Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Eustachy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    43
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Eustachy

  1. Przerabiałem ten problem kilkakrotnie i radzę posłuchać Andre59 - czyli spłuczka wyłożona styropianem. Zwróć uwagę, że w spłuczkach do zabudowy styropian jest standardem.
  2. Eustachy

    prosze o porade

    Można ale tylko parterowy.
  3. Osobiście nie palę, ale niedawno jadłem posiłek w zajeździe zdudowanym z bali i facet palił w kominku tymi właśnie sosnowymi balami, co to po budowie mu zostały.
  4. Mapa, jak koledzy zauważyli jest ważna dopóki jest aktualna. To znaczy tyle, że traci ważność w chwili, kiedy na obszrze, którego dotyczy coś się zmieniło, czyli ktoś coś zbudował np budynek gazociąg itp. Co za tym idzie może być ważna i kilka lat a może stracić ważność w miesiąc.
  5. Najlepiej, mówiąc brzydko, olej to co sąsiad mówi i rób swoje - im szybciej zaczniesz tym szybciej będziesz miał to z głowy. Radzę też powstrzymaj emocje i nie wdawaj się z nim w potyczki słowne. Po prostu uzyskaj pozwolenie na budowę, potem zobaczysz co zrobi. Jeśli odda sprawę do sądu twoja wygrana jest pewna.
  6. Jestem takiego samego zdania jak Tczarek. Kiedyś bodajże w 1996r zamawiałem okna do swojego lokalu użytkowego, kazali wpłacić 100%, ja wpłaciłem i za jakiś czas zamontowali okna. Wszystko fajnie, tylko zajakieś 3 - 4 miesiące czytam w lokalnej gazecie artykuł na całą stronę jak ta właśnie firma się zwineła nie montując okien za które wzieli grubą kasę. Ja straciłem tylko możliwość reklamacji ale ktoś trafił o wiele gorzej. Od tej pory unikam przedpłat 100% jak tylko mogę. Teraz czekam na okna do domu za 8500 a wpłaciłem zadatku 2000.
  7. Po ostatnich zmianach można dwie na każde 500m2 działki, każda nie większa niż 25m2.
  8. Postępując według opisu Jareko (czyli jak więcej rabatu niż 5% to oszusci) to musiałbym odrzucić najlepszą ofertę. Niestety nie każda firma z małymi rabatami jest tańsza. To, że liczy się oferta końcowa to każdy raczej doskonale wie i nie jest to żaden argument na poparcie teorii 5%. To nie jest pierwszy post w którym Jareko tak atakuje system rabatowy. Widać tu wpływ konkurencji, pewnie większość klientów idących z innej firmy męczy o rabat. Może skoro klienci tak bardzo lubią rabaty to warto się nad tym zastanowić i troszkę zrewidować swoje do nich podejście zamiast się na nie użalać. I żeby była jasność, wcale nie chodzi mi tu o sprzedaż poniżej kosztów. Z mojego punktu widzenia (czyli klienta) warto sprawdzić oferty różnych firm ich rabaty, gratisy i wsystko inne co Cię interesuje. I to właśnie dlatego, że dużo firm zawyża ceny aby mieć z czego opuszczać.
  9. Tak naprawdę to facet, który był u teściów i u mnie ma prowizję od sprzedaży i nie bardzo mu zależy na udzielaniu rabatów. Moi teściowie mogli uzyskać dodatkowy rabat jadąc do biura i mieliby okna taniej. Opisuję tu tylko swój przypadek, nie mówię tu o wszystkich firmach w Polsce, tylko o tej konkretnej. Wybrałem okna w tej firmie bo po rabatach cena wyszła lepsza niż u innych w okolicy. Otatecznie okno o rozmiarze 1110x1770 dzielone góra/dół (dół rozwieralno-uchylny, góra tylko rozwieralna ale dodatkowo ze szprosami w środku) w profilu Komerlinga Euro Futur Classic w kolorze złoty dąb wyszło mnie 1100zł - cena bez parapetów. I powtarzam jeszcze raz, że skoro znaczna część firm stosuje politykę cenową z rabatami to warto o nie pytać. Inaczej można przepłacić i co więcej można się o tym później dowiedzieć (przykład moich teściów), a nie jest to przyjemne uczucie.
  10. U mnie szybko rosną klony a dotego rozmnażają się na potęgę. Muszą chyba mieć niepohamowane zapotrzebowanie na sex.
  11. Współczuję sąsiada, ale w tym wypadku nie ma się czym martwić, ważniejszy jest sąsiad B. Oczywiście sąsiad C może wystosować protest do urzędu i opóźnić nieco realizację przedsięwzięcia (urząd musi sprawę rozpatrzyć), ale nic więcej. Jego nieruchomość w żaden sposób nie ucierpi ani nie pogorszy się sposób jej użytkowania. Nie martwiłbym się tą sprawą - do jego okien jest aż 14 metrów.
  12. Ja w swoim barze mocowałem półki ze skleki na kołki do mocowania umywalki. Wiszą już kilka lat i nic im nie jest. Wyszło taniej niż jakiekolwiek półki systemowe. Jednak pod książki (jeśli dużo) polecałbym raczej solidne regały oparte na podłodze.
  13. Jasne, że firma sprzedająca/montująca musi na tym zarobić, aby dostarczyła dobrej jakości towar i dobrze wykonała usługę. System rabatów stosuje jednak wiele firm i nie jest to nic nadzwyczajnego, a ich wysokość często zależy od skali "wyśrubowania" cen wyjściowych. Zależy to w dużej mierze od polityki cenowej konkretnej firmy i jej sposobu pozyskiwania klientów. Jak widać, nawet po tytule tego wątku, procent rabatu ma istotne znaczenie w oczach potencjalnych klientów i wiele firm zdaje sobie z tego sprawę. W związku z tym zawsze warto spróbować co nieco ponegocjować, co dało niezły rezultat w moim przypadku. No może powinienem był bardziej szczegółowo opisać mój przypadek w moim poście wyżej. Otóż moi teściowie dwa tygodnie wcześniej zamawiali okna dla siebie. Podpisali umowę w dniu pomiarów i otrzymali od pracownika firmy 5% rabatu. Zaprosiłem do siebie tego samego gościa ale nie pisaliśmy umowy na miejscu. Facet zaproponował profil 3 komorowy i 5% rabatu. Natomiast w biurze zaoferowano mi w tej samej cenie profil 5 komorowy i 15% rabatu. Nie muszę chyba pisać, co mówili teściowie jak się o tym dowiedzieli.
  14. Ja dostałem 15% rabatu. Przy wycenie 10 000 mam umowę na 8 500, ale nie podpisywałem umowy z pracownikiem, który był na pomiarze, tylko pojechałem do biura firmy. Pracownik też oferował tylko 5% rabatu.
  15. Linia zabudowy nie zależy od geodety tylko od uwarunkowań planu zagospodarowania przestrzennego. Radzę udać się do urzędu i sprawdzić co jest w planie.
  16. Polecam wątek: http://www.murator.pl/forum/viewtopic.php?t=20421&sid=2818ec1f432d21f1045ccf927710bad3 Trochę czytania, ale warto.
  17. Eustachy

    służebnośc drogi

    Jeśli wiesz, że sąsiad jest nieprzyjemny to w żadnym razie nie kupuj tego domu! Mój sąsiad koniecznie chciał zasiedzieć lub ustalić służebność na części mojej działki mimo, że jego działka przylega bezpośrednio do drogi. Wszystko tylko dlatego, że nie było między nami ogrodzenia w chwili kiedy kupowałem działkę. Ciągał mnie po sądach przez 8 lat!
  18. Ja bym zgrzał. Ta folia na papie jest bardzo cienka, wystarczy, że przeciągniesz papę o kilka cm i już folia jest pozdzierana. Jak dobrze zgrzejesz masz pewność, że całoś stanowi jednolitą izolację.
  19. Jeśli chodzi o szerokość, to postąpiłbym tak jak radzi RYDZU. Najważniejszy jest w tym przypadku sam zgrzew. Na przyklejanie całej powierzchni papy szkoda czasu i gazu. Przed przyklejeniem następnego pasa papy dobrze jest papę rozwinąć, dopasować, zwinąć i dopiero zacząć zgrzewać.
  20. 600 PLN za mapkę nad Morzem w Zachodniopomorskiem - cena po negocjacjach.
  21. Słuszna uwaga - moje myśli podążyły prawdopodobnie torem Pani z urzędu. Faktycznie instalacja wewnętrzna nie musi być częścią instalacji zbiornikowej.
  22. Macieii - oto co na temat instalacji zasilanej z butli mówi rozporządzenie w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki: § 156. [ Zaopatrzenie budynków w gaz ] 3. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym ze stałych zbiorników lub baterii butli, znajdujących się na działce budowlanej na zewnątrz budynku, stanowi układ przewodów za głównym zaworem odcinającym zbiorniki, butle bądź kolektor butli, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu w przypadku instalacji zasilającej więcej niż jednego odbiorcę, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych. Należy z tego wnioskować, że jeśli pojemność butli nie przekracza 7m3, to zgodnie z Prawem Budowlanym nie potrzeba pozwolenia na instalację wewnątrz budynku - wystarczy zgłoszenie.
  23. Macieii - oto co na temat instalacji zasilanej z butli mówi rozporządzenie w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki: § 156. [ Zaopatrzenie budynków w gaz ] 3. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym ze stałych zbiorników lub baterii butli, znajdujących się na działce budowlanej na zewnątrz budynku, stanowi układ przewodów za głównym zaworem odcinającym zbiorniki, butle bądź kolektor butli, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu w przypadku instalacji zasilającej więcej niż jednego odbiorcę, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych. Należy z tego wnioskować, że jeśli pojemność butli nie przekracza 7m3, to zgodnie z Prawem Budowlanym nie potrzeba pozwolenia na instalację wewnątrz budynku - wystarczy zgłoszenie.
  24. Karolek - jeśli masz projekt domu wraz z instalacją wewnętrzną, to nie potrzeba na nią osobnego pozwolenia - bo masz już pozwolenie na budowę domu wg wspomnianego projektu.
  25. Ja znalazłem: - mnóstwo poniemieckich kwitów na strychu, - kilka niemieckich gazet z lat 40-tych, - niemiecką broszurę propogandową traktującą o sposobie spędzania wolnego czasu przez prawdziwych niemców, - butelkę z miejscowej, przedwojennej rozlewni wody, - nietkniętą puszkę z konserwą - niestety przeterminowana (wyprodukowana w 1942), - kilkanaście buteleczek po lekach, - jeden stary kałamarz, poza tym: - mnóstwo belek, tynków, instalacji, okien, drzwi itp. nadających się tylko do wymiany, - sąsiada, który od razu chciał zasiedzieć część mojej działki,
×
×
  • Dodaj nową pozycję...