzenie a nie takie jakie w 2009 roku proponowała firma która wykonywała instalację. Poprzez słabą jakośc instalacji max wydatek mam 320m3/h czyli nie 500 jak podaje producent. Reku leci na wydatku 33% co daje około 105m3/h i to mi wystarczy czasami wietrzę i to się też sprawdza. ERV ustawiłem na 0 jest komfort Dzis zmieniłem zasyfiony prefiltr zrobiłem kalibrację filtrów rekuperatos odczytał ze filtr został wymieniony musiałem przejsc procedurę czyli zatwierdzic jak by nowy filtr i na wywiewue mam znowu 0% zuzycia na czerpni 12 % i tak zostanie na jakiś czas . Brak błędó ale nie powiem że ich nie miałem temat rozwiazałem na grupie facbookowej był serwisant i juz wiedział o moim problemie. Wiec nie ma sie czego obawiać świetne rozwiazanie szczególnie jak Jarek radzi aby palić czym popadnie. Pozdrawiam.
- 2 948 odpowiedzi
-
Tak nie żałował instalacja robiona w 2009 roku w projekcie nie było rekuperacji a i firm wówczas było chyba mało na rynku wiec wyszło jak wyszło tego już nie zmienię a lepiej mieć niż nie mieć teraz to widzę bo instalacje rekuperatora miałem w listopadzie i widzę różnicę (nawet w komforcie spania). Poddasze ocieplone ale nie ogrzewane rury izolowane chyba tylko 2 cm wełną pewnie kiedyś dołożę. Teraz na poddaszu 12 przy minimalnej temp w grudniu miałem tam chyba 7 stopni wiec dramatu nie ma ale na cleanboxie pojawiłą sie rosa i trzeba pomyśleć o iglo.
- 2 948 odpowiedzi
-
Cały grudzień przejechałem na gazie 0 kominka . Od stycznia zacząłem palić w kominku chcę zobaczyć oszczędności policzyć ile zaoszczędzę montując pompę względem gazu lub drewna. Mam kominek z nasadą wodną więc woda z kominka wchodzi w podłogówkę przez bufor. to co zobaczyłem może być kurzem jasne ale dziwne ze w grudniu go na tym filtrze nie było. Zaciekawiło mnie nierównomierne wskazania zużycia filtrów. Dałem na wywiewie nowy prefiltr zrobiłem stan zuzycia i stwierdziłem ze to co oszczędzę na gazie wydam na filtr . Zmieniłem też ustawienie ERV na 0 - 96 kWh / miesiac mam naddatek z foto więc testuję rekuperator jak tylko mogę.
- 2 948 odpowiedzi
-
Mam Cleanboxa XL przed TG 500H. Taka sama sytuacja brak miejsca. Mogę zamieścic filmik na YT po 3 miesiącach użytkowania. Tak jest brudny. Lecz bardziej mnie przeraził filtr wstępny z wywiewu prefiltr 09 od stycznia zacząłem palić w kominku chyba zacznę stosować filtr stożkowy bo średnio to widzę
- 2 948 odpowiedzi
-
Pytanie gdzie znajdę opis działania nagrzewnicy ERV są tam 2 tryby . tryb nagrzewnicy widzę tylko na sterowniku Air ++ brak go w Air mobile. W tej chwili mam ustawiony tryb 2. AirPacka mam na ocieplonym poddaszu podłączyłem go pod gniazdko gosunda i widzę ze nagrzewnica działa jak powietrze w czerpni spada do około 6 stopni C. widzę taką sinusoidę rekuperator pobiera od 30 wat potem 120 wat 300 i potem znowu spada na 30 . Czy to normalne zachowanie od tak po prostu podgrzewa sobie nawiewane powietrze.
- 2 948 odpowiedzi
-
Czyli moduł Expansion przyjmuje informację od presostatu z cleanboxa i daje mi info na sterownik Air++ lub Air mobile ze filtr jest juz zabrudzony, tak to rozumiem.... Posiadam na nawiewie Clenboxa XL i w takim razie pozostaje mi organoleptycznie co jakiś czas sprawdzać jakość filtrów. Dziękuję za informację.
- 2 948 odpowiedzi
-
Witam Panowie. Pytanie do posiadaczy CleanBoxa od thessli , jest tam kabel do czego on służy. Pytam jako laik mam ten filtr lecz nie jest on podłączony do centrali. Dzięki za odpowiedz.
- 2 948 odpowiedzi
-
Montaż ramek Berker B Kwadrat
f.5 odpowiedział Robinson74 → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Ramka 4 pionowa z prawidłowym napisem. -
Witam. Jaką zakładasz temperaturę skrajną i w jakim miesiącu chesz ją osiągnąć?
-
Witam. Kocioł bierze z niego(zasobnika) wodę na potrzebę CO tylko i wyłącznie. CWU realizuje viessmannem 343F zintegrowanym z zasobnikiem solarnym 220 litrow i kolektorami słonecznymi viessmanna 200T i tak musi pozostać do czau aż kocioł wyzionie ducha.(oby jak najpózniej) Schematu nie posiadam niestety. Mieszaczem jak i pompą do podłogówki steruje kocioł poprzez czujnik pogodowy zewnętrzny (krzywe grzewcze) Czyli kocioł to zródło szczytowe i głowne i tak ma pozostać. W wypadku gdy palę kominkiem z nasadą wodną łąduję bufor górną wężownicą. energii nie jest duzo bo nasada wodna ma 4 kW jak jest czysta oczywiscie ale potrafie zmagazynowac troszkę energii. zaworem termostatycznym salusa wpiętym w bufor otwieram zawór trójdrogowy i woda z bufora trafia do kotła. a (woda) powrót z podłogówki czyli OG1 i z kaloryferów OG2 trafia do bufora. kiedy zawór termostatyczny zobaczy temperaturę nizsza niż zadana odcina bufor a powrot z podłogowka trafia prosto do kotła. Generalnie zastanawiam się nad tanią pompą może nawet ON OFF bez grzałek która w okresie powiedzmy do 0 stopni zasili ten bufor 400 litrowy do temperatury powiedzmy 50 stopni w czasie 2 - 3 godziny. (kompletnie nie jestem w stanie tego obliczyć i nie wiem czy to realne) W buforze jest oczywiscie woda a nie glikol. Problem w tym że dopóki kocioł , bufor i solary są sprawne to jestem z tej instalacji zadowolony ale myślę o dywersyfikacji i korci mnie aby zainstalować pompę ale tylko monoblok bo pomieszczenie gospodarcze jest niestety małe a inflacja zżera kasę która leży mi na koncie. Jestem w stanie też powiekszyc instalacje PV z 6 do 10 kWp lecz to i tak nie starczy na moje potrzeby żuzywam na bytowe 4000 kWh + CO 1000 m3 daje 12 000kWh i 2 kubiki drewna nie wiem ile to energii.. Jak pisałem dom budowany przez dewelopera w średniej jakości mizernie ocieplony.
- 6 odpowiedzi
-
- duży bufor
- małe pomieszczenie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Niskich temperaturach zasilania czyli o ile musiał bym zejść z 34oC ? Zauważyłem ze kocioł puszcze na OP 34 stopnie w największe mrozy (to jest max) , gdy jest cieplej też taką puszcza lecz pracuje wówczas krócej. Posiadam w prawie całym domu deskę trójwarstwową dąb który dość skutecznie izoluje ciepło z posadzki a komfort odczuwam powyżej 22 oC W łazience deska teak lita tam już w ogóle przy tej temperaturze zasilania nie czuć ciepłej podłogi. PC nie może być wpięta w zasobnik 220 litrowy bo zasobnik 220 litrowy jest do CWU kocioł Viessmanna to tak zwana lodówka nie ma opcji tam nic wpiąć oprócz kolektorów które oczywiscie są juz wpięte w ten zasobnik. Mieszkam 7 lat nie pamiętam braku zasilania napięcia.aczkolwiek czytałem o upsach i biorę to rozwiązanie pod uwagę. Mogę też wpiąć PC pod istniejące sprzęgło ale nie wiem jak piec poradził by sobie w takim wypadku. W moim wypadku na ogrzewaniem podłogowym steruje kocioł poprzez zawór trójdrogowy.
- 6 odpowiedzi
-
- duży bufor
- małe pomieszczenie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Pytanie do kolegów. Nie mam miejsca w pomieszczeniu na hydroboks. Chcę też zostawić kocioł gazowy viessmanna 343F z zasobnikiem 220 litrowym który pracuje z kolektorami słonecznymi zdaje to u mnie egzamin inwestycja była z dofinansowania wiec mam nadzieję że jeszcze posłuży zważywszy ze serwisuję regularnie. Po lewej zasobnik viessmanna Vitocell 100-B 400 litrowy gdzie magazynuję wodę z kominka który jest wyposażony w nasadę wodną 4 kW (górna wężownica) Zużywam rocznie 2 do 3 m3 drewna kominek spartherma 11 kW Dom 200 m2 budowany przez dewelopera średnio solidnie, ytong 30 cm ocieplenie tylko 15 cm austrotherm. Ocieplenie poddasza z 25 cm tyle weszło ale stryszek dodatkowo izolowałem. Podłogówka co 10 cm wszędzie oprócz pokoi na gorze tam grzejniki które są zakręcone. Wynik z ciepłowłściwie 6,2kW (moc grzewcza na C.O i na CWU) , 12 000 kWh wychodzi na zużycie ciepła na ogrzewanie bez CWU, maksymalna potrzebna moc grzewcza to 5,9 kW. Tyle teorii. zużycie gazu w zeszłym ciepłym sezonie to 1050 m3 gazu plus jakieś 2.5 m3 drewna. Temperatury uzyskiwane przy paleniu kominkiem to 24 oC termostaty się zamykają przy 23o C, gdy temperatura spada kocioł gazowy bierze ciepłą wodę z zasobnika 100-B. Największe zużycie gazu na C.O i CWU jakie pamiętam bez palenia kominkiem to 220 m3 m/c Teraz moje pytanie jak sądzicie czy to ma sens aby wpiąć pompę ciepła monoblok w dół bufora viessmanna 100-B dolna wężownica jest większa niż górna lecz parametrów nie znam zasilam podłogówkę maksymalną temperaturą 34oC zawór esbe. O strony pomieszczenia gospodarczego mam fajne miejsce na pompę ale trzeba by puścić rurociąg przez całe pomieszczenie gospodarcze ale to najmniejszy problem wydaje mi się . Od grudnia fotowoltaika 6kWp mogę rozszerzyć do 10 mam miejsce ale ale zrobiłem 6 aby załapać się jeszcze na prosumenta. Zużycie roczne prądu na cele bytowe to jakieś 4200 kWh po fotowoltaice spadnie do ....może 3000 kWh. Tyle z obserwacji a pytanie w zasadzie takie czy pompa monoblok 6kW uciągnie tak wielki bufor powyżej temperatury 34 stopnie. Jeżeli temat był poruszany ktoś ma podobne rozwiązanie to proszę o linki chętnie poczytam. Dziękuje pozdrawiam Radek.
- 6 odpowiedzi
-
- duży bufor
- małe pomieszczenie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: