Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tobi_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    73
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Tobi_

  1. Panie Piotrze, można więcej szczegółów? Teraz nie mogę jeszcze go kupić, bo dom w stanie otwartym, ale pracujemy i nad tym.
  2. Poszukuję kominka o małej mocy - salon ok 30m2, budynek dobrze zaizolowany (25 cm), rekuperacja, do okazjonalnego palenia. Nie chcę zrobić sauny z pomieszczenia. Kominek narożny. Myślę, że 4-6kW to maksimum do takiego pomieszczenia. Poradzicie coś?
  3. Im więcej czytam, tym mniej wiem. A dylemat taki - w projekcie dwa kominy rondo schiedel plus - jeden do kominka małej mocy, który będzie używany sporadycznie, drugi do kotła gazowego małej mocy. Z jednego już zrezygnowałem - wylot z kotła zrobię przez ścianę. Drugi, ten do kominka, mam zamiar wymurować z systemowych bloczków. Pytanie jest o wkład - wszyscy dookoła krzyczą, że ceramiczny, bo pewniejszy, bo 30 lat gwarancji itd. Pewnie nie czytali warunków tej gwarancji, ale co tam. Ja jestem jakoś przekonany do wkładu stalowego, ale sam już nie wiem czy nie mylnie. Rozwiejcie moje wątpliwości lub zasiejcie nowe.
  4. Pozwolę sobie odkopać ten wątek, ze względu na zacytowaną poniżej wypowiedź, powinna zostać przypięta jako kompendium wiedzy w temacie. Brakuje mi jednak jeszcze informacji jak docieplić ściany fundamentowe (dom niepodpiwniczony) w takiej sytuacji - nieogrzewany garaż w bryle budynku. W projekcie mam oczywiście tylko zewnętrzne ściany fundamentowe po obwodzie. Powstaje też bardziej ogólne pytanie - czy kłaść XPS na wewnętrzne ściany fundamentowe? Tak, żeby jak najbardziej niwelować mostki cieplne?
  5. Trochę czasu minęło, zmieniły się koncepcje, dom ma stać inaczej niż w pierwotnym założeniu, do wycinki kolejne drzewko, kolejny wniosek. Po tamtych zostały już tylko pieńki... Procedura zgoda-wycięcie trwała 6 tygodni. Na szczęście mamy już dawno przyłącza - wodę, prąd, kanalizację, pod tym względem dobrze mieszkać bliżej miasta. Teraz mamy już prawie gotowy indywidualny projekt, wykonane badania geotechniczne, wydane warunki geologiczno-górnicze z odpowiedzialnej za szkody kopalni. Następnym etapem będzie złożenie papierkologii i oczekiwanie, dokładanie kolejnych papierów i nerwy. I taki tam jeden z rzutów. http://domza200.pl/img/dom.jpg
  6. Które rozwiązanie byście wybrali na łączenie ściany zewnętrznej z wewnętrznymi? a) strzępia b) przewiązania c) łączniki blaszane? http://www.glospsb.pl/files/BlockGalleryVertical/7mp24vn09mjvaq/bpvqboq09mjvat-gallery-1.jpg Planuję zewnętrzne 18, wewnętrzne 12.
  7. Niekoniecznie, jakieś 10 lat temu też się nie znałem i pod okiem majstra zbudowaliśmy pierwszy dom (w 3 osoby). Potem nauczyłem się prac wykończeniowych, instalacyjnych i różnych innych - wystarczyły chęci, dwie nielewe ręce i praktyka. Ja też będę sprawdzał już w przyszłym roku, czy jest to realne (link w stopce). Budujecie się w Rudzie?
  8. Powoli, nieśpiesznie, zaczynam załatwiać wstępną dokumentację. Z pozwoleniem na budowę czekam, bo może od czerwca wystarczy projekt i zgłoszenie, zobaczymy. Jest: działka, nieduża, trochę ponad 500 metrów kwadratowych. Na działce szopa, w której fajnie się mieszczą narzędzia i meble ogrodowe, co z tego, gdy z powodu braku miejsca, trzeba ją będzie rozebrać gdy wystartuje budowa. Chyba postawię w którymś kącie garaż blaszak, żeby co nieco pomieścić. Zakładam wątek, żeby zapisywać sobie te wszystkie dziwne czynności związane z budową. I wrócić po czasie i zobaczyć ile to wszystko trwało. I dlaczego tak długo? 2015-02-23 Wniosek o pozwolenie na wycięcie dwóch niewygodnych drzew. W międzyczasie prośba o uzupełnienie wniosku, uzupełniony 18.03. 2015-03-18 Złożenie wniosku do Okręgowego Urzędu Górniczego o określenie warunków geologiczno-górniczych. Okazuje się, że urząd nie ma takich danych (bo po co? ). Muszę złożyć kolejne wnioski do dwóch kopalni podejrzanych o szkodliwą działalność na tym terenie. A taką widać gołym okiem na działce. 2015-04-14 W czwartek mają przyjść na oględziny tych drzew, co je chcę wyciąć. No to się dowiem czy mi wolno wycinać moje drzewa na mojej działce, czy nie.
  9. Dzięki za odzew milo222. Ja myślę raczej o czymś ze skrzynią, do wożenia materiałów sypkich, pustaków itp. Długie ale lżejsze rzeczy zmieszczą mi się w kombiaku. I miejsc wystarczy 2. Ile płacisz OC za tego transportera?
  10. Odkopuję ten wątek świadomie, bo dużo już zostało w nim napisane rzeczy śmiesznych ale i mądrych też. Zastanawiałem się zarówno nad przyczepką jak i nad jakimś samochodem typu polonez truck albo lublin. Co się lepiej sprawdzi? Jak ktoś wie, gdzie szukać to znajdzie wiele okazji gdzie ktoś oddaje piasek czy pustaki pozostałe po budowie. Wiem, że hurtownie dowożą, więc nie o to pytam. Przyczepki pozwalają przewieźć jakieś 500-750 kg materiału - czy to nie za mało? Jeśli wybieralibyście jakieś auto do 4000, to co by to było? Własne auto mam kombi prawie 140KM, z hakiem, tak że przyczepkę pociągnie, tylko że obawiam się trochę czy nie zajadę w ten sposób sprzęgła i zawieszenia.
  11. Mam ten sam problem, jak i większość ludzi mieszkających w blokach. Niestety bloki nie są dla tych, którym cokolwiek przeszkadza. Nie ma co liczyć na empatię czy zrozumienie, bo przecież oni są u siebie, więc im wolno. Trzeba jeszcze wielu pokoleń, żeby ta mentalność się zmieniła.
  12. Ja kupuję: Sprzęt komputerowy: http://www.morele.net Sprzęt elektroniczny i AGD: http://www.neo24.pl Meble (tanie ale całkiem przyzwoite): http://www.rokos.pl Oświetlenie: ikea i Leroy Merlin
  13. Możecie mi doradzić gdzie w Rudzie Śląskiej albo w Katowicach zostawić śmieci - większe worki, szkło, pozostałości z działki - nawet odpłatnie, jakieś wysypiska czy coś w tym rodzaju?
  14. Och dżizas, gdybym wiedział, że to spamiarka to bym się nie fatygował. Jest tu jakiś admin? Bo jakiś przygłup myśli, że damy się nabrać na te numery... Edit: przynajmniej wiem, jakich usług teraz unikać.
  15. Nie rozpuści Ci nie ma obaw, fuga twardnieje na kamień, problem jest zawsze odwrotny - trzeba dawac więcej środka żeby trochę ruszyło brud i wierzchnią warstwę fugi.
  16. Czyści - rozpuszcza wierzchnią warstwę fugi, potem szorujesz to np. ostrą gąbką i schodzi cienka warstwa fugi. Można w ten sposób też usuwać zaschniętą fugę z płytek.
  17. Dzięki za odpowiedź. Do czego mi ten sprawny elektryk potrzebny - możesz jaśniej? Budowę planuję ale betoniarek to to raczej nie musi obsłużyć bo zdecyduję się najprawdopodobniej na szkielet drewniany. Na co dzień oczywiście wystarcza mi gniazdko 230V.
  18. Sann Profi - środek do usuwania zaprawy spoinowej: http://sannprofi.com.pl/glazura.htm
  19. Jestem w posiadaniu działki - chwilowo jest tam tylko budynek gospodarczy (właściwie jest to skład gratów i narzędzi). Być może w przyszłym roku chciałbym rozpocząć budowę domu. Chciałbym przyłączyć prąd, zacząłem wypełniać wniosek do Vattenfalla ale mam wątpliwości. W "typie obiektu" wybieram "inne" i wpisuję "budynek gospodarczy". Bo de facto nie ma tam ani placu budowy ani budynku mieszkalnego. Mam nadzieję, że to jest do zaakceptowania. Natomiast schody zaczynają się później: "Wnioskowana moc przyłączeniowa (kW) - od 0,00 do 5,7 kW - powyżej 5,7 kW" "Dokładna wartość wnioskowanej mocy przyłączeniowej (kW):" "Przewidywane roczne zużycie energii (kWh):" "Napięcie: - jednofazowe - trójfazowe (tzw. siła)" Najlepiej byłoby, gdyby dało wykonać się od razu przyłącze docelowe no i otrzymać taryfę "G". Jak to najlepiej wypełnić?
  20. Mam studzienkę z licznikiem wody, wymiary ok. 1,5m wysokości, długość/szerokość ok. 1 x 1 metr. Studzienka została kiedyś wybudowana z bloczków betonowych łączonych zwykłą betonową zaprawą (nie wodoszczelną). Dno studzienki to także zwykła wylewka betonowa. Działka jest podmokła, na wiosnę studzienka jest pełna wody. Chciałbym tę studzienkę zaizolować. Pomyślałem o takim systemie - z zewnątrz otynkować ją zaprawą wodoszczelną (np. Atlas Woder S). Od wewnątrz ścianki i dno wymalować hydroizolacją + na dno jeszcze kilka cm wylewki wodoszczelnej. Czy to dobry pomysł, czy ktoś poleci jakiś inny - lepszy sposób?
  21. Gratuluję sąsiada, że nie przyczepił się do tej nieprzepisowo postawionej drewutni. Ustawiania drewutni w granicy działki zabraniają przepisy PPOŻ no i woda leci sąsiadowi z jej daszku na działkę. Obawiam się, że mój sąsiad by na to nie poszedł.
  22. Kupię właz żeliwny lub stalową klapę do studzienki (mogę sobie dostosować bo zamierzam całą górę studzienki wymurować od nowa).
  23. Poszukuję włazu lub klapy metalowej albo żeliwnej na studzienkę. Otwór obecnie 50x50 cm (kwadrat) z możliwością przeróbki. Kontakt na PW.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...