Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ArturPoniatowski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    460
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ArturPoniatowski

  1. Z woda trzeba ostrożnie rośliny lepiej zniosą przesuszenie niż zalanie w ogrodzie mamy sporo roślin o rożnych wymaganiach wodnych trzeba uważać.. Zawsze trzeba pamiętać o rodzaju ziemi w ogrodzie, o tym czy jest włóknina i jaka ściółka. Czasem lepiej niektórym rośliną dolać ręcznie . Co do rhododendrona kwesta właściwej opieki przy sadzeniu zawsze robimy duży dół i sypiemy sporo kwaśnej ziemi, wszystko zależy od wielkości egzemplarza. Rh są kapryśnymi, czułymi roślinami ostanie zimy nie są za dobre dla nich jaki i klonów palmowych. Oczywiście można sprawdzić ph i dokwasić jakby było mało. Generalnie na pH ma wpływ jakość wody np woda twarda - w strefie zwilżanej następuje gromadzenie się zawartych w wodzie jonów wapnia i magnezu oraz wzrost pH gleby dlatego tak jak Pestka podaje warto by było sprawdzić pH. W przypadku niektórych roślin zmiana pH może powodować gorsze pobieranie mikroelementów co się objawi na liściach, kwitnieniu czyli formie krzewu.
  2. Właśnie sobie nad tym myślałem możemy, to zrobić w ten sposób że powietrze będzie przechodzić przez złoże żwirowe,nazywa się to wymiennik bezprzeponowy. Z jednej strony jest czerpnia z drugiej strony rury lecą do budynku. Zaletą żwiru będzie to, że powietrze będzie lekko nawilżone i filtrowane od zanieczyszczeń. Problem z zbierająca się woda nie istnieje. W wersji z trójnikiem zrobimy żwir żeby odpływała skraplana woda powinno być dobrze.
  3. Trawnik przydomowe zazwyczaj kosimy co tydzień ale jak pisałem nie każdy lubi mieć trawę soczystą, co miesiąc nawożoną. W tym przypadku możemy kosić co dwa tygodnie. Utrzymujemy trawniki koszone co dwa tygodnie, są słabsze, słabo wybarwione, trawa bez nawozu nie rośnie obficie, jak będzie słabo podlewana, latem będziemy kosić co trzy tygodnie.
  4. Utrzymanie trawnika nie jest tak pracochłonne bobiczek podchodzi do tego na luzie, najważniejsze jest systematyczne koszenie co 1-2tygodanie, jeżeli klient niema czasu, to zleca, to firmie ważne by trawa nie przerosła. Drugim zabiegiem jest nawożenie jeżeli nie posypiesz, to będzie mniej koszenia i trzecim zabiegiem jest podlewanie raczej staramy się nie rozpieszczać trawników. Moje pierwsze trawniki podlewam tylko latem gdy nie pada z miesiąc. Inne zabiegi robimy wtedy gdy trzeba czyli wertykulacja, opryski chwastów, walka ze szkodnikami.
  5. Dziś był dobry dzień tak porostu udało się zsynchronizować kilka etapu robót. Począwszy od roślin ich załadunku, transportu i rozładunku, po zamówienie koparki dosłownie dojechałem na miejsce i zero oddechu od razu ogień, sprzątanie, niwelacja i wytyczne. Koparka musiała korytować pod ogród, żeby nie wybierać za głęboko, musieliśmy pilnować poziomu podglebia. Przyjechał piach, poza korytowaniem pod humus udało się wykorkować, zagęścić ścieżki, taras oraz wejście do budynku. Cześć podglebia zostanie wykorzystane pod przyszłe górki w ogrodzie będzie, to wyglądać mniej więcej tak : http://ekoland-ogrody.pl/realizacje/rawa-mazowiecka-2/.
  6. Zdemontowaliśmy basen, włókninę i pojawili się niespodziewani intruzi. W tym roku jest ich sporo. Opuchlaki (Otiorhynchus) zazwyczaj siedzą w ziemi w miejscach nieuprawianych często są odpowiedzialne za brązowienie tarników ( w postaci plam ) podgryzają rośliny.
  7. Troszkę uwarunkowania spowodowały, że projekt wejścia uległ modyfikacji. Dla właścicieli będzie lepiej ponieważ nie będzie schodka. Wszystkie ścieżki będą w jednej płaszczyźnie Dziś udało się zakończyć wjazd, wokół kręciły się burze a nad nami była dziura. W moim bloku była powódź w piwnicach tak padało jednym słowem mieśmy szczęście. To szczęście podrzucił Romcio, który dziś się pojawił po swoje rzeczy:)
  8. Do końca tak nie jest ze na piękne oczy miałem trzy wyceny a robotę wydziałem tego gościa. Umowna słowna też jest prawna tylko gorzej podobnież ustalić co zawierała.
  9. Witam Dziękuje za zainteresowanie Materiały są stolarza, schody są zrobione od góry do dołu lecz ciągle nie tak, poprawki są robione byle jak. Gość mieszka niedaleko, można powiedzieć że się znamy. Miał się odezwać w poniedziałek dziś czwartek, znów mi ręce opadają. Kasy nic mu nie płaciłem, on miał do mnie zaufanie a ja do niego też, bo widziałem wyrobiony materiał, widziałem schody wolnostojące były ładne, proste, równe. Ja się czuje po prostu tak jakby wpadł złapał leszcza, który kupi wszystko co mu podadzą. Po prostu nie wiem czy mam mu wysłać wezwanie do poprawy schodów czy zerwać, to co jest i znaleźć kogoś nowego do schodów a materiały mu oddać, gość się odgrażał że jak zerwę to coś tam...
  10. Witam Tak w skrócie: Widziałem wykonanie drzwi, szafy, schody wolno stojące podobało mi się. Widziałem swoje schody wyrobione ładne. Lecz montaż moich schodów, to zupełnie inna bajka. Pierwsze ułożenie schodów rozpacz w cały świat jeden schodek 23cm następny 29cm i wysokości od 20cm do 14cm. Fakt schody były źle wylane zmierzył stwierdził że będzie dobrze, tak się ustawi ze będzie ładnie. Nie wspomnę że się podest wygiął. Po zerwaniu został uszkodzony od czoła, założony wyparty kołkami o sufit. Drugi wszystkie schody zostały zerwane rozrysowane na ścianie kułem ze trzy dni stopnie. Podstopnice szklane, kilka pękło bo nakład drzewa żeby mniej pianki szło. Po montażu wygląda nieźle, tylko niektóre stopnie są uszkodzone, mam szklane podstopnice dwie szyby się różnią kolorem, podest poprawiony lecz od dołu została wklejona listwa po szlifowaniu jest cienkości 1mm i pod palcami się urywa. Przed ostatni schodek patrząc z salonu wygląda na 2 cm niższy ( w rzeczywistości jest 0,5mm) zrobiłem pomiar głębokości szyby jest głębiej zamocowana. trzecie - miały być usunięte wady z drugiej poprawki od 4 tygodni nic się nie dziej, telefon milczy a mi zależy na schodach, malowaniu i dalszych pracach. Co lepsze moje zapasowe klucze są zakładnikiem, gość mnie olewa, umowę mamy słowną, kasy mu nie płaciłem. Poradźcie co można z tym zrobić? 1. Tych szkieł to w życiu nie dobiorę w tym samym kolorze, są klejone i malowane od tyłu. 2. Schody, jak bym wziął innego stolarza zacznie poprawiać, okaże się że będzie różnica w lakierach, cały podest trzeba będzie poprawić doszlifowac i malować .. 3. Demontować i mu je oddać? szklane podstopnice są nie do uratowania 4. Nękać go aż zechce przyjść 5. Sprawa sądowa?
  11. Odświeżam temat. Kto ma wannę marmurową? Podzielcie się doświadczeniami. Jak z praktycznością i utrzymaniem? Cena jest bardzo atrakcyjna nam podoba się omnimes venezia.
  12. Nowy profil Ekoland Gardens można zobaczyć na Facebooku. Tylko tam moje najnowsze projekty ogrodów : Zapraszam Ekoland Gardens
  13. Naprawa trawnika po zimie Po zimie nasze trawniki często są w opłakanym stanie. Wszystko da się łatwo naprawić, potrzebna jest tylko dobra pogoda, chęci kilka dobrych rad. Plan działania: Jeżeli nastąpiły wypiętrzenia mrozowe wałujemy powierzchnię trawnika. Trawnik do wałowania powinien być obeschnięty i rozmarznięty. Jeśli na trawniku są opadłe liście i gałązki grabimy trawnik . Kosimy trawnik dość nisko 4cm, aby łatwiej było przeprowadzić pozostałe zabiegi. Wykonujemy wertykulację lub aerację. Wzruszamy uklepaną glebę. Zbita nawierzchnia trawnika powinna zostać naruszona na głębokość 3-5 cm. Ułatwi to kiełkowanie nasionom i zakorzenianie się młodej trawy. Przycinamy brzegi trawnika. Rozsypujemy nawóz z dużą zawartością azot. W trakcje pielęgnacji trawnika. Trawnik w sezonie
  14. PRZED WIOŚNIE Czekamy z utęsknieniem aż zieleń się przebudzi. Co należy zrobić wczesną wiosną ? Na pierwszym miejscu sprawdzamy jak przezimowały rośliny. Następnie zabieramy się za cięcie, wygrabienie trawnika i zabiegi pielęgnacyjne sprzętem mechanicznym. Rozpoznajemy które rośliny kwitną wczesną wiosną żeby nie przyciąć gałęzi z pąkami kwiatowymi. Do wcześnie kwitnących roślin należą: bez lilak (Syringa), glicynia (Wisteria), kalina buldeneż (Viburnum opulus "Roseum"), magnolia (Magnolia), tamaryszek (Tamarix), migdałek trójklapowy (Prunus triloba), pigwowiec (Chaenomeles), krzewuszka cudowną (Weigela), forsycja (Forsythia) wiśnia (Prunus), różaneczniki (Rhododendron)i azalie (Azalea), tawuła wczesną (Spriea arguta) tawułę van Houte'a. [ATTACH=CONFIG]42962[/ATTACH] Na przedwiośniu przycinamy: Drzewa owocowe - brzoskwinie, morele, jabłonie i grusze Krzewy owocowe - agresty, porzeczki, maliny i jeżyny Trawy ozdobne, uschnięte byliny oraz przemarznięte iglaki - usuwamy suche pędy, aby zrobić miejsce dla nowych przyrostów. Róże - Przemarznięte, czarne pędy ścinamy do zielonego miejsca i musimy poczekać, czy w ogóle krzew przeżył. W pozostałych krzewach wycinamy słabe gałązki, bardzo stare i chore, a pozostawiamy na krzewie kilka najsilniejszych pędów.
  15. Nowy profil Ekoland Gardens można zobaczyć na Facebooku. Tylko tam moje najnowsze projekty ogrodów : Zapraszam Ekoland Gardens
  16. Witam załączam zdjęcie na który widać tuje rosnące pod drzewem i automatyczny spadek ich wysokości.
  17. Od maja już mi się zaczął niezły młyn, zamieściłem wyżej w aktalne informacje pielęgnacyjne na Wrzesień. Powodem może być zacienienie tuje w cieniu rosną słabo, a przykładowo odmiany o żółtych łuskach mogą się nie wybarwiać
  18. Wrzesień w ogrodzie Powoli pełnia lata zmienia się w magiczną jesień,to te kolory: żółć, purpura, fiolet - zwiastują nadejście jesieni. W ogrodzie kwitną: astry, rozchodniki, zawilce japońskie, czyniąc go magicznym. Dodatkowo jabłonie i grusze odpłacają się za całoroczną pielęgnację dorodnymi owocami. Jesienny ogród także przynosi mnóstwo radości! W tym miesiącu rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimowego odpoczynku: Ogród sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące wiosną np. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, przebiśniegi jeśli lubimy kwiaty w trawniku, możemy wykonać łąkę krokusową. Siejemy cebulki na trawniku i sadzimy tam, gdzie spadną. Wyglądają wtedy naturalnie. dzielimy przez podział byliny, które kwitły wiosną i latem. Posadzone rośliny obficie podlewamy. jeśli mamy pomysł na nową rabatę bylinową, możemy wykopać i przesadzić niepotrzebne rośliny w inne miejsce, a wolną przestrzeń zapełnić nowymi roślinami. Przed zimą ukorzenią się i na wiosnę rabata będzie już ładniejsza. ograniczamy podlewanie roślin już rosnących, chyba że wrzesień jest upalny wysiewamy rośliny na zielony nawóz np. łubin, żyto, facelia wykopujemy bulwy mieczyków, begonii bulwiastej, karpy dalii po pierwszych przymrozkach starannie zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej. Tych porażonych przez grzyby nie kompostujemy przerzucamy pryzmę kompostową drugi raz. Przesypujemy gotową szczepionką bakterii np. Komposter, Radivit, aby szybciej przebiegało dojrzewanie kompostu obficie podlewamy rośliny zimozielone np. iglaki, różaneczniki kończymy nawożenie roślin w ogóle lub zasilamy nawozem potasowym, aby przyspieszyć drewnienie pędów wykonujemy sadzonki zdrewniałe z krzewów liściastych przesadzamy rośliny iglaste np. tuje, cisy, świerki dzielimy zioła np. miętę, melisę, szczypiorek sadzimy czosnek na zbiór w przyszłym roku chłodne noce i dużo wilgoci sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, a szczególnie mączniaka (biały nalot na liściach), dlatego wykonujemy oprysk preparatem grzybobójczym np.Bravo zbieramy zgniłe owoce spod drzew zbieramy warzywa korzeniowe i dyniowate impregnujemy meble z drewna, zanim trafią do magazynku puste doniczki po letnich aranżacjach czyścimy i szorujemy wodą z dodatkiem szarego mydła. Jeśli chcemy usunąć wapienny osad, dodajemy octu i soli kuchennej. Uporczywe porosty można usunąć alkoholem. Ja osobiście wolę donice z patyną starości i myję je tylko z resztek starej ziemi opryskujemy jałowce przeciwko zamieraniu wierzchołków pędów ( Amistar 250 SC, Topsin M 500 SC, Dithane) Trawnik wrzesień ( wilgotny i ciepły ) to najlepszy miesiąc na zakładanie nowego trawnika z siewu stosujemy w dalszym ciągu herbicydy selektywne na chwasty dwuliścienne w trawniku, co najmniej jednorocznym przycinamy i naprawiamy krawędzie trawnika możemy wykonać jesienną wertykulację ( usuwanie filcu) ostatni raz przed zimą nawozimy trawnik specjalnym nawozem jesiennym, o mniejszej zawartości azotu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe i choroby nadal regularnie kosimy trawnik łąkę kwietną kosimy po raz drugi w tym sezonie Staw usuwamy opadłe liście z powierzchni wody, gdyż zagrażają one jakości wody w stawie. Jeżeli zaczną gnić na dnie, zużywają duże ilości tlenu, potrzebnego rybom i innym organizmom. Ponadto wzbogacają wodę w składniki odżywcze, co spowoduje na wiosnę rozwój nadmiernej ilości glonów jeżeli w pobliżu stawu rosną duże drzewa, powinniśmy zainstalować siatkę chroniącą przed liśćmi możemy rozmnażać grążele żółte ( oddzielamy boczne kłącza) dzielimy i przesadzamy rośliny wodne ścinamy i usuwamy martwe liście i kwiatostany, aby nie gniły w wodzie czyścimy dno stawu z mułu, aby rozkładająca się materia organiczna nie zatruła ryb w zimie
  19. MAJ W OGRODZIE Majowe przymrozki W miarę jak słońce świeci mocniej, a dni się wydłużają rośnie w nas chęć posadzenia roślin w pojemnikach i donicach. Nie zapominajmy jednak o zniszczeniach jakie mogą dokonać późne majowe, nocne przymrozki Jeśli poczekasz z sadzeniem do drugiej połowy maja, kiedy niebezpieczeństwo przymrozków mija, wtedy oszczędzisz swój czas i wysiłek. Jeśli przechowujesz w pomieszczeniach rośliny w donicach już czas, aby ujrzały światło dzienne. Nie wystawiaj jednak donic w miejsca w których słońce operuje przez cały dzień, pozwól im zaaklimatyzować się do ciepła i słońca stopniowo. po „zimnych ogrodnikach” wysadzamy do gruntu dalie, mieczyki, begonie bulwiaste i inne rośliny kwitnące obsadzamy rabaty kwiatami letnimi uprawianymi z rozsady wysadzamy zioła z doniczek na miejsca stałe teraz lub w czerwcu wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich (bratki, stokrotki, malwy, dziewanny, goździki brodate, niezapominajki itp.) dzielimy przerośnięte kępy bylin zielnych np. funkie, dzwonki, dzielżany, floksy spulchniamy glebę między roślinami, usuwamy chwasty, ściółkujemy korą lub kompostem, aby zatrzymać wodę w glebie cebulowe kwiaty wiosenne, które przekwitły, zostawiamy jeszcze w gruncie. Pozwalamy, aby zżółkły liście. Wtedy cebule zgromadzą zapas składników pokarmowych na następny sezon puste zagony przykrywamy czarną folią, aby nie dopuścić do rozwoju chwastów regularnie podlewamy rośliny wysiewamy byliny (miodunkę, żagwin, rogownicę, fiołki, przylaszczki) młode pędy roślin chronimy przed ślimakami rozsypując np. ostry żwir lub popiół z grilla oglądamy rośliny, czy nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Wczesne wykrycie i odpowiedni oprysk zapewni roślinom ładny wygląd wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany u różaneczników. nawozimy rośliny, aby zapewnić im dobry start skracamy pędy wrzosów przerywamy siewki roślin wysianych w kwietniu (nagietki, aksamitki) skracamy nadmiernie wybujałe pędy bluszczu czy rdestu Auberta przycinamy krzewy, które kwitły wczesną wiosną np. forsycje, miniaturowe wierzby oraz pigwowce pod koniec miesiąca opryskujemy iglaki zwłaszcza karłowe przeciwko przędziorkom Trawnik trawę kosimy raz w tygodniu podlewamy w okresach suszy nawozimy nawozem do trawników przynajmniej raz w miesiącu. usuwamy chwasty Staw usuwamy z powierzchni wody płatki opadłe z kwitnących w pobliżu drzew lub trawę, która nam wpadła podczas koszenia dzielimy rośliny wodne przez podział po przymrozkach umieszczamy zimujące w domu rośliny egzotyczne np. hiacynt wodny, pistia, salwinia karmimy ryby, nadmiar pokarmu wyławiamy, aby nie opadł na dno zakładamy nowe zbiorniki wodne (najlepsza pora) oglądamy nowe rośliny, zwłaszcza od spodu liści, aby nie wprowadzić szkodników do stawu wyławiamy glony nitkowate np. nawijając je na kij
×
×
  • Dodaj nową pozycję...