Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 860
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W ub.roku wyrosła mi w ogrodzie roślina której nazwy nigdzie nie mogę znaleźć

http://img7.imageshack.us/img7/5751/obraz1055c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

ma ok. 30cm wysokości, rozłazi się w szybkim tempie:eek: nawet ładnie wygląda i nie wiem- zostawić czy tępić?

Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inula bitannica - oman łąkowy

 

Jak się podoba, to po co wywalać?

 

jest bardzo ekspansywny a wyrósł na rabacie gdzie zagłusza inne rośliny, przeniosę go więc do dzikiej części ogrodu :yes:

czytałam o omanie ale cos mi się nie zgadzało, może to jakaś nietypowa odmiana - mój ma kwiat o króciutkich płatkach i wielkim jajowatym środku i nieowłosione łodygi.

dzięki za odpowiedź:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Drzewka artystyczne :)

A najlepiej sztuczne, coby mu sadzawki i żwirku nie zapaskudziły liśćmi.

 

Czerwonym najbliżej byłoby do klonów palmowych.

Iglaste to może być modrzew Diane lub Pendula odpowiednio cięte i prowadzone. Bo cedry atlaskie niestety u nas nie zimują powszechnie.

 

Najbardziej bawi mnie w tej "swietnej aranżacji" ta wierzba płacząca.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zulka może nie bierz tego rysunku zbyt dosłownie. Może układ, pomysł na przestrzeń, ale sam dobór gatunkowy wg. mnie jest kiepski- niespójny, przypadkowy. Wierzba- królowa sielskich krajobrazów w zestawieniu z nowoczesnością- dla mnie nietrafione. Do tego egzotyczne coś w stylu klony japońskiego, cedry czy nawet modrzewie podsadzone płacząca formą wierzby - dziwne łączenie form wyrazistych- jakby we wnętrzu ustawić rzeźby- każda charakterystyczna, chcąca dominować, określać przestrzeń wokół.

Z tyłu coś jakby sumak?- to różowe

a z przodu kostrzewy zielone- póki małe tak będą rosły, potem najlepiej wymienić na nowe jak zaczną się robić 'dziurawe' w środku. Albo wysadzać i dzielić- mało funkcjonalne jak na małą ilość gatunków.

 

W nowoczesnych kompozycjach warto postawić sobie jako punkt pierwszy powściągliwość form, koloru, struktur. Tu pozwalamy na wyraziste kontrasty, dominacje. Można wybrać 2 gatunki i zrobić z tego coś bardzo fajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam.

Na początku chcę wszystkich przywitać.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji roślin z filmu http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13,1,4,459365,0.html.

Ogród przedstawiony w tym odcinku to coś co bardzo mi odpowiada, szczególnie interesują mnie rośliny tworzące zieloną ścianę za domem. Ewentualne porady jak sadzić konkretne rośliny mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich roślin z tego filmu? LOL

 

Na pewno widze żywotniki, świerki, trzmielina Fortune'a, sosny, jałowce róznych odmian (np. Blue Star), brzozy, hortensję pnąca, różaneczniki, klon japoński, jodła koreańska, pierisy. Ogólnie to misz-masz z przypadkowo kupionych roślin.

Grusza w tym ogrodzie jest cała w rdzy gruszowo-jałowcowej, więc za chwilę wypadną jałowce.

Ten ogród nie jest dobrym przykładem.

 

Operator kamery skupia się na Mai i psach zamiast na roślinach - nie znoszę tego w programach ogrodniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jeśli powyższy ogród nie jest dobrym przykładem to jaka kompozycja roślin pozwoli mi uzyskać efekt zielonej ściany którą będę mogła odgrodzić się od sąsiadów? Dodam tylko, że podoba mi się ogólna koncepcja ogrodu z filmu, czyli ściana złożona z kilku rzędów, w których rośliny rosną na różnej wysokości, tak że uzupełniają się wzajemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogród na filmie miał grubo ponad 15 lat i w międzyczasie został przebudowany, jak wynika z rozmów z właścicielami.

We wątku o żywopłotach nieformowanych wrzucałam przykłady nasadzeń piętrowych pod ogrodzenie.

 

Najpierw - jaką masz glebę, jak świeci światło - i do tego dobieraj gatunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...