Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mariusz-net

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mariusz-net

  1. Hej, Czy jakaś dobra dusza może wysłać mi zdjęcia/pdf z instrukcją montażu schodów drewnianych (młynarskich/z wangami)? Są gotowe do samodzielnego montażu ale chciałbym na początku zobaczyć instrukcje montażu (nie kupować kota w worku). Chyba że ktoś wie (zakotwię wange do ściany - tą od ściany) ale:: 1) czy trzeba kotwić wangi do podłogi? 2) schody będą z zabiegiem - czy słupek trzeba kotwić do podłogi? 3) czy wangi trzeba kotwić od góry (z tego co widzę są z takim zakrzywieniem - żeby zahaczyć)? Pozdr, Mariusz
  2. To minus 2D... nie widać przestrzeni. Nawiew jest na antresoli otwartej i w sypialniach = trafi do salonu (głównie z antresoli bo jest otwarta. Wywiew w pokojo-kuchni jest bliżej kuchni. Dodatkowo jest wyciąg do kuchenki. Założyłem regulator ARW 3.0/2 BREVE zamiast tego z kompletu od centrali. Testy robiłem dymem z papierosa (mało profesjonalnie i niezdrowo) ale wygląda, że działa to wszystko dobrze Nie ma zaduchu, pranie i ręczniki ładnie schną. Wilgotność około 50%, ciepło jest. Jeden problem się pojawił w kotłowni = podciśnienie (wywiew mały ale jednak) spowodował zassysanie zapachów z niezatynkowanego komina z ciągiem kanalizacyjnym (piana i tynkowanie) załatwiła sprawę, Jak jeszcze przyjdzie właz strychowy i zamknę ta przestrzeń to będzie bajka.
  3. Dla potomnych: Plany planami, a rzeczywistość wymaga czasem modyfikacji (komin, ścianki, stropy) - szczególnie jeśli nie ma strychu/piwnicy gdzie można puścić kanały bez problemów. Zrobiłem opcje 3 z modyfikacjami... i działa
  4. Zrobiłem tak (może komuś się przyda: wyciąłem 15-20 cm styropianu (cześć pod kątem 45 st - spadek od domu). Wkleiłem twardy styropian na piankę (szpary też uszczelniłem pianką). zasypałem żwirem klinującym, zagęściłem na to piach i kostka do styropianu. Ten styropian cieńszy ale lepsze niż nic.
  5. Mam zamontowaną ściankę prysznica ze szkła. Ścianka przymocowana jest do ściany i wysięgnika (drugiej ściany). Mam jednak pytanie jak to wykończyć od spodu/podłogi. Wystarczy dać silikon czy potrzebna jest jakaś uszczelka? W komplecie uszczelki nie było, jeśli jest potrzebna to gdzie taką kupić? Obawiam się to położyć na twardą płytkę bezpośrednio (dlatego tymczasowo dałem plastikowe podkładki w rogu) żeby szyba nie pękła. Może ktoś poradzić?
  6. Mam ocieplony fundament i zastanawiam się: Jak położyć kostkę przy drzwiach wejściowych i tarasowych? Dać kostke na styropian? A może usunąć i dać na podbudowie? A może są jeszcze inaczej się to robi?
  7. Opcja nr 4 - chyba najlepsza. Nawiew do rekuperatora pionowo do podłogi parteru. Skrzynka rozdzielacza w styropianie/wylewce, kanały nawiewne od skrzynki w wylewce i później wkute w ścianę. Anemostaty na wylot.do pokoi i antresoli (jak narysowane). Można tak? I czy trzeba izolować kanały wkute w ścianę w pomieszczeniu ogrzewanym? Może ktoś rzucić okiem i skomentować te różne opcje/podpowiedzieć?
  8. opcja nr 3. Wszystko podobnie ale kanały do pokoi na parterze idą do rogu i pod sufitem pokoi. Wątpliwość podobne - poprowadzenie kanałów do pokoi na parterze i niezbędne zagięcia.
  9. Opcja nr 2: Rekuperator - różowy/bez zmian Czerpnia - niebieski - 160 izolowana Wyrzutnia - czerwony - 160 izolowana, do nieużywanego pionu wentylacyjnego Nawiew - zielony - Skrzynka rozprężna 6 (lub 7) x 75 zamontowana do krokwi w 2 warstwie izolacji (15 cm będzie miedzy krokwiami) nad rekuperatorem. Połączenie przez rurę elastyczną 160 izolowaną (taki tłumik). 4 kanały nawiewne 75 (po 2 do pokoju) zamontowane po krokwi i zejście do pokoi parteru po ścianie/koło okna (łóżko w mniejszej sypialni będzie pod oknem). 2 kanały 75 do antresoli. Wywiew - żółty/pomarańczowy. Skrzynka rozdzielcza 6x75, a od niej kanały jak w opcji 1. Wątpliwości/pytania: 1) Czy można prowadzić rury flex w 2 warstwie izolacji (nie ma ryzyka skraplania wody?)? Czy trzeba je jakoś specjalnie izolować? 2) Musze zejść kanałami od dachu do sufitu parteru - czyli zrobić dość ostre zagięcie - nie będzie to przeszkadzać? 3) to samo co w 1: czyli czy wyrzutnie mogę poprowadzić do nieużywanego komina wentylacyjnego.
  10. Narysowałem opcje 1 z większą ilością detali. Rekuperator - różowy, faworytem na dziś jest o3ozon CWP 200/150. Czerpnia - niebieski - rura sztywna 160 z ociepleniem, do reku odcinek podłączony przez rurę elastyczną 160. Wyrzutnia - czerwony - przejście do komina rura 160 + podłączenie do reku rura elastyczna 160 ocieplona. Nawiew - zielony - od reku rura elastyczna izolowana 160, później rura 160 szywna izolowana, trójnik (podział na antresole i pokoje parteru), skrzynka rozdzielcza 160/4x75, po 2 kanały (w sumie 4) na pokoje parteru, skrzynka rozdzielcza na antresole 160/2x75 i 2 kanały na antresole (nawiew za tą ścianką trójkątną. Wywiew - pomarańcz - rura elastyczna 160 izolowana do skrzynki rozdzielacza 6x75, po 2 kanały do WC, łazienki i pokoju. Ważna informacja: na antresoli nie będzie wylewki więc kanały do pokoi na parterze będą prowadzone pod sufitem i zabudowane karton gipsem. Wątpliwości/pytania: 1) Czy dawać na nawiew ten trójnik i dwie skrzynki rozdzielcze? Czy jedna skrzynka rozdzielcza i na parter zejść kanałami 75 flex? Dodatkowe pytania: 1a) Jeśli trójnik to T czy Y (raczej Y)? 1b) jaki rozmiar 160/160/160 czy 160/125/160? 1c) jeśli jedna skrzynka rozdzielcza to jak zrobić 90 stopni po przejściu przez strop? 2) Może zamiast 2x75 to dać 3x75 na antresole i łazienkę? 3) Czy wyrzutnie mogę podpiąć do nieużywanego kanału wentylacyjnego? Jest jakieś ryzyko (np. wykraplanie się wody)? 4) Czerpnia będzie rura 160 ale zastanawiam się czy nie powinno być redukcji z 200 na 160 i do tego 200 podłączona czerpnia (chodzi o to, że czerpnia mają kratki itp co zwiększa opór)?
  11. Dzięki. Pociągne podobnie. Małe odległości to i tak się przewietrzy.
  12. Kolejne pytanie: Jak prowadzi się kanały jak nie ma stropu/strychu. Mój domek ma otwartą przestrzeń (do szczytu dachu) . Lekki/drewniany strop jest tylko nad łazienką i pomieszczeniem gospodarczym/"kotłownią", wylany strop ale bez wylewki/ocieplenia nad sypialniami = antresola (tez do szczytu dachu). Rekuperator, rozdzielacze planuje wsadzić nad łazienkę/pom. gosp. Tylko pytanie: jak poprowadzić kanały? Mogę dać je (75 mm) pod krokwie i schować w 2 warstwę wełny/ocieplenia (15 wełny będzie między krokwiami, druga 15 na krokwiach - tam gdzie te kanały)?
  13. Nagrzewnica podbije zapotrzebowanie na energie, a jest szansa (zobaczymy jakie będą finalnie warunki), że z niskim zapotrzebowaniem załapie się na dotacje do pompy ciepła (Moje ciepło). Patrze też na o3ozon CWP 200/150 jon16 i Reventon Inspiro Basic 200. Kanały to widzę teraz w większości plastik karbowany (czyli łatwiej i taniej).
  14. Sprawdzałem podobne tematy ale posty/porady dość stare. Planuje założyć rekuperator do domu całorocznego letniskowego (80m2). Najcześciej 2 (czase 4 osoby), więc wydajność 200-250 spokojnie powinna wystarczyć. Rekuperator traktuje jako wydatek/podniesienie komfortu, a nie inwestycje (to tak żeby wątek nie skręcił w temat opłacalności). Do sterowania wystarczy mi zwykłe pokrętło: off, low, medium, high. Dobrze żeby miał jakiś automatyczny system antyzamrożeniowy. Pytania: 1) jaki rekuperator polecacie z dobrym stosunkiem jakość/cena? Myślałem nad Dospel Luna (z defrost), ale może jest coś lepszego, w podobnej cenie? A może iść w używkę? 2) jakie rury polecacie? W domu mam stalowe w izolacji z wełny + elastyczne w niektórych miejscach i sprawuje się to ok. Montowane było to 14 lat temu i zastanawiam się czy teraz też takie się stosuje?
  15. Dzień dobry, Czy przy izolacji nakrokwiowej płytami PIR potrzebna jest paroizolacja pomiędzy płytą PIR i krokwią? Na filmikach nie dają. Jeśli to ważne to wykończenie planuje po prostu pomalować tą płytę PIR na biało (jeśli się da), a krokwie zostawić odsłonięte. Wentylacja będzie mechaniczna. Pozdrawiam, Mariusz
  16. Dzięki. Problem jest taki, że część wody idzie w ogród (bez osobnego licznika) i ciężko podać zużycie. Jest nas 3 ale taplać się lubimy więc załóżmy 4 osoby na zapas. Proszę o polecenie konkretnych modeli.
  17. To i ja zapytam: Dom jednorodzinny. 2-3 osoby, czasem goście, oczyszczalnia ekologiczna (niestety nie da się podłączyć pod kanalizacje). Twardość wody: 270-80 mg/l (a subiektywnie bardzo dużo wapnia - naloty po 1-2 dniach). Szczegółowe dane: http://pwik.olkusz.pl/sites/default/files/Labo/badania/VIII_Gmina_Kluczeujecia_lokalne.pdf' Mam piwnice, więc gabaryt urządzenia obojętny. Finanse 3-4 tyś. ale jak trzeba to dorzucę, ważniejsza bezawaryjność, wygoda i jak najmniejsza ilość obsługi. Pytania: 1) Czy przy oczyszczalni można podłączyć uzdatniacz (podobno niewskazane)? 2) Wiąże się z 1). Czy przy regeneracji można odprowadzić wodę z urządzenia np. rozwijanym wężem (mam studnie chłonną z odpływu przed garażem, z 15m od miejsca na urządzenie) 3) Jak urządzenie wybrać? Po lekturze forum myślałem nad Aqua-Soft Basic 30 (żeby regeneracji nie robić za często - szczególnie jakby wymagała roboty - rozkładanie węża).
  18. Witam, Jest sobie kominek obudowany płyt ą K-G, płytkami klinkierowymi i drewnem. Żona zażyczyła sobie dorobienia atrap które udawałyby nogi. Atrapy już wykonane z 2mm blachy. Dwa pytania: 1) Chciałbym pomalować je na kolor wkładu (Tarnava Comfort). Może ktoś wie jaka farba/lakier używana jest przez producenta? Wysłałem pytanie do Tarnavy ale nie odpowiedzieli. 2) Jak przymocować blachę do K-G? Mam zamiar przykręcić je 2 wkrętami ale dodatkowo chciałbym je przykleić … no właśnie czym? Silikonem? Klejem? Pozdr, Mariusz
  19. Witam, Jesteśmy na etapie ocieplenia budynku. Ściana dwu warstwowa: Porotherm 24 + 15 styropianu. Planujemy zrobić schody wejściowe do domu z kostki brukowej. Jak połączyć kostkę z ścianą przy wejściu żeby uniknąć mostka cieplnego? Macie jakieś patenty? Drzwi wejściowe i ich próg licują się z porothermem. Pozdr, Mariusz
  20. Sorry za długie milczenie ale sami wiecie jak to jest. Szerokość drzwi to 880mm. Zadzwoniłem do Roto i powiedzieli mi, że nie powinno być problemu bo listwa hamulca będzie ten dół usztywniać. Pożyjemy, zobaczymy. Dzięki za pomoc. Pozdr, Mariusz
  21. Witam, Zamówiliśmy okna Avante (profil idea, okucia Roto Compact) do nowo wybudowanego domu. W drzwiach balkonowych mieliśmy mieć zamontowany hamulec w klamce ale okazało się, że w okuciach Roto Compact takiej opcji nie ma (okna przyjechały bez hamulca). Zgłosiliśmy reklamacje i zaproponowano nam montaż hamulca ciernego, na co zgodziliśmy się. Serwisant który montował nam hamulec cierny zdemontował na stałe całą dolna część okucia twierdząc: "nic nie powinno się dziać bez niego". Mam jednak wątpliwości. Czy okno balkonowe może nie mieć części dolnej okucia? Czym takie coś grozi? Reklamować to? Pozdr, Mariusz
  22. Witam, Szukałem, pytałem ale jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie uzyskałem, wiec może tu się uda: Planuje w najbliższym czasie zrobić wylewki. Mam zamontowane okna tarasowe (na kotwy), które dodatkowo podparte są od dołu (cegła+kliny drwniane). Montażyści okiem powiedzieli, że mam te podpórki usunąć tu przed wylewkami, a wylewka ma dochodzi do listwy pod oknem. Ocieplenie ma iść na czoło, czyli wszystko ma wyglądać pi razy oko tak: http://tnij.org/dz2e Czy to poprawny montaż, czy coś zmienić/ulepszyć? Pozdr, Mariusz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...