Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

aliali

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez aliali

  1. Zbychu poradź w temacie Integry! W prgramie DloadX przy programowaniu Timerów godzina załączenia jest w takim formacie: XX:XX|Y, a Y to może być 1,2,3. Co to jest? Do czego to służy? Z góry dziękuję.
  2. Ale napisał że kupił już działkę ze słupem. Więc ktoś już wcześniej się zgodził być może wziął za to pieniądze. Nabywca wiedział co kupuje. W tej sytuacji możliwe jest tylko przeniesienie na własny koszt.
  3. Możesz być pewien, że urządzenia domowe jak i instalacja promieniują wielokrotnie mocniej od linii energetycznych. Więc mieszkanie w pobliżu linii nie jest bardziej szkodzliwe od korzystania ze sprzętu domowego.
  4. Ja doskonale wiem czym się różnią te systemy. Tylko że instalacje można wykonywać jako TN-S czyli jak pisałem 3 i 5-przewodowe. Więc przewód PEN jest tylko w sieci energetycznej. Należy więc dokonać połączenia tych systemów i robi się to w taki sposób jak opisałem.
  5. a można wiedzieć jak najprościej wykonać? czy bednarka wystarczy i jeśli tak to jakie wymiary by były odpowiednie bez elektryków, projektów (po prostu nie mam kasy, a chcę przed zimą kocioł podpiąć) W poprzedniej mojej wypowiedzi zabrakło że owe połączenie pomiędzy przewodami N i PE może być wykonane tylko w złączu głównym budynku w sieci TN-C. Do preev no jednak najlepiej byłoby wziąć elektryka. Na szybkie wykonanie uziemienia nadaje się np zbrojenie fundamentów. Nie należy wykorzystywać instalacji wody lub co gdyż coraz częsciej są z tworzyw ale i z innych powodów. Można też kupić uziemienie w hurtowniach jest to taka płyta ocynkowana o wymiarach jakieś 80 x 50 cm lub wykonać prętowe. Ale po wykonaniu trzeba by to pomierzyć. Chodzi przecież o bezpieczeństwo. Stąd wniosek by jednak wziąć elektryka.
  6. Nie piszcie takich bzdur. Z liczby przewodów nie wynika czy układ sieci jest TT czy TN-C, a różnica jest dosyć istotna. Gdyż w pierwszym przypadku nie można wykonać połączenia pomiędzy przewodami N a PE, natomiast w drugim powinno być wykonane. Instalacja wewnętrzne powinna być 3- lub 5-przewodowa. ZABRONIONE jest wykonywanie połączenia przewodu N z bolcem w gniazdku co można zilustrować przykładem. Na przewodzie N pojawia się napięcie (gdyż jest to przewód roboczy), natomiast uziemiona rura gazowa ma potecjał zziemi czyli zero i jest połączona z obudową pieca a ta przez przewód zasilający podpięta do bolca w gniazdku. Następuje wtedy przepływ prądu wyrównawczego z sieci poprzez instalację domową (na przewodzie N brak jest zabezpieczenia). Byłem świadkiem (właściwie już po) pożarów kilku domów tylko z tego powodu że w gniazdku pieca co był mostek. Do preev należy po prostu wykonać uziemienie. Do tomaszz uziemianie kranów i grzejników zasilanych z instalacji z tworzyw sztucznych jest niewłaściwe. Temat został omówiony w biuletynie INPE.
  7. aliali

    olej w kaloryferze?

    Moi znajomi mieli kiedyś takie rozwiązanie ze względu na opalanie węglem i częste wyjazdy. Woda mogłaby zamarznąć. Nie było to rozwiązanie idealne, pompki obiegowe nie są przystosowane do oleju a grawitacyjnie słabo krążyło. Pozatym ciężko uszczelnić na połączeniech, zaworach, a nawet puszczało na zgrzewach grzejników. Po pewnym czasie wymienili na wodę.
  8. Z tą wartością 10 kV/m to jest różnie w zależności od środowiska. W Polsce obowiązują wartości od 1 kV/m w środowisku ogólnym do 15 kV/m w środowisku pracy. Podaję też wartości natężenia pola: pod linią 110 kV do 4 kV/m pod linią średniego napięcia <0.3 kV/m w pobliżu sprzętu domowego <0.5 kV/m Podałem tylko dane dotyczące pola elektrycznego. Jeszcze jest pole magnetyczne i tu sprawa wygląda trochę inaczej.
  9. Przed orkiestrę to się nie da, pilnuje tego URE. Do tej pory przyłącz do 200 m był gratis, powyżej - 25% kosztów. Płaciło się tylko za moc. Ale słyszałem o pomysłach ministerstwa by wprowadzić pełną odpłatność.
  10. Ja proponuję odwrócenie toku rozumowania, gdyż zakłady różnie naliczją moc do zabezpieczeń, a zabezpieczenie jest elementem ograniczającym moc. Ja mam zabezpieczenie 25 A i kiedyś miałem umowę na 3,5 kW w tej chwili jest to 7 kW, a obciążyć można znacznie więcej. Tak jest w zakładzie który działa na moim terenie. Nadmienię, że mam kuchnię elektryczną, bojler i to co wszyscy pralka, zmywarka i inne i nigdy nie brakło mocy. Mam też możliwość przełączenia na ogrzewanie elektryczne (w razie awarii) i też nie było problemu. Oczywiście takie obciążenie instalacji opiera się na niejednoczesności pracy tych urządzeń. Inną sprawą jest to że płaci się za 1 kW mocy co powoduje właśnie owe różnice pomiędzy stawkami w różnych zakładach.
  11. No to warto jednak zainwestować w sieć kablową. Będzie tańsza i lepsza pod każdym względem. W pokojach możne zrobić po 1-2 gniazdka komputerowe i skrosować je w pomieszczeniu gospodarczym lub schowku. Radiówkę traktowałbym jako ostateczność.
  12. Owszem ale z zastrzeżeniem odległości do 200 m. Powyżej już płaci się za koszty budowy linii. Do klienta należy wybór czy ma być to kabel czy linia napowietrzna.
  13. Wynika z tego że coś jest źle ze stopniowaniem. Wszystkie nie mogą mieć charakterystyki "C". W zasadzie tylko zabezpieczenie główne. W domu powinny być "B". Celem selektywności zabezpieczeń jest by działał tylko ten bezpiecznik najbliżej odbiornika.
  14. Ile to by spraw mogło rozwiązać.
  15. Wygląda że była słabej jakości. Ja mam używaną od dwudziestu lat w polskim bojlerze. Jak do tej pory bez problemów. Kostrukcja raczej wyklucza awarię ale teraz oszczędzają na wszystkim.
  16. Owszem, kotły z zamkniętą komorą mają wyższą sprawność (brak przelotu powietrza) i jeszcze kilka innych zalet. W Polsce jakoś niedoceniane, a są kraje gdzie nie wolno montować kotłów z otwartą komorą. Po pewnym czasie używania takiego kotła nie zdecydowałbym się na inną niż zamknięta komora.
  17. Stawiałbym raczej na wilgoć. Wysoka wilgotność powietrza powoduje uczucie chłodu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...