Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

T_omhacker

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    61
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez T_omhacker

  1. Witam chciałem sobie w domku ogrzewanym gazem zamontować piec - kozę, która będzie dogrzewała układ gazowy. Pomyślałem, że rurę spalinową od kozy oplotę spiralą z miedzi lub nierdzewki i podłącze pod układ gazowy np. przed grzejnikiem. Nie musiałbym zakładać pompy, bo ta od pieca gazowego myślę, żeby ogarnęła wszystko. Paliłbym sobie w kozie popołudniami i tym samym nieco zmniejszył zużycie gazu - chyba zmniejszył. Nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, nieco czytałem i mam takie pytania. Czy potrzebował będę zbiornika do wyrównania ciśnienia ?? Czy to w ogóle ma sens ?? Koza będzie stała albo w piwnicy, albo w garażu. Dziękuje z góry - pozdrawiam
  2. Witam ja osobiście piorę raz w roku dywany, wycieraczki domowe (to częściej) dywaniki samochodowe przy pomocy myjki ciśnieniowej. mam nieco słabszy model BOsch aqutek 110 ale daje rade. na początek pryskam chemicznym środkiem Dimer w stężeniu ok 50-60 ml. na 5 litrów wody. czekam minutkę i płukam pod ciśnieniem. jak do tej pory żaden się nie rozleciał, a syf schodzi jak ta lala. pozdro
  3. Witam chciałem sobie w domku ogrzewanym gazem zamontować piec - kozę, która będzie dogrzewała układ gazowy. Pomyślałem, że rurę spalinową od kozy oplotę spiralą z miedzi lub nierdzewki i podłącze pod układ gazowy np. przed grzejnikiem. Nie musiałbym zakładać pompy, bo ta od pieca gazowego myślę, żeby ogarnęła wszystko. Paliłbym sobie w kozie popołudniami i tym samym nieco zmniejszył zużycie gazu - chyba zmniejszył. Nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, nieco czytałem i mam takie pytania. Czy potrzebował będę zbiornika do wyrównania ciśnienia ?? Czy to w ogóle ma sens ?? Koza będzie stała albo w piwnicy, albo w garażu. Dziękuje z góry - pozdrawiam
  4. Witam Ogrzewam domek piecem Buderus GB 152 + RC35 + zasobnik 150 l. + mieszacz i sprzęgło. Jako, że dopiero od miesiąca w nim mieszkamy staram się tak dobrać konfigurację, by znaleźć złoty środek między wygodą a oszczędnością. Mam 6 obwodów podłogówki - 2 łazienki, salon, kuchnia, przedpokój - reszta grzejniki, grzeje wodę i gotuje również gazem z instalacji. Problem mam następujący: Poustawiane mam tak: Grzejniki są sterowane sterownikiem RC35 - według temp. pomieszczenia - temp zadana 19,5 st. Podłogówka - sterowania brak - według temp. zewnętrznej - krzywa ustawiona na 32 st. - max temp. 44 st. - min. temp. 20 st. - temp. zadana 18 st. Przy takich ustawieniach mam na sterowniku 20,8 - 21,2 st. pomieszczenia. Problem polega na tym, że podłoga dalej chłodna - zależy mi, żeby przynajmniej w łazienkach i salonie było ciepło w nogi - może inaczej - by podłoga nie ziębiła. Przy ustawieniu temp. wyższej na podłogówce zużycie gazu wzrosło przy ok. 4 st. na zewnątrz - dwukrotnie - z 6-7 do 12-14 m3. Jak nie mieszkaliśmy miałam ustawione sterowanie sterownikiem obu obwodów - zużycie gazu przy 17 st. wewnątrz - -20 na zewnątrz - na poziomie 12 m3 na dobę. Bardzo proszę o pomoc - nie mogę złapać kontaktu z instalatorem - gość raz mówi tak, a za tydzień inaczej - zerknicie proszę na ustawienia i poradźcie proszę - morduje się już od miesiąca i dalej lipa - ale do tej pory wynikało to z tego, że ostatnio się okazało, że mieszacz jest źle ustawiony - ehh same problemy.
  5. Witam Mam balkonik i gotowe słupki do zamontowania. Na balkoniku jest lekki spad - czy przy montażu mam się tym nie przejmować - czy poziomować wszystko - słupki itd. ?? Pytam bo słupki mam metalowe i nie bardzo wiem jak je zamontować gdyby musiały mieć poziom.
  6. Ok. Piec Buderus GB-152 i do tego sterownik RC35. Podłogówki 6 obwodów po średnio 50 m każdy - powierzchnia domu to 142 m2. A teraz nasuwają się jakieś wskazówki ??
  7. Mam rozumieć, że nikt nie ma pieca gazowego ze sterownikiem i nie wie jak sprawdzić ustawienia - czy po prostu macie gdzieś pomoc innym ??
  8. Witam. Chciałem się dowiedzieć jak macie ustawione parametry na swoich sterownikach do pieców gazowych - dokładnie chodzi mi o ustawienia pomp i ich działania - mnie instalator ustawił przy 1 obiegu grzewczym (kaloryfery) - według temp. pomieszczenia - natomiast przy 2 obiegu grzewczym (podłogówka) - praca zredukowana. Wygląda to tak, że cały czas chodzą pompy - nawet wtedy gdy piec nie pracuje - zastanawiam się czy nie powinno być coś typu - według temp. zewn. lub według temp. pomieszczenia. Co myślicie ?? Jak jest to u was rozwiązane ??
  9. Ponoć przy obliczaniu mocy kaloryferów przyjęto 120W na m2 więc tutaj myślę, że powinno być ok. Temp. na piecu ustawiona to 57 C. co do temp. powrotu - tego nie wiem. Rozmawiałem dzisiaj z kolesiem który to instalował i stwierdził, że jakby było cały czas grzane to piec dałby sobie radę - fakt nie jest grzane na okrągło. A i jeszcze się dowiedziałem, że około 70 m2 podłogi - dół bez salonu - jest podłogówka + grzejniki.
  10. Ja mam 142 m2 - 12 styro ściany - 30 wełna na dachu - ogrzewany gazem - jak na razie nie mieszkam - temp. w środku to 14 C stale a zużycie gazu około 200 m3 na miesiąc. to chyba nie najgorzej. mpoplaw zdaje sobie sprawę, że wymiana pieca będzie się wiązała z dołożeniem kilku żeberek do kaloryferów by ciepło miało gdzie wchodzić.
  11. Widzę, że mój problem wzbudził zainteresowanie-z góry dziękuje za pomoc. W domu mamy wentylację grawitacyjną, a co do kominka to będzie, ale tylko jako gadżet - bez płaszcza, bez nadmuchu. Trafiłem już gdzieś na necie na wzór obliczania - 320 m2 x 2,7 - średnia bo w garażu jest chyba 3 m, a na poddaszu są spore skosy i oczywiście x 60W i to jest równe 51840 - to oznaczać może piec 51 kW jakie są. Kolejna sprawa - w chwili obecnej tam się nie mieszka i z ogrzewaniem tego domu sprawa wygląda różnie - jeśli braciszek ma humor to pójdzie i pali - dokłada regularnie co 4-5 godzin - ale jeśli nie to olewka i piec wygasa - dom potrzyma trochę ciepło i wychładza się - wczoraj dla przykładu w środku było 4,5 C. tkobierski rozumiem, że generalnie skoro ty założyłeś piec 36kW na 500 m2 to braciszek spokojnie mógłby założyć 30 kW - większe zużycie w mrozy - ale piec pracuje na obrotach. czy dobre jest moje rozumowanie ??
  12. Instalacja - miedź + częściowa podłogówka - ma dwie pompy. Co do instalatora - bez komentarza. Dom ma jeszcze taki dziwny myk, że cały taras i salon jest na filarach a pod nim chula sobie wiaterek od zachodu. Czyli rozumiem wymiana pieca - 30kW wystarczy czy też porywać się na 36 kW.
  13. witam problemu wprawdzie nie mam ja, ale mój braciszek. Ma dom ok. 320 m2 powierzchni po podłodze, podpiwniczony - salon na dole z sufitem przy dachu, budowany poroterm 44 otynkowany - nieocieplony. Kupił piec SAS 23 kW i teraz jak były te mrozy to max. temp. jaką udało się osiągnąć to było 15C. Jeszcze tam nie mieszka, ale to chyba coś nie tak. Komin popękał w paru miejscach - pewnie z wysokiej temp. Co radzicie - nowy piec o większej mocy, a jeśli tak to jakiej mocy - 30 kW czy też z zapasem 36 kW??? Bardzo proszę o pomoc
  14. Gryzłem się z tematem grzejników - akurat też purmo - miesiąc temu. Sprawa wygląda tak - przelicznik 1,96 jest dla strefy klimatycznej chyba IV o ile dobrze pamiętam. Wiadomo, że wiecznie -20 C nie będzie więc można zmniejszyć to nieco i podpiąć się pod III strefę. A tutaj zresztą wszystko jest napisane http://forum.muratordom.pl/grzejniki-pytanie-zielonego,t168263.htm
  15. T_omhacker

    pogodówka a kondensat

    Witam Ja mam pogodówkę umieszczoną około 70 cm nad ziemią. Czy to bardzo źle ?? Czy będą przekłamania na temp. ??
  16. Witam. Piecyk działa sobie już od 2 tygodni w domku 142 m2. Mam ustawioną temperaturę 12 dzień, 10 noc ale w pomieszczeniach mam temp. około 16 C. Wczoraj dłubałem i okazało się, że obieg grzewczy 2 - gdzie mam ogrzewanie podłogowe jest sterowany za pomocą temp. zewnętrznej, obieg grzewczy 1 - grzejniki jest sterowany za pomocą temp. pomieszczenia. Moje pytania: 1. Czy obieg grzewczy 2 - podłogówka nie powinna być też sterowana według temp. pomieszczenia?? 2. Czy macie jakieś linki które wyjaśnią mi i pomogą poprawnie ustawić krzywą grzewczą?? 3. W domu nie mieszkamy - jaką temp. ustawić na okres zimowy by dom nie zawilgotniał ?? 4. Czy zużycie gazu przy temp. pomieszczenia ok. 16 C na poziomie 5-8 m3 przy aktualnej pogodzie jest do przyjęcia?? Pozdrawiam
  17. Witam. Tak też oczywiście było - przyjechał serwisant i uruchomił piec. Browar tak udało się - człowieka cieszą tak przyziemne rzeczy - może to dla ciebie śmieszne - dla mnie jednak wcale. Dobra - piec działa od soboty. Temp. w środku to 16,5 C mimo, że ustawiłem na automacie 14 C. Co bardzo dziwnego piec chodzi na okrągło, a pompy podają letnią wodę na kaloryfery i podłogówkę bo dzisiaj przybadałem - czy nie powinno być czasami tak, że jak temp w pomieszczeniach będzie dobra to piec ma się wyłączyć?? Drugie pytanie - mam sterowniki MM10 i WM10 podłączone w kolejności WM10 potem MM10 - dzisiaj musiałem wyłączyć piec z kontaktu i po ponownym włączeniu w sterowniku MM10 coś regularnie przeskakuje - czy tak ma być?? O tej porze już nie będę dzwonił do serwisanta - pytam was bo może się ktoś spotkał z tym problemem??
  18. Witam Pochwalę się udało się dzisiaj uruchomić piec Buderus GB 152 ze sterownikiem RC35. Powierzchnia mieszkalna to 140 m2, styro 12 na ściany, 30 wełny na poddaszu.6 obwodów podłogówek - reszta grzejniki. Pytania jakie się pojawiły dzisiaj: 1. Dlaczego mu tak trudno osiągnąć temp. 18 C?? - przez cały dzień wzrosło może o 4 C 2. Jak skonfigurować dobrze ustawić moduł dla domu w którym przez okres zimowy będą prowadzone tylko roboty wykończeniowe - nie będzie zamieszkany? 3. Dlaczego ciągnie tyle gazu - od godziny 12 do 18 wciągnął 12 jednostek?? 4. Co powinieniem wiedzieć o tym module??
  19. Dobra - odpuście. Pytania nie było. Gość również sprzedaje i montuje podłogówkę więc interesu jak wcześniej powiedziałem w kłamstwie nie miał. Doczytałem - naumiałem się - pije piwko za wasze zdrowie i idę spać, a jutro montuje skrzynkę gazową by odpalać ogrzewanie.
  20. Witam Dowiedziałem się dzisiaj od kolesia sprzedającego grzejniki, że podłogowe ogrzewania jest szkodliwe dla zdrowia. Nie chodzi mi tutaj o unoszący się kurz, ale o wpływ ciepłej podłogi na układ krwionośny człowieka. Ponoć po dłuższym używaniu mogą pojawić się problemy z krążeniem. Gość nie miał interesu mnie okłamywać więc wydaje mi się, że nie ściemniał - wolę jednak się zapytać. Pamiętajcie - pytam - NIE informuję. Pozdro
  21. No właśnie - czym to zabezpieczyć na zimę by woda i mróz nie posiały spustoszenia. Dodam tylko, że w przyszłym roku będę chciał tam położyć płytki. Co radzicie??
  22. Rozumiem podejście przy takim ociepleniu. Mój domek słabiej ocieplony może mieć jednak problemy - różnica w cenie to około 700 zł między przeliczeniami 100W a 120W na m2. Czy jest to wielka różnica. Piec jaki mam zakupić to gazowy kondensacyjny - więc teraz wkład 700 zł. a potem piec będzie mi kondensował szybciej i przy niższych temperaturach. Ktoś tutaj kiedyś napisał, że warto się zastanawiać na rozwiązaniem gdy koszty jego nie są jakieś ogromne - 700 zł. można inaczej zagospodarować, ale wole tutaj dołożyć i mieć prawidłowo działający piec - niż kupić stolik z Ikei i jeść przy nim płatki z mlekiem na śniadanie obiad i kolacje bo mnie przez koszty ogrzewania nie będzie stać na lepsze jedzenie. . Może nieco dramatyzuje - ale dom buduje się dla siebie raz w życiu i lepiej dopieścić powoli niż zgnoić szybko.
  23. No to ja się cieszę, że dopiero dzisiaj jednak zamawiam te grzejniki. Ja wyliczyłem dla wartości 100 W/m2 a mam 12 styro na MAX-ie - 30 wełny dach i okna u=1 i mam wentylacje grawitacyjną - nie ma bata - kupuje dla wartości 120 W/m2!!
  24. Oczywiście dolnozasilane. Grzejniki firmy Purmo. Piec gazowy kondensacyjny - obliczałem koszty - dużo drożej by nie było, a na pewno pod oknem dachowym lepiej się będzie prezentować.
  25. witam. Pojawiła się jeszcze jedna szybka koncepcja by na poddaszu pod oknami dachowymi dać kaloryfery 90 cm wysokie. Czy one oddają ciepło tak samo jak 60 cm - czy oprócz wysokości różnią się czymś jeszcze?? Zajmowałyby na pewno mniej miejsca.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...