Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam dwa problemy z moją instalacją, może ktoś będzie wiedział co z tym zrobić:

1. Mam Asusa V1 z zainstalowanym BackFire 10.03. Niestety gdy jest uruchomiony owserver, po jakimś czasie przestaje działać WI-FI. Po kablu router działa poprawnie. Spróbowałem zainstalować pakiety libow, owserver i owshell z najnowszej wersji 10.03.1-rc6, ale niestety nie pomogło.

Spotkał się ktoś z tym? Jakie wersje macie zainstalowane u siebie?

2. Gdzie instalujecie czujniki? Kiedyś już pytałem o to, ale odpowiedzi nie było. Ja mam póki co dwa czujniki w manipulatorach na piętrze i parterze. Obydwa zawyżają temperaturę, zgaduję że z powodu tego, że obudowa jest zamknięta i być może elektronika jakieś ciepło jednak daje. O ile na piętrze jest to nie więcej niż 0.5 stopnia, na parterze różnica wynosi nawet ponad stopień. Nie jest to związane z kalibracją czujników, jak otworzę obudowę i czujniki wiszą na zewnątrz w powietrzu, temp. spada właśnie o taką różnicę. Też tak macie? Zastanawiam się nad innym umiejscowieniem czujników, np. z tyłu czujek ruchu, w powietrzu. Problem że one są pod sufitem, więc tam temperatura także jest nieco wyższa niż na "poziomie człowieka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego pytania to nie wiem. Ja mam to postawione na "zwykłym pececie", bez wifi, a już tym bardziej bez funkcji AP. Za to mam czasem problemy z odczytami onewire, choć dziwnie się one objawiają. Mianowicie co jakiś czas (generalnie losowy) wszystkie termomery podają jedą i tą samą temperaturę (ok. 10 stopni), a czasem po prostu całość kompletnie zdycha. Podejrzewam, że winne jest niestabilne USB, a być może też jakieś błędy w owserverze, ale że mój soft sobie z grubsza z takimi problemami radzi, to nie miałem jeszcze za bardzo motywacji by w tym pogrzebać... ;-)

Natomiast jeśli chodzi o drugie pytanie, to... ja temperatury pomieszczeń nie mierzę wcale. Jak dotychczas nie miałem ku temu potrzeby. Za to mam zamiar (bo ciągle tego nie zrobiłem) mierzyć temperatury obiegów podłogówki, bo to pośrednio daje także obraz różnic temperatur między pomieszczeniami, a wszystkie pomiary robi się w jednym miejscu - no i dla tych pomiarów mam zastosowanie ;-)

Co do Twoich problemów, to możesz być pewien, że elektronika będzie zawsze ciutkę temperaturę podnosić, a że to przestrzeń zamknięta, to widać to we wskazaniach. Nie możesz po prostu wystawć poza obudowę "łebka" termometru od spodu manipulatora? Często też widziałem pomysł pomiaru temperatury w puszcze włączników (jeśli ma się tam nadmiar przewodów). Oczywiśćie tu także będzie pewna bezwładność, ale nie powinno być przekłamania.

Edytowane przez ravbc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, przy włącznikach niestety nie mam kabli, zresztą nie sądzę żeby to coś zmieniło. Ciekawostka: wziąłem termometr elektroniczny w celu porównania pomiarów i jak zewnętrzny czujnik dotykał obudowy manipulatora, to pokazywał zbliżoną temp. do DSa. Jak go nieco odsunąć, by wisiał w powietrzu - spadał właśnie o ten stopień z groszami.

Co do nawiercania, to już o tym myślałem, najpierw jednak pokombinuję z czujkami PIR. Wydaje mi się, że mimo nawiercenia, jeśli czujnik będzie dotykał obudowy, to i tak będzie przekłamanie.

PIRy co prawda są na wysokości około 2.2m, ale zobaczymy co pokażą. Na ogół mam instalowane w rogach, więc mogę od tyłu nawiercić i wyprowadzić czujnik tak by wisiał całkowicie, nie dotykając niczego.

 

A tak z innej beczki: rozumiem że instalację masz na płytce ALixa? Możesz podać więcej szczegółów, jaki konkretnie model, jaki system i co tam jeszcze masz postawione? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wieszania sei wifi w asusie to mam chyba tak samo. Mam openwrt rc5 jak dobrze pamietam. Co jakis czas faktycznie przestaje mi dzialac wi-fi a uzywam go jako router przez GSM. Ale zdaza mi sie to mniej wiecej raz na dwa tygodnie wiec nie przeszkadza mi to az tak mocno. Moze ustawie sobie w cronie jakis restart nocny czy cos i mysle, ze bedzie ok.

Czy to jest zwiazne z 1wire nie wiem. Nie testowalem wylaczania.

A jak masz wylaczone owfs to ci nie wiesza ? i jak czesto Ci sie to zdaza ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz wylaczone owfs to ci nie wiesza ? i jak czesto Ci sie to zdaza ?

Wyłączałem po kolei różne elementy systemu i ostatecznie pozostał tylko wystartowany owserver a i tak powodował wyłączenie wifi (to nie do końca jest wyłączenie wifi, bo połączenie działa, tylko wydostać się nie można na zewnątrz - albo routing, albo DNS, albo jeszcze coś innego - nie sprawdzałem dokładnie).

Musiałbym jeszcze sprawdzić czy samo uruchomienie owserver'a, bez czytania temperatur też powoduje ten efekt, ale w zasadzie to nie ma większego znaczenia, bo po to jest wystartowany, żeby można było odpytywać czujniki.

Co do częstości, to bardzo różnie. Kilka dni, na ogół nie więcej niż 2, a czasem restart nie pomaga, bo zaraz się zwiesza. Dla mnie strasznie upierdliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy wie ktos moze, gdzie mozna kupic jakis gotowy przetwornik na 1wire (np na DS2408) DAC (czyli cyfrowo/analogowy - z 1 wire na analogowy skokowy sygnal) ?

Chcialbym cos takiego gootwego kupic do sterowania rekuperatorem.

 

Fantom

Gotowego nie ma, ale poszukaj z 8-ma wyjściami. Do tego drabinka rezystorów i gotowe. Masz 256 stanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przywiązuj się za bardzo do tego 1-wire - to jest wygodne, ale do prostych rzeczy. Za dużo bym na tym nie wieszał, bo to jednak dość wrażliwa magistrala, a jej debugowanie mocno upierdliwe. Pomijam już to, że nigdy nie rozumiałem zapędów by cokolwiek sterować pilotem (poza telewizorem, ale nawet tam bywają problemy ze znalezieniem pilota, mimo że zwykle jest gdzieś w pobliżu)... ;-) To już chyba lepsze są stałe panele "operatorskie", bo one co prawda nigdy nie są po drodze, ale za to wiadomo przynajmniej gdzie są... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi by się nie chciało chodzić po domu z pilotem ;-) a telewizor mam w wydzielonym pomieszczeniu, do którego dość rzadko zaglądam, no i mam tam nie po drodze. ;-) "klawisz na ścianie" jest praktycznie zawsze bliżej ;-)

Z innej beczki: jak intensywnie chcesz sterować tym reku? Mi wystarczają w zasadzie 3 nastawy: normalna (tj. jakaś tam cząstkowa dopasowana z grubsza do pory roku), zero i max. Fakt że mój reku nie pozwala na płynna regulację (ma raptem 4 "biegi"), ale też nie bardzo mam pomysł do czego by mi to było - zbyt upierdliwe jest przełączanie tego (to jest system pomocniczy, o którym nie mam ochoty na codzień myśleć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam tez 3 biegi + zero. Ale brakuje mi np sterowania czasowego. A majac to na 1wire juz moge sie pobawic. a majac na pilocie to 'bajer' :)

Ale majac pilota na 1wire. To moge kombinowac wszystko. No np podlaczenie modemu GSM ktory mam na routerku do sieci, zmiane temperatury w danym pokoju, itp. Czyli mozliwosc sterowania urzadzeniami, ktore beda podpiete na 1wire. A tu jeszcze ciagle mysle co by wykombinowac.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie czasowe do reku? Ja to widze raczej tak, że reku jest ciągle kontrolowany przez niezależny sterownik - przy czym sterownik ustawia tylko normalna wentylację w dzień i zmniejszoną (lub całkiem wyłączoną) w nocy, według swojego z grusza sztywnego programu - natomiast w dowolnej chwili mogę sobie kliknąć klawisz "przewietrz" (gdzie go umieścić to już inna sprawa) i wentylacja na jakiś tam czas przełącza się na pełną wydajność (powiedzmy, że każdy klik to godzina). Nie mam tego ciągle złożonego do kupy, więc tylko teoretyzuję, ale mówimy tu o wentylacji, której efekty czuć dopiero po dłuższym działaniu, więc jakiekolwiek zmiany "chwilowe" są IMHO mało sensowne. W tym kontekście 1-wire to ja chcę wykorzystać jedynie do kontroli temperatur i być może wilgotności względnej wewnątrz, ale nie do samego sterowania reku (inna rzecz, że ja do takich celów mam PLC). 1-wire jest dla mnie zbyt niezaufaną technologią (za dużo "delikatnych" elementów na całość się składa), by móc go użyć do sterowania - u mnie to tylko i wyłącznie monitoring ma być.

A tego kawałka o podłączeniu modemu GSM do 1-wire to już kompletnie nie rozumiem ;-) ale może dlatego że trochę padam na twarz już dzisiaj... ;-)

PS. Coś mam wrażenie, że jakoś tak mało w temacie wątku się wypowiadam... ;-)

Edytowane przez ravbc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi to sterowanie ma załatwiać PLC, a 1-wire ma służyć tylko i wyłącznie do "monitoringu parametrów środowiskowych", co by sterowanie ewentualnie modyfikować (albo raczej by się samo dopasowywało). Zakładam że w normalnych sytuacjach PLC sobie będzie radził w całości samodzielnie. Niestety takich zdarzeń jak impreza w domu PLC samodzielnie raczej nie wykryje i wtedy może się przydac ten klawisz do wietrzenia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie PLC ma robić z grubsza podobne rzeczy jak u Piotra (autora plc-home.pl - swoją drogą jak tyś się uchował, że dopiero teraz tam trafiłeś?). Podobnie jak tam 1-wire chcę użyć tylko do zbierania informacji, bo to jest tam dość prosto osiagnąć. Sterowania pilotem nie planuję, chyba że się będę nudził - na co się nie zapowiada przez najbliższą dekadę ;-) Jak już pisałem u mnie pilot jest prawie zawsze za daleko i nie po drodze. A jak już będę siedział przed TV, to se mogę poklikać w jego przeglądarce webowej (choć jeszcze nie ćwiczyłem na ile to "wygodne").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...