Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty  

323 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

    • beton komórkowy
      101
    • bale drewniane
      3
    • koształtki styropianowe wypełnione betonem
      16
    • pustaki ceramiczne
      107
    • bloczki silikatowe
      88
    • szkielet drewniany
      8
    • inny wybór
      9


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Założenia w projekcie mam na 24 cm Silikat + 20 cm styro. Dowiedziałem się że mogę zamienić to na 18 cm Silikat + 25 cm ocieplenia. Jak myślicie która opcja lepsza?

 

18 cm na ścianę nośną to minimum rozsądku. Ja bym nie zamieniał. Wolałbym mieć te 6 cm więcej materiału konstrukcyjnego. Natomiast zdecydowanie lepszy wynik pod względem "U" wyjdzie przy zestawieniu ściany z ceramiki poryzowanej z 20 cm styro. Porotherm jest w grubości 25 cm, więc ściana będzie miała praktycznie tę samą grubość. Nośność też bez zmian względem silikatu. Izolacja aku - też raczej podobnie (może z 2-3 db przewagą silikatu). Natomiast w kwestii izolacyjności termicznej to różnica będzie spora. W kwestii ceny - wiele zależy od regionu Polski i dostępności materiału. Ja miałem wyceny na silikat na bardzo podobnym poziomie co na ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 cm na ścianę nośną to minimum rozsądku. Ja bym nie zamieniał. Wolałbym mieć te 6 cm więcej materiału konstrukcyjnego. Natomiast zdecydowanie lepszy wynik pod względem "U" wyjdzie przy zestawieniu ściany z ceramiki poryzowanej z 20 cm styro. Porotherm jest w grubości 25 cm, więc ściana będzie miała praktycznie tę samą grubość. Nośność też bez zmian względem silikatu. Izolacja aku - też raczej podobnie (może z 2-3 db przewagą silikatu). Natomiast w kwestii izolacyjności termicznej to różnica będzie spora. W kwestii ceny - wiele zależy od regionu Polski i dostępności materiału. Ja miałem wyceny na silikat na bardzo podobnym poziomie co na ceramikę.

 

No to sprawdz teraz prametry dka silikatu 18cm (pełnego) i 25cm ocieplenia.

 

Cersmika to ostatni materiał, który by bym wybral.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zamieniać cegły także wybór padł na silikat i tak zostanie , ale mogę zamienić to z 24 na 18. Fotohobby w tej 2 opcji rozumiem że okna zrobić poza licem ściany?

 

Jak potem sam obrobisz styropianem - to ma to sens. Bo nie sądzę, że ekipa wytnie tak styro, żeby ładnie obrobić takie wysunięte okno.

Jak zlecisz ekipie - to zlicuj z murem. Wtedy kilka centymetrów na ramę ekipa wyjedzie styropianem i będzie to lepsze rozwiązanie, niż dojechać do ramy wysuniętej poza lico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mam dylemat (czyt. potrzebuję porady) co do wykonania ścian domu.

1/ ekipa budująca proponuje Porotherm PW25 lub Profi (ewentualnie Ytonga) oraz ocieplenie styropian (wełna) 20cm

2/ w projekcie mam SOLBET Optimal Plus 600 grubość 24cm oraz płyty styropianowe EPS-70 gr. 20cm

Porównując oba materiały z punktu widzenia współczynnika przenikania ciepła zdecydowanie lepiej wypada beton komórkowy. Z drugiej strony ceramika lepiej akumuluje ciepło.

Dom (z poddaszem użytkowym) nie jest specjalnie duży, 100m2 pow. użytkowej. Budowa jest przewidziana na dwa etapy - do najbliższej zimy SSO i wiosną-lato 2020r. doprowadzenie do stanu deweloperskiego.

 

Mieliśmy ten sam dylemat. Przy czym my w projekcie od razu mieliśmy BK. Praktycznie ceramiki w ogóle nie braliśmy pod uwagę - ważne dla nas były parametry.

Szczegóły dość dokładnie opisałem na blogu. Zapraszam - link w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie o silikaty:

Koniecznie chcę silikat 24 lub 25 wiadomo -norma to 24, i ocieplenie grafit 20.

Architekt mówi że to za chuda ściana i nie ma jak bruzdować poziomo pod hydraulikę i musi być ściana 29-30 bo chudsza będzie pękać.

Edytowane przez maciekrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia kanalizacje nie ma problemu. rurę puszczałem 110 (czyli 11cm) w ścianie 24cm czyli nawet do połowy pustaka nie doszedłem. Oczywiście mówie o przepsutach pionowych. Co innego jak chcesz kuć w poziomie bruzdy po ileś metrów to juz bym raczej zaufał architektowi. Rolet nie mam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No to sprawdz teraz prametry dka silikatu 18cm (pełnego) i 25cm ocieplenia.

 

Ale które parametry mam sobie sprawdzić?

 

No dobra, pisałem o dwóch, więc sprawdzę oba:

Ra1: Porotherm 25 - 52db / Silikat 24 - 55 db

U: Porotherm 25 - 1.03 / Silikat E24 - 1.5 W/m2K

 

Gdzie ja napisałem jakąś herezję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale które parametry mam sobie sprawdzić?

 

No dobra, pisałem o dwóch, więc sprawdzę oba:

Ra1: Porotherm 25 - 52db / Silikat 24 - 55 db

U: Porotherm 25 - 1.03 / Silikat E24 - 1.5 W/m2K

 

Gdzie ja napisałem jakąś herezję?

 

RA1 i U dla silikatu 18cm i 25cm styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jeszcze takie pytanie:

Jaka jest różnica w akustyce i współczynniku U przy silikacie pełnym 18 cm + styro grafit 0,31

w porównaniu do silikatu 24 cm z otworami z takim samym styro?

 

Rozważam poważnie tę opcję, ale zależy mi na dobrych właściwościach akustycznych, czy przy silikacie N24 uzyskam znacząco lepszą akustykę i przy okazji lambdę w stosunku do N18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak cenowo wygląda pełna "18" i drążona "24" ?

 

Silkpro U24 L (250x180x220) - 5,54 zł

U18L (250x180x220) - 4,49 zł

ew, N24 Grupa SIlikatry Ludynia 250x240x220 5,50 zł

U18 Silikaty Klucze 4,16 zł

 

Silpro są drążone, zarówno 24 jak i 18.

 

Ja potrzebuję ok. 3.100 sztuk, różnica w cenie między 18 cm a 24 cm ok. 4 tyś, więc gra warta świeczki.

Edytowane przez Foxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Jakie są współcześnie opcje zbudowania dwuwarstwowych ścian nośnych (zwykłego piętrowego domu jednorodzinnego) o łącznej grubości poniżej 40 cm?

 

Mieszkam w domu z BK 24+15 cm styropianu, często przebywam w innym, również "budowanym" przeze mnie domu z ceramiki PW 24+15 i jest mi wszystko jedno, jaki to będzie materiał; wyznaję niemodną opinię, że ściany mogą być z czegokolwiek (bo najwięcej ciepła ucieka mi - w zauważalny sposób - przez okna dachowe, uginające się duże okna tarasowe i balkonowe, oraz strop nad garażem w bryle). Reszta jest bez znaczenia, koszty 3-3,5 kzł za gaz w obecnym domu o powierzchni użytkowej ok.180 m2 i ponad 800 m3 kubatury są jak dla mnie zupełnie akceptowalne.

 

Próba znalezienia cieńszych ścian ma związek wyłącznie z walką o każdy centymetr projektowanego domu na bardzo wąskiej działce.

 

Wg jakichś tam kalkulatorów "styropianowych" bloczek BK kl. 400 dobrego producenta o grubości 24 cm plus 12 cm styropianu z deklarowaną λ= 0,031 daje U=0,16. To dla mnie więcej niż dobrze. Można współcześnie bardziej odchudzić dwuwarstwowe ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiast styro , coś z płyt z pianki poliuretanowej tam sporo lepsza kambda.

 

Edit. Zawsze możesz iśc w stronę 18+ izolacja. Albo prefabrykat tam może być cieniej w konstrukcji , i są jeszcze szkielety.

Edytowane przez jajmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiast styro , coś z płyt z pianki poliuretanowej tam sporo lepsza kambda.

 

Edit. Zawsze możesz iśc w stronę 18+ izolacja. Albo prefabrykat tam może być cieniej w konstrukcji , i są jeszcze szkielety.

 

Rozważam prefabrykaty i szkieleto-prefabrykaty. Ale póki co, wyceny szkicowe studzą zapał. Są w rozrzucie od "tradycyjna budowa x 2" do "standard plus 30%" ;-)

 

Pianka poliuretanowa - dzięki, doczytam i dopytam, czy wykonawcy wiedzą, jak się z tym obchodzić.

 

Serio, każde 20 cm na całości szerokości frontu mnie ratuje - bo obecnie planowana szerokość garażu dwustanowiskowego (przy ścianach 40 cm) wynosi ~5,95 metra :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...