Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mbhp

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    47
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mbhp

  1. a ja mam elewacje drewniana z modrzewia + impregnacja. drewno kupiłem w lesie przetarłem polezało 4 m-ce przepuściłem przez gruboscówkę i kładłem na ścianę. na scianach rozpiety został stelarz z kantówki 10 x 5 pomiedzy stelarz 10 styropianu nna kołkach i na stelarz deski. jak chcesz to zobacz. domy formowiczów i zakładkę dom anny i mariusza. Mieszkam na wsi więc tego typu wygląd domu bardzo nam odpowiada i cieszymy sie że mamy właśnie elewacje drewnianą. Dom stoi juz 3 lata był impregnowany raz i jest ok poza jedną stroną domu która jest generalnie bardziej narazona na deszcz i śnieg tę strone robilem impregnatem 2 razy. Pozdrawiam i zachęcam do tego typu elwacji pod warunkiem ze wkomponuje się w otaczajace sąsiedztwo.
  2. czeœć. Wreszcie ktoœ ruszył temat energii odnawialnej na tym forum. Zaczynajšc budowę domu na wsi zaczołem również myœleć o elektrowni wiatrowej. przez 4 lata szukałem materiałów jak to zrobić i z czego w zaciszu własnego garażu. i znalazłem. generator - silnik pierœcieniowy który należy przewinać i dorobić wzbudzenie tak aby podczas obracania się wirnika wytważał sie pršd. turbina - oœ obrotu pionowa powierzchnia omiatania ok. 6m2 moc .1.5-2kW . bez zabezpieczeń burzowych itd. pomysł wirnika pionowego podsunoł Pan Jerzy Ciżewski . Wpisujšc w przegladarkę Jerzy Ciżewski wejdziecie na jego stronę i tam jest taki wynalazek. Zasadniczo tak jak wspomiałem silnik pierœcieniowy to jest to co nam wystarczy do zasilania zasobnika z wodš aby mieć ciepło w domu. Pomijam kwestie oswietlenia bo to mię nie interesuje.
  3. Szanowi formowicze mam dylemat. nie wiem czy deski sosnowe w salonie zaolejować czy polakierować. czy ktoś z Was ma zaolejowaną podłogę i jak ona się sprawdza w normalnym użytkowaniu typu przechpodzenie z tarasu do salonu i odwrotnie , wnoszenie niekiedy piasku pod butami i tam takie inne typu pies, kot. Będę wdzięczny za Wasze opinie w tym temacie. Przy okazji pozdrawiam wszytkich budujących i nie budujących, chcących budować.
  4. 1:2:12 1łopata cementu:2 łopaty wapna 12 łopat pisku pozdrawiam
  5. mam pytanie czy można tak? Mam kominek ale nie mam komina projektant nie przewidział. Chciałbym postawić kominek przy ścianie w salonie i nad nim bezpośrednio postawić dwupłaszczowy komin.część komina począwszy od czopucha kominka chciałbym odizolowac aby oddawał ciepło spalin i dodatkowo ogrzewał powietrze.Pozostała część komina była by w standardzie z plaszczem i przechodziła by przez strop parteru i potem dach. czy ma to sens i czy tak ktoś już robił? pozdrawiam i proszę o ewentualne uwagi lub podpowiedzi jak zrobić inaczej? pozdrawiam.
  6. dlaczego odpuściliście temat własnych małych elektrowni? przecież to temat który warto dalej ciagnąć pozdrawiam
  7. Ja osobiście szukam silnika pierscieniowego do własnej małej elektrowni moc ok 5 kW do takiego silnika nalezy dorobić wzbudnicę zamontowana na wale wirnika wyprostowac napiecie przyłozyc je do stojana - wzbudzenie stojana. nastepnie przewinac wirnik na napiecie jakie ewentualnie chcemy miec . obracamy wirnik przez wiatr i jest prąd . Wzbudnica budową podobna do tej jaka jest stosowana w motocyklu wsk. tylko o wyzszym napieciu. max obroty wirnika tej pradnicy to ok. 750 obr/min ale mozna zejśc niżej. Z silnika ok 5kw można uzyskac moc po przerobieniu ok 4 kw. ale można też inaczej. a mianowicie beben z piastą od np sam typu żuk na wewnetrznej stronie bebna nalkejamy magnesy ferrytowe 100x50x25 mm zasada N,S chodzi o pola magnesów. nap 14 par. następnie załatwiamy sobie stojan z silnika 3kw. na jego zewnętrznej stronie naklejamy wcześniej przygotowane uzwojenia 28 szt. x 3 bo trzy fazy nalejamy uzwojenie na stojan montujemy na stałe do podstawy piasty , a do piasty przykręcamy beben z magnesami do tego smigiełka ster wszystko na maszt i mamy ok 1 kw mocy . uczulam zainteresowanych jest jeden z eksperymentów . podałem magnesy ferrytowe bo są tanie ale leprze są neodymowe stosunkowo droższe. co do ilosci zwoi w każdej cewce i konkretynych danych to posiadam i mogę udostępnić razem z rysunkami acha uzyskujemy napięcie zmienne chcąć ładować baterię akum. musimy wyprostować ten typ pradnicy w org. był uzwojony na napiecie 24, 36 V w zalezności od polączenia uzwojeń czy w gwiazdę czy w trójkąt. przy eksperymentowaniu z wiatrakami nalezy pamietać o zabezpieczeniu elektrowni przed silnymi wiatrami pozdrawiam
  8. http://www.otherpower.com/otherpower_experiments.html ten adres powinien zaskoczyć pozdrawiam
  9. a moze tak? http://elektrownie.topcities.com/kontak.html http://www.otherpower.com/otherpower_experiments Pzdrawiam
  10. ale chyba raczej tak co? http://www.elektrownia-wiatrowa.pl/ Pozdrawiam
  11. A może tak jak to ma być małe. http://images.google.pl/imgres?imgurl=www.wondermagnet.com/other/altstator.jpg&imgrefurl=http://www.wondermagnet.com/other/genupdate2.html&h=480&w=640&prev=/images%3Fq%3Dstator%26start%3D380%26svnum%3D10%26hl%3Dpl%26lr%3Dlang_pl%26ie%3DUTF-8%26oe%3DUTF-8%26newwindow%3D1%26sa%3DN Pozdrawiam
  12. mbhp

    Kolektor słoneczny?

    A może tak? http://www.ratusz.pl/wspolpraca/aura/05_2001/kolektor/index_7.php Ja tak zrobię pozdrawiam Mariusz
  13. cześc za 70 000 zł z gazobetonu styropianu drewna i przy własnej pracy razem z działką za 14000 pozwoleniami przyłaczami mediami no i projektem etapowym można mieszkać na 70 m2 godnie w normalnych warunkach po 13m-cach zmagań. Dom ciepły tani w utrzymaniu i ma możliwośc dalszej rozbudowy w ramach przypływu gotówki co obecnie czynię.Jak jestes chetny to sprawdz na wątku domy formowiczów tytuł: Dom Ani i Mariusza. Pozdrawiam
  14. chcę zrobić w salonie drewniany strop. Odległosc między ścianami wynosi 6m planuje rożlożyc 8 belek o przekroju okraglym fi 25 . czy taka ilośc wystarczy. nad stropem przewidziane sa dwie sypialnie . dodam salon ma wymiar wsopiane juz 6mx5m . nie mam możliwości rozlożenia belek 5m, belki mają być widoczne a na belkach od góry deski plus leagarki 5x10 prostopadle do okrągłych belekmiedzy to wełna i docelowo drewniana podłoga. proszę o radę.
  15. Ogrzewam dom olejem opałowym. Naszczęście zima juz się skończyla a ogrzewanie domu ogranicza sie do kilku godzin wieczornych. Jak sądzicie czy cena o.opałowego spadnie? na dzień dzisiejszy w bydgoszczy 1l=1.85 zł a u Was?
  16. kris ma rację ja u siebie mam podbne warunki glebowe - glina Lawy wylane zostały bezpośrednio w wykop . nic sie nie dzieje z domem. inna sprawa glina wyżucona na zewnatrz zapaskudzila mi całą dzialke ale tylko dlatego ze jest miękka nie ubita i przy opadach deszczu poprostu mam bagienko i gubie niezawiazane buty bo wydawało mi sie ze poprostu sie ubije.
  17. My z Żoną działkę kupiliśmy 23 maja 2001. zaneleźliśmy ją 2 tyg wcześniej.Projekt wybraliśmy dzień po kupnie działki. Pozwalenie na budowę dostaliśmy 17 lipca 2001 i wprowadziliśmy się 4 września 2002. Budowaliśmy sami syst. gospodarczym tj dwie osoby - ja z bratem. i nie uważam że szybko podejmowane decyzje są złe. pozdrawiam i życzę podejmowania szybkich decyzji i przemyślanych.
  18. Domek wybudowany został na podbydgoskiej wsi na terenie Parku Krajobrazowego Doliy Dolnej Wisly. Pozdrawiam
  19. Pustkowie - to prawda Dom stoi na uboczu wsi a wieś otoczona jest lasami czego nie widac na zamieszczonym zdjeciu widoki sa przepiękne. Wspomiane lasy nalezą do nadwiślańskiego parku krajobrazowego z którym jesteśmy po sąsiedzku. Mamy bagna czapliska i inne ciekawe miejsca z ptactwem i zwierzyną.
  20. Ja tez to będę robił. Pozdrawiam i życzę miłego majsterkowania zgodnie z zasadami i przepisami bhp.
  21. a może tak! http://www.ratusz.pl/wspolpraca/aura/05_2001/kolektor/index_7.php
  22. Zacytuje jednego z formowiczów Internet -kopalnia wiedzy - pogła mi zbudować dom nie mając uprzednio rzdnego doświdczenia w tej branży poza noszeniem betonu - jako dorobienie na studiach ora umysłu technicznego. Mam 27 lat i dzieki wiedzy ściągnietej ze stron www. ,forum muratora ora pomocy mojego brata młodszego o 5 lat pobudowaliśmy dom w 13.5 m-ca o pw. 70m2.Żona kiedyś zadała mi pytanie w trakcie budowy - Skąd ty to wszystko wiesz ? A ja jej na to - z internetu. Pozdrawiam i dziękuje za forum a dokładniej za życzliwe porady i trudne tematy tu poruszane.
  23. przepraszam - poprawiałem leprze opary na miejsze opory i tak są dwie wiadomości jeszcze raz sorki
  24. Przetarte deski sa zwykłe żadna tam szalówka jedynie przejechałem je na grubościówce z jednej strony żeby woda miała miejsze opory podczas spływania. Zaczynając od dołu deski lecą w pozimie na zakładkę do parapetówokien parteru, następnie jest kampinos i deski lecą w pionie na zasadzie ( jedna obok drugiej i na styku desek listwa 5 cm), deski pionowe siegają do górnej krawędzi okien na parterze, następnie jest kampinos i deski lecą podobnie ja dół w pozimnie. Od przodu domu te same deski pozime kończą się na styku dachu ze ścianką kolankową, natomiast na szczycie lecą do parapetów okien na poddaszu. następnie znowu w pionie do górnej krawędzi okien na poddaszu tam kampinos i znowu zaladka w poziomie.aż do kalenicy. Deski mocowane są na geożdzie 1.5 cala ocynkowane do rusztu. dlaczego styropian ? - bo lepiej sie go montuje jest tańszy i nie potrzeba żdnych dodatkowych folii. . Sciany nie są zawilgocone, jest przestrzeń powietrzna pomiędzy deską a styropianem która nie pozwala na ewentualne butwienie drewna . jak narazie ten pomysł z elewacją drewnianą i sposób ocieplenia domu myslę że się sprawdził . ogrzewam powierchnie 70 m2 i od 1.10.02 do dnia dzisiejszego spaliłem 750loleju opałowego wtym jest ciepła woda dla 3 osób dorosłych. może powinno być lepiej?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...