Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Alarm juz mam - neta jeszcze nie.

Chodziło mi o ETHM-1, alarm to wiem że masz :)

 

Co do kart GPRS/3G/HSDPA to musialaby byc na abonament, bo tylko te nie maja ograniczenia transferu w okresie rozliczeniowym. A co jak np za rok bede mial mozliwosc wpeicia sie gdzies w net ?

Z tego co wiem Orange Free jest prepaidem bez limitu. Zresztą pisałeś że masz iPlusa, to chyba też abonament?

 

Co do RSoverIP to wlasnie trace to na czym najbardziej mi zalezy - dostep do alarmowki przez komorke.

To trzeba od razu było kupoweć WRLa... ;)

A tak z ciekawości, to tylko teoretyzujesz, czy faktycznie jest to bardzo przydatna funkcja? Pytam, bo sam sie zastanawiam czy warto zainwestować w ETHM-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat barometru opisałem szerzej http://www.tomkii.net/tech/pomiary/barometr.html

Jakby coś było niejasnego to proszę o informacje. Uzupełnie stronę.

Zabieram się za pomiar wilgotności. Padł tutaj pomysł hurtowego zakupu czujników.

Jestem zainteresowany zakupem 2x HIH-4000-002 i 2xDS2438. Chętnie się podłącze pod zbiorowe zamówienie.

 

Po wstępnej analizie tematu pomiaru wilgotności wydaje mi się że do pomiarów wewnątrz pomieszczeń można by zastosować tańsze czujniki. Ten HIH był wybierany w konstrukcjach ponieważ jest jednym z niewielu który można stosować na zewnątrz i ma szerszy zakres pomiarowy.

Edytowane przez Tomkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego Ci DS2423? To jest licznik z pamięcią (albo pamięć z licznikiem). Na dodatek już nie produkowany...

A co do czujników wilgotności: zaproponuj może jakąś (tańszą) alternatywę. Przyznam, że dla mnie ich cena jest dość poważnym "zniechęcaczem". Aczkolwiek przynajmniej jeden HIH i tak bym nabył, ze względu na możliwość stosowania na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego Ci DS2423? To jest licznik z pamięcią (albo pamięć z licznikiem). Na dodatek już nie produkowany...

A co do czujników wilgotności: zaproponuj może jakąś (tańszą) alternatywę. Przyznam, że dla mnie ich cena jest dość poważnym "zniechęcaczem". Aczkolwiek przynajmniej jeden HIH i tak bym nabył, ze względu na możliwość stosowania na zewnątrz.

Literówka :( Poprawiłem post - chodzi o DS2438.

Co do czujników wilgotności to w/g katalogów inne również mają zaporową cenę. Wymyśliłem lepsze źródło ale wymaga sprawdzenia.

Najtańsze termometry z higrometrem jakie są dostępne w handlu (koszt ok. 20PLN). Muszę tylko przetestować jaki rodzaj czujnika mają (oby nie pojemnościowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się piszę na wspólne zakupy.

W grupie zrób to sam, rekuperator....... zbieram grupę na zakup wentylatorów i wymienników i wygląda to tak:

 

Orientacyjny termin realizacji np. połowa marca.

 

nick...........................artykuł1 x xszt............. artykuł2 x xszt.

nick...........................artykuł1 x xszt............. artykuł2 x xszt.

nick...........................artykuł1 x xszt............. artykuł2 x xszt.

 

... i ktoś musi się podjąć zebrać kasę, zamówić i rozesłać towar.

jestem za tym, aby osoba która to zrobi zebrała o x zł więcej na koszt przesyłki i np.1zł więcej za każdy element, tak aby jej na końcu piwko zostało :-)

A jak wszyscy dostaną części, to wirtualnie wspólnie dołączymy w jednym umówionym czasie do providera :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ETHM-1, alarm to wiem że masz :)

 

 

Z tego co wiem Orange Free jest prepaidem bez limitu. Zresztą pisałeś że masz iPlusa, to chyba też abonament?

 

 

To trzeba od razu było kupoweć WRLa... ;)

A tak z ciekawości, to tylko teoretyzujesz, czy faktycznie jest to bardzo przydatna funkcja? Pytam, bo sam sie zastanawiam czy warto zainwestować w ETHM-1.

 

iPlusa nabylem na razie na karte bo nie wiem co dalej robic - brak pomyslu na razie na siec.

Co do WRLa to tez mi sie tak wydaje, ze zrobilem blad - no ale za pozno juz - mam integre 64.

Co do Eth-1 to zalezy - wg mnie dla wiekszosci to bedzie bajer. Ja jednak wole miec dostep przez siec wszedzie niz przez klawiature w domu

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat barometru opisałem szerzej http://www.tomkii.net/tech/pomiary/barometr.html

Jakby coś było niejasnego to proszę o informacje. Uzupełnie stronę.

Zabieram się za pomiar wilgotności. Padł tutaj pomysł hurtowego zakupu czujników.

Jestem zainteresowany zakupem 2x HIH-4000-002 i 2xDS2438. Chętnie się podłącze pod zbiorowe zamówienie.

 

Tak na szybko jeden blad chyba na poczatku opisu : 78L05 daje napeicie 5 V a nie 12V.

Co do zakupow "hurtowych" to tez sie w sumie moge zapisac z checia na dwa HIH i do tego przetworniki. Tylko pytanie czy gra warta swieczki ? Ile bedzie taniej przy tego typu zakupach ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko jeden blad chyba na poczatku opisu : 78L05 daje napeicie 5 V a nie 12V.

Co do zakupow "hurtowych" to tez sie w sumie moge zapisac z checia na dwa HIH i do tego przetworniki. Tylko pytanie czy gra warta swieczki ? Ile bedzie taniej przy tego typu zakupach ?

 

Fantom

 

przy zakupie 10szt. to już ok. 15zł/szt.

jak do tego dokupisz DS2438 i parę innych części to i z 50 zł się uzbiera.

Koszty przesyłki taki same ( prawie ) czy kupujesz sam, czy w grupie, więc chyba warto?!

To w TME, chyba że ktoś ma lepsze miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko jeden blad chyba na poczatku opisu : 78L05 daje napeicie 5 V a nie 12V.

Co do zakupow "hurtowych" to tez sie w sumie moge zapisac z checia na dwa HIH i do tego przetworniki. Tylko pytanie czy gra warta swieczki ? Ile bedzie taniej przy tego typu zakupach ?

 

Fantom

No wydawało mi się że napisałem logicznie. Zasiliłem układ z 12V poprzez 78L05. Czyli 12V -> 78L05 -> DS i MPX. Zmniejsza on 12V do 5V potrzebnych przez układy.

 

W/g cen w tme dla 1szt HIH-4000-002 cena wynosi 69,90, na 3 - 59,90, dla 10 - 53,90, dla 25 - 47,90 (netto). Z tego widać że przy 3 szt jest już zysk 30 PLN. Nawet jakby miało to być rozesłane do 3 osób to koszty przesyłki będą dużo mniejsze (polecony np.).

Przy DS2438 nie ma już tak dobrze i zysk jest od 10 szt (4 PLN), przy 25 - 6 PLN.

Tu parę złotych, tam parę złotych - dla jednego kompletu DS + HIH wyjdzie po 50PLN netto taniej (minus dodatkowe koszty wysyłki) przy założeniu że kupimy 10szt.- nie wiem - chyba warto.

Chyba że znacie tańsze źródło na te kostki. Gotowy moduł w Hobby-boards (DS2438 z HIH4021) wychodzi po 54,50$ co daje ok. 165 PLN. HIH mają po 32$ (96PLN) - cena prawie taka sama jak w TME (86PLN). DS2438 jest po 4,50$ (14PLN). Co daje komplet kości za 100PLN. Sam komplet scalaków w TME wychodzi po 111PLN brutto.

Jak widać zakup w TME jednego kompletu zupełnie się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wychodzi na to, że można zaoszczędzić ok. 20% na każdym układzie kupując ich minimum 10 sztuk. Przy cenie jednego układu na poziomie 50zł to jest już się po co schylić chyba. W zasadzie byłbym to chyba nawet w stanie zorganizować (tj. zakup w TME i rozesłanie poleconymi). Poza HIH4000 i DS2438 w TME dostępne są także MPX4115 (53,90 przy 10 sztukach), DS2450 (25,90 przy 10 sztukach), no i DS18B20 (ale tu allegro jest tańsze, więc raczej nie ma sensu kombinować).

To ja proponuję policzyć kto i ile by tego chciał kupić i jak się okaże, że jesteśmy w stanie sięgnąć pułapu 10 sztuk, to pomyślimy co dalej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

napiszcie jeszcze jaki kabel bedzie najlepszy do wszelkiego rodzaju czujnikow, bo kazdy uzywa czegos innego - ftp, utp, telefoniczny, alarmowy. u siebie chce zrobic gwiazde pod dallasy - 1 czujnik na jednym kablu i wszystko prowadzone do serwerowni. myslalem jeszcze zeby podlaczyc te dallasy do wolnych zyl czujnikow alarmu, ale nie wiem czy to najlepszy pomysl.

 

 

 

greg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszedzie mam skretke. NA dluzsze odcinki lepiej klas FTP. Na krotkie moze byc i UTP. Co do ilosci zyl (jakby nie byla skretka) to niech beda te trzy (czyli cztery bo takie sa w sprzedazy). Zawsze mozan puscic zasilanie osobna zyla - a to sie moze przydac. Ale najlepsza jednak skretka, bo zawsze mozna wykorzystac do zupelnie innych celow: np siec komputerowa :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer wpinany bezpośrednio do gniazdka sieciowego?

Jego wymiary to raptem 110 x 69,5 x 48,5 mm. Specyfikacja miniaturki obejmuje między innymi:

 

  • wbudowany procesor Marvell ARMADA 168 o taktowaniu 1,2 GHz
  • 512 MB 800-megahercowej pamięci DDR2
  • 2 MB pamięci SPI NOR Flash oraz 1 GB na "wewnętrznej" karcie MicroSD - obie pamięci przeznaczone na linuksowy system operacyjny, uruchamiany poprzez bootloader uboot, przy czym na karcie MicroSD znajdować ma się jądro i główny system plików
  • dodatkowy czytnik kart pamięci - tym razem SD
  • dwa porty USB 2.0
  • port eSATA
  • dwa porty Gigabit Ethernet
  • bezprzewodową kartę sieciową 802.11b/g
  • moduł Bluetooth

Jak zapewnia producent, komputerek ma bezproblemowo współpracować między innymi z dystrybucjami Ubuntu i Debian.

Globalscale Technologies DreamPlug został wyceniony na poziomie 149 dolarów. Urządzenie trafi na rynek przed końcem marca.

 

 

http://img10.imageshack.us/i/001tkb.jpg/http://img10.imageshack.us/img10/1779/001tkb.jpg

 

http://img121.imageshack.us/img121/8164/002vkh.jpg

 

 

http://img37.imageshack.us/img37/2822/003ooq.jpg

 

http://img87.imageshack.us/img87/6559/004ui.jpg

 

http://img146.imageshack.us/img146/5544/005pu.jpg

 

http://img14.imageshack.us/img14/4812/006aua.jpg

 

http://img18.imageshack.us/img18/3933/007crg.jpg

 

http://img691.imageshack.us/img691/3189/008hc.jpg

 

 

:p

 

 

Ale podobno AMD Geode LX800 500Mhz kładzie tego ARM'a na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawie to samo co GuruPlug, tyle że nieco drożej. Być może te dodatkowe opcje warte są nawet tych $20, choć IMHO raczej w domowej automatyce, a zwłaszcza przy opomiarowaniu, nie będą te dodatkowe możliwości szczególnie przydatne.

Co do wydajności tego ARMa, to civic mógłby więcej może powiedzieć, bo on GuruPluga ma, choć w necie można znaleźć dość niepochlebne opinie o tych procach. Dla mnie głównym problemem pozostaje sam fakt, że to ARM. Architektura niby fajna, ale jednak zacznie mniej popularna niż i386 (co objawia się także ilością dostępnych pakietów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Na razie nic nie wyszło z prób pozyskania tanich czujników wilgotności z fabrycznych higrometrów. Wygląda na to że są tam czujniki pojemnościowe.

Z nowych rzeczy udało mi się opomiarować (na razie wstępnie - na pająka) produkcję prądu przez panel słoneczny :).

Znajomy podrzucił mi linka na kod pozwalający zasymulować DS2423 na procku AVR (licencja GNU) - wrzuciłem na stronę - może się komuś przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...