Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

meeisster

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez meeisster

  1. Witam Poszukuję elektrycznego podgrzewacza wody pojemnościowego (200-300l) zasilanego prądem trójfazowym najlepiej niewielkiej mocy. (chciałbym przy okazji znacznie zwiększyć autkonsumpcję z paneli fotowoltaicznych.) Może ktoś poleci coś, bo z tego co widzę nie ma takich produktów na rynku i jedyne co to zasobnik np. kospel i grzałka 3 fazowa.
  2. Sa jakieś istotne róznice między Kaisai FLY a Kaisai GEO? MIa łbyc FLY ale niedostępny wiec jest propozycja GEO
  3. W wielu rekuperatorach można wymienić wymiennik. Zwykle jest to bardzo drogie- wymiennik zazwyczaj jest najdroższym elementem rekuperatora. Wilgotność po ociepleniu domu z oczywistych przyczyn spadnie- natomiast nie widzę większego sensu stosowania rekuperatora jak "wieje z gniazdek"- wentylacja jest wystarczająca bez rekuperatora Dobrym rozwiązaniem z tego co słyszałem obecnie jest grzanie klimatyzacją? znacznie powinna poprawić bilans wilgoci na + Podsumowując, zanim bym wydał pare tyś zł na nowy wymiennik, napewno bym się wstrzymał. a doraźnie bym zastosował nawilżacze lub poprostu mokre ręczniki itp
  4. Mój instalator twierdził że tak, tzn musi przybić swoją pieczątkę w karcie gwarancyjnej- tak czy tak polecam zadzwonić do firmy spiroflex i na miejscu najlepiej odpowiedzą na to pytanie. Co do samego rekuperatora- posiadam cały system i również jestem zadowolony (oczywiście nie mam porównania bo jest to mój pierwszy dom w którym mieszkam z WM). Posiadam werjsę pionową z najbogatszą automatyką i odzyskiem wilgoci. Odzysk wilgoci- niestety nie ma żadnych czujników- więc osobiście nie wiem czy występuje i w jakim zakresie (odpływ wody podłączony do kanalizacji) Grzałki- przez całą zimę nie zaobserwowałem żeby się załączały (jest pewien skok zużycia energii 20 stycznia- 0,75kwh- ewentualnie wtedy)- z info od przedstawiciela wiem tylko ze system anytyzamrożeniowy działa na zasadzie 3- stopni- 1 zmiana bilansu ciepłego/ zimenego powietrza, 2 wzrost prędkości wentylatorów, 3 grzałka- z moich obserwacji wynikałoby że tak najprawdopodobniej jest Zużycie energii- 0,5kwh dziennie (przy przepływie 100m3 w dzień i 70m3 w nocy- filtry na wyciągach z tkaniny filtracyjnej mocno podbijają moc wentylatora wyciągowego z 30%-na 40% przy predkości 100m3/h - co zdecydowanie daję kilka kwh w skali roku System bilansowanie nawiewu/ wywiewu działa wg mnie bardzo dobrze- nie zaobserwowałem nigdy podciśnienia lub nadciśnienia w domu i polecam rekuperator z tą automatyką
  5. no i super dzięki za info ustawienie palcem mi nie przeszkadza, to będę zamawiał
  6. Pytanie ten kaisai ma sterowanie nawiewem góra-dół tylko? Pytam bo klimatyzator będzie dogrzewał/ chłodził w domu parterowym gdzie korytarz ma 10 m którym chciałbym aby wiało, natomiast klimatyzator będzie wisiał metr z boku korytarza więc idealnie było by skierować strumień powietrza chociaż parę stopni w bok- może być na stałe. Jest to możliwie w tym modelu czy trzeba kupić coś z żaluzja 4D?
  7. Witam Podczas budowy wykonałem studnię na wodę opadową. (6m3- 6 kręgów o średnicy 1m) Z tej studni teraz chciałem czerpać wodę za pomocą hydroforu z pompą głębinową. Studnia jest położona 1m niżej poziomu domu, a dno studni jest dodatkowo 6m niżej- czyli razem 7m.- dodatkowo studnia znajduje się około 20m od domu. Wstępnie wybrałem sobie taki zbiornik oraz pompę. Chciałem zapytać czy ten zbiornik można zamontować w pionie na ścianie (tak akurat mam miejsce)- z opisu wynika że jest on poziomy- ale sprzedawca twierdzi ze to bez znaczenia...
  8. Dzięki za odpowiedzi. Dopytałem/ poczytałem i ta taryfa z najmneijszymi kosztami stałymi to Taryfa Sprzedawcy- (taryfy z dodatkami kosztują 17,5zł brutto miesięcznie więcej- niestety nie da się ich wypowiedzieć bez kary- 25zł miesięcznie- sam mam taką z dodatkami jeszcze ponad rok i tyle bedę niepotrzebnie stratny) Chyba że są jakieś opcje wypowiedzenia bez płącenia kary?
  9. Dalej niestety nie wiem jaki jest okres rozliczenia energii. Rozumiem że jest to 12 miesięcy- niestety nie wiem kiedy się te 12 miesięcy zaczyna, od podpisania nowej umowy? wymiany licznika? Druga rzecz przyjmijmy wymiana licznika była 1 lutego 2022r., Od tej pory instalacja nie wyprodukowała jeszcze nic bo nie jest uruchomiona, ale od tej pory pobrałem juz 100kwh energii i pytanie jest czy ta energia już jest w rozliczeniu i jeśli w marcu wyprodukuje więcej o 100kwh energii więcej niż zużyje to będę musiał zapłacić za te 100kwh z lutego czy nie? Jeśli instalacja zapewnia 100% zapotrzebowania- to rozumiem że taryfę powinienem wybrać o najmniejszych kosztach stałych. Czyli rozumiem że G11W, bez zadnego komfort plus, czy ktoś może porównywał te taryfy? Gdzie w ogóle je znajdę, bo szukając po internecie dowiaduje się tylko że to wina Uni ze tak dużo muszę płacić za prąd ale taryf nigdzie nie mogę znaleźć (oprócz prezentacji z obrazkami)
  10. A jest sens zmienić na rozliczenie roczne, bo dotychczas miałem 2 razy w roku? Drugie pytanie jak jest z tym wirtualnym magazynem, mogę już odbierać i jakby zapożyczać się u taurona czy dopiero jak nadprodukuję to będę mógł korzystać z magazynu?
  11. Witam Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła. W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem. Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp. Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy? Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem? Umowa: Kompleksowa Taryfa OSD: G11 Produkt: Grupowy Pakiet: Prosument Komfort Plus
  12. Może ktoś stosuje jeszcze inne rozwiązanie, dwa proste podgrzewacze wody elektryczne- jeden na zasilaniu zasobnika wody, drugi na powrocie cwu?
  13. Jak zostało wyżej napisane WM odbiera osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Co do tego co powinien zawierać taki protokół tutaj już jak widać wszędzie jest inaczej i np u nas była tylko data inspekcji, czym dokonano pomiarów, i czy są nieszczelności. Nastomiast w podpumowaniu napisano ze wynik przeglądu pozytywny i instalacja nadaje się do użytku. bo spełnia normy oraz jest zgodna z projektem (którego wiadomo nie dołączono).
  14. Poszukuję jeszcze informacji jak w ogóle kształtuje się sprawność tego układu przy danej temperaturze, tj kiedy najbardziej opłaca się grzać. Podejrzewam ze czym cieplej na zewnątrz tym sprawność grzania klimy jest większa? Druga sprawa rozumiem że największą sprawność osiągnie na ustawieniach auto? czy nie ma takiej zależności?
  15. Gazu zużywam bliżej 2000m3. Okolice 10k wyjdzie w tym roku przy obecnych cenach gazu i prądu które już obowiązują.
  16. Nie chciałbym przeznaczyć tego wątku na dyskusje czy ma to sens czy nie- bardziej interesuje mnie czy ktoś ma takie rozwiązanie i chciałby się nim podzielić. Jednak co do kosztów- obecnie roczne opłaty za prąd i gaz to około 10k. Biorąc pod uwagę że jest to duża kwota, i wzrost też duży rok do roku to wg mnie warto inwestować bo inwestycja się relatywnie szybko zwróci oraz warto się zabezpieczyć na przyszłość- np możliwością podpięcia kozy z płaszczem wodnym. Bynajmniej nie twierdze że w każdym przypadku ten układ ma sens- jak bym wydawał 5k rocznie to wiadomo nie miało by to pewnie większego sensu (zresztą dlatego miałem tylko sam gaz) no ale jak widać sytuacja jest bardzo dynamiczna i zainwestowanie obecnie w bufor+ osprzęt grzałki 5-6k nie jest jakąś dużą sumą- jeśli to miałoby zadziałać i dać możliwość podpięcia np kozy z płaszczem w kotłowni w przyszłym roku.
  17. Witam Posiadam Piec gazowy jednofunkcyjny Junkers Zsb14-5c wraz z zasobnikiem 120l i sterownikiem pogodowym cw400. Sprawuje się to dobrze i gdyby nie nowe ceny gazu (prawie 100% więcej) to bym nic nie zmieniał. Ale zapadła decyzja o fotowoltaice 10kw. więc obecnie mam około 5MWh rocznie do zagospodarowania. Pomysły są 2, wkręcić grzałkę do zasobnika dedykowanego do kotła (rozwiązanie nie korzystne bo możliwość montazu grzałki jest tylko od góry i zasobnik jest mały- tylko 120l) + dogrzewać klimatyzatorem w okresach przejściowych (jednostka 5kw w salonie) Drugi pomysł to dodatkowy bufor ciepła z opcją podpięcia dodatkowo np kominka/ kozy z płaszczem wodnym lub solarów (mieszkam na wsi dostęp do drzewa będę miał zawsze- a czasy niepewne)- tylko pytanie jak to zrobić z buforem żeby to miało ręce i nogi- może ktoś użytkuje takie rozwiązanie i podpowie co się sprawdza a co nie.
  18. Jeszcze jestem na etapie przekonywania Miałbym jeszcze jedno pytanie- z rzutu dachu bardziej pasują mi panele w poziomie, wykonawca jednak uważa że zdecydowanie lepiej zamontować w pionie bo mają dużo większą wytrzymałość (no chyba że będzie robił kratownicę pod montaż). Ktoś by mógł wyjaśnić z czego to wynika?
  19. Dlaczego optymalizatory? - Firma nr 3 robi tylko na SolarEdge (firma wydaje się że wie o co chodzi i działają w moim rejonie) - Zwiększają bezpieczeństwo ppoż - Wydaje mi się że za klika lat może być dość duża różnica w mocy poszczególnych paneli - Podgląd każdego panela z osobna Co do minusów: - Cena - Ma się co zepsuć Podsumowując- gdyby nie to że firma 3 robi tylko na SolarEdge bym się nie zdecydował na optymalizatory. Co do ceny- porównując z wyceną powyżej- tragednii nie ma
  20. Witam Proszę o pomoc, rozważamy 3 oferty do 10kw dom parterowy, dach idealnie bez zacienien, jedna połać itp. 1. Huawei 10KTL+ hyundai hie-s410vg- firma od 2 lat na rynku - 39k 2. Huawei 10KTL+ Jinko N-type- firma od 10 lat na rynku- 40k 3. SolaEdge SE10K+optymalizatory+corab encor EC370M-6-120FB 370WP- firma 10 lat na rynku- 42k Tyle co się dało dowiedzieć o pozostałych elementach instalacji to raczej zbliżone wykonanie itp. Może ktoś coś cokolwiek doda np na temat paneli w propozycji 3? bo żona już się nie odzywa bo miało być 40k.... a ja się skłaniam do propozycji 3.
  21. Dzięki za odpowiedź- w takim razie pewnie tak zrobię i zostanę przy tym co miało być A w ogóle jak z tematem sterowania (wiadomo pewnie wyjdzie w trakcie), ale klimatyzator się ustawia na zadaną temperaturę i on sobie startuje kiedy potrzebuj?, czy to raczej samemu się poprostu włącza jak się robi chłodno?
  22. Witam Chciałbym zamontować grzałkę elektryczną do tego zasobnika- mam nadmiar energi z instalacji fotowoltaicznej. (zasobnik oczywiście jest w obecnie w układzie z piecem gazowym) Z karty technicznej zasobnika nigdzie nie widzę informacji że można taką grzałkę zastosować, widzę natomiast od góry na środku otwór gwintowany 1 i 1/2 cala z korkiem (jak rozumiem jest to otwór rewizyjny do czyszczenia zasobnika). Chcialem zastosować zwykłą grzałkę np taką: (Grzałka do bojlera Galmet Kospel 3 kW 6/4 termostat) i zasilić ją z normalnego gniazdka 230V. (dom jest nowy (gniazdko zrobione na 3x2,5mm). Prośba o opinię, można to tak zrobić? robi się tak? grozi to czymś itp?
  23. Witam Mam przygotowane w salonie podłączenie do klimatyzatora,2 rury 1/4 cala i 1/2 cala miał to byc klimatyzator gree Amber standard 5kw. Jednak w związku z montażem fotowoltaiki chciałbym zapytać Czy nie warto dopłacić do czegoś np z lepszym COP (np seria prestige) i w ogole czy jest to możliwe bp widzę że ta seria ma inne średnice przyłączeniowe np 1/4 I 3/8 cala. Czy w ogóle całkiem inna firma?
  24. Witam Posiadam Rekuperator firmy Spiroflex. Chciałbym podłączyć do rekuperatora włącznik uaktywniający funkcję okap/kominek (czyli maks nawiew) Wejście na płcie przyłączeniowy jest w instrukcji więc nie ma problemu, ale nie mam pojęcia jaki sygnał tam mam puścić, tzn prąd (przez normalny włącznik jednobiegunowy, czy te 2 kable trzeba tylko zewrzeć ze sobą?)
  25. Witam Ściana kolankowa o wysokości 0,9m ocieplona od wewnątrz styropianem 10cm, od zewnątrz 20cm, od góry wełną 20cm. Pomysł jest zeby styropian od wewnątrz zabezpieczyć zamiast siatką i klejem, płytami regips (zostało trochę i robota lepsza). Płyty regips kleić na piankę do styropianu i połapać punktowo kołkami do styropianu (1-2 kołki na płytę) Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Płyta regips zda egazmin? Nie rozleci się po paru latach od wilgoci? (może przemalować ją jakąs farbą albo gruntem od zewnątrz?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...