Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

A może coś takiego: http://pclab.pl/art36199.html?

Małe ale mocne...

 

Ja osobiscie odradzam - jest to zdecydowanie "za mocne" do tych celow. Niestety nigdzie nie znalazlem ile to cudo pobiera mocy ale biorac pod uwage mozliwosci graficzne, fakt ze podzie na tym windows i ze potrzebuje wentylatora

nie bedzie to malo. Zalkadajac ze wyjdzie tej mocy np. 30W (optymistycznie strzelam) bedziemy mieli 262kWh poboru mocy rocznie (zakladajac ze pracuje non stop). A przeciez sterowanie to nie tylko jednostka centralna - to takze jeszcze kilka urzadzen peryferyjnych - one tez potrzebuja troche produ na swoje potrzeby.

Podobnie nie ma sensu uzywac do sterowania zwyklego PC z uwagi na pobor mocy i wiele zupelnie niepotrzebnych na potrzeby sterowania rzeczy.

 

Ja chce sterowanie budynkiem mysle oprzec o tego typu kostke:

http://www.linutop.com/

http://fit-pc2.com/wiki/

http://www.fic.com.tw/product/minipc.aspx

pobor mocy na poziomie 6-8W a jest to rowniez "zwyczajny" komputer.

Oczywiscie obydwa bez wentylatorow.

 

Do tego ekran dotykowy 7" tego typu:

http://www.sempler.pl/product_info.php?products_id=9

Wlaczany oczywiscie wowczas gdy zachodzi potrzeba.

 

Peryferia dolaczane przez USB lub USB=>RS232. karta Flash zamiast

HDD.

 

Mysle ze umiejetnie zaprojektowany system jako calosc moze pobierac do 10W mocy.

 

Calosc oczywiscie lepiej oprzec na Linuksie - jezyki skryptowe typu Perl, Python czy PHP doskonale sie nadaja do tego aby w miare latwo napisac aplikacje ktora tym steruje. Ja osobiscie bym nie powierzyl Windowsowi sterowania moim domem - biorac pod uwage jego stabilnosc, wiekszy pobor mocy i znacznie wiecej problemow aby go oprogramowac.

 

Planuje moj projekt robic jako Open Source - tak wiec jesli sie wam spodoba to bedziecie mogli go uzyc do sterowania swoim budynkiem.

Nie jako jeden program lecz jako system zlozony z modulow odpowiedzialnych za rozne funkcje. Bedzie mozna dokladac rowniez swoje moduly i drivery urzadzen.

 

Czas podczas budowy zamierza poswiecic na projekt i koncepcje - tak wiec w jakies wersji bedzie on gotowy w drugiej polowie przyszlego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuje moj projekt robic jako Open Source - tak wiec jesli sie wam spodoba to bedziecie mogli go uzyc do sterowania swoim budynkiem.

Nie jako jeden program lecz jako system zlozony z modulow odpowiedzialnych za rozne funkcje. Bedzie mozna dokladac rowniez swoje moduly i drivery urzadzen.

 

Jednostka centralna i jej oprogramowanie to najmniejszy problem.

Na czym zamierasz zrobić elementy wykonawcze i pomiarowe, jaką magistralą (lub inny sposób) połączyć je z jednostką centralną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka centralna i jej oprogramowanie to najmniejszy problem.

 

Nie najmniejszy a czesto lekcewazony - przeciez to od tego zalezy co podepniemy do systemu. Czy to co sie da, czy to co chcemy.

 

Na czym zamierasz zrobić elementy wykonawcze i pomiarowe, jaką magistralą (lub inny sposób) połączyć je z jednostką centralną?

 

Troche za wczesnie aby o tym mowic, ale moje przemyslenia sa takie:

- przekazniki polprzewodnikowe dla zalaczania elementow 230V

- pomiar temp. na 1-Wire dallasa

- inne pomiary jeszcze do konca nie wiem ale moze w oparciu o cos takiego:

http://www.lumel.com.pl/pl/obszary_dzialalnosci/rozwiazania_sieciowe/art39.html

i multipleksem dla roznych czujnikow aby nie isc w koszty. Przy czujnikach oddalonych o kilka metrow da sie osiagnac dobre wyniki. Z uwagi na ograniczenia poboru mocy zalaczane jedynie na czas pomiaru.

- integracja z Multiroom (dla naglosnienia kuchni i sterowania z poziomu LCD) za pomoca RS232

- z rekuperatorem mozna sie dogadac przez rs232 (choc raczej nie kazdym)

- czujniki obecnosci w WC, lazience i w strefie kuchennej dla zalaczania cyrkulacji

- byc moze jakies czujniki bezprzewodowe - to jednak oznacza wieksze koszty choc wieksza wygode montazu.

 

To tak na szybko - wlasnie o tym bede myslal przez kilka miesiecy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pomiar temp. na 1-Wire dallasa

- inne pomiary jeszcze do konca nie wiem ale moze w oparciu o cos takiego:

http://www.lumel.com.pl/pl/obszary_dzialalnosci/rozwiazania_sieciowe/art39.html

i multipleksem dla roznych czujnikow aby nie isc w koszty. Przy czujnikach oddalonych o kilka metrow da sie osiagnac dobre wyniki. Z uwagi na ograniczenia poboru mocy zalaczane jedynie na czas pomiaru.

- integracja z Multiroom (dla naglosnienia kuchni i sterowania z poziomu LCD) za pomoca RS232

 

witaj

mógłbyś rozwinąć temat pomiaru temperatury i innych pomiarów..

ciągle nie wiem jak efektywnie i tanio :) rozwiązać pomiar, urządzenie do którego link podałeś wygląda jak bardziej zaawansowany moduł pomiaru który sprzedaje multiprojekt....

do fateka (który będzie) można jeszcze moduł analogowy ale cena i odległość :roll:

 

a jeśli chodzi o ten Multiroom - znalazłem coś takiego - idea piękna ale ceny straszne - jest coś bardziej zjadliwego?

 

Pozdrawiam

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś rozwinąć temat pomiaru temperatury i innych pomiarów..

 

W przypadku temp. to raczej najmniej zachodu jest z cyfrowymi czujnikami dallasa. Mozna je kupic za pare zlotych - nie sa to moze bardzo dokladne pomiary ale do domu wystarczy.

 

jesli chodzi o inne pomiary to napisz co chcesz mierzyc - to dosc rozlegle pojecie ;-)

 

 

rozwiązać pomiar, urządzenie do którego link podałeś wygląda jak bardziej zaawansowany moduł pomiaru który sprzedaje multiprojekt....

 

To jest bardzo uniwersalny modul pomiarowy. W przypadku pomiarow napiec

lub rezystancji mozna podlaczyc prosty multiplekser (zewnetrzny) i dzieki temu jednym urzadzeniem zalatwic pomiary analogowe dla wielu punktow pomiarowych.

Ale da sie tez znalesc tansze rozwiazania - podalem link do tego bo znam ten modul b.dobrze. Ale pare stowek niestety on kosztuje. Za mniejsze pieniadze mozna zrobic cos bazujac na kitach AVR. Zalezy czy ma sie pieniadze czy czas...

Generalnie pomiar napiec to najmniejszy problem (chyba ze to napiecia z termopary), pradow i rezystancji troszke wiekszy (bo z pomiarowego punktu widzenia trzeba je zamienic na napiecie).

Pomiar mocy juz jest bardziej skomplikowany bo trzeba mierzyc i prad i napiecie,

a najbardziej klopotliwy bedzie pomiar energii.

 

a jeśli chodzi o ten Multiroom - znalazłem coś takiego - idea piękna ale ceny straszne - jest coś bardziej zjadliwego?

 

Mnie wlasnie multiroom bardzo interesuje ale ceny paneli do niego sa z innej planety. (np. 2000-3000zl).

Ze sprzetem typu procesory AV ktore obsluguja multiroom mozna sie dogadac przez RS-232 za pomoca prostego protokolu (najczesciej) i jesli producent go nie zataja (a z reguly nie zataja) to mozna sie dogadac z nim samemu.

 

Tym sposobem za cene kontrolera do multirooma mozna miec sterownik

z ekranem dotykowym dla calego domu przy okazji. I wlasnie dlatego

zamierzam robic cos co bylo by modularne i otwarte - aby rozni ludzie mogli dorzucic w przyszlosci do tego swoje moduly.

 

Moze juz cos takiego jest dostepne jako OpenSource - nie wykluczam, nie szukalem - bede robil takie rozeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam!

Bardzo ciekawy watek.

Jestem pod wrażeniem waszej wiedzy.

Aż żal że od przeszło pól roku brak wpisów obrazujących postępy wdrażaniu pomysłów w nim zawartych w życie. :(

Może mój wpis go reaktywuje, na co szczerze mówiąc liczę. :) :) :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Może jakieś szczegóły?

Jaki system, oprogramowanie, itp... :)

Zrobie stronkę ze szczegółami. Na razie skrótowo:

- na ASUS jest zainstalowany linux OpenWRT Kamikaze, owfs (do odczytu dallasów), serwer WWW, moduły do USB i do FT232 (emulator RSa po USB) oraz program do wykresów rrd.

- interface do 1-wire tworzy gotowy zestaw (z Alledrogo) za 50PLN zawierający wirtualny COM (ft232) oraz DS2480B (konwerter RS->1-wire).

- jako termometry zastosowałem DS18B20 (po 3,80) - ciągne je wolnymi parami w przewodach alarmowych

- do odczytu prądu zastosowałem zaraz za licznikiem energetyki własny licznik 3-fazowy z wyjściem impulsowym S0 (energetyka nie zgadza się brać impulsów z ich licznika :( ). Jako przetwornik służy DS2423 (niestety nie produkowany już obecnie!).

- ASUS ma system uruchomiony na pendrive 4G (stan obecny dało by się zmieścić na wbudowanym flash ale nie chciałem się ograniczać), całość plików zmiennych (bazy, wykresy) jest trzymana w ramdysku (raz na dobę robię kopię bazy do flash). Bez tego pamięć flash szybko by trafiło...

------------------ Tyle stan na dziś --------------

W planach:

- odczyt wodomierza (jak skończe wkopywać rurę do studzienki wodomierzowej) plus pomiar temperatury w studzience + włączanie kabla grzejnego w razie potrzeby. Mam już podłączony swój wodomierz z impulsatorem, trzeba tylko przeciągnąć kable.

- odczyt gazomierza (na razie brak pomysłu jak zrealizować).

- opomiarowanie CO i sterowanie nim na ile się da (pomiar temperatur na piecu, w poszczególnych pionach, przepływu, sterowanie elektrozaworami i piecem na ile się da).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie pakuję te dallasy, mam nadzieję, że wszystko zadziała i będzie można odczytać temperatury. Najdłuższy przewód ma ok 130 metrów. Może pojawi sie coś prostego do podpięcia tych czujników, dla laika? pozdr adam

Zdobąć ASUS-a WL-500GP v1 (ważne, antenkę ma mieć z lewej strony) i konwerter USB->1-wire a później mogę pomóc. To naprawdę dość proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek. Sam jakiś czas temu natknąłem się na stronkę http://eko.one.pl/?p=openwrt-temperatura na podstawie, której zbudowałem sobie czujnik, który wystawiłem za oknem, całość działała mi na Asus-500GP. Piszę działa, bo pewnego dnia zdechł mi Asus a co ciekawsze razem z nim pamięć USB, która była w niego wpięta a razem z pamięcią całe oprogramowanie jakie sobie zrobiłem. Teraz mam Linksys WRT160NL ale na razie tylko zrzucam temperaturę do pliku tekstowego.

Generalnie od strony elektroniki to jest banalne, nie znam się na tym zupełnie ale nie miałem problemów ze zmontowaniem tego. Od strony linuksa może jest trudniej ale jakoś daje radę.

Oczywiście planując budowę zaświtała mi myśl, żeby powsadzać tych czujników tyle ile się da i trochę poczytałem w necie i z tego co znalazłem, to:

1. maksymalna odległość czujnika od komputera to ok. 30m

2. maksymalna ilość czujników, na podstawie info ud użytkownika HenoK, to ok. 40

Serwis24, przestudiuj dokładni ten, rzuć okiem tutajhttp://forum.muratordom.pl/post1230940.htm#1230940. Wydaje mi się, że te Twoje 130m nie mają szansy sensownie zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś szczegóły?

Jaki system, oprogramowanie, itp... :)

Zrobie stronkę ze szczegółami. Na razie skrótowo:

No ładny mi skrót, więcej nie potrzebowałem :)

Wielkie dzięki!

 

- interface do 1-wire tworzy gotowy zestaw (z Alledrogo) za 50PLN zawierający wirtualny COM (ft232) oraz DS2480B (konwerter RS->1-wire).

Za 50 kupiłem 1-wire->rs, do usb widzę po 75 :( ale raczej dolutuję sobie rs-a jeśli już, szkoda kasy na kolejny gadżet.

 

BTW: próbował ktoś zmusić V2 tego asusa do działania pod Open-WRT? niby powinno działać, tylko więcej roboty (kompilacja ze źródeł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: próbował ktoś zmusić V2 tego asusa do działania pod Open-WRT? niby powinno działać, tylko więcej roboty (kompilacja ze źródeł).

Tak, z paczki nie działa USB (no i WLAN oczywiście). W kroskompilację się nie bawiłem. Na wersji kernela 2.4 działa, ale nie próbowałem na nim odpalać całej reszty - on akurat będzie miał inne przeznaczenie (idzie w świat jako router + DNS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...