Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

A widziałeś cenę tych dysków sieciowych? Zwłaszcza z RAID? O wystawianych protokołach i ich zabezpieczeniach nie wspomnę... W każdym razie w cenie takiego "dysku sieciowego", będę miał kompa z dwoma dużymi dyskami i sporo możliwości dodatkowego spożytkownia jego CPU. Wreszcie jako ostatni, ale dla mnie najważniejszy argument: jak sobie zrobię tego RAIDa sam, to nie będę miał problemów z jego odzyskaniem w przypadku padu któregokolwiek kawałka całego rozwiązania (nie tylko dysku, ale też choćby konterolera, czy płyty). A jak pisałem backupy są zbyt cenne, by ryzykować, że je stracę tylko dlatego, że mi padnie kawałek "dziwnego" sprzętu.

PS. Nie wiem o co Ci chodziło z tym "nie musisz odpalać za każdym razem systemu" - ten serwer ma działać non-stop.

 

Tak widziałem za 800zł można kupić. (Synology Disk Station DS210j jest za około 720zł)

RAID1 to zwykły mirroring czy identyczne dane są zapisywane na 2 dyskach jednocześnie.

Więc jaki problem z odzyskaniem danych! Tam nie ma przeplatania danych czy zapisu przy pomocy specjalnych kodów.

Jeżeli to ma być serwer to OK i będzie on pewnie jeszcze spełniał inne funkcję i tu się zgodzę.

 

A jeżeli robić RAID to tylko sprzętowo. Więc czy ci kontroler padnie na płycie głównej czy w dysku sieciowym to bez różnicy.

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:-) RAID1 to zabezpieczenie przed padem dysku.

 

Wreszcie jako ostatni, ale dla mnie najważniejszy argument: jak sobie zrobię tego RAIDa sam, to nie będę miał problemów z jego odzyskaniem w przypadku padu któregokolwiek kawałka całego rozwiązania (nie tylko dysku, ale też choćby konterolera, czy płyty).

 

TO się zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tmokii, ktory konwerter jest lepszy ? Nie czaje troche roznic. MP00202 czy MP00204 ? Oba zasilaja urzadzenia 1-wire z portu USB ? Co robi "wiecej" ten drugi ?

 

Fantom

Ten drugi ma zewnętrzny zasilacz 12V (nie wiem czy w komplecie) i te 12V jest wyprowadzone na zewnątrz. Są urządzenia 1-wire wymagające takiego zasilania, są też gotowe moduły gdzie takie zasilanie trzeba doprowadzić (np. MP00220A-8R).

Jeśli planujesz tylko czujniki temperatury to z tego punktu widzenia nie ma znaczenia który.

PS.

Wtrącając się trochę w dyskusję kolegów o RAIDach i platformach - główny problem z tymi zabawkami to czym, jak i co mierzyć oraz co zrobić z wynikami. Sprzęt i częściowo nawet soft to jednak sprawy wtórne i w moim odczuciu mniej istotne...

 

Czy komuś się może udało dobrać do tego gazomierza: http://oferta.apator.eu/produkty/gazomierze/domowe/6G6

Fabrycznie jest teoretycznie przystosowany do zainstalowania impulsatora, tylko że wszystko mam oplombowane a skubaniec wisi na dworze co mnie jak na razie skutecznie zniechęca do eksperymentów :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem za 800zł można kupić. (Synology Disk Station DS210j jest za około 720zł)

Czyli całkiem sporo jak na storage, zwłaszcza że on w komplecie NIE ma dysków!

RAID1 to zwykły mirroring czy identyczne dane są zapisywane na 2 dyskach jednocześnie.

Więc jaki problem z odzyskaniem danych! Tam nie ma przeplatania danych czy zapisu przy pomocy specjalnych kodów.

Rzecz w tym, że kontrolery sprzętowe zapisują dzne w sobie tylko znany sposób. Jak nie masz drugiego identycznego kontrolera, to w ogolności w przypadku jego padu nie masz tez swoich danych. Softwarowy RAID realizowany na linuksie jest łatwy do odtworzenia gdziekolwiek i wystarczająco wydajny (a z moich zawodowych testów wynika, że często wręcz szybszy niż w tanich kontrolerach sprzętowych). Tanie dyski sieciowe mają też najczęściej software-raid na wbudowanym Linuksie. Ale żeby móc go odzyskiwać to przydaj się znać jego szczegółową konfigurację. Miałem okazję ostatnio odtwarzać padnięty dysk w WD MyBook World (sieciowy RAID1 od WD). Masa zupełnie niepotrzebnej roboty, a praktycznie zero zysku. Gdybym potrzebował jakichś wodotrysków wbudowanych w te "sprzętowe" NASy, to może bym się skusił, ale w większości to tylko marketing, a nie przydatna funkcjonalność niestety.

Jeżeli to ma być serwer to OK i będzie on pewnie jeszcze spełniał inne funkcję i tu się zgodzę.

A jeżeli robić RAID to tylko sprzętowo. Więc czy ci kontroler padnie na płycie głównej czy w dysku sieciowym to bez różnicy.

Jak napisałem wyżej, różnica jest ZASADNICZA. i to właśnie w kontekście łatwości odtwarzania. W zasadzie w przypadku linuksowego RAIDu softwarowego o znanym konfigu mozna powiedzieć, ze coś takiego jak odtwarzanie po awarii sprowadza się do wymiany uszkodzonego elementu na... jakikolwiek sprawny. No a skoro już będę mial tam pełnego Linuksa, to nie widzę powodu by nie wykorzystać jego możliwości także do innych rzeczy.

 

PS. Przepraszam za zaśmiecanie wątku. Już nie będę. Chyba. ;-)

PPS. Żeby było bardziej w temacie - IMHO do odczytu termometrów w praktyce sensowne są tylko dwa interfejsy oferowane przez Meraprojekt: MP00202 (na USB) lub tańszy MP00203 (na RS-232).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi ma zewnętrzny zasilacz 12V (nie wiem czy w komplecie) i te 12V jest wyprowadzone na zewnątrz. Są urządzenia 1-wire wymagające takiego zasilania, są też gotowe moduły gdzie takie zasilanie trzeba doprowadzić (np. MP00220A-8R).

Jeśli planujesz tylko czujniki temperatury to z tego punktu widzenia nie ma znaczenia który.

 

Ale w sumie jaki sens, zasilac ten konwerter, aby miec wyjscie zasilajace na inne urzadzenie i jeszcze za to zaplacic ? Czy nie lepiej od razu zasilic te dodatkowe urzadzenie ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie jaki sens, zasilac ten konwerter, aby miec wyjscie zasilajace na inne urzadzenie i jeszcze za to zaplacic ? Czy nie lepiej od razu zasilic te dodatkowe urzadzenie ?

Jak masz zasilanie pod ręką to być może tak. Jeszcze najlepiej z tej samej fazy. Ale wcale nie zawsze tak właśnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co za urządzenia planujesz na tym 1-wire powiesić? To zasilanie jest przydatne praktycznie tylko dla wyjść przekaźnikowych i programowania EEPROMów. Palnujesz takie cuda? W jakimś konkretnym celu? Pytam, bo IMHO 1-wire użytecczne jest praktycznie tylko do termometrów, no może poza na prawdę szczególnymi przypadkami...

A co do przykładu, to oczywiście chodziło mi o sytuacje, kiedy w sensownym pobliżu urządzenia 1-wire, które potrzebuje zasilania, nie ma innego źródła (odpowiedniego) prądu. Przy czym to "sensowne pobliże" może być wrecz tak małe, jak np. wnętrze puszki elektrycznej.

Na prawdę chcesz na 1-wire powiesić cokolwiek oprócz termometrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro rozmawiamy w tym wątku o opomiarowaniu domu zastanawiam się nad kilkom urządzeniami.

Potrzebuję urządzeń uniwersalnych, nie koniecznie dla profesjonalistów ( zawodowo zajmujących się tematem ), ale solidnych o przyzwoitych parametrach np. dokładności.

Proszę o Waszą opinię. Niektóre z tych urządzeń będę chciał wybrać, stary radziecki miernik żre baterie 9V jak smok, nowy chiński za 30 zł się nie sprawdził, a do budowy wentylacji będę potrzebował anemometr. Przydałoby się pomierzyć wilgotność, może natężeni światła i hałas też ...

 

Miernik uniwersalny:

V&A VA18B

 

Multimetr.

DVM1400

DVM601

 

Anemometry

CHY361

AM-4836V

 

anemometr z pirometrem

CFM/CMM 8894 z USB

CEM DT-620

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te termometry Dallasa mierza temp do 125 stopni chyba. a co powyzej ? Pokazuje caly czas te 125 ? Topi sie obudowa ? Przepala sie ?

Do jakiej temp maksymalnej moze pracowac zanim sie spali ?

 

Fantom

ps. Chcialem wlozyc tez jeden w wyciag z kominka ktory robie do rekuperacji, i trudno mi jeszcze powiedziec jakiego rzedu temp tam bedzie - moze przekroczyc te 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Chcialem wlozyc tez jeden w wyciag z kominka ktory robie do rekuperacji, i trudno mi jeszcze powiedziec jakiego rzedu temp tam bedzie - moze przekroczyc te 120.

 

W kominie od kominka panują temp. dużo większe.

Tak projektuje się komin i ciąg kominowy, aby spaliny sprawnie opuszczały komorę spalania.

 

Podaję prawidłowe rozwiązanie policzone u mnie:

hmin = 39 S / ((1/(273+tz) - (1/(273+ts))*Pb) [ m*]

S - wymagany ciąg kominowy dla kotła [ Pa ]

tz – temperatura powietrza zewnętrznego ), [ C ]

ts – średnia temperatura spalin, [ C ]

Pb - ciśnienie barometryczne [ Pa ] średnia 101325 Pa

 

Dla:

S = 25

tz = 4

ts = 160

Pb = 101325

 

hmin = 7,40

 

Jak pobawisz się parameteami, to zobaczysz, że przy temp. spalin poniżej 100C właściwie

spaliny będziesz miał w salonie :-)

 

Dallas się nie nadaje, kup sondę.

 

edit:

możesz ewentualnie włożyć pomiędzy spaliny a dallasa przegrodę o znanym oporze cieplnym i wyznaczyć równaniem ( kwadratowym?, logarytmicznym? ) zależność. Wówczas mierzone temp. przez dallasa będą w zakresie jaki sobie zaprojektujesz, ale dokładność pomiarów pewnie nie będzie już tak precyzyjna.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś że jak kominek poskładany prawidłowo, to temperatury w obudowie nie powinny przekraczać 120oC w obrębie dystrybutora gorącego powietrza.

W samej obudowie nie powinna przekraczać 70oC przy wydmuchu grawitacyjnym.

Rura spalinowa to już temperatury innego rzędu, tak z 450-600oC.

Temperaturę spalin producenci kominków podają przeważnie w zakresie 220-450oC.

Na forum gdzieś czytałem, że przy wylocie z komina nie powinna spadać poniżej 80oC bo to już może rodzić problemy dla samego komina.

Zbyt niska temperatura spalin wylotowych rodzi za to przypływ gotówki dla koniarza. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze sprawdzic jaki mam licznik.

co ile podaje sygnal ?

I jak podpiac to do 1wire ? Szukac nie produkowanych juz licznikow ?

 

Fantom

Sygnał co 0,01 m3. Ten cały impulsator to dwa kontaktrony. Jeden wykrywa mały magnes założony w ostatniej cyfrze w liczniku. Muszę popróbować ale chyba dokładanie małego kontaktronu do szybki na wysokości ostatniego bębenka po prawej powinno również działać. Drugi kontaktron jest dla nas zupełnie bez sensu bo wykrywa próby oszukiwania magnesem.

Do 1-wire podpiąć albo tym co wysłałem w poście wyżej albo kupić counter na hobby-board. Dzisiaj kupowałem dla znajomego i nadal są w ofercie DSy i całe zmontowane liczniki (nie ma za to już kitów i płytek).

Edytowane przez Tomkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...