Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

No tak, przegapiłem. vcc zresztą oznacza właśnie napięcie, strasznie cienki jestem w te klocki.

No i ciągle nie jest to dal mnie jasne, gdzie mam przyłączyć to napięcie :confused:. Odwołując się do tego mojego rysunku:

1. VCC łączę z 1-wire, do tego idzie wyjście nr 2 z dallasa

2. GND łączę z 1-wire GND, do tego idaą wyjścia nr 1 i 3 z dallasa

Czy tam ma to być?

Innej możliwości nie widzę. Dzięki za cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zobacz dokladnie na rysunek ktory wkleiles. VCC to +5V a GND to masa

 

Ja na razie mam wpietych 14 czujek. Wszystkie na dwoch zylach. dlugosc kabli tak do 40m. Zadnych problemow. Docelowo dopne jeszcz z 5 maks. Jak zaczna sie problemy, to pokombinuje z osobnym zasilaniem. Ale tylko na kilku sztukach mi sie uda.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko : jak zrobic linie zasilajaca 5v, jezlei zrobimy sobie taki prosty ukladzik - przejscie z 1 wire na rs232 ? Trzeba dac niezalezny 5v zasilacz i polaczyc masy tego zasialacza i 1 wire ?

Bo nie wiem czy tak kombinowac, czy kupic np http://www.meraprojekt.com.pl/mp00204-rs232.html

Jak teraz mam 1wire na usb to jakos pewniej sie czuje, bo zasilanie mam ze sprzetu. A teraz bede musial dolozyc zasilacz zewnetrzny.

A moze mozna jakos z rs232 pobrac napiecie ? uzywaja ring czy cos ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DS9097E (czyli ta przejściówka na kilku diodach) masa sygnałowa 1-Wire jest różna od masy komputera więc zasadniczo d... blada. Na tej stronie http://www.grzesiek21.republika.pl/termo.htm masz schemat odpowiednika DS9097E gdzie masy są te same i w pakieciku masz +5V.

Niestety ja po złożeniu tego interfejsu zaliczyłem porażkę i nie mogłem doszukać się czujników. Stawiam na moje błędy w lutowaniu, bo niestety jedyne N-MOS jakie miałem to elementy do montażu powierzchniowego..... ręka już nie ta co kiedyś ;)

 

Jeszcze ku pamięci innych użytkowników. Mam Neoware CA15 z RS232 z zainstalowanym OpenWRT x86. No i w końcu udało mi się na DS9097E wpiętym w RS uruchomić 1-Wire. Wcześniej nie miał zamiaru ruszyć bo... na ttyS0 chodził terminal. Drobne cięcie w /etc/inittab i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tez kupilem tego T5720. Bios jakis stary (z 2005 roku) ale nie wiem jak wgrac nowy. Bo jest instalka z dyskietki, windowsa i linuksa. A na dsyku nie ma nic.

 

No to chcialem z USB instalnac debiana, i jak dochodzi do instalowania dodaatkowych pakietow, to wywala, ze nie udane. Dwa razy juz testowalem i nic :( Nie wiem o co biega. Chcialem to nawet pominac i aby lilo/gruba zainstalowac. Ale to tez sie nie udaje.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tez kupilem tego T5720. Bios jakis stary (z 2005 roku) ale nie wiem jak wgrac nowy. Bo jest instalka z dyskietki, windowsa i linuksa. A na dsyku nie ma nic.

Ja nie aktualizowałem, nawet nie wiedziałem że jakaś aktualizacja jest. Może zerknę w wolnej chwili.

 

No to chcialem z USB instalnac debiana, i jak dochodzi do instalowania dodaatkowych pakietow, to wywala, ze nie udane. Dwa razy juz testowalem i nic :( Nie wiem o co biega. Chcialem to nawet pominac i aby lilo/gruba zainstalowac. Ale to tez sie nie udaje.

Trudno powiedzieć o co chodzi, może za mało miejsca na dysku? A dyski spartycjonował poprawnie?

 

Ja najpierw instalowałem firmware dla T5725, bo potrzebowałem jakiegoś linuxa do zrobienia USB instalacyjnego. Poszło bez problemu, nawet zastanawiałem się, czy może na tym nie zostać, ale raczej nie ma sensu - to stary debian 3.1 z tego co pamiętam. Potem z tego debiana ściągnąłem obraz debiana 6 i wgrałem na pena. Reboot i instalacja. Poszło bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczukot, nie wiem do czego chcesz użyć Twojego T5725, ale może zamiast kombinować z Debianem posadź OpenWRT x86. Zajmie w sumie pięćdziesiąt kilka mega na dysku, a reszta zostanie Ci na /home. Na moim CA15 śmiga aż miło, a to sprzęt starszy i słabszy od Twojego. Jedyne zmiany sprzętowe jakie zrobiłem to upgrade RAM do 256MB (tyle masz w standardzie) i zamiast fabrycznego 32MB dysk SSD 1GB Sandiska (na nim posadzony OpenWRT). Po doinstalowaniu kilku dodatkowych pakietów wszystko gra i buczy. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie aby postawic OpenWRT i nie zaczalem tego robic z trzech powodow :

1) szybciej znalazlem jak zainstalowac Debiana z USB niz OpenWRT

2) Gdzies widzialem problemy kogos kto mial OpenWRT na x86 z dostepem do jakis pakietow (http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=1792)

3) W OpenWRT jest jakis dziwny stary system dostepu do dev czy cos. Pamietam, ze walczylem tam troche z wykrywaniem urzadzen.

 

Ale jak te trzy problemy sa do szybkiego obejscia, to z checia postawie OpenWRT.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie aby postawic OpenWRT i nie zaczalem tego robic z trzech powodow :

1) szybciej znalazlem jak zainstalowac Debiana z USB niz OpenWRT

dd if=./openwrt.img of=/dev/sda

(jeśli dysk na który instalujesz to sda - lecz nie nie sda1)

2) Gdzies widzialem problemy kogos kto mial OpenWRT na x86 z dostepem do jakis pakietow (http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=1792)

wszystkie repozytoria są dostępne wprost z OpenWRT. Najpierw polecenie

opkg update

potem

opkg install nazwa_pakietu

Możesz też przez luci przy użyciu przeglądarki

3) W OpenWRT jest jakis dziwny stary system dostepu do dev czy cos. Pamietam, ze walczylem tam troche z wykrywaniem urzadzen.

Jak czytam opisy to też na coś takiego natrafiam, ale teraz jest już "normalnie" np. /dev/ttyS0 /dev/ttyUSB0 itp

 

trzeba się jednak trochę przestawić, bo jest kilka rzeczy inaczej... np fstab - nie mam pojęcia gdzie go szukać - niby w /etc jest dowiązanie nazwą fstab ale wskazuje na coś co jest w katalogu /tmp (a właściwie tego czegoś nie ma), ale i z tym można sobie poradzić

 

Najlepiej zbootuj z tego IBMa z jakiegoś dysku LiveCD (ja używam Slackware, bo mam) i potem kopiowanie obrazu na docelowy dysk. U mnie zadziałało błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź dowolny liveCD (np płyta instalacyjna slackware, gentoo lub coś innego) podłącz napęd CD pod USB terminala i... Ewentualnie wgraj na pendrive jakąś dystrybucję live (wyszukaj w google hasła pendrivelinux). Taką dystrybucję na pena wgrasz np. pod windows. Boot'ojesz (co za słowo) z usb, po czym już dalej 'dd'
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...