Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy steinodur to to samo co "styrodur" :)??


Recommended Posts

Witam.

Przymierzam się do ocieplenia fundamentów. W projekcie mam styropian FS-20. W składzie budowlanym namawiają mnie na polistyren ekstrudowany ( popularnie nazywany styrodurem), np firmy URSA lub Austrotherm, przedstawiając jego wyższość nad styropianem.. Cena kosmiczna.... Wczoraj składając zapytanie o cenę właśnie tzw. styroduru w innym składzie dostałam dość atrakcyjną cenę ale na Steinodur LD firmy IZOTERM... Zaczęłam szukać jakichkolwiek informacji w internecie i szczerze powiedziawszy "zgłupiałam". Steinodur nie jest jednoznacznie określany jako polistyren ekstrudowany i nie występuje w jednej kategorii z np, styrodurem firmy BASF.. Czym jest zatem steinodur? "Styrodurem" czy styropianem? Czy to taki produkt pośredni? Sugerowałaby to cena. Czy ktoś z Państwa ocieplał płytami Steinodur LD?

 

Pozdrawiam

Phili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W składzie budowlanym namawiają mnie na polistyren ekstrudowany ( popularnie nazywany styrodurem), np firmy URSA lub Austrotherm, przedstawiając jego wyższość nad styropianem.. Cena kosmiczna....

 

Ja tylko do tej części sie odniosę. Cena pewno i kosmiczna, choć to kwestia odniesienia co to dla kogo kosmos :wink: U mnie było około 33 zł/m2, grubość 8 cm.

Ja właśnie ocieplam XPS Ursy fundamenty. I różnica jest też wielka między "zwykłym" stosowanym styro na fundamenty a tym Ursy.

Zresztą od początku chciałem tym ocieplać ( jakimś XPS ).

W/g mnie - zaznaczam moja opinia - tylko to na fundamenty 8)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styrodur to styropian ekstrudowany - typ XPS. Markowe materiały to BASF i Dow Chemicals. Produkcja to spienianie w procesie ciągłym wytłaczarce

 

Steinodur to styropian ekspandowany, technologia EPS, czy taka sama jak zwykły styropian, lecz płyty produkowane są w periodycznym procesie formowania w formach. Materiał ten ma mniejszą nasiąkliwość niż normalny EPS , nieco gorszy od XPS, i dużo lepszy od standardowego EPS. ma zdecydowanie wyższą gęstość od zwykłych gatunków

 

istnieją inne analogiczne płyty do Steinodur - np. Hydromax, lub płyty robione z surowca o nazwie Peripor (nie wiem jak się nazywa gotowa płyta).

 

Podsumowanie - tyczy się tylko fundamentów

najlepszy jest XPS Styrodur

 

trochę gorszy Steinodur

równoważnie EPS - do fundamentu z periporu lub Hydromax

 

dalej standardowy EPS - nie nadaje sie do fundamentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Styrodur to styropian ekstrudowany - typ XPS. Markowe materiały to BASF i Dow Chemicals. Produkcja to spienianie w procesie ciągłym wytłaczarce

 

Steinodur to styropian ekspandowany, technologia EPS, czy taka sama jak zwykły styropian, lecz płyty produkowane są w periodycznym procesie formowania w formach. Materiał ten ma mniejszą nasiąkliwość niż normalny EPS , nieco gorszy od XPS, i dużo lepszy od standardowego EPS. ma zdecydowanie wyższą gęstość od zwykłych gatunków

 

istnieją inne analogiczne płyty do Steinodur - np. Hydromax, lub płyty robione z surowca o nazwie Peripor (nie wiem jak się nazywa gotowa płyta).

 

Podsumowanie - tyczy się tylko fundamentów

najlepszy jest XPS Styrodur

 

trochę gorszy Steinodur

równoważnie EPS - do fundamentu z periporu lub Hydromax

 

dalej standardowy EPS - nie nadaje sie do fundamentu

 

Dokładnie tak. Ja mam właśnie steinodur, jako wg mnie dobry kompromis cenowo-jakościowy pomiędzy xps a eps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli w projekcie (termoizolacja fundamentów pionowa) jest standardowy styropian FS-20 - 10 cm - a chcę zastosować styrodur - to też szukać 10 cm czy cieńszy? jest jakiś przelicznik grubości jednego produktu do drugiego - dla zachowania podobnych parametrów ?

Myślę że dla 10cm FS-20 spokojnie można przyjąć 6cm xps, maks. 8cm.

Tak myślę po lekturze ulotek, bo współczynników nie znam. Zresztą pewnie są różne dla różnych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Jeśli chodzi o steinodur jest to produkt austriacki. Tak jest produkowany w formach, gdzie polistyren pod dużym ciśnieniem jest ''wepchnięty"w tą że formę

dzięki temu surowiec równomiernie się rozkłada. Dzieki temu przy gęstości 30kg/m3 i więcej bezwzględu na grubość płyty lambda zawsze będzi 0,034 natomiast przy XPS-ach czym grubsza płyta tym gorsza lambda tak np ursa przy gr. 120mm ma 0,040 - różnica spora.

Dla porównania chłonność wody ursa 0,7% synthos 0,7% dow 0,5% basf 0,2-03% steinodur 0,3 też jest różnica. Owszem są produkty podobne do steinoduru jak wodostyr, yetico. hydromax itp. z tym, że chłonnośc wody jest większa, mniejsza zdecydownie wytrzmałość na obciażenia użytkowe, gorsza spoistość.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
No własnie Marus70, steinodur jest rownomiernie wszedzie "jednakowy" a strydodur jest prasowany, wiec w środku może nie miec juz takiej super struktury? teraz pojawia się pytanie czy Stenodu firmy Steinbacher nie jest produktem lepszym od styroduru np URSy.

 

STEINODUR produkowany jest w formach zamkniętych gdzie polistyren jest spieniony i równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni płyty. Natomiast przy XPS-ach surowiec (polistyren) jest stopiony póżniej walcowany na daną grubość, przy walcowaniu polistyren już tak dokładnie się nia rozchodzi, bo po środku płyty jest go mniej niż po rogach co ma wpływ pewnie na gorsze parametry np. (lambdę ) Póżniej płyty są cięte i ewntualnie frezowane (zakładka). NIe każdy XPS jest taki sam, różni się chłonnością wody, wytrzymałością, oporem cieplnym, dyfuzją. Steinodur ma zdecydowanie lepszą paro-przepuszczalność. Obstawiałbym steinodur ma więcej plusów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...
Też własnie zastanawiam się nad ich ofertą. Na papierze wygląda całkiem ciekawie. Czekam na wycenę

poza cena nie ma zalet... wszystkie styropiany typu aqua sa styropianami....

xps to xps

i zawsze xps jest lepszy od aqua-gowienek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi zabrakło paczki i wykonawca przykleił (bo miał) Aqua EPS to kazałem zrywać. XPS też nasiąka, ale dużo mniej.

Nie po to wywalam kasę na 15cm izolacji, żeby mieć użyteczność (U) jak 10cm. Jak sobie tak policzysz, to wyjdzie, że EPS na fundament jest bardzo drogi jak za U które w praktyce, po pewnym czasie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też własnie zastanawiam się nad ich ofertą. Na papierze wygląda całkiem ciekawie. Czekam na wycenę

 

Papier wszystko przyjmie. XPS nie nasiąka. EPS tak.

 

EPS hydro, aqua i wszystkie inne w warunkach niebudowlanych - laboratoryjnych są badane i wątpię, że dowolne próbki. Płyta musi być z zewnątrz idealna i nienaruszona. W wielu zewnętrzna warstwa jest warstwą, która ogranicza nasiąkliwość, bo wewnątrz jest jak zwykły styropian. Potem idzie standardowa produkcja, magazyny, uszkodzenia narożników, transport, rozładowywanie na budowie i warunki podczas montażu. Płyty często uszkodzone w narożnikach oraz na płaszczyźnie. TO co na papierze i to co jest na budowie różni się drastycznie.

 

XPS możesz ciąć, łamać i robić co chcesz. Jest zamknięto komórkowy i nienasiąkliwy. Nie ma porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ag2a - Instaltechnic napisal wlasnie wszystko na ten temat. Aqua-sraqua i wszystkie "super styropiany" czy sie to bedzie nazywac hydro, wodostyr, steinodur to generalnie totalne wywalanie pieniedzy w bloto.

izolacja termiczna w miejscach narazonych na stale dzialanie wody/wilgoci jest xps, koniec.

Tanie zamienniki sa zamiennikami na chwile, bo po tej chwili nasiaka to woda i lambda leci na leb na szyje...

ale po to jest taki produkt, zeby polaczek-cwaniaczek mogl wydac mniej i myslec ze zrobil interes zycia, bo Ci co daja xps-a "to spia na pieniadzach, albo nie wiedza co z nimi robic" taki produkt dla memowego janusza-somsiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powaznie?

parametry o ktorych czytasz sa parametrami zmierzonymi w labo... z idealnej probki, przeniesionej w jednym kawalku, nieuszkodzonej, i nieprzypadkowej (odpowiednio wybrana z partii produkcyjnej) i na tej podstawie robi sie badanie nasiakliwosci, taka wypieszczona plyta hydro bedzie miala fajne parametry po takim badaniu.

Zrob to na budowie.... rozladuj, skladuj, montuj w wykopie w taki sposob, aby nie bylo dociec,, zasyp... przez najblizsze pol roku lub dluzej dbaj zeby to co wystaje nad ziemia nie zostalo uszkodzone. i wtedy tak... zachowa swoje parametry...ale tylko narusz gdziesz krawedz, zlam, ukrusz, nadepnij, uderz - w miejscu takiej awariiprzestaje obowiazywac parametr nasiakliwosci woda. i w tym miejscu bedzie chlonelo jak gabka.

a jak napije sie wody to mozesz to porownac do izolacji termicznej w postaci kurtki puchowej.

wskocz do przerebli w kurtce puchowej:

- jezeli nie nasiaknie (jak xps) wyleziesz i dalej bedzie cieplo

- jezeli nasiaknie (jak kazdy eps czy nazywa sie eps czy nazywa sie aqua) to izolacyjnosc cieplna nie istnieje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...