Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

william.bonawentura

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    907
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez william.bonawentura

  1. Można. Podstępuj więźbę, natnij poziom mury pod nadprożem, wytnij / wykuj nadproże. Wmuruj nowe - najprościej gotowe L-ki.
  2. Przeszukując Internet w temacie napotkałem na trzy teorie dotyczące jego konstrukcji względem normatywnego poziomu przemarzania. 1) "Ostrożny" - górna powierzchnia ław powinna wypaść poniżej poziomu przemarzania. Uzasadnienie - ta cześć fundamentu nie jest odizolowana od wilgoci więc należy ją ochronić przed niszczeniem przy przemarzaniu 2) "Standardowy" - poniżej p.p. należy umieścić dolną powierzchnię ław. Uzasadnienie - tak robią wszyscy. 3) "Minimalistyczny" - wystarczy by dół chudziaka był poniżej poziomu przemarzania. Uzasadnienie - wystarczy że grunt pod chudziakiem nie zamarznie. Jakie są wasze opinie ?
  3. Niekoniecznie musi być projekt. Może rozbudowywać do 35m2 na zgłoszenie jako ganek lub ogród zimowy. A co do głównego pytania - lepiej nie próbować łączyć "na sztywno" tylko od razu założyć że punkt styku będzie pracował. Nie ma dziś problemów żeby szczelnie i estetycznie wykonać taką dylatację.
  4. Popieram. Absolutnie żadnego wykuwania prętów z ławy czy kotwienia nowych. Poszerzyć ścianę przy słupie i odginać pręty tak by na poziomie górnego wieńca dojść do właściwego położenia.
  5. IMHO jeśli działka nie jest główną wartością dodaną nieruchomości to taki remont jest nieopłacalny. Innymi słowy ma sens generalny remont stuletniej kamienicy w centrum miasta ale na pewno nie wolnostojącego domu. Doprowadzenie do stanu współczesnego budownictwa przewyższy koszt wyburzenia i budowy od fundamentu.
  6. Nie ma sensu ocieplać zewnętrznej ściany tylko ją rozebrać. Jeśli ten budynek to gratis do działki to można się zastanawiać. Zakładam, że jeśli budowa była przerwana to dom nie został odebrany i formalnie się do tego może nigdy nie nadawać. Czyli np. nie uda się w nim zameldować czy wziąć pod niego kredytu. To warto dobrze sprawdzić.
  7. Będą "pomagać". Tak jak napisał już kolega jest to rozwiązanie optymalne. Temperatura czynnika przez automatykę powinna być zadawana z pewnym zapasem tak, by każde pomieszczenie mogło być zagrzane z lekkim zapasem, zaś głowice termostatyczne powinny lekko "doregulować" przepływ do zadanej temperatury każdego z pomieszczeń. Instalacja bez głowic będzie mniej komfortowa i ekonomiczna - zawsze gdzieś będzie trochę za ciepło a gdzieś trochę za zimno. Chyba że będziesz krążył po pomieszczeniach i kręcił ręcznymi zaworami. Czyli będziesz "robił" za głowice...
  8. Dla prędkości przepływu 0,3m/s i spadku temperatury 15 stopni rurka 1/2" (PEX 20) przeniesie 3,7kW mocy a rurka 3/8" (PEX16) ok. 2kW. Ale możesz zwiększyć przepływ do nawet 1m/s i wówczas dostarczysz nawet 12kW ciepła. Ale taka instalacja będzie już szumieć i zużyje się po kilkunastu latach. Nie da się odpowiedzieć na twoje pytanie jeśli się nie wie czego oczekujesz od instalacji.
  9. Zdjęcia zrób koniecznie. Do izolacji niekształtnych elementów w instalacji możesz użyć pianki do paneli. Przytnij w paski, owiń kilkanaście razy, zwiąż taśma.
  10. Jeśli wymiennik jest umieszczony w obrębie pomieszczeń ogrzewanych to żadnych strat nie generuje. Pytanie bardziej po co on u ciebie jest? Zamiast mieszacza podłogówki? Zrób zdjęcia tej instalacji.
  11. Zaszczep jeszcze żonie taką myśl, że w koncepcji "2" można od południowej strony zrobić francuski balkon do wietrzenia pościeli. Będzie też miała z piętra dobry widok na dzieci bawiące się na podwórku.
  12. Nie za bardzo czuję jakie jest pytanie . Ja w ostatnim pomieszczeniu zrobiłbym jadalnię świąteczną" z dużym stołem a w pierwszym pomieszczeniu salonu sofy i TV
  13. Konkretnie jaki przepis ?
  14. Może zrób znowu lampkę? Tarczą diamentową zetnij jeden czubek kamienia mocniej, jako podstawę a drugi mniej, żeby była płaszczyzna na oprawkę. Potem przewierć widiowym wiertłem otwór na kabel. Oprawkę kup taką z kawałkiem rurki i pod tę rurkę powiększ otwór na początku. Po obróbce i umyciu kamień polakieruj bezbarwnym nitro.
  15. Dwa długie sznury i wciągniecie płyty przez "duszę". Przyda się pomoc 3 osoby - nawet dziecka która będzie sygnalizowała czy płyta ciągniecie równo.
  16. Dla mnie ładniejszy i funkcjonalniejszy jest wariant 2. Myślę, że również i tańszy. Koszt gąsiorów do łączeń połaci nie będzie wyższy od materiałów na lukarnę i jej wyprowadzenie dachu. Napisz jeszcze gdzie jest północ
  17. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo twoje i rodziny a potem dopiero prostota montażu. Poszukiwanie kotła z otwartą komora do mieszkania jest jak kupowanie auta bez pasów bezpieczeństwa.
  18. Nie w Polsce. Tutaj kocioł jest elementem instalacji gazowej. Pewnie, że można go powiesić na ścianie (bez instalacji gazowej) bez żadnej biurokracji, ale np. wymienić na inny model trzeba już na PnB.
  19. Tym, że zakup 10 kotłów będzie droższe niż 1 duży. Tym, że przegląd i serwis 10 kotłów oraz 10 kominów będzie droższy niż 1. Tym, że znajdą się "oszczędni", którzy w ogóle nie będą grzać podwyższając rachunki sąsiadów. Tym, że w 10 mieszkaniach trzeba robić remont. Wystarczyło pójść w kierunku mądrego opomiarowania ciepłomierzami przepływowymi i podziału kosztów (50% stałe 50% uzależnione od poboru energii).
  20. Wspólnota podjęła nierozsądną decyzję. Do mieszkania 80m2 kocioł 20kW jest co najmniej 3 razy za duży.
  21. W stylu "miejskim" po obiedzie panie udawały się do bawialni na kawę, zaś panowie do gabinetu na koniak i papierosa. IMHO jeśli chcesz utrzymać ten styl to musisz mieć szerokie, podwójne drzwi pomiędzy jadalnią i salonem.
  22. Co to znaczy "traci" ? Czy za te pieniądze duchowni nie kupią przypadkiem jedzenia, żywności, samochodów i nie wybudują przypadkiem nowych świątyń i plebań ? Jeśli tak, to jest to 10mld obrotu w gospodarce a nie straty. Dla ochłody proponuję np. policzyć ile "tracimy" mld. np. na nauczycieli.
  23. Wszystkie te wykresy pokazują ci jedno - kocioł ma ekstremum sprawności. Jeśli będzie pracował tylko w nim to zużycie będzie najmniejsze.
  24. Możesz w ramach PnB dać deskowanie / płyty i gont (dachówkopodobny) a po zakończeniu budowy na zgłoszenie blachę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...