Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kmyr

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Garwolin

kmyr's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Cześć. Mam kocioł Skam-PV 20 z SV200. Ma on atesty 5 klasy: https://sekom-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/DTR-SKAMP-PV-13-i-20-z-atestami-2018.pdf. Czy z tym kotłem mogę się ubiegać o dofinansowanie docieplenia domu w Czyste Powietrze? Tam wszędzie mówią, że jeśli nie chce się wymieniać kotła, to powinien być 5-klasy, ale są też wzmianki o ekodesign. Czy ktoś przyglądał się*tematowi?
  2. Panowie, z Wesołą to mea culpa, wyczyściłem piec zgodnie z instrukcją (od lutego się paliło non stop) i wszystko pięknie. Spiek jest spory, ale sam spada. @SUSPENSER jakie masz nastawy na Wesołą? Tylko u mnie soft oficjalny...
  3. Cześć. Ostatnio paliłem retopalem w SV-200 i było ok, ale teraz wrzuciłem z lokalnego składu niby wesołą (wcześniej też*brałem w tego składu i paliło się dobrze) i jest tragedia: https://ekotlownia.pl/sterownik-5/417 Przerzuca tylko węgiel, pracuje z mocą 100%, w ogóle go nie spala. W środku syf i malaria. Co można zmienić w ustawieniach żeby poprawić sytuację?
  4. Kilka pytań: - z tą płytą szamotową to tak serio? - sterownik czasem dosyć dziwnie prowadzi kocioł, robi sobie taką sinusoidę mocą (załącznik http://imgur.com/a/f5AsI), czy to normalne i pożądane? - DTR mówi o powrocie 50st, szczerze mówiąc ciężko mi to osiągnąć, teraz zazwyczaj jest 40 kilka st. 4D daje ok. 40-45 st na kaloryfery (otwarty 5/9, w mrozy było 7/9). Powinienem podnieść temp pracy kotła lub temp CWU i włączyć ochronę powrotu w sterowniku?
  5. Witam wszystkich, Od dwóch tygodniu pracuje u mnie Skam-PV 20 z palnikiem SV-200. Wahałem się pomiędzy kotłem na ekogroszek i pellet - ostatecznie wybór padł na nowego Skampa. Jeśli chodzi o realizację, to wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie, z dokładnością do paru drobnostek (niezaktualizowany soft sterownika). Kocioł wygląda solidnie i bezproblemowo rozpoczął pracę, akurat w regularne mrozy, ze średnią dobową ok -10st. Trochę bałem się, że nie wydoli (wcześniej był 22kW kopciuch), ale dał radę - po pierwszych 2 ciężkich dniach pracował mniej więcej na 70-80% mocy (niestety nie mam statystyk) i spalał ok 40kg/24h. Na razie palę suchym Anmag Gold, w mrozy robiły się spore spieki żużlowe (widać na zdjęciach), ale nie powodowało to żadnych problemów, bo ładnie same spadały do popielnika. Ustawienia sterownika od Jareckiego. Niebawem spróbuję zapewne z Wesołą. W domu ciepło jak nigdy, na razie staramy się wyregulować temperaturę w pomieszczeniach głowicami, potem będę pewnie walczył o nieco mniejsze spalanie. Generalnie na razie jestem bardzo zadowolony - obsługa sprowadza się do wsypaniu ekogroszku do zasobnika i wyjęciu popiołu co kilka dni. Czyszczenie wyczystką (robiłem to na próbę) zajmuje ok 3 min - trzeba zdjąć klapę, odkręcić dwie śruby i poruszać 4 wajchami. Jeśli kogoś interesują statystyki, to są tutaj: http://kotlownia.raski.pl/ (dopiero kilka dni działa) Są tam też zdjęcia z pracy palnika oraz popiołu. Dobre rady dot. ustawień chętnie przyjmę. Dziękuję też wszystkim z forum za pomoc w doborze kotła i realizacji również Na ew. pytania chętnie odpowiem.
  6. Układ otwarty mi nie przeszkadza, tylko teraz mam zamknięty - może nie trzeba przerabiać, pytam o radę. UPS do zaworu ma się*tak, jak działająca pompka CO do ciśnienia w zbiorniku. Czy gość z tym piecem miał zawór DBV-1?
  7. Witam wszystkich po świętach, Dokształciłem się*trochę i zauważyłem że Skampy mogą pracować w układzie zamkniętym, z DBV-1. Myślicie że to lepszy pomysł*niż*otwieranie układu? Zakładam, że zawór nie będzie mocno wykorzystywany - mam UPS, pewnie zamontuję też lepszy akumulator, wiec pompka powinna trochę podziałać nawet bez prądu.
  8. @Cerone Na razie jeszcze nikt mi nic nie próbował wcisnąć na tym forum, w wątkach o Skampie czy Ogniwie jest po kilkanaście tysięcy postów dyskusji (mniej lub bardziej rzeczowych), wiele osób ma ekotlownia czy esterownik gdzie mogę obejrzeć jak piece działają*na żywo, ludzie doradzają przytaczając jakieś merytoryczne argumenty... przepraszam, ale na razie Twój post wygląda jak marna reklama bo "półka wyżej"
  9. Rozumiem i zgadzam się odnośnie wielkości pieca i przewymiarowania, również dzięki: http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/ Jedyne co do czego mam obawy, to casus Bietki i żeby nie przesadzić w drugą stronę... Co do aktualnego stanu to 5t przez zimę, dobowo ciężko określić - ale też to co innego, bo nie pali się*non stop, tylko kilka, kilkanaście h na dobę.
  10. Panowie, dziękuję za pomoc - rzeczywiście zacznę od kupna styropianu i prowizorycznego ocieplenia podłogi poddasza w weekend. Na wiosnę wylewka. Chciałbym jednak wrócić do pierwotnego tematu, a mianowicie kotła. Motywacją jest głównie ułatwienie życia domownikom, którzy już*nie mają siły do tradycyjnego palenia w piecu. Myślicie że po ociepleniu powinienem wykonać jeszcze jakieś działania, żeby prawidłowo podejść*do wyboru (rozmiaru) pieca? Chciałbym, żeby docelowe rozwiązanie było jak najprostsze na zasadzie: dorzucenie opału to prosta rzecz, ale kombinowanie z ustawieniami sterownika już nie. W domu bywam raz na 2 tygodnie, więc sam też się tym nie zajmę. Podoba mi się rozwiązanie podane przez Jarecki79, gdzie mogę*stan pieca kontrolować przez internet, ale nie chciałbym wybrać pochopnie i potem brać pilnie tygodnia urlopu na próby z ustawieniami sterownika bo się nie pali - wiecie o co chodzi. Dlatego*pytałem również o sprawdzony opał. Jeszcze jedno pytanie dot. instalacji - jak wspominałem, chcę zmienić układ na otwarty, natomiast naczynko pasowałoby mi najbardziej na piętrze w innym rogu kotłowni niż jest piec. Czy robienie zakrętów w tym przypadku to dobry pomysł?
  11. Poddasze - chciałbym pewnie ocieplić podłogę i zrobić wylewkę, więc pewnie nie ten czas. Chyba że kupić styropian i na razie rozłożyć prowizorycznie...? Ew. wata? W każdym razie temat zaczął się*od tematu kotła, bo stary wydaje się*dogorywać, więc jak skończy żywot, nie chciałbym wybierać wszystkiego na łapu capu przy -20 C. @Jarecki79 Skam-P będzie równie bezobsługowy co Ogniwo z eCoal?
  12. Sugerujecie jeszcze mniejszy kociołek? OEP mnie ma tylko 10kW...
  13. Wow, przy założeniu 30cm styropianu na poddaszu z 19,9kW na CO spadło do 11,6kW - nadal razem z CWU daje to ok 16kW.
  14. Taki jest plan, ale szczerze mówiąc myślałem na początek o wymianie pieca. Z poddasza trzeba najpierw wywalić stare graty. Myślisz że EPS to najlepiej rozwiązanie? Jest tam suszarnia i pewnie zostanie, myślisz że EPS + wylewka będą ok?
  15. Witam wszystkich serdecznie. Po latach walki z kotłem górno-dolnym chciałbym trochę ulżyć domownikom i wymienić kocioł na bardziej kulturalny. Tutaj pomiary mojego domu: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wmq W lato zamierzam go trochę docieplić, więc nie chcę przewymiarować pieca. Rozważałem 3 opcje: - kocioł górnego spalania - kocioł z podajnikiem - kocioł na pellet Nie ukrywam, że głównym źródłem informacji jest to forum. Przeczytałem już dużo wątków i wszedłem trochę w klimat, również w związku z lokalnymi wojenkami Instalator odradza ekogroszek, bo mówi że w okolicy jest bardzo słaba jakość opału i często jest wzywany do napraw. Poleca pellet. Mnie natomiast najbardziej podoba się opcja koła z podajnikiem, jako najbardziej uniwersalnego i jednocześnie automatycznego. Zależy mi na automatyce, bo sam już tam nie mieszkam, więc nie będzie chętnych na testowanie ustawień... zależy nam raczej na kompromisie pomiędzy bezobsługowością (dorzucanie węgla nie jest problemem; zabawy i testy ze sterownikiem czy ze ślimakiem - już*tak) a kosztami. Na razie jestem najbardziej za: - Ogniwo Eko Plus 16 Kw - SKAM-P Plus 17 kw i składam się w kierunku Ogniwa. Dodatkowo instalacja będzie do modyfikacji, teraz jest układ zamknięty, chcę*zrobić otwarty z naczynkiem. Instalator poleca również dodanie pompki do CWU oraz zaworu 4D (w domu tylko grzejniki i bojler). Druga sprawa: ekogroszek. Lokalne składy węgla wiedzą o sprzedawanym groszku tyle, że "jest z Zakładów Produkcyjnych w Katowicach", a zakładam że paliwo jest kluczowe do bezproblemowej pracy kotła. Macie jakieś doświadczenia w zamawianiu groszku przez internet i jakieś sprawdzone miejsca / rodzaj ekogroszku? Nawet kosztem ceny - chodzi mi o to, że wolę zapłacić trochę więcej i mieć spokój, a optymalizować będę mógł jak będę miał czas i nikt nie będzie marzł Więc na początek chciałbym coś sprawdzonego, a potem dopiero bym się zajął bardziej tematem. Moja lokalizacja: 60 km na południe od Warszawy. Będę wdzięczny również za wszystkie uwagi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...