Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomasziolkowski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    705
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    6

Ostatnia wygrana tomasziolkowski w dniu 18 Października

Użytkownicy przyznają tomasziolkowski punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    budowy drugiego domu

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Krotoszyn
  • Województwo
    wielkopolskie

tomasziolkowski's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

75

Reputacja

  1. Kolego na YT jest sporo materiałów z odpowiedziami na twoje pytania. Jest kilka kanałów "fotowoltaicznych celebrytów" Wszelkie wyliczenia na niebie i ziemi wskazują na "czas zwrotu" ok.6-7 lat. Moim zdaniem to nie dużo. Tak jak przedmówcy wspomnieli - w ostatnim, najnowszym Moim Prądzie magazyn energii jest obowiązkowy. Czy warto, czy nie warto? Powiem tak - jak masz za co i nie wiesz na co to wydać - to zakładaj. Zawsze to jakaś tam inwestycja. Pompę ciepła - jakakolwiek by nie była zdecydowanie polecam. Tu się nie zastanawiaj nawet dwóch minut.
  2. Stałem przed podobnym dylematem 3 lata temu. Wybrałem mechaniczną. Czym jest ten komfort? Teraz już się przyzwyczaiłem, ale pamiętam jak zaczynaliśmy mieszkać, pierwsze dni - budziłem się rano i miałem wrażenie że całą noc było otwarte okno. Po prostu było w sypialni "świeżo". Po drugie - robactwo. Pamiętam w starym domu ile się za komarami nalatałem - tutaj tego nie ma. Po trzecie - dla alergików super sprawa. Zdecydowanie pomaga przeżyć ataki pyłków, Zwłaszcza jak masz filtry F9. Też mieszkam na wsi i to na wypiździejewie okrutnym, w środku pola pod lasem. Fakt - jak dwa tygodnie temu obornik rozrzucili dookoła to można było siekierę w powietrzu zawiesić. Ale to jest tylko 1-2 dni w roku. Grawitacyjna też by ci ten smród zassała do chałupy, a może jeszcze bardziej. Ale to działa też w drugą stronę - i to uważam za największą przewagę wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną. Smażysz rybę, bigos, frytki, albo walniesz w kiblu mega kupę, a za pół godziny przychodzą goście. Włączasz wentylatory ma maxa i za chwilę wszystkie smrody ze środka masz na zewnątrz. I to jest ten "nieporównywalny komfort". Nie filozofuj za dużo tylko zakładaj mechaniczną
  3. To chyba logiczne że jak ktoś przeszedł z pelletu/ekogroszku na pompę to nie wróci do palenia. Raz- że poczuł wygodę, dwa - że najprawdopodobniej skorzystał z jakiejś dotacji, która nakazywała mu demontaż starego źródła ogrzewania. Ktoś tu wspomniał, że instalator na 10 montaży montuje 3 pompy i 7 pelleciaków. Aż mi się nie chce wierzyć. Do nowobudowanych domów tylko gaz lub pompę. Trzeba byś sadomasochistą żeby jeszcze ekogroszek czy pellet pchać. Chociaż znam i takich (bo sobie wyliczyli że 200 zł taniej wyjdzie ekogroszkiem - dom budowany 3 lata temu). Ludzie są różni. Nie potępiam. Ja bym za 200zł nie dźwigał tych worów i babrał się z popiołem, ale są tacy którym to nie przeszkadza. Nie wiem dlaczego wszystkie dyskusje na temat ogrzewania i wyborów źródła ciepła rozbijają się o złotówki. Ile ktoś zapłaci za instalację, ile ktoś zapłaci za użytkowanie itd. itp., a nikt nie uwzględnia w tych wyborach pracy i obsługi vs. bezobsługowości i wygody.
  4. https://www.money.pl/gospodarka/awantura-o-ceny-energii-w-polsce-wskazuja-winnych-ale-zapomnieli-o-jednym-7057159344515648a.html
  5. Może i spamer i trol ale dobrze że ktoś o tym mówi głośno i otwarcie. Nie po to ludzie stali do 3:00 w nocy za krzyżykiem, żeby im teraz pani Kluska pokazała środkowy palec. Mam wrażenie że i poprzedni, i obecny rząd nie ogarnia tej całej transformacji energetycznej. Przespaliśmy ostatnie 20 lat w tym temacie. Nasiąknięci Gierkowym węglem każdy kolejny rząd bał się sprzeciwić górniczemu lobby. Już dawno powinniśmy mieć atom... a co mamy? Stare zasady, nowe zasady, limity, bony energetyczne... ? Co będzie dalej?
  6. Pozwolę wtrącić dwa słowa do wątku (jakich wiele). Dla ogarniętego faceta te 2-3 tys, zł w skali roku to raczej nie jest problem. Budżetu domowego to raczej nie zrujnuje. Natomiast komfort bezobsługowego systemu ogrzewania jest wart o wiele więcej. Mówię z autopsji. Mieszkałem w domu z kopciuchem, w domu z ekogroszkiem, obecnie w domu z PC. Choćby mi te obliczenia wychodziły na korzyść węgla 100% różnicy - nigdy bym do tego nie wrócił. Jak sobie przypomnę ten syf, dźwiganie worów.... brrrr... Nawet się nie zastanawiaj, tym bardziej z fotowoltaiką na dachu.
  7. Hmmm... mam nadzieję że odpowiadam człowiekowi. Tu masz kalkulator. https://www.ewe.pl/kalkulator/przelicznik-jednostki Przy COP 3,0 wychodzi podobnie. Nie napisałeś najważniejszego - net metering czy net billing? W starym systemie rozliczeń coś tam ugrasz, w nowym nie. Pamiętaj że potrzebujesz najwięcej kWh w grudniu, styczniu, lutym, kiedy "nie ma słońca".
  8. A możesz podesłać jakiegoś linka?
  9. W wielkim skrócie to: południe - największa roczna produkcja, mniejsza auto konsumpcja, na starych zasadach najlepszy wybór, lub z magazynem energii wschód-zachód - mniejsza (niewiele) produkcja, większa auto konsumpcja, dla net billingu lepsze rozwiązanie (zeżreć na bieżąco ile się da a resztę ochłapów odsprzedać za grosze) Do tego dochodzi temat kąta nachylenia paneli.
  10. Ale pitolicie. Ciężko to się czyta. Nowelizacja ustawy OZE: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6625004,zmiany-w-rozliczaniu-fotowoltaiki-od-1-lipca-2024-r-wieksza-oplacalnosc-netbilling-i-mozliwosc-zmiany-systemu-rozliczen-projekt-nowelizacji-ustawy-oze.html#netbilling-bedzie-bardziej-oplacalny-co-sie-zmieni-od-1-lipca-2024-r Ogólnie - szału nie ma. Zmiany kosmetyczne. Rewolucji w systemie rozliczeń nie widać.
  11. Cyt. "Przyjmuje się, że przy typowym budownictwie zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła na każde 100 m2 to 2000-3000 kWh. Jest to wartość uśredniona, zależna od m.in. od temperatury utrzymywanej w budynku. Do niej należy doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej – ok 1000 kWh. W ten sposób można przyjąć, że pompa ciepła pracująca w standardowym budynku o powietrzni 100 m2 będzie potrzebowała na wszystkie potrzeby grzewcze ok. 3000-4 000 kWh rocznie." Tu chałupa podobna do mojej : https://swatt.pl/pl/SWATT_WIEDZY/energia-odnawialna/ile-pradu-zuzywa-pompa-ciepla Bierze 10MWh. U mnie 142 m.kw. ale kubatura jak na 200. Poza tym nie ma co zaśmiecać wątku.
  12. Ep ze świadectwa energetycznego 58 kWh/m2/r Kubatura ogrzewana 590 m3.
  13. Dokładnie o tym samym myślałem. Takie V na płaskim dachu garażu. Tyle że dziwnie to wyglądać będzie.Jeszcze pytanie pod jakim kątem? Mam sąsiadów którzy mają 100% na wschód i są bardzo zadowoleni. Pani siedzi z dzieciaczkami w domu i zużywa dużo prądu do południa. Ze statystyk wynika, że 100% południe daje największą produkcję w skali roku. Tyle że teraz ta produkcja nie ma aż takiego znaczenia - ważniejsza jest auto konsumpcja. Czyli to co jestem w stanie zeżreć na bieżąco. I tutaj lepiej chyba wypada wschód/zachód. Kombinacja jednego i drugiego daje układ V .
  14. Nie no błagam Cię Jestem mega zadowolony z takiego wyniku. W tym 1MWh to CWU (3-4 osoby). Bo w marcu 2023 PC zużyła 560 kWh, we wrześniu jeszcze nie grzałem, a w październiku tylko kilka dni (ok. 180 kWh). Grudzień i styczeń to 70-80% zużycia z całego sezonu grzewczego. Fakt, że zeszłoroczne lato było afrykańskie, tegoroczne ma być podobno jeszcze cieplejsze. Zużycie energii (zwłaszcza w domu ogrzewanym prądem) jest odwrotnie proporcjonalne w skali roku do produkcji z instalacji fotowoltaicznej. O ile na starych zasadach nadwyżkę z lata można było sensownie wykorzystać zimą - o tyle obecnie ta nadwyżka praktycznie przepada (no dobra jakieś tam grosze za to płacą).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...