Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale czemu nie ? To wyglada na zwykly konwerter 1wire na RS232.

A moze ktos ma 1wire podlaczone do windowsa ? Niech sprawdzi czy ich programik zadziala i bedzie wiadomo. A mozna by tez przegladnac zrodla softu http://www.edw.com.pl/ftp_05/200605avt2787.zip (ale to juz myslenie i szkoda czasu)

 

Jeszcze mam takie dwa schemaciki, ale to by trzeba zlozyc juz samemu i przetestowac :

http://owfs.org/uploads/images/rs232.png

http://www.grzesiek21.republika.pl/DS9097E-TR.gif

 

Fantom

ps. W sumie podejde na dniach z laptopem do swojego konwertera i sprawdze czy zadziala ich programik.

Oba konwertery z powyższych schematów złożyłem.

Pierwszy bez kłopotu mieści się we wtyczce DB9 i działał mi z kilkoma czujnikami zarówno pod windą (maxitermo) jak i pod OpenWRT (digitemp_DS9097). Niestety owfs nie udało mi się uruchomić z tym interfejsem (może mój błąd)

Drugi niestety nie działał, ale zapwne powodem było to że miałem do dyspozycji elementy SMT, a ręka już nie taka jak kiedyś :no:

W efekcie poszedłem na skróty i kupiłem MP00202 - polecam. Od pół roku non stop działa na CA15 :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również złożyłem tą pierwszą wersję i tak jak napisał leszekf mieści sie w DB9. Działa od 1,5roku pod WinXP z dwoma czujnikami pod oprogramowaniem LogTemp bez problemu

 

PS. w opisie do MP00203 jest napisane:

"Nie wymaga zasilania (zasilanie poprzez port RS232)"

Edytowane przez lobo0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja siec robi sie coraz bardziej rozlegla, i pasozytnicze zasilanie zaczyna szwankowac. Dlatego czesc musze wpiac na 3 zylach (drugiej czesci juz nie dam rady bo sa dwie zyly). Do tego chyba tylko czujki temp i podobne moga pracowac na 2 zylach. Pozostale uklady (np sterowanie) juz wymaga 3 zyl.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o problemy przy dwóch żyłach ze względu na rozległość sieci to wcale nie oznacza, że tych problemów nie będziesz miał na 3 żyłach bo może chodzić o pojemność całego układu. W takim przypadku zasadne staje się wydzielanie kilku "podsieci" 1-wire

 

Co do wymagania 3-żyłowego połączenia to nie jest tak. Sterowanie tych układów z powodzeniem można realizować na 2 żyłach, a zasilanie można dostarczać osobno, bezpośrednio do tego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o problemy przy dwóch żyłach ze względu na rozległość sieci to wcale nie oznacza, że tych problemów nie będziesz miał na 3 żyłach bo może chodzić o pojemność całego układu. W takim przypadku zasadne staje się wydzielanie kilku "podsieci" 1-wire

 

Ale tu problemem jest to, ze scalaczek ktory wydzielal podsieci, nie jest juz produkowany ani dostepny. Kij go wie czemu.

 

Co do wymagania 3-żyłowego połączenia to nie jest tak. Sterowanie tych układów z powodzeniem można realizować na 2 żyłach, a zasilanie można dostarczać osobno, bezpośrednio do tego układu.

 

No wlasnie nie chce doprowadzac zasilania z osobnego zasilacza.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie chce doprowadzac zasilania z osobnego zasilacza.

 

Fantom

 

Weź tylko pod uwagę, że wydajność prądowa portu com zależy od urządzenia które go posiada i może się wachać w granicach ok. 1mA - 30mA

Jeden DS18B20 podczas konwersji temperatury pobiera ok.1mA więc podłączenie kilku czujników do portu, który ma małą wydajność prądową może powodować problemy. Natomiast jeżeli chcesz z takiego portu COM zasilić np układ sterujący z przekaźnikami to bez osobnego zasilania się nie obejdzie.

 

Oczywiście pominąłem tutaj kilka kwestii dot. optymalizacji zarówno sprzętowej jak i programowej, ale stosując gotowe oprogramowanie oraz moduły sprzętowe trzeba się liczyć z takim wartościami jak podałem wyżej.

 

Generalnie jeżeli chcemy to wykorzystywać do jakiegoś sterowania lub pobierać istotne dane to nie warto iść w stronę rozwiązań, które pracują na granicy możliwości bo to się może nie opłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS232 praktycznie bez problemu kazdy poda 10 mA (choc slyszalem o takich co daja 2 mA). A zwykly termometr uzywa 1,5mA. I w danym momencie tylko jeden moze byc aktywny, wiec pradu na 100 % wystarczy. Uklad 2408 z calym barokiem pobiera 7 mA - tez starczy na sterowanie.

 

Fantom

ps. Tak swoja droha ile daje max mA USB, gdy podlaczony jest konwerter ?

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szybki pomiar to powinno się robić konwersję na wszystkich termometrach na raz a później odpytać je jeden po drugim o wynik. Wtedy z pomiarem można się zmieścić w ok. 1s. W tym przypadku to odpada.

 

Co do układu 2408 to sam układ nie potrzebuje dużo prądu ale już to czym steruje zazwyczaj nie uda się zasilić z portu COM.

 

Jeżeli chodzi o MP00202-RJ45 to on ma wyprowadzone bezpośrednio zasilanie USB na wyjściu a więc można oprzeć się na wydajności USB czyli ok. 500mA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
W końcu złożyłem układ licznika i niestety jest problem. Jak mu włożę baterię, to go nie widać w systemie. Bez baterii widać, można przeczytać id, typ i kilka innych, ale stanu licznika się nie da (read error). Zdaje się że to normalne, bo do pełnej funkcjonalności potrzebuje zasilania. Zastanawia mnie tylko dlaczego jak podłączę baterię to wszystko przestaje działać. Nie wykluczam błędu w montażu, może coś jest źle połączone. Ew. może bateria wyładowana - ale wtedy powinno się zachowywać raczej jak bez zasilania (czyli widać, ale przeczytać się nie da). Dzisiaj jeszcze będę z tym walczył, ale może ktoś się z takim zachowaniem spotkał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...