Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Taki uptime to u mnie "marzenie ściętej głowy" (aktualnie mam 46 dni) - za dużo mam "chwilowych przerw w dostawie prądu" i/lub za słaby UPS. ;-)

Konwerter mam na DS2480B (konkretnie: MP00202-RJ45), ale i tak potrafi zniknąć. Być może to też efekt zaniku prądu. Trochę żałuję, że Atomy (te nowsze) nie bardzo mają porty szeregowe, bo wziął bym konwerter na RSie.

Co do zasięgow, to na kilkaset metrów w magistrali 1wire to ja też nie liczę, ale tak do setki powinien chyba sobie poradzić. Specjalnie pociągnąłem przewody pod 1-wire osobnymi trasami, co by zredukować szanse powstania zakłóceń, bo kabelków różnej maści mam w domu kilka kilometrów ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak sie zastanawiam : a gdybym wymienil modem GSM w swoim routerku ASUSa, na taki z karta SD ? Rozumiem, ze mialbym w tym momencie rozwiazany w zupelnosci problem pojemnosci pamieci ?Nie padlaby taka karta od ciaglych zapisow ? Nie musialbym kupowac hubu usb (widzialbym od razu i karte i modem) ? I w sumie wada takie rozwiazania, bedzie tylko i wylacznie wydajnosc procka samego ASUSa ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O trwałość karty się nie bój - nawet jak Ci za kilka lat padnie, to koszt nowej jest żaden (backupy oczywiście zawsze warto robić, nie zależnie od nośnika podstawowego). Niestety RAMu Ci od tego nie przybędzie. Aha, no i modemy z czytnikiem kart SD to raczej rzadkość, więc może być problem znaleźć model bezproblemowo działający (nigdy się tym nie interesowałem, więc może być też tak, że akurat jakiś dobry da się wybrać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciez sciezki moge pozmieniac i trzymac dane na tej karcie SD ?

 

Fantom

Oczywiście że możesz. Tylko po co? Pliki rrd nie będą już większe niż są. One nie rosną w miarę przybywania danych. A jeśli potrzeba Ci miejsca na coś innego to nie warto ładować się w ASUS-a.

Pamiętaj że pamięć flash ma ograniczenie na liczbę zapisów! I wbrew temu co niektórzy piszą możesz się zdziwić np. po roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił z dwóch powodów:

1) większa pewność przeżycia pomiarów w przypadku awarii prądu (można też zainwestować w UPSa)

2) jak coś ma 8MB ramu, to jest to dla mnie wystarczający powód nie robienia ramdysku ;-)

Inna rzecz, że jeśli teraz to działa, to być może nie warto walczyć "dla sportu", choć ja bym spokojnie znalazł kilka dodatkowych zastosowań dla tego Asuska, a już na pewno zrobił bym se monitoring (i archiwizację w RRD) stanu sieci - czasem się przydaje, do kłótni z ISP ;-)

 

A co do trwałości flashy, to praktycznie wszystkie nowsze konstrukcje stosują techniki wydłużające żywotność i na prawdę ciężko jest zepsuć taką pamięć. Osobiście nie zdarzyło mi się widzieć flasha padniętego z tytułu nadmiernej liczby zapisów i całkiem podobne relacje słyszałem od wielu innych osób zawodowo zajmujących się informatyką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RRD to skrót od Round Robin Database. Dane są w nich zapisywane "w kółko", czyli najnowsze nadpisują po prostu najstarsze. Dlatego na samym początku trzeba zdecydować jaką "gęstość" i "długość" ma mieć baza, czyli po prostu ile (najświeższych) wartości ma przechować. Moje 55MB w bazach RRD nie wynika z ich przyrostu, tylko liczby (sztuk) i szczegółowości (rozmiaru) każdej z nich. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko : jak laczyliscie czujniki temp do kablekow ?Bo zalozmy., ze mam skretke - czyli dosc grube 8 zyl. Odciac 5 i reszte dolutowac ? Czy zastosowac na ostatnim kawalku jakis kabelek cienszy ? A jezeli tak i bylyby to 2 zyly w ekranie, to ekran podlaczyc pod ... mase ? Co potem robicie z laczeniem ? Koszulka termokurczliwa na calosc ? Scalaczek wytrzyma grzanie zapalniczka ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja ogolnie pomiarow pomieszczen nie planuje - nie czuje takiej potzreby. Chyba, ze zastopsuje to od razu so streowania kryzami w skrzynce rozdzielczej ogrzewania. Jedyna temp wewnetrzna jaka na razie chce zrobic to odczyt na wloce do rekuperatora - czyli taak suma z wszytskich pomieszczen.

Co do umieszczenia w czujkach to nie ma zadnego problemu. Jaka izolacja ? Zerowa. Tylko, ze czujki sa wysoko, wiec temp bedzie odczytywana troche wyzsza niz "srednia" w pomieszczeniu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do umieszczenia w czujkach to nie ma zadnego problemu. Jaka izolacja ? Zerowa. Tylko, ze czujki sa wysoko, wiec temp bedzie odczytywana troche wyzsza niz "srednia" w pomieszczeniu.

Dlatego raczej będę umieszczał je w manipulatorach, które znajdują się w zasadzie w korytarzu (parter/piętro). Generalnie też nie planuję w każdym pokoju mierzyć, tylko właśnie w korytarzu na każdym piętrze, w piwnicy (korytarz i kotłownia prawdopodobnie) i garażu. W tych ostatnich niestety za bardzo nie mam gdzie mierzyć jak tylko przy czujkach, bo tam mam kable.

Z drugiej strony czujka nie zawsze oznacza PIRa :) z tym że pakowanie czujnika do okna też może mijać się z celem - tu znowuż temperatura będzie zakłócona przez temp. zewnętrzną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ciagle mam nie zrobiony system regulacji temperatury w pokojach. Idea oczywsicie prosta : w pokojach regulatory + kryzy w skrzynce rozdzielczej ogrzewania. Temperatura za wysoka, kryza sie zamyka - i odwrotnie. No i systemy "gotowe" to rzad kupy kasy do takiego czegos. Same regulatory pokojowe to tak od 100 zl, do tego centralka sterujaca kryzami z 2 tys ! Przegiecie. No i mysle, czy nie da sie tego latwo zrobic na tym 1wire ? W pokojach tylko i wylacznie czujniki DS18B20. A do sterowanai kryzami przekazniczki na 1wire - tez tanie. Tylko teraz pytanko : czy bedzie tym musial sterowac dodoatkowy komputer itp, czy da sie to zrobic z jego pominieciem 9jakby wysiadl). Jak dobrze pamietam, to te DS18B20 maja jakies tam ustawienie alarmowe temperatury - wiec moze jakos to uzyc do serowania kryzami od razu ? Ma ktos jakis pomysl, schemacik, idee itp ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...