Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Mamy wtedy w pełni funkcjonalny komputer z klawiaturą, monitorem, normalnym prockiem, zasilany z 12V i o małym poborze prądu.

Tylko po co komu komputer? :)

Ja jednak skłaniam się ku routerowi, tym bardziej że potrzebuję także routera. W ten sposób wszystko będzie w jednej skrzynce.

Początkowo także chciałem to oprzeć o WL-500, ale przejrzałem sobie listę sprzętu kompatybilnego z OpenWRT i znalazłem takie coś:

http://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt160nl

http://wiki.openwrt.org/toh/d-link/dir-825

http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd

 

Najbardziej podoba mi się ten ostatni - niska cena, niezły sprzęt. Niestety 1xUSB trochę boli i mam z tym zgryz. Bo jak podłączę HDD do USB, to 1-wire musi lecieć po RSie, czyli lutowanko, czyli żegnaj gwarancjo :(

Pomijając to ten TP-Link wydaje się najbardziej stabilny na OpenWRT, niezły procek, usb 2.0, gigabitowe porty i WiFi b/g/n.

Najmocniejszy jest D-Link z 680MHz prockiem, do tego 2 porty USB, chociaż tylko jeden wyprowadzony, więc bez otwarcia obudowy i tak się nie obejdzie.

No ale ta cena...

 

Zapomniałem o hubach USB, czyli jednak nie trzeba będzie rozkręcać routera... :)

Edytowane przez kolorado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1)Tomkii, czemu nie polecasz konwerterow bezposrednio 1wire na usb ? tylko 1wire na rs232 + rs232 na usb ?

2) nie zamierzam uzywac wifi w routerze. Czy mozna port pci wykorzystac do czegos ciekawego ? np do wlozenia pamieci z systemem itp ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Tomkii, czemu nie polecasz konwerterow bezposrednio 1wire na usb ? tylko 1wire na rs232 + rs232 na usb ?

To nie tak. Nie polecam używania wbudowanego portu RS do ASUS-a (ma wbudowane 2 RSy). Obydwa rodzaje konwerterów 1-wire z USB są tak samo dobre (tyle że konwerterów USB-1-wire może za chwile nie być - Dallas przestał produkować scalak od niego).

2) nie zamierzam uzywac wifi w routerze. Czy mozna port pci wykorzystac do czegos ciekawego ? np do wlozenia pamieci z systemem itp

Można tam wsadzić co tylko uda Ci się kupić i obsługuje to jądro linux-a. Nawet tuner TV ;). W praktyce poza kartami LAN, WLAN i ew. modemami ciężko cokolwiek znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Te rs232 sa na zewnatrz, czy trzeba zrywac plombe i dostac sie do srodka ? I czy sa dostepne bezposrednio na plycie w tym wypadku czy jeszcze trzeba jakies konwersje robic sprzetowe ?

2) Macie jakies pomysly, jak usczelnic czujnik temp aby mozna go bylo po prostu wlozyc do wody ? Widzialem rozne rozwiazania ludzie stosuja (silikony, farby, koszulki) ale musze meic cos, co pozwoli mi to wlozyc do rury w ktorej bedzie jakies tam cisnienie, i nie moze to po prostu "wystrzelic" z tej rury.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASRock ma bardzo fajną płytę główną AD410PV mogła by ona posłużyć do zbudowania serwera. Płyta jest w standardzie Mini-ITX (17x17cm) więc ma małe wymiary, posiada RS-232 i co najważniejsze ma zintegrowany procesor Intel Atom oraz grafikę. Więc dokupujemy pamięć, dysk oraz zasilacz z obudową i mamy komplet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 2 ?

Myślę że na procesorze można zastosować chłodzenie pasywne ponieważ jest to procesor do zastosowań mobilnych i charakteryzuje się niskim poborem prądu i nie nagrzewa się mocno.

Zasilacze z chłodzeniem pasywnym tez bez problemu można kupić.

W laptopie tez jest wentylator.

Mój stacjonarny komp ma 6 lat i wentylatory ciągle sprawne.

 

Z pasywnym chłodzeniem jest np. płyta

Intel® Desktop Board D510MO też z procesorem Atom LUB

Intel® Desktop Board D410PT z identycznym Atomem D410

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma net-booka właśnie chyba z Atomem D510. Wszystko ładnie mu śmiga bez problemu radzi sobie z filmami HD oczywiście dużo zależy od zastosowanej karty graficznej.

Płyta główna AD410PV kosztuje coś około 240zł.

Intel D410PT od 233zł. Więc stosunkowo tanio można złożyć fajny sprzęt energooszczędny i cichy (dysk jedynie będzie mielił, a SDD jeszcze za drogie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do uzytku, który sugerują przedpiścy proponując rutery spokojnie nada się karta CF z przejściówką na IDE. System na tym spokojnie może stać. A nawet jakby padła za te 10 lat (prędzej spodziewalbym się padu dysku niż compact-flasha), to wymiana jest znacznie tańsza niż hdd. Oczywiście jakby ktoś chciał tam filmy składować, to raczej bez sensownego dysku się nie obędzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest roznica miedzy OpenWRT a DD-WRT ?

N a tym drugim mam kilka sprzetow, ale tego pierwszego nigdy nie mialem okazji zerknac.

 

Fantom

Generalnie wszystkie linux-y różnią się w zasadzie sposobem konfiguracji i tym co jest do nich dostępne w pakietach.

Programy są takie same i te najpopularniejsze dostępne są w paczkach na większości dystrybucji. Wyjątkiem jest debian w wersji na ASUS-a, niech się ktoś nie da na to zrobić - nie ma żadnych paczek, trzeba sobie wszystko crosskompilować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to wszystko i sobie mysle ....

Przeciez za podobna kase mozna kupic panel dotykowy z np weinteka ....

Rozumiem,ze jesli ktos robi takie rozbudowane opomiarowanie to pewnie i PLC by sie przydalo :)

 

Majac wienteka - wykresy przerozne , do woli ( ja akurat szaleje w temacie) mozna je oczywiscie archiwizowac obrabiac itd....

Czytelny aktualny i dostepny "od reki" interfejs....

Zdalny dostep przez LAN czy neta.

W porownaniu do "crosskompilowania" to bajecznie proste....

Zero przerobek z lutownica i utrata gwaracjii wlacznie :)

Ładnie wyglada a i inne funkcje bardziej uzyteczne mozna dorzucic ...

Pobor pradu max 10W !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...