Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Serpher

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Serpher

  1. Mam standardowego strażaka do kwasówki, tuż obok kanał wentylacyjny, a w kominie dwie kratki do tejże wentylacji. Zastanawiałem się czy dać na czapkę nasadę obrotową, aby poprawić ciąg wentylacyjny. Widziałem takie pomysły na różnych domach. Niestety komin jest poniżej kalenicy i kierunek wiatru bywa tak chaotyczny, że czasami nawet strażak nie wie gdzie się obrócić, a powietrze wpada do wentylacji. Czy warto coś takiego zastosować pomimo kratek w kominie?
  2. Po montażu nowego poziomego zbiornika CWU i przykręceniu dwóch różnych kolanek ze śrubunkiem oraz nypel + kolanko (wszystko na pakułach), cieknie z tego górnego przyłącza odpływu ciepłej wody. Hydraulik rozkłada ręce. Jakieś pomysły co można z tym zrobić?
  3. To proszę pokaż jak powinno wyglądać to poprawnie.
  4. Miałem audyt i wyszło z tego, że powinienem mieć kocioł 23 kW. Audytorkę trochę pogieło. Miałem wcześniej 12 kW kopciucha, którym nie można było palić niżej niż 80 C bo niedomagał inaczej. Wcześniej jeszcze miałem 20 kW i to było już za dużo, także wziąłem opcję pośrednią dostępną dla mnie. Chata z lat 30 XX wieku, nieocieplona poza stropem (30 cm wełny 0,033). >Co siłownik źle podpiął – przewody pozamieniał czy specjalnie tak zrobił by szlak gwarancje na kocioł trafił ??? Zamienił przewody we wtyczce poprawnie, bo hydraulicy często mylą biegunowość bazując na instrukcji. Przed tym zamiast w lewo to w prawo kręcił. Dodatkowo wyjaśnił pare reguł itp bo byłem kompletnie zielony w temacie.
  5. Trzpień chyba powinien być w pozycji 5 i wyciętym plaskiem ku górze. W moim przypadku wersja druga. Trzpień jest tak samo jak na obrazku. Nie wiem jak można lepiej. https://i.imgur.com/h7uAOJm.jpg Zawór https://i.imgur.com/MHg1iVG.jpg
  6. Na początku proponowałem hydraulikowi zawór ATV, natomiast uparł się, jak również zawór 4D jest rekomendowany przez producenta. Także skończyło się na 4D i siłowniku. Dla mnie dziwnie się zachowuje zawór bo przy rozpalaniu otwiera się najpierw na instalacje a później wyrównuje na kocioł. Temp powrotu są w przedziale 27-50 C (jakiś termometr chiński nie wiadomo czy dobry). W sterowniku można testować prawo/lewo zachowanie zaworu i zmieniałem dla testu polaryzację, ale wtedy bardzo długo trzyma na małym obiegu kotła. Jakby można było ustawić pracę w PID to może lepiej by to wyglądało, bo chodził by cały czas.
  7. Tak wygląda zasmolenie: https://imgur.com/UMHCZtg Najwięcej jest u dołu tej "półki". Jest to QmPell 18kW. W sterowniku nie ma czegoś takiego jak "wyłącz ochronę powrotu". Sterownik zarządza zaworem 4D i nawet nie można zmienić ustawień: praca w trybie histerezowym / PID. Jest to mój pierwszy sezon z tym kotłem i ogólnie pelletem. Worki leżały ok pół roku, a w kotłowni mam <20% wilgotności.
  8. Temp zadana 65 C, na górce wychodzi 70-72. Temp za zaworem na instalację 60 C (grzejniki żeliwne). Może spróbuję jeszcze podnieść obroty wentylatora do 80% (przeglądając komentarze). https://imgur.com/fr1LilB
  9. Tak właśnie jest ustawiony. Widać to na zdjęciu.
  10. Zawór w pozycji 5. Lewo: zasilanie z kotła Góra: wyjście na instalacje Prawo: powrót z instalacji Dół: powrót do kotła https://imgur.com/MHg1iVG
  11. Pierwszy rok z kotłem na pellet. Czy ktoś ma ten kocioł i może podzielić się doświadczeniami? Zastanawia mnie kwestia smolenia i czy da się to jakoś ograniczyć do minimum. Podobno zawór 4D podbijając temperature w małym obiegu powinien ograniczyć to zjawisko, jednak podczas rozpalania zawór 4D całkowicie się otwiera na instalację i dopiero po ok godzinie wyrównuje się na ok 50%. Czy to tak powinno być? Pierwsze uruchomienie przeprowadzał serwisant Pereko. Pellet dębowy; ustawienia praca 2,5/15 sek; rozpalanie 6 min/25 sek; dmuchawa 50% rozpalanie/70% praca
  12. Kołkować zawsze. U mnie robili na placki i po 10 latach część styropianu odpadła od ściany.
  13. Mam prawie 100 letni dom, gdzie na stropie są położone głównie takie zrębki słomy jak w załączniku (na nich deski). Głębokość od góry legarów do stropu to ok 16 cm. I tu opcje: 1. wywalić słomę całkowicie, dać wełnę 1a. wełna 15 cm 1b. wełna 20 cm (na wcisk) 2. wełna 10 cm na słomę Oraz czy warto dawać folię paroprzepuszczalną między wełnę a strop? Załącznik: https://imgur.com/s0cK8hR
  14. Mam zamiar zamontować wkład kominowy i ostatnio natknąłem się na materiał na YT, w którym mówione było o ciśnieniu, które wytwarzane jest pomiędzy wkładem a kominem, a zakończenie wkładu powinno być odseparowane kilka cm by to ciśnienie miało gdzieś uciec. Jakie jest Wasze zdanie? Warto np 1 cm dać między daszkiem kominowym a czapką?
  15. Stoję przed wymianą kotła węglowego na pellet, a do tego muszę przemurować na nowo komin, bo obecny się rozlatuje. I tu pytanie: jaki komin zrobić? Miałem kilku fachowców i każdy co innego mówi. Obecnie stoję z wersjami: 1. Cały z klinkieru pełnego 2. Cegła czerwona, 3 cm styropianu i zaciągnąć tynkiem Oczywiście po wymurowaniu kwasówka ze strażakiem.
  16. WItam, Mam odpowietrznik tuż przed zbiornikiem wody użytkowej w najwyższym punkcie. Niestety nie działa jak trzeba i chciałbym wymienić, ale ciężko do tego podejść. Gwint nie chce ruszyć. Jakieś pomysły jak to można odkręcić? Opalanie gwintu może??
  17. Czyli w praktyce bez rzeczoznawcy nie obejdzie się.
  18. Trzeba by na podstawie średniej podobnych nieruchomości w obszarze?
  19. Czy można wyliczyć samemu wartość nieruchomości kupionej przed denominacją? Bez angażowania rzeczoznawcy.
  20. Aktualizacja: operacja powiodła się, Dzięki panowie!
  21. Chcę zmienić zawór, ale za chiny ludowe nie mogę odkręcić przylegającą mufę. Zeskrobałem stare pakuły, był WD-40, opukiwanie i nie chce się ruszyć... Jakieś pomysły?
  22. Wiem, że temat był już dużo razy wałkowany, jednak w moim przypadku nie jest to standard. Dodatkowo jestem laikiem w temacie. Otóż mam: dom nieocieplony, kocioł na paliwo stałe z miarkownikiem (70 st C), instalacja grawitacyjna bez pompy, grzejniki żeliwne do których założyłem zawory termostatyczne wraz z głowicami. Pytanie jest takie: czy warto kryzować grzejniki jeżeli regulacją dopływu wody zajmuje się głowica termostatyczna? Rozumiem kwestię oporów, że będzie leciało tam gdzie bardziej może. Jakby nie było głowic a tylko nakrętki to kryzowanie miało by sens bardziej. Mam 3 grzejniki do potencjalnej regulacji. Jeden ok 2300 Watt w bezpośredniej odległości od kotła ok 2 metry oraz dwa pozostałe w odległości ok 10 metrów (2300 W i 1400 W). Apka na smartfona Danfossa sugeruje nastawy 6 dla 2300 W oraz 4 dla 1400 W. Nie jest chyba uwzględniane odległość od źródła ciepła.
  23. Witam Zacząłem w tym sezonie palić od góry wreszcie, po przeczytaniu wielu artykułów o tym jak cudowne to rozwiązanie jest. Nie mniej jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju: rzekome "30% oszczędności" na paliwie. Nie ważne gdzie, zawsze jest napisane magiczne 30%. Przeprowadziłem testy z paleniem od góry i tradycyjnie (z i bez miarkownika) dwukrotnie. Mała węglarka wypełniona po brzegi węglem jako miarka ilości paliwa. W każdym przypadku czas spalenia całego węgla był praktycznie taki sam, nie zależnie od sposobu. Temperatura odczuwalna w pomieszczeniach w zasadzie taka sama. Fakt, rzekome 30% niby ulatuje przez komin w formie niespalonego dymu, jednak paląc od góry nie zauważyłem bym miał cieplej w domu.
  24. Witam, Mam już dość leciwy dach dwuspadowy o pow. 120m2 (kąt ok 50 stopni) z deskowaniem niepełnym pokrytym bezpośrednio blachą rąbkową (którą chcę wymienić na nową). Tu pytanie do fachowców: czy wykonać deskowanie pełne, na to papa i bezpośrednio nowa blacha czy potrzebne są jeszcze łaty i kontrłaty? (jestem laikiem w tym temacie) Strych nie jest wykorzystywany do codziennego użytku, także kwestia wyciszenia nie ma tu wielkiego znaczenia.
  25. Sprzedawca swoje, a realia swoje. Wolę poznać opinie, które mają podwaliny w rzeczywistym użytkowaniu oraz może jakieś podpowiedzi, różnice pomiędzy tymi profilami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...