Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i chcialem sobie ruszyc dalej temat podlaczania czujnikow temepratury i .... jak zobaczylem jak mam okablowanie to sie zalamalem :( Jakos mi sie wydawalo, ze tak kabli nawalilem, ze mam wszedzie zapasy. a tu sie okazuje, ze po pierwsze wszedzie mam tylko 2 zyly do pomieszczen. Odpada wiec puszczenie zasilania na osobnej zyle :( Po drugie, parter schodzi mi sie w garazu, pietro schodzi sie na gorze i schodzi jednym kabelkiem do garazu. Mozna wiec zalozyc, ze tam schodzi sie cala gwiazda. Ale potem z arazu mam skretke na stryc, ze strychu do 'silowni' i z silowni do pokoju gdzie stoi routerek. Masakra. Jak to zepne w szereg to na 100% to nie zadziala. Z samego garazu (gwiazdy) bede miec z 40 m chyba.

No i w ziwazku z tym pytanie : jak to przeslac ? Na szybko mam jeden pomysl : 1wire->RS232 w garazu, ta skretka puscic to jak po RS232, i przy routerku konwerter RS232->USB. Zadziala taka idea (40m kabla RS232)

Moze jakies inne pomysly ? Na co mozna jeszcze przekonwertowac to 1wire ? po jakims 845 czy cos innego co potem na USB mozna wpuscic.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po skrętce (do 60m) można puścić USB (są tzw. przedłużacze USB po UTP lub RJ - głupie nazwy, ale działają). Czyli możesz se sam interfejs USB <=> 1-wire posadzić w garażu, zwłaszcza że do tego Ci USB 1.1 styknie (przedłużacze zgodne z USB 2.0 są sporo droższe). Oczywiście RS-485 też da się na taką odległość spokojnie przepchnąć, ale to ciut bardziej upierdliwe. A z drugiej strony: czemus się uparł, żeby ruter trzymać w domu?

 

A co do podpięcia 1-wire do PLC to nie jest to całkiem proste, ale i nie szczególnie trudne (przynajmniej w kontekście termometrów). Tylko że te odczyty na prawdę rzadko mają powód wpływać na jakiekolwiek sterowanie, więc tu niemal każde rozwiązanie będzie IMHO dość dobre. Dodam, że sam nie planuje podpinać 1-wire bezpośrednio do PLC (chyba, że będę miał nadmiar gotówki i mi na Adę styknie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedluzacze USB - no fakt. 2.0 drogie, ale 1.1 cena ok.

Router mam w domu z trzech powodow : po pierwsze jest to od razu AccessPoint, po drugie musze miec go pod reka w razie zwiechy itp., i po tzrecie uzywam wbudowanego switcha. Bo jak sie budowalem, planowalem to wrzucic na strych, ale teraz widze ze to srednie rozwiazanie. W sumie sie zastanawiam, czy nie walnac go do garazu. Do laptopow bedzie tylko jedna sciana wiecej, wiec moze AP jako tako zadziala. Jest na tym tez modem GSM, ale mam nadzieje, ze sygnal mocno nie spadnie. A switcha moge dostawic bo sie walaja. W sumie chyba zaryzykuje przeniesienie na probe do garazu i zpbacze co i jak.

 

Co do 1wire, to ja chcialbym sterowac np GWC za pomoca tego. Czyli ewentualne polaczenie z PLC byloby wymagane.

 

Ale powiedz mi, czemu jestes takim przeciwnikiem 1wire i zwolennikiem PLC ? Jestem laikiem w temacie i moze czegos nie wiem ? Ale za pomoca 1wire, routerka/serwerwerka i np ukladu wykonawczego (przekazniki z meraprojekt itp), moza chyba sporo wiecej osiagnac niz na PLC. I duzo taniej. Do tego pelen zarzadzanie/monitoring z komputera itd.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLC to rozwiązanie przemysłowe - pewne, sprawdzone i łatwo "rozszerzalne" - choć ta łatwość według niektórych jest główną trudnością ;-) bo trzeba się drabinek naumieć. 1-wire to tylko prosta "zabawka". Do powieszenia termometrów sie nada, ale jest na tyle nie pewne (znaleźć w sieci raporty o problemach z 1-wire ławo, nawet producent sporo na ten temat napisał), że ja bym na tym niczego istotnego nie chciał opierać. Co oczywiście wcale nie znaczy, że Tobie działać nie będzie. U mnie PLC robi znacznie więcej niż tylko sterowanie dwoma przekaźnikami do reku. Z resztą poczytaj stronę plc-home, albo tutejszy wątki o instalacjach inteligentnych to będziesz miał szerszy obraz co się da i dlaczego nie na 1-wire. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jak na razie, wg mnie na 1wire wszystko sie da ;)

Co do 'pewnosci' tio faktycznie PLC raczej jako rozwiazanie przemyslowe bedzie stabilniejsze. Pytanie tylko, czy do potzreb domowych az tak mocno to jest potrzebne.

Ale, ze idzie zima, i bedzie troche wiecej czasu na pobawienie sie w domu, zaczne robic na 1wire opomiarowanie i sterowanie. Jak bede mial jakies wnioski (np co sie da a co nie) to bede wrzucac. I jak za rok stwierdze, ze jednak nie tedy droga to zaczne sie bawic np PLC.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka to jeszcze luz. Jak dojdziesz do kilkudziesięciu, to zwłaszcza przy magistrali dwuprzewodowej kłopoty masz praktycznie gwarantowane ;-) Najgorsze jest to, że Maxim robił układzik, który załatwiał takie problemy od ręki: DS2409. Tyle że go anulowali, bo im się za mało tego sprzedawało. :-( Na razie jest co prawda tylko "not recommended for new designs", ale jest spora szansa, że wkrótce będzie już "end of life". Żal jak cholera, bo on bardzo ładnie rozwiązywał większość problemów ze zbyt rozległymi magistralami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i podlaczam gdzies na koncu DS18B20 i go nie widac :( Czyli albo za daleko, albo juz cos sieje (ale to dopiero 4 czujniki). No to pomyslalem, ze jednak z tym konwerterem z 1wire na cos (usb lub rs232) podejde jak najblizej tych czujnikow, potem walne przejsciowke 1wire na RS232, potem dam repeater RS232, a na koncu przejsciowke RS232 na USB :) Ale zanim kupie czesci to kilka dni minie.

Jak myslicie : bedzie dzialac ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - zasilanie 1 wire :( Mam po 2 zyly wiec idzie na tym samym kablu co sygnal. Czyli nie da sie tak rozwiazac za bardzo. Mysle dalej .....

co do RS232 to widzialem taki co mial ze 100m albo i wiecej. na obu koncach lezal jakis mini aktywny przetwornik rodzimej produkcji. Jak bede tam kiedys to zerkne co to dokladnie jest.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

http://www.ibis.krakow.pl/download/PL11-MPT24.pdf

 

Ten moduł czyta dane z czujników 1-Wite, ale tajemnicą jest z których.

Sam używam tego modułu, mam 24 czujniki i dane po RS-232/USB czytam oraz zapisuję do bazy.

 

Nawiązując do "bazy". Nie porusza się chyba najważniejszego tematu - BAZY DANYCH.

Twierdzę, że bez silnika bazy danych całe te pomiary to sztuka dla sztuki.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pomocnicze:

 

czy zbieramy dane, tylko po to aby je za chwilę utracić, dostając na pocieszenie tylko wartości zgrupowane i ew. jakiś wykres?

 

To mniej więcej to samo jak zakup i zainstalowanie 40 czujników w budynku,

a następnie odcięcie 80% z nich i wyliczanie ich temperatury z 20% pozostałych.

 

Jeśli ktoś decyduje się na "bAZĘ" RRD to albo te dane, które zbiera, nie są za bardzo mu potrzebne,

albo zorientuje się za późno, że nie ma już danych szczegółowych.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...