Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Serpher

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Serpher

  1. Jakoś mnie to nie dziwi. Niestety dachówki betonowe/ceramiczne są jeszcze droższe (kosmos).
  2. Niech mi proszę ktoś wyjaśni czemu najprostszy rodzaj pokrycia czyli blacha płaska bez przetłoczeń jest najdroższym rozwiązaniem na rynku? Warto to brać?
  3. Mam standardowego strażaka do kwasówki, tuż obok kanał wentylacyjny, a w kominie dwie kratki do tejże wentylacji. Zastanawiałem się czy dać na czapkę nasadę obrotową, aby poprawić ciąg wentylacyjny. Widziałem takie pomysły na różnych domach. Niestety komin jest poniżej kalenicy i kierunek wiatru bywa tak chaotyczny, że czasami nawet strażak nie wie gdzie się obrócić, a powietrze wpada do wentylacji. Czy warto coś takiego zastosować pomimo kratek w kominie?
  4. Po montażu nowego poziomego zbiornika CWU i przykręceniu dwóch różnych kolanek ze śrubunkiem oraz nypel + kolanko (wszystko na pakułach), cieknie z tego górnego przyłącza odpływu ciepłej wody. Hydraulik rozkłada ręce. Jakieś pomysły co można z tym zrobić?
  5. To proszę pokaż jak powinno wyglądać to poprawnie.
  6. Miałem audyt i wyszło z tego, że powinienem mieć kocioł 23 kW. Audytorkę trochę pogieło. Miałem wcześniej 12 kW kopciucha, którym nie można było palić niżej niż 80 C bo niedomagał inaczej. Wcześniej jeszcze miałem 20 kW i to było już za dużo, także wziąłem opcję pośrednią dostępną dla mnie. Chata z lat 30 XX wieku, nieocieplona poza stropem (30 cm wełny 0,033). >Co siłownik źle podpiął – przewody pozamieniał czy specjalnie tak zrobił by szlak gwarancje na kocioł trafił ??? Zamienił przewody we wtyczce poprawnie, bo hydraulicy często mylą biegunowość bazując na instrukcji. Przed tym zamiast w lewo to w prawo kręcił. Dodatkowo wyjaśnił pare reguł itp bo byłem kompletnie zielony w temacie.
  7. Trzpień chyba powinien być w pozycji 5 i wyciętym plaskiem ku górze. W moim przypadku wersja druga. Trzpień jest tak samo jak na obrazku. Nie wiem jak można lepiej. https://i.imgur.com/h7uAOJm.jpg Zawór https://i.imgur.com/MHg1iVG.jpg
  8. Na początku proponowałem hydraulikowi zawór ATV, natomiast uparł się, jak również zawór 4D jest rekomendowany przez producenta. Także skończyło się na 4D i siłowniku. Dla mnie dziwnie się zachowuje zawór bo przy rozpalaniu otwiera się najpierw na instalacje a później wyrównuje na kocioł. Temp powrotu są w przedziale 27-50 C (jakiś termometr chiński nie wiadomo czy dobry). W sterowniku można testować prawo/lewo zachowanie zaworu i zmieniałem dla testu polaryzację, ale wtedy bardzo długo trzyma na małym obiegu kotła. Jakby można było ustawić pracę w PID to może lepiej by to wyglądało, bo chodził by cały czas.
  9. Tak wygląda zasmolenie: https://imgur.com/UMHCZtg Najwięcej jest u dołu tej "półki". Jest to QmPell 18kW. W sterowniku nie ma czegoś takiego jak "wyłącz ochronę powrotu". Sterownik zarządza zaworem 4D i nawet nie można zmienić ustawień: praca w trybie histerezowym / PID. Jest to mój pierwszy sezon z tym kotłem i ogólnie pelletem. Worki leżały ok pół roku, a w kotłowni mam <20% wilgotności.
  10. Temp zadana 65 C, na górce wychodzi 70-72. Temp za zaworem na instalację 60 C (grzejniki żeliwne). Może spróbuję jeszcze podnieść obroty wentylatora do 80% (przeglądając komentarze). https://imgur.com/fr1LilB
  11. Tak właśnie jest ustawiony. Widać to na zdjęciu.
  12. Zawór w pozycji 5. Lewo: zasilanie z kotła Góra: wyjście na instalacje Prawo: powrót z instalacji Dół: powrót do kotła https://imgur.com/MHg1iVG
  13. Pierwszy rok z kotłem na pellet. Czy ktoś ma ten kocioł i może podzielić się doświadczeniami? Zastanawia mnie kwestia smolenia i czy da się to jakoś ograniczyć do minimum. Podobno zawór 4D podbijając temperature w małym obiegu powinien ograniczyć to zjawisko, jednak podczas rozpalania zawór 4D całkowicie się otwiera na instalację i dopiero po ok godzinie wyrównuje się na ok 50%. Czy to tak powinno być? Pierwsze uruchomienie przeprowadzał serwisant Pereko. Pellet dębowy; ustawienia praca 2,5/15 sek; rozpalanie 6 min/25 sek; dmuchawa 50% rozpalanie/70% praca
  14. Kołkować zawsze. U mnie robili na placki i po 10 latach część styropianu odpadła od ściany.
  15. Mam prawie 100 letni dom, gdzie na stropie są położone głównie takie zrębki słomy jak w załączniku (na nich deski). Głębokość od góry legarów do stropu to ok 16 cm. I tu opcje: 1. wywalić słomę całkowicie, dać wełnę 1a. wełna 15 cm 1b. wełna 20 cm (na wcisk) 2. wełna 10 cm na słomę Oraz czy warto dawać folię paroprzepuszczalną między wełnę a strop? Załącznik: https://imgur.com/s0cK8hR
  16. Mam zamiar zamontować wkład kominowy i ostatnio natknąłem się na materiał na YT, w którym mówione było o ciśnieniu, które wytwarzane jest pomiędzy wkładem a kominem, a zakończenie wkładu powinno być odseparowane kilka cm by to ciśnienie miało gdzieś uciec. Jakie jest Wasze zdanie? Warto np 1 cm dać między daszkiem kominowym a czapką?
  17. Stoję przed wymianą kotła węglowego na pellet, a do tego muszę przemurować na nowo komin, bo obecny się rozlatuje. I tu pytanie: jaki komin zrobić? Miałem kilku fachowców i każdy co innego mówi. Obecnie stoję z wersjami: 1. Cały z klinkieru pełnego 2. Cegła czerwona, 3 cm styropianu i zaciągnąć tynkiem Oczywiście po wymurowaniu kwasówka ze strażakiem.
  18. WItam, Mam odpowietrznik tuż przed zbiornikiem wody użytkowej w najwyższym punkcie. Niestety nie działa jak trzeba i chciałbym wymienić, ale ciężko do tego podejść. Gwint nie chce ruszyć. Jakieś pomysły jak to można odkręcić? Opalanie gwintu może??
  19. Czyli w praktyce bez rzeczoznawcy nie obejdzie się.
  20. Trzeba by na podstawie średniej podobnych nieruchomości w obszarze?
  21. Czy można wyliczyć samemu wartość nieruchomości kupionej przed denominacją? Bez angażowania rzeczoznawcy.
  22. Aktualizacja: operacja powiodła się, Dzięki panowie!
  23. Chcę zmienić zawór, ale za chiny ludowe nie mogę odkręcić przylegającą mufę. Zeskrobałem stare pakuły, był WD-40, opukiwanie i nie chce się ruszyć... Jakieś pomysły?
  24. Wiem, że temat był już dużo razy wałkowany, jednak w moim przypadku nie jest to standard. Dodatkowo jestem laikiem w temacie. Otóż mam: dom nieocieplony, kocioł na paliwo stałe z miarkownikiem (70 st C), instalacja grawitacyjna bez pompy, grzejniki żeliwne do których założyłem zawory termostatyczne wraz z głowicami. Pytanie jest takie: czy warto kryzować grzejniki jeżeli regulacją dopływu wody zajmuje się głowica termostatyczna? Rozumiem kwestię oporów, że będzie leciało tam gdzie bardziej może. Jakby nie było głowic a tylko nakrętki to kryzowanie miało by sens bardziej. Mam 3 grzejniki do potencjalnej regulacji. Jeden ok 2300 Watt w bezpośredniej odległości od kotła ok 2 metry oraz dwa pozostałe w odległości ok 10 metrów (2300 W i 1400 W). Apka na smartfona Danfossa sugeruje nastawy 6 dla 2300 W oraz 4 dla 1400 W. Nie jest chyba uwzględniane odległość od źródła ciepła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...