Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Dokladnie - dla mnie cisnienie to tez tylko bajer. Co ciekawe Polska jest jednym z nielicznych krajow gdzie w pogodzie podaje sie cisnienie - ini sie tym wogole nie przejmuja :) A u nas pokaza, ze jest niskie i juz polowe glowa boli bo przeciez jest niskie ;)

A wilgotnosc to juz MUSZE miec i to podowjnie. JEdno na zewnatrz (informacyjnie) a drugie wewnatrz (informacyjnie i chce uzyc do sterowania rekuperacja).

Ten 2438 do tego celu lepszy niz 2450 ale tez nie idealny.

Moze ktos zerknie na te dwa czy trzy scalalki ktore opisalem wczesniej ? Nie beda lepsze ? I to duzo lepsze ? I czy np od razu nie uda sie z nich temperatury np czytac ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moze ktos zerknie na te dwa czy trzy scalalki ktore opisalem wczesniej ? Nie beda lepsze ? I to duzo lepsze ? I czy np od razu nie uda sie z nich temperatury np czytac ?

W DS2775 i 2776 nie widzę jakoś odczytu napięcia (jest prądu, jest ustawianie napięć progowych ale nie widzę możliwości odczytu napięcia - może zbyt pobierznie patrzyłem). W DS2762 jest odczyt napięcia, A/D jest 12bitowy (więc lepiej niż w 2438 ale dużo gorzej niż w 2450). Nie ma za to dolnego progu napięcia (przynajmniej nie napisali). Jest górny próg 4 z czymś Volta, trzeba przyrównać do czujników czy nie obetnie coś z drugiej strony). 12bitów da rozdzielczość na poziomie tak gdzieś 0,8hPa (czyli chyba nieźle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ds2762 jest : "The DS2762 continually measures the voltage between pins VIN and VSS over a 0 to 4.75V range."

Co do 2775/6 to na stronie 14 jest o tym jak sie nei myle : http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS2775-DS2778.pdf

 

Patrzac wiec wstepnie, oba sa najlepszymi rozwiazaniami niz proponowane wczesniej scalaki. Ale trzeba sie temu dokladnie przygladnac jeszcze.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakos u nas niezbyt dostepne. Ale moze warto kupic przez strone Maxima ? Nie wiem jakie kozy przesylki, ale jak kilka osob by cos chcialo (ja bym wzial z 3-4 sclakai rozne) to raczej drogo nie wyjdzie. Cena w u nas to tyle samo co tam w przeliczniku w dolarach wiec bez roznicy. Dochodzi tylko koszt wysylki, ale mozna przy okazji kupic scalaki ktorych u nas na pewno nie kupimy.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wymiękam,

Chętnie pokleję części według gotowego i sprawdzonego schematu, no może drobne i oczywiste zmiany.

Jak trzeba policzyć prądy, dobrać opory, pojemności to za dużo!

Co nie co gdzieś tam obiło się i wiem, że w układach nie jest o takie oczywiste.

Nie oznacza, że nie potrafię liczyć, ale zajmie ( mi ) to zbyt dużo czasu do potencjalnego zysku.

 

Pewnie czujnik wilgotności zrobię na DS2438, a ten do ciśnienia zaryzykuję na DS2450.

No chyba, że ktoś rozrysuje to na innym scalaku i "sprzeda" potomności :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mniej obytych z elektroniką, bo strasznie kombinujecie - i tak nie wychodzi, ani tanio, ani zbyt dobrze:

rozważcie zakup stacji pogodowej lacrosse - podłącza się to przez rs232 i jest gotowe. w zestawie wilgotność wewn., i zewn., ciśnienie zewn, temperatury, kierunek i prędkość wiatru.

 

chyba podawałem tutaj już info na ten temat. może trochę drożej, ale nie aż tak dużo (myślę, że 100-200usd w zależności od miejsca zakupu i modelu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu znalazłem stronę http://openrouter.info/index.php?opt...ykuy&Itemid=61, jak się okazuję szawgra kolegii Tomkii i kupiłem sobie te układy, ale jak widzę będa musiały chyba trochę poleżeć bo sprawa nie jest taka prosta. Ja jestem zielony w elektronice więc założyłem, że połącze to tak samo jak tam i będzie śmigać. Co do stacji meteo to też chodzi mi to po głowie, bo mamy tam jeszcze pomiar kierunku i prędkości wiatru, opadów, wyświetlacz w chacie z aktualnym stanem. Na podstwie lektury http://stacjepogody.waw.pl/ wygląda, że sensownym wyborem jest stacja WH1080 / WH1090. Ja u siebie w chacie położyłem dodatkowy kabelek tak aby móc podłączyć panel od takiej stacji z kompem i na bieżącą zrzucać wyniki. Poza tym mam w chacie już zakryte kable, jak się obrobię z wykończeniem i przeprowadzką to siądę na podłączaniem do tego czujników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mniej obytych z elektroniką, bo strasznie kombinujecie - i tak nie wychodzi, ani tanio, ani zbyt dobrze:

rozważcie zakup stacji pogodowej lacrosse - podłącza się to przez rs232 i jest gotowe. w zestawie wilgotność wewn., i zewn., ciśnienie zewn, temperatury, kierunek i prędkość wiatru.

Tak, owszem. Jak chcesz mieć jedną wilgotność wewnątrz i jedną na zewnątrz. A ja mam przypadek że będę ich robił kilkanaście a może i kilkadziesiąt w jednym budynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup stacji pogodowej to jest sensowne wyjście, co więcej nie trzeba nawet kupować za obcą walutę, bo i na rodzimym rynku za "nasze" można kupić w całkiem zbliżonych cenach. Sugeruję szukać WS2300, jeśli komuś zależy na RSie, lub WS1080/1090/2080 jesli wystarczy USB. Ja w każdym razie dokładnie taki mam plan, bo nie czuję potrzeby posiadania więcej niż jednego pomiaru ciśnienia, za to czuję potrzebę posiadania pomiaru wielkości opadów oraz siły i kierunku wiatru. Co do pomiaru wilgotności, to można się ewentualnie zastanowić, bo to może być przydatne w więcej niż jednym miejscu.

Tak mnie w sumie naszło z tym pomiarem ciśnienia, że bardziej by mi się przydał pomiar różnicowy, niż bezwzględny, bo mój reku nie umie sam powiedzieć kiedy mu się filtry zapychają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, owszem. Jak chcesz mieć jedną wilgotność wewnątrz i jedną na zewnątrz. A ja mam przypadek że będę ich robił kilkanaście a może i kilkadziesiąt w jednym budynku...

 

O rozwiązaniach przemysłowych tu nie gadamy. A więcej niż jeden pomiar ciśnienia w budynku potrzebny byłby tylko w biurowcu ze sterowaną wentylacją (strefową). Tego w domach jednorodzinnych po prostu się nie robi (bo i kogo na to stać?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sie nei zgadzam z tym zakupem stacji. Pomijajac temat zadowolenia z siebie, ze cos sie zrobilo.

Sam masz rekuperator (tak jak ja) wiec ja chcialbym miec zdecydowanie wiecej czujek temperatury niz jedna czy dwie postawiona na sztywno w pokoju. chcialbym miec przynajmniej 4 na samej rekuperacji (z czego jedna to w sumie zewnetrzna). Do tego z dwie czujki na GWC. Dzieki tym wszytskim 6 c zujnikom bede mogl mial informacje o calej pracy systemu a do tego bede mogl np robic on/off pompki GWCZ dwie czujki wilgotnosci (zewnetrzna i wewnetrzna) Dzieki temu bede mogl (oprocz iinformacji) regulowac predkosc obrotowa rekuperatora. Do tego mozliwe ze zaloze w kazdym pokoju czujke temperatury, bo mam kable do wejcia na kryzy przy rozdzielaczu - bede mogl sterowac temepratura w kazdym pomieszczeniu. I co ? Ktora stacja mi na to wszytsko wczesniej opisane pozwoli ? A zrobie to (ni liczac czasu) za jakies 400 zl sanm.

Co do cisnienia to moze bede robil moze nie - dla mnie to akurat tylko informacyjnie i bajerancko.

 

Fantom

ps. Tomkii nie pisal o wileu pomiarach cisnienia a wilgotnosci - a to juz roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga ma ktos jakis pomysl, jak polaczyc czujnik temperatury z potencjometrem, aby zrealizowac on/off regulacji temperatury w pomieszczeniu ? Czyli na potencjometrze ustawiam temeprature, a na 1 wire pojdzie mi tylko sygnal, ze jest wlaczone lub wylaczone (czyli teperatura przekroczona lub nie.

 

I drugie pyutanko : czym sie mierzy wysokie temperatury ? np po 200 - 300 stopni ? Stosuje sie po prostu jakies termisstory ? Czyli suialbym mierzyc rezystancje i przerabiac na 1 wire ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sie nei zgadzam z tym zakupem stacji. Pomijajac temat zadowolenia z siebie, ze cos sie zrobilo.

Sam masz rekuperator (tak jak ja) wiec ja chcialbym miec zdecydowanie wiecej czujek temperatury niz jedna czy dwie postawiona na sztywno w pokoju.

(...)

Co do cisnienia to moze bede robil moze nie - dla mnie to akurat tylko informacyjnie i bajerancko.

 

No ja pisałem o pomiarze ciśnienia ewentualnie wilgotności, a nie temperatury. Pomiar ciśnienia zrobić dobrze jest ciężko, a w stacji on po prostu jest. Pomiary wilgotności za to. jak już też pisałem, mogą być użyteczne w większej liczbie i tu ewentualnie być może warto się pochylić nad konstrukcją własną. Ale i tak dodatkowo poza stacją pogody, bo ta mi podstawowe dane też da. Temperatur natomiast, to ja zamierzam mierzyć kilkadziesiąt, z tego conajmniej kilka faktycznie użytkowo (reszta bardziej jako bajer lub podstawa analiz).

 

ps. Tomkii nie pisal o wileu pomiarach cisnienia a wilgotnosci - a to juz roznica.

 

No pacz, a się zasugerowałem postem civica (na który Tomkii odpowiadał), bo on pisał (jak mi się wydawało) głównie o pomiarze ciśnienia za pomocą stacji, zamiast kombinowania z własnymi konstrukcjami za ciężką kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...