Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Takie czujniki są proste jak drut, w zwykłej stacji meteo jest to rozwiązane w ten sposób, że jest mały zbiorniczek przez który woda przepływa, ale żeby przepłynęła musi się zebrać jej odpowiednia ilość żeby otworzyć sobie zaworek. No i jest liczone otwieranie tego zaworka. Ja mam taką stację spiętą z routerem z openwrt i na bieżąco mi czyta dane z tego czujnika. Co do trawnika, to bardziej przydatnym jest czujnik wilgotności gleby niż czujnik deszczu, tak mi się wydaje. Instalację do nawadniania sam sobie zrobiłem tanim kosztem, ale bez automatyki, bo nie lubię jak wszystko samo ma się za mnie robić :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak mi się wydaje, że ten czujnik jest tak banalny, ale trzeba by zweryfikować, bo ja montowałem to ze 2 lata temu i mogło mi już coś ulecieć.

Ja nie mam tego podpiętego pod 1wire, w mojej stacji meteo czujnik opadu komunikuje się radiowo z jednostką centralną, która po usb jest podłączona do mr3220 z openwrt na pokładzie, na nim mam zainstalowane oprogramowanie weewx, które na bieżąco mi czyta dane ze stacji. I na tym koniec, nic dalej z tym nie robię.

Czujnik wilgotności może lipa, ale czujnik deszczu też nie jest doskonały, bo w zależności od pogody opad inaczej wpływa na wilgotność gleby, przy upale gleba jest jednak sporo mniej wilgotna niż np. przy takiej pogodzie jak obecnie, przy takim samym opadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 2 months później...

Słuchajcie, a może ktoś się wypowie na temat videodomofonu własnej produkcji ?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225005-Jak-zrobi%C4%87-samemu-videodomofon&p=6698054&viewfull=1#post6698054

 

Bo zaczynają mi się kłebić pomysły, a urządzonko typu raspberry może tu pomóc. I jakby mozna rozbudować nasze systemy pomiarowe. Własnie np z wyświetalniem na tablecie/smatphonie itp.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jak podłączyć Integrę do zewnętzrnego systemu (RPi) ? Wchodzi w rachubę tylko INT-RS czy są inne możliwości (np ETHM-1) ?

INT-RS albo ETHM-1, z czego polecam raczej to drugie, bo więcej możliwości. Ale jeśli cena ma znaczenie i da się oba klocki spiąć kablem, to INT-RS tez się nada.

 

BTW: polecam do tego i nie tylko openHAB, masz już gotowe oprogramowanie, tylko skrypty do określonych zadań trzeba napisać. Plugin do Satela jeszcze nie jest dostępny oficjalnie, ale mogę podesłać jeśli będziesz zainteresowany.

Edytowane przez kolorado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz mieć firmware 1.07 bodajże, najlepiej ostatnia wersja. Potem włączasz protokół integracyjny w DLOADX.

A potem albo piszesz obsługę protokołu na RPi, albo korzystasz z gotowego programu (jak ja), np. polecany przeze mnie openHAB:

http://www.openhab.org/

https://github.com/openhab/openhab/wiki

z modułem do Satela:

https://github.com/openhab/openhab/wiki/Satel-Alarm-Binding

 

Za pomocą openHABa zepniesz wszystko, 1-wire, KNX, HTTP, PLC, Insteon, EnOcean, i wiele, naprawdę wiele innych. Lista jest przeogromna, a co wydanie wydłuża się o kilkanaście systemów. Ja osobiście mam podpięte urządzenia z-wave, 1-wire, Satela i tuner sat. Nie jest to system dla ludzi chcących mieć gotowe rozwiązanie, bo konfiguracja jest za pomocą plików tekstowych (chociaż istnieją nakładki), ale dla lubiących pogrzebać - jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam wersje 1.07 więc tu ok. Faktycznie coś w opcjach widziałe jak "Integracja". Czyli da sie. Fajnie :)

Z jednej strony faktycznie ozna uzyć tego openhaba. Z drugiej strony to taka trochę armata na muchę. W sumie ja chyba tylko do Satela sie chce podpiąc. 1wire mam, ale nie widze sensu jeszcze się jakoś z tym integrować. Z drugiej strony, aby sie nie okazało, że napisanie prostego softu do kounikacji z Satelem zajmie mi całą zimę ....

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam wersje 1.07 więc tu ok. Faktycznie coś w opcjach widziałe jak "Integracja". Czyli da sie. Fajnie :)

Z jednej strony faktycznie ozna uzyć tego openhaba. Z drugiej strony to taka trochę armata na muchę. W sumie ja chyba tylko do Satela sie chce podpiąc. 1wire mam, ale nie widze sensu jeszcze się jakoś z tym integrować. Z drugiej strony, aby sie nie okazało, że napisanie prostego softu do kounikacji z Satelem zajmie mi całą zimę ....

Mnie zajęło w sumie 2 tygodnie popołudniami, więc nie jest tak źle... Z drugiej strony jak zacząłem używac OH, to przeniosłem z czasem wszystkie moje "pięćset" różnego rodzaju skryptów na tę platformę i mam to w jednym miejscu, z ładnymi klientami Web/iOS/Adnroid. Oprogramowania Satela do obsługi centrali za pomocą ETHM-1 nie używam w ogóle. Jedynie co to programowanie centrali przez DLOADX+ETHM-1, no ale tego przez integrację nie zrobię.

Ogólnie polecam, ale wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym chciał włączyć tylko nasłuch na RPI ? Aby odbierac zdarzenia z centralki.

To trzeba w kółko odpytywac centralkę ? Nie da sie zrobić tak ,aby sama cos sygnalizowała ?

Z tego co mi wiadomo, to nie. Przynajmniej nie za pomocą protokołu integracji.

Ale z czy masz problem? Uruchom sobie OH na jakimś komputerze, obejrzyj co i jak, ewentualnie sam sobie napisz jakiś skrypt łączący się bezpośrednio z ETHM-1.

Do prostych celów powinno się udać w jeden wieczór. Jeśli zdecydujesz się przetestować OH, to tutaj masz link do najnowszej wersji satelowego plugina: https://groups.google.com/d/msg/openhab/xGsY8oJwhDE/j3MhLyskZF0J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba zainstaluję i sprawdze co i jak.

Tylko w sumie też sie zastanawiam : czyli on cały czas odpytuje tą Integre ?

Troche mało informacji jest na temat tej integracji. Bo nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ogólnie są dwa tryby

1) monitoring

2) integracja

Ten drugi daje prawie pełne możliwości - w obie strony.

A ten pierwszy ? Czy czasami nie jest właśnie tak, że on po protu wysyła tylko informacje o zaistniałych zdarzeniach ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w sumie też sie zastanawiam : czyli on cały czas odpytuje tą Integre ?

Tak. Interwał zależy od konfiguracji, u mnie jest to 1 sekunda. Dokładnie rzecz biorąc odpytuje cały czas co się zmieniło i ściąga tylko te dane, które są potrzebne (poza szczególnymi przypadkami).

 

Troche mało informacji jest na temat tej integracji. Bo nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ogólnie są dwa tryby

1) monitoring

2) integracja

Ten drugi daje prawie pełne możliwości - w obie strony.

A ten pierwszy ? Czy czasami nie jest właśnie tak, że on po protu wysyła tylko informacje o zaistniałych zdarzeniach ?

Nie wiem co masz na myśli przez dwa tryby i "monitoring". Monitoring to chyba guardx? Ale to raczej jest specjalizowany protokół pod program GuardX, nie ma potrzeby stosowania go w tym przypadku. Protokół integracji jest tym, czego potrzeba w takim przypadku.

Mam wrażenie że za dużo kombinujesz i w dodatku na około.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

Czytam Wasze dyskusje w wielkim zaciekawieniem, bo pewnie w niedługim czasie bedzie i mnie to dotyczylo. Mam jednak pytanie kilka leveli niżej, mam centralke 128 wrl czy mogę ją w jakiś sposób programować przez GPRS nie mając publicznego IP ? Czytałem coś o Hamachi ale to raczej nie zda egzaminu w tej sprawie, mogę prosić o głos ekpertów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...