Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Tak swoja droga ma ktos jakis pomysl, jak polaczyc czujnik temperatury z potencjometrem, aby zrealizowac on/off regulacji temperatury w pomieszczeniu ? Czyli na potencjometrze ustawiam temeprature, a na 1 wire pojdzie mi tylko sygnal, ze jest wlaczone lub wylaczone (czyli teperatura przekroczona lub nie.

 

Potencjometru to nie przypomina, ale każdy DS18B20 ma wbudowane wykrywanie przekroczenia wartośći progowych, które oczywiście można mu też zaprogramować.

 

I drugie pyutanko : czym sie mierzy wysokie temperatury ? np po 200 - 300 stopni ? Stosuje sie po prostu jakies termisstory ? Czyli suialbym mierzyc rezystancje i przerabiac na 1 wire ?

 

Tutaj już raczej nie ma innego wyboru. Elektronika (normalna) w takich temperaturach nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie tak, przecież mówimy o dość budżetowych rozwiązaniach, a w cenie jeszcze jest znośna obudowa, wyświetlacz, bezprzewodowa komunikacja z czujkami zewnętrznymi. No i rozwiązane są tutaj omawiane problemy, nikt nie wypuści stacji która mierzy tylko połowę zagresu wilgotności.

 

Dane mojej:

Measuring Range Rel. Humidity : 1% to 99%

Measuring Range Air Pressure : 8.86 inHg to 32.45 inHg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometru to nie przypomina, ale każdy DS18B20 ma wbudowane wykrywanie przekroczenia wartośći progowych, które oczywiście można mu też zaprogramować.

 

Tutaj już raczej nie ma innego wyboru. Elektronika (normalna) w takich temperaturach nie pracuje.

 

Tylko jak ustawiac ta wartosc za pomoca potencjometru. Choc w sumie moze faktycznie zrobic to za pomoca komputera :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie w sumie naszło z tym pomiarem ciśnienia, że bardziej by mi się przydał pomiar różnicowy, niż bezwzględny, bo mój reku nie umie sam powiedzieć kiedy mu się filtry zapychają...

 

tutaj:

http://www.kompartpomiar.pl/?page=produkt&id=125&kid=38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam takie rozwiązania i pewnie z nich kiedyś w końcu skorzystam. Pisałem raczej o tym w kontekście użytkowego wykorzystania pomiaru ciśnienia, bo nic lepszego nie udaje mi się jakoś wymyślić.

 

PS. Wydawało mi się to niemożliwe, ale zdaje się, że właśnie muratory zepsuli forum jeszcze bardziej. Linki zewnętrze przestały być zewnętrzne... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Wydawało mi się to niemożliwe, ale zdaje się, że właśnie muratory zepsuli forum jeszcze bardziej. Linki zewnętrze przestały być zewnętrzne... :-(

 

No co Ty?

toż to ułatwienie dla Twojego dobra!

 

P.S.1

kiedyś fascynowałem się różnymi "ulepszaczami", aż zrozumiałem, że najlepiej działający system/urządzenie to taki/takie, który działa niezauważalnie.

 

P.S. 2

nie dotyczy to ulepszaczy, którymi fascynuję się obecnie, np. opomiarowanie domu :-) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz, że jeszcze nie masz, to nie kupuj dopóki nie będziesz miał łącza. Ew. jak radzi Tomkii wpiąć w router kartę 3G/GPRS. To jest dobre rozwiązanie, bo tak czy siak net się przyda do innych celów, a dodatkowo będzie dostęp do centrali. Natomiast zamiast ETHM-1 zrobiłbym RS-over-TCPIP. Masz lepsza funkcjonalność i to za darmo.

Jedynie co wtedy tracisz, to dostęp do centrali przez komórkę. Do tego oczywiście GPRS-T1 do powiadomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz, że jeszcze nie masz, to nie kupuj dopóki nie będziesz miał łącza. Ew. jak radzi Tomkii wpiąć w router kartę 3G/GPRS. To jest dobre rozwiązanie, bo tak czy siak net się przyda do innych celów, a dodatkowo będzie dostęp do centrali. Natomiast zamiast ETHM-1 zrobiłbym RS-over-TCPIP. Masz lepsza funkcjonalność i to za darmo.

Jedynie co wtedy tracisz, to dostęp do centrali przez komórkę. Do tego oczywiście GPRS-T1 do powiadomień.

 

Alarm juz mam - neta jeszcze nie.

Co do kart GPRS/3G/HSDPA to musialaby byc na abonament, bo tylko te nie maja ograniczenia transferu w okresie rozliczeniowym. A co jak np za rok bede mial mozliwosc wpeicia sie gdzies w net ?

Co do RSoverIP to wlasnie trace to na czym najbardziej mi zalezy - dostep do alarmowki przez komorke.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już chciałem podać Ciebie jako przykład... :D

U mnie jeszcze tego nie skonfigurowałem, muszę dorobić porty RS do mojego routera, ale póki co są inne ważniejsze sprawy. A testowo na komputerze póki co też nie testowałem.

A jakiego rodzaju to są problemy?

 

Teraz mam już trochę więcej doświadczeń :)

 

Czasem się łączy, czasem nie.

Można z tym żyć, ale nie można na tym polegać.

Czasem się raz połączy - i drugi raz już nie chce, dopóki nie minie trochę czasu, albo wszystkie nie po resetuję/rebootuję/itp.

Nie wiem czy to wina centrali czy softu, zapewne leży częściowo po obu stronach.

 

Podejrzewam, że integra nie lubi jak transmisja trochę przystaje, a przy rs over tcp/ip mogą się pojawić, choćby milisekundowe przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...