Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomb1983

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez tomb1983

  1. tomb1983

    Podłogówka a zdrowie ??

    I właśnie tu pojawia się problem. wys. piwnicy 2,20 m . Jest opcja żeby wyciąć kwadrat w podłodze na gruncie tak z 50 cm głęboki. Wtedy od dołu 20 cm styro, a od góry ile wlezie, czyli około 50 cm przyjmując wys. bufora 2m. Tak byłoby dobrze? Wnętrze wyciętego otworu trzeba by wylać betonem. Po bokach nie mam już tak dużych ograniczeń - mogę zmieścić nawet 04 - 05 m izolacji. Ale czy nie będzie problemu z dostarczeniem ciepłej wody z solarów - ma być nisko?
  2. tomb1983

    Podłogówka a zdrowie ??

    Kocioł 24 KW oki ale górniak czy dolniak - słyszałem że do grzania bufora lepszy jest górniak. Mógłby być żeliwniak np. Viadrusek U 22? Chciałbym by wiarę radził sobie również z mniej kalorycznymi paliwami - drewno, pochodne drewna. Zaletą żeliwniaka będzie trwałość ale z tego co wiem (u rodziców w domu taki hula) gorzej radzi sobie z drewnem. Piwnicę mam 2,20 i dlatego mam ograniczone możliwości co do wysokości (pośrednio pojemności) buforka. Musi wejść ocieplenie od góry i od dołu. Jaką rurę byś zaproponował? Dekle mają być wypukłe czy mogą być płaskie? To bym był w stanie załatwić sobie sam a resztę części i wykonanie zlecę odpowiedniej osobie (wstępnie rozmawiałem z adamem_mk - mam szczęście że mieszka niedaleko).
  3. tomb1983

    Podłogówka a zdrowie ??

    Witaj Piczman Powiedz proszę więcej o swojej podłogówce. Jaki piec? Jaki bufor? Jak długo trzyma (rozładowuje się) bufor w różnych warunkach? Ile spalasz opału w sezonie? No i fajnie by było jakbyś napisał jaki domek ile cm styro/wełny w przegrodach itp. Jeżeli jest to gdzieś napisane to proszę o linka. Pytam ponieważ buduję domek ok. 140 m2 (podpiwniczony) z użytkowym poddaszem, planuję dać 20 cm styro na elewację, dach jeszcze nie wiem jakie ocieplenie, na pewno dość grubo. Planowane Reku + GWC. Wiem że będę miał niskie zapotrzebowanie a jednak w dalszym ciągu chciałbym palić węglem lub drewnem. Będę wdzięczny
  4. A może ktoś coś więcej powie. Bo z tego co pisze to ten model może pracować przy temperaturze -25st. C - posiada nagrzewnicę 300 W. Czyli zamarzanie wymiennika odpada. dodatkowo posiada - (dokładnie nie wiem gdzie tego nie znalazłem) króciec do odpływu skroplin - więc może wcale to nie jest takie złe urządzenie. Może ktoś z bardziej dośw. forumowiczów się wypowie?
  5. To ironia czy moje myślenie jest poprawne? Niestety nie jestem instalatorem, nie mam wielkiej wiedzy ale cały czas się uczę m.in dzięki temu forum. Przy 6 KW musiałbym palić bez wygaszania - raczej mało mnie to interesuje. Wolałbym tak jak napisałem w wcześniej nagrzać porządnie domek i niech chłodzi się powolutku (mam nadzieje że przez 48 h). Trzeba liczyć że bede ogrzewał również znacznie powiększony zbiornik 300 l.
  6. Dzięki mpolaw Czyli żeby tak działało to musiałbym mieć zbiornik na CWU 300 l świetnie zaizolowany (planuje dodatkową izolacje zbiornika) + nieduży piecyk - co powiedziałbyś na dolniaczka HEFA 14 KW? Z obliczeń grzejników (program na stronie regulusa) wychodzi że będę miał w sumie około 11 KW mocy grzejnej. dodając do tego moc potrzebną do ogrzania tych 300 l wody to wydaje mi się że 14 kw będzie dobrze - co myślisz? Może ktoś ma inne zdanie? Chętnie wysłucham, nie chcę zepsuć instalacji.
  7. A to może z innej strony Jak by wyglądała ogrzewanie gdybym kupił piecyk z dolnym spalaniem o niedużej mocy 12-16 KW (np: Viadrus U24 lub inny dolniak) i grzał nim przez powiedzmy 6-8 h do osiągnięcia temperatury 24-25 C w pomieszczeniach. Czy wystarczy palić raz na 2 dni. Chodzi mi o zatrzymanie ciepła, czy temperatura pozostanie na poziomie 19-20 C po 48 h od osiągnięcia w pomieszczeniach temperatury 25C? Wiem że ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie, bo to zależy zapewne od wielu czynników. Możemy założyć że na zewnątrz panuje temp. -5 C. Ocieplenie i powierzchnie do ogrzania napisałem na początku. Może jednak ktoś pokusi się o odpowiedź? Solary wcześniej czy później na pewno założę - nie zwracam uwagi na to czy się zwrócą czy nie, na razie energia elektryczna (nie przewiduje podpięcia gazu) jeszcze nie jest bardzo droga - ale napewno tanieć nie bedzie.
  8. Dziękuje bardzo za odpowiedzi - znacznie przybliżyło mi to temat Czyli pod mój ocieplony domek 132,5 m2 użytkowej powierzchni podłoga na gruncie : 15 cm styro ściany piwniczne : 10 cm styro ściany domu: 20 cm styro dach: 30 wełna wentylacja: rekuperacja Mniemam że dobry byłby kocioł 20-25 KW górnego spalania (myślałem o Viadrusku U 26 - dłużej pociągnie) który grzałby 1500 l bufora, instalacja w miedzi, wszystko będzie rozładowane w grzejnikach regulusa. Jak mam dobrać grzejniki? Standardowo czy uwzględnić bufor i przewymiarować? W przyszłości chciałbym zamontować solary więc odpadło by kupowanie zbiornika pod solary - tylko - jak one nagrzeją 1500 l?? Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Na wszystko oczywiście nie będzie mnie stać - chcę to zrobić etapowo czy tak może być? 1. Dom nieocieplony -kocioł 20kw górnego spalania + zwykly bojler120 l 2. Dom ocieplony - dokładam bufor 1500l. Co mogę zrobić z bojlerem 120 l? Można go jakoś wykorzystać (połączyć) np. dalej zostaje do przygotowania wody a bufor służy tylko do wody grzewczej? 3. Dokładam solary - co teraz? solary wpinam pod bufor 1500 ?
  9. Najbardziej interesuję mnie opcja kocioł o mocy 20-25 KW (górniak np. Viadrus U26) + bufor ciepła 1000 - 1500l. Tylko jak to będzie wszystko działało z grzejnikami (planowałem Regulusy)? Przeczytałem że bufor znacznie lepiej działa z ogrzewaniem podłogowym - rozładowuje się znacznie dłużej. Jak to jest w rzeczywistości? Może ktoś kto posiada podobne ogrzewanie będzie mi wstanie powiedzieć ile będzie trwało nagrzewanie takiego bufora oraz jak długo będzie się ów bufor rozładowywał?
  10. Może jednak ktoś jeszcze się wypowie? Byłbym wdzięczny
  11. Dzięki za odpowiedź Do bufora ciepła koniecznie górne spalanie - dlaczego? Mam kilka pytań do opcji kocioł 20-25 KW + bufor 1000l: 1. Ile trwało by nagrzewanie bufora do odpowiedniej temperatury tzn. by bufor przejął rolę ogrzewania domu. 2. Jak długo nagrzany bufor jest w stanie oddawać ciepło? To co podają na stronach to prawda? Czy ktoś sprawdzał czas rozładowania (grzania) takiego bufora? Z góry dzięki za odpowiedź.
  12. Witam W tym roku zaczynam budowę niedużego domku o powierzchni użytkowej 132,5 m2. Poniżej link oraz zdjęcie domu. Planuje go ocieplić następująco: podłoga na gruncie : 15 cm styro ściany piwniczne : 10 cm styro ściany domu: 20 cm styro dach: 30 wełna wentylacja: rekuperacja http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_rododendronach_6_p/m4783445a3fa41# Domek planuje ogrzewać kotłem na drewno, węgiel. W przewadze drewno. Kocioł ma również grzać bojler. Instalacje planuje w miedzi, ogrzewanie tylko grzejnikami (brak podłogówki). Ogrzewane mają być poddasze oraz parter, ewentualnie 2 małe grzejniki w piwnicy (mają tylko lekko podgrzać 2 pomieszczenia w piwnicy), garaż pozostaje nieogrzewany. Stąd się rodzi moje pytanie: Jaka moc kotła będzie wystarczająca? Czy wystarczy kocioł 15 KW? czy będzie za duży przy takim ociepleniu i rekuperacji. Zależy mi jak najmniejszym zużyciu opału. Jaki kocioł będzie dobry do spalanie drewna(chciałbym by miał możliwość spalania węgla)? Zależy mi by był to piecyk dolnego spalania. FEX 17-20KW, Warmet 18 KW, Viadrus U24, Logica? A może inny? Proszę o fachową poradę zwłaszcza właścicieli podobnie ocieplonych domków. Zdjęcie domu http://www.archon.pl/images/products/m4783445a3fa41/252.jpg
×
×
  • Dodaj nową pozycję...