Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że się da. Alix ma zarówno USB, jak i RS-a, no i ma architekturę "desktopową", więc działa na tym praktycznie każdy desktopowy Linuks czy BSD (oczywiście bez interfejsu graficznego). Tyle że ja go do tego nie używam po prostu. U mnie 1-wire to tylko bajer i robie to na maszynie, która robi między innymi za mój lokalny storage i tym podobne pierdółki. A na Alixie mam postawiony tylko firewall (nie lubię łączyć funkcji rutera/firewalla z czymkolwiek innym).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 1-wire to też bajer, dlatego nie mam zamiaru jakoś specjalnie inwestować. Zwykły blaszak mnie nie interesuje, bo żre prąd i hałasuje. Poza tym bardzo pasuje mi wstawić to coś w szafkę routera, bo tam są kable i dobre miejsce. A że szafka mała, to i blaszak nie wejdzie. Gdyby tylko WiFi nie zdychało... A z drugiej strony i tak mam zamiar postawić dwa APeki docelowo, gdzieś w lepszych miejscach, tak żeby obejmowały cały dom, więc może i to WiFi w ASUSie jednak nie będzie potrzebne. Póki co strasznie to denerwujące - rozwala mi całą zabawę z 1-wire... :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zwykły blaszak" to może być też konstrukcja na Atomie. Żre mało i niewiele zajmuje - co prawda w obu tych aspektach ustępuje Alixowi. Oczywiście kupować to tylko po to żeby mieć, to też kiepski pomysł, zwłaszcza jak się już "wdepnęło" w ARMa ;-) Ale jak pisałem u mnie 1-wire to tylko dodatek do innych bajerów ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problemy z zasiegiem AP w domu ?

W zasadzie nie, przynajmniej nie tam gdzie potrzebuję. Ale w niektórych miejscach sygnał jest kiepski. Od początku zakładałem, że będę miał po APku na piętro, a być może i w piwnicy (jeśli będzie taka potrzeba). Póki co obywam się jednym, więc może te założenia trzeba zweryfikować, tyle że znowuż wyskoczyły problemy z 1-wire. Jakby to działało bez problemów, to pewnie bym nawet o tym nie myślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALIX jest nieco drogi... a czy któryś z Was koledzy nie rozeznał tematu terminali typu ThinClient? Ostatnio jest ich trochę do wzięcia za małe pieniążki (50..100zł). Nie tak dawno mój biurkowy komputer z Windows 98 był słabszy ;)

No i w porównaniu do Alix, w większości z nich RAM można rozbudować.

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak : na linuksie sie nie znam, ale do tych celow, jakos nie pasuje mi architektura x86. Te 'inne' jakos lepiej chodz,a wiecej softu i mniej problemow.

 

Jeśli na jakąkowiek architekturę linuksa jest więcej softu niż na inne, to własnie na x86. Najwięcej i najłatwiej można znaleźć nie tylko w źródłach, ale także gotowych paczkach. Na dodatek x86 to architektura "biurkowa", więc mozna sobie łatwo podmieniać sprzęt z peceta na coś mniejszego bez jakichkolwiek zmian w sofcie (ja swojego alix-a instalowałem "w desktopie", a potem zwyczajnie przełożyłem kartę CF).

Alix nie jest najtańszym wyborem. Zdecydowanie taniej można kupić rozmaite używki (terminale w rodzaju tego podanego). Ale tak czy owak upierałbym się żeby zostać przy x86. Może dlatego, że ja używam Linuksa na codzień i ten "drobiazg" mi znacznie upraszcza życie. A co do RAMu: 32MB w ARMach starcza, a 256MB w Alixach nie styknie? Tam problemem będzie raczej wolny procek, niż ram. Dlatego ja większe rzeczy chcę wrzucić na Atoma (też x86, ino jeszcze droższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego (jak pisze ravbc) jako kompromis ceny i wydajności (do moich zastosowań) wybrałem ThinClient NEOWARE CA15. Architektura intel x86, RAM rozbudowywalne do 1GB (laptopowe SODIMM), a dysk jak ktoś sobie życzy dowolnej wielkości laptopowy - jeśli priorytetem ma być pobór prądu, to przejściówka IDE44->CF (lub na SD) zamiast "kręconego" dysku - pojemność 1GB...4GB na system wystarczy :)

Skoro 10 lat temu na Pentium MMX 166MHz i 96MB RAM stawiałem na linuksie router ISDN, firewall, squid i serwer wydruku dla 2 plujek, to ten sprzęt w zupełności wystarczy 8)

Nawiasem mówiąc lubię sprzęt bez "kręconych" dysków - mają jedną zaletę, rzucisz o ścianę i działa dalej ;)

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dysku, to czasem przydaje się większy - choć więcej niż 4GB na system i typowe (nie-multimedialne) dane to raczej oznaka bałaganu ;-)

Czuję się trochę jakbym reklamował Alixa (na prawdę mi się te konstrukcje podobają, bo są bardzo wszechstronne), ale dodam jeszcze, że przynajmniej Alix 2D13 (innych nie chciało mi się sprawdzać), ma na płytce wyprowadzone typew gniazdo IDE 44pin (czyli do dysków 2,5" - laptopowych), ale jak duże dyski obsłuży tego już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARMy biorą nieco mniej pamięci, bo kod binarny na nie jest o drobinę mniejszy niż x86. Ale rożnice te nie są aż tak drastyczne. Może 8MB to ciut mało , ale nie na kernel tylko na pozostałe narzędzia. Osobiście nie widzę niczego fajnego w walczeniu z ograniczeniami platformy "dla sportu". Ale też nie uważam, by 1GB ramu był absolutnie niezbędny do pracy. Tak czy owak poniżej 32MB, albo nawet 64MB schodzić bym nie chciał. Choćby dlatego, że można wtedy zapomnieć o jakimkolwiek buforze dyskowym, co drastycznie zwolni niemalże wszystkie operacje na plikach.

A samo jądro linuksa da sie upchnąć w coś ok. 1MB (a przynajmniej kiedyś się dawało), tylko to jest masakryczna rzeźba, bo trzeba prawie wszystko z niego wywalić. Po co tak walczyć, skoro równie dobrze (a nawet lepiej) można użyć większej platformy?

BTW: są jeszcze inne platformy "embedded" o znacznie większych możliwościach niż te małe ruterki, też oparte na architekturze ARM. Kosztują podobnie do Alixów (niektóre mniej, niektóre wiecej). To cała gama produktów RouterBoard, Ubiquity, Soekris itp. Tylko raz jeszcze: po co używać "niewygodnej" architektury, skoro zysków z tego wyraźnych brak (nieco mniejszy pobór prądu, to w zastosowaniach domowych ciut za mało IMHO)? ;-)

 

PS. Żeby nie było: uważam x86 za wstrętną architekturę i za jej konstrukcję jestem na Intela permanentnie obrażony. Ale niestety jest najpopularniejsza i w zasadzie jedyna na desktopach. BTW: na desktopach też mam i386 - z adm64 trenowałem ponad rok - brak widocznych zysków, masa widocznych problemów. ;-)

 

Wydaje mi się, czy _znowu_ wjechaliśmy głęboko w off-topic? ;-)

Edytowane przez ravbc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...