Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Wszystko zależy do czego mu te temperatury są potrzebne. Jeśli ktoś steruje jakiś proces w fabryce na podstawie temperatury z czujnika ;), to jak najbardziej jakiś SQL może się przydać. Jeśli tylko po to, aby mieć wgląd na przebieg temperatury na zewnątrz/w pomieszczeniach/podłogówki w określonym czasie to RRD w zupełności wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nasz dom to niestety taka mała fabryka. Coś się gdzieś nagrzewa, gdzieś się studzi, gdzieś jest jakaś pompa czy wentylator,

raz się kręci a raz stoi, na wszystko idzie jakieś paliwo.

 

Jeśli ten cały system pomiarowy ma powstać tylko po to aby "cieszyć oko wykresami" to OK - droga zabawka i nic więcej.

 

Z mojego punktu widzenia kasa i czas zainwestowane w ten systemik mają się jak najszybciej zwrócić

i/lub przyczynić do bardziej komfortowego bytowania wszystkich domowników.

Nie da się tego zrobić bez akcji jaką jest "regulacja" na podstawie pomiarów (i nie o samą temperaturę chodzi).

 

Do czego zmierzam;

Najpierw trzeba zadać sobie pytanie do czego to ma być i na jak długo,

a potem dobrać do tego sprzęt i soft (dodać trochę na zapas na przyszłość).

 

Jak czytam o zastosowaniu do tego celu routera z demobilu, albo innego ARMa (bo tanio) to śmiech mnie ogarnia.

W pewnym momencie zasoby i możliwości rozbudowy się kończą, trzeba wszystko wyrzucić i budować system od nowa.

Oszczędny 2 razy traci/płaci i ma 2 razy więcej roboty.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

http://www.ibis.krakow.pl/download/PL11-MPT24.pdf

 

Ten moduł czyta dane z czujników 1-Wite, ale tajemnicą jest z których.

Sam używam tego modułu, mam 24 czujniki i dane po RS-232/USB czytam oraz zapisuję do bazy.

GREGOR

 

270 zl w obudowie, i nie za bardzo mozna sterowac co sie chce pokazywac :( Np aby pokazywal konkretne, w konkretnej kolejnosci i z nazwa czujnika.

Jak sie go wepnie w szyne dziala bez problemu z podlaczonym jeszce PCetem do tego ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowy moduł spełnia wszystkie wymagania podane w pytaniu.

Chodziło o pokazanie, że są takie urządzenia, a nie proponowanie konkretnego.

 

Jest jeszcze jeden ważna cecha dallasów DS18b20, które tu się proponuje do zastosowania.

Nie da się odczytywać temperatury "na bieżąco", a zwłaszcza jak czujników jest sporo.

Czas pomiaru z jednego czujnika w trybie 12-bitowym trwa 0,75 sekundy, można przyjąć 1 sekunda.

 

Jeśli czujników mamy 24 sztuki to pomiar konkretnego czujnika jest wykonywany co 24 sekundy.

Problem może się pojawić przy 60 czujnikach, bo może się okazać niemożliwe wykonanie pomiarów co minutę.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czujników mamy 24 sztuki to pomiar konkretnego czujnika jest wykonywany co 24 sekundy.

 

Że się tak po amerykańskiemu wyrażę: bulszit. ;-) Oczyt DSów można wykonywać co "czas digitalizacji" + "czas komunikacji". Tego drugiego nie da sie zrównoleglić, bo komunikacja jest master <=> pojedynczy slave, ale to pierwsze zrównoleglić można bez problemu. A to właśnie czas pomiaru (czyli digitalizacji odczytu) jest najdłuższy. U mnie różnica czasów zbierania pomiarów z jednego a ośmiu czujników (dla tylu testowałem) wyniosła bodaj ok. 0,3 sekundy. Oczywiście żeby to działało trzeba DSy zasilać dedykowana linią (a nie z linii danych), ale to i tak jest jedyna sensowna metoda ich podpięcia. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten cały system pomiarowy ma powstać tylko po to aby "cieszyć oko wykresami" to OK - droga zabawka i nic więcej.

Szczerze to jedna z tańszych zabawek w domu. ;) A co do założeń, to takie właśnie przyjąłem - monitorowanie temperatury pomieszczeń, głównie z ciekawości.

Dlatego używam do tego celu "routera z demobilu", który oprócz tego że jest z demobilu, daje mi także internet w domu. Każdy kroi sobie system tak, żeby był zadowolony. Jak ktoś chce stawiać do tego celu racka z redudantnymi serwerami i replikacją bazy, to jego wola. Ja tego kompletnie nie potrzebuję.

Przynajmniej w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) A przy 2-zylowych kabelkach i 60 czujkach to by bylo faktycznie co 1 min ??

2) i pytanko : czy mozna mieszac w jednej sieci DS18b20 zasilane z osobnej lini i zasiane z sygnalowej ? Bo w nieotrych miejscahc ma te 3-4 zyly i moglbym puscici zasianie osobno, a w wiekszosci tylko 2 zyly mam :( Nie bedzie sie taki uklad gryzl ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) A przy 2-zylowych kabelkach i 60 czujkach to by bylo faktycznie co 1 min ??

 

Im więcej czujników tym dłużej trwa komunikacja, więc (jeśli w ogóle zadziała) w tym układzie odczyt miałbyś minimalnie pewnie co jakieś 1,5-2 minuty. A przy zasilaniu z linii danych to się jeszcze wydłuży. Tak czy owak nie miał bym wielkiej nadziei na uruchomienie 60 sztuk znacznie rozproszonych czujników bez własnej linii zasilania (ale może będziesz miał szczęście).

 

2) i pytanko : czy mozna mieszac w jednej sieci DS18b20 zasilane z osobnej lini i zasiane z sygnalowej ? Bo w nieotrych miejscahc ma te 3-4 zyly i moglbym puscici zasianie osobno, a w wiekszosci tylko 2 zyly mam :( Nie bedzie sie taki uklad gryzl ?

 

Teoretycznie da się tak podpiąć czujki, ale musisz wtedy zrezygnować z równoczesnego odczytu wszystkich, bo AFAIK to jest realizowane rozkazem do wszystkich czujek (albo przynajmniej jednej rodziny) podpiętych do magistrali, czyli nie da się realizacji rozkazu uzależnić od sposobu zasilania czujki. A że rozkaz odczytu (digitalizacji) temperatury powoduje znacze zużycie prądu (najbardziej prądożerne polecenie DS18B20), to nie da się wykonać równoczesnej digitalizacji na więcej niż 2-3 czujnikach zasilanych z linii danych (w przeciwnym wypadku spowoduje to natychmiastowe problemy ze stabilnością całej magistrali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to słabo mi się ten pomysł podoba ze względu na brak historii oraz dostępność. Jak dla mnie dostęp przez HTTP to jest właśnie to czego mi potrzeba.

Oprócz std. wykresów można ew. pomyśleć nad jakimś panelem w HTMLu z danymi aktualnymi.

Jeśli podłączysz to ustrojstwo z LCD, to tracisz możliwość podłączenia czegoś innego, więc jak dla mnie kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieaktywny w danym momencie. Czyli np pobieram dane do kompa co 10 min, a na przemian (z pzesunieciem 5 min) pobieram do LCD. I bedzie ok. Nie bedzie sie gryzlo. Przy okazji moze taki np Atega moze strowac mi urzadzeniami (zamiast przekaznikow na 1 wire sterowanych routerem).

 

Tak swoja droga mam juz pierwsze problemy z siecia :( Mam podlazonych 8 czujnikow, rozrzuconych po calym okablowaniu aby potestowac. No i teraz dopniam do tego jeden 2-zylowy przewod - tak z 10 m. Nie zwarty, bez niczego na koncu i .... wszystko przestaje dzialac :( Chyba ju zjakies pojemnosci itp przekraczam.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, można tak zrobić, gorzej jeśli się dogonią. Wtedy żaden nic nie odczyta. Ale Twój wybór.

 

Zresztą na Twoim miejscu zainwestowałbym w jakieś lepsze rozwiązanie, może PLC, może coś innego. Starasz się rozbudować system dokładając kolejne klocki, a moim zdaniem to błąd. Tutaj powinien być jeden klocek spełniający wszystkie potrzebne Ci funkcje. Oczywiście to tylko moje subiektywne zdanie.

Edytowane przez kolorado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już musisz mieć wyświetlacz do tego 1-wire, to powieś jakiś mikrokontroler, który będzie robił za "bramkę" z wyświetlaczem. Tylko wtedy nie ma sensu podpinać takiej bramki do Twojego rutera po 1-wire. A właściwie wcale nie ma sensu jej podpinać inaczej niż po sieci, bo HTTP to ona sama może wystawiać. Tyle że tu dochodzimy do integracji wyświetlacza z funkcjonalnością Twojego rutera. To może lepiej poszukaj metody podpięcia wyświetlacza do rutera, skoro musisz go mieć? Tylko za chwilę się okaże, że ten ruter to zbyt niepewna platforma... ;-)

PS. Co masz właściwie takiego newralgicznego, co musi być tymi temperaturami sterowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...