Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

budowlany_laik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    2 268
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

budowlany_laik's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

85

Reputacja

  1. Pokazać sąsiadce problem - że Ty o nim wiesz, widzisz to i co się dzieje przez odprowadzenie przez sąsiadkę deszczówki poza własną posesję. Wyjaśnić, że deszczówkę należy zagospodarować na własnej działce. I że przez jej zaniechanie, wali się Twój płot, a co za tym idzie - sytuacja doprowadza do poniesienia kosztów - remont ogrodzenia (przez kogo?) I co ona ma zamiar z tym zrobić - sugerując, że jednym rozwiązaniem jest zagospodarowanie deszczówki na własnej działce - możesz podsunąć możliwe rozwiązania (np. studnia chłonna). A jak ładna, to nawet zgłosić chęć pomocy w wykopaniu studni
  2. Ja tu pytam o PCi, warunki mam podobne do Ciebie: wątek Rozważałeś PCi?
  3. Dopłaty z „Czyste Powietrze" - chyba tylko na wymianę źródła ciepła z kopcącego. No, jakby był zwrot <10 lat (większy COP niż założyłem), to mógłbym zacząć myśleć... Jakie są pompy o najmniejszej mocy? Bo aktualnie grzeję kotłem o mocy 4 kW, obciążenie cieplne u mnie 2,5 kW. Na jakie marki patrzeć?
  4. Hello po latach Chcę policzyć czy inwestycja w pompę ciepła powietrzną może mieć u mnie sens. I chcę zapytać oblatanych w temacie o przybliżony koszt takiej instalacji. Dom energooszczędny 110 m2. Tylko prąd (bez pomp ciepła, bez PV). Projektowe obciążenie cieplne wg OZC: 2,5 kW Zużycie energii całkowite w roku: 8000 kWh Zużycie na CO+CWU (tylko tania taryfa): 4700 kWh Podłogówka, kocioł elektryczny + bojler do CWU. Na mój chłopski rozum, te 4700 kWh na CO+CWU mogę zbić przez COP pompy, czyli 4700/2,5=1880 kWh - zaoszczędzone 2820 kWh. Zaokrąglając, cena brutto w taniej taryfie G12r (Ekonomiczna Dolina z Energi) po podwyżkach to ok. 1 zł/kWh. Więc montując PCi, mogę zaoszczędzić ~2820 zł. I wracam tu do 1. pytania - ile może kosztować instalacja PCi powietrznej biorąc pod uwagę to, że dom jest energooszczędny?
  5. Mam parę słupów drewnianych - klejone z drewna rodzimego (sosna albo świerk - nie pamiętam). Na samym początku (ok. 7 lat temu) były impregnowane i olejowane. Po jakimś czasie wyszły szare naloty (grzyb?) Było czyszczenie i olejowanie. Brzydki wygląd znowu powracał. Zdecydowanie olejowanie nie wychodzi mi. 3 lata temu słupy były odczyszczone do żywego drewna i zaimpregnowane tylko impregnatem. Aktualny stan jak na zdjęciach. Czyli znów szare. Jaki jest sprawdzony sposób konserwacji? Czym je pokryć by były ładne i ten sposób sprawdził się na lata? Impregnat powłokotwórczy, lakierobejca czy coś innego?
  6. Po pracach brukowych na osiedlu, pas drogowy wygląda jak na zdjęciach. Drogowcy zasypali ten pas byle czym i rzucili trawę. W większości grunt to piasek - latem nic nie rośnie na tym fragmencie. Chciałbym zrobić tam trawnik - taki bez fajerwerków. Jakie postępowanie teraz? 1. usunięcie tego co jest (środek typu roundup), nawiezienie ziemi, wysianie trawy 2. głęboka wertykulacja tego co jest, nawiezienie ziemi, wysianie trawy Czy muszę pozbyć się obowiązkowo tego co jest przed nawiezieniem ziemi (opcja 1), czy też możliwa jest opcja nr 2? I proszę o sugestię dot. rodzaju mieszanki. Nie będzie podlewane.
  7. https://www.politykazdrowotna.com/75977,projekt-noweli-ustawy-covidowej-i-zmiany-dla-pracodawcow
  8. U mnie siarczan miedzi zadziałał w 90%. No i oczywiście grzybki pojawiają się przy dużej ilości wody na trawniku (dużo podlewania, obfite deszcze).
  9. Może coś jest zagrzybione. U mnie też lokalizowałem smród (określiłem go jako "wilgoć") i zagrzybiony okazał się odpływ z ociekacza zlewozmywaka w kuchni - w środku czarny. Rozebrany, oczyszczony i jest OK.
  10. Choć nie jestem ogrodnikiem, też mam takie obserwacje u siebie. U mnie po Yarze, trawa wykazuje objawy przenawożenia, choć dawkowana jest w normie. Od 2 lat zaczynam wiosnę z saletrą amonową i to mojej trawce pasuje.
  11. Dzięki, chyba spróbuję z tym Stomp. Ja wczoraj gdy polegiwałem sobie na trawce, zauważyłem też desant z okolic, ale "spadochroniarzy" - uwielbianego przeze mnie jako dziecko, a aktualnie znienawidzonego, "dmuchawca" Na jednej działce jeszcze nie zagospodarowanej jest jego "plantacja"
  12. Stomp Aqua 455CS - zadziałał na wiechlinę roczną? Trawa nie ucierpiała? Robiłeś mniejsze stężenie? I na całość oprysk czy miejscowo na wiechlinę? Bo też mam jej troszkę na trawniku. Na mniszka pryskam Starane, ale z wiechliną nożykiem nie daję rady...
  13. Ja pryskałem 3 razy przed założeniem trawnika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...