Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

No to może dla odmiany kilka pytań dotyczących wentylacji grawitacyjnej (dla wytrwałych specjalistów):

 

1. Mam kuchnię bez kuchenki gazowej (okno z z nawiewnikiem). Kuchnia otwarta na salon, w którym drugie okno z nawiewnikiem. Do kuchni przylega również spiżarnio-kotłownia, w której znajdzie się kocioł kondensacyjny (również okno z npawiewnikiem + kratka wentylacyjna wyprowadzona na dach). Spiżarnia może być nieszczelnie połączona z kuchnią (otwory w drzwiach). W kuchni przewidziana jest "kratka" wentylacyjna pod okap oraz jeszcze jedna do wentylacji pomieszczenia. Czy z tej drugiej kratki wentylacyjnej w kuchni można zrezygnować? Warto może jeszcze w tym kontekście przeczytać pytanie nr 2.

 

2. Komin składa się z dwóch kanałów dymowych (pod kondensat i kominek) oraz kanału wentylacyjnego. W kanale wentylacyjnym, w salonie przy podłodze murarze wycieli mi otwór wentylacyjny.Czy mi to jest do czegoś potrzebne ? Czy mogę zamknąć ten otwór a kanał wentylacyjny wykorzystać do wentylacji garderoby na piętrze (przez którą przebiega komin) ? Albo czy mogę wykorzystać ten kanał do doprowadzenia powietrza do kominka?

 

 

Żeby odpowiedzieć potrzeba więcej informacji, kondensat skąd pobiera powietrze? Kominek skąd pobiera powietrze? No tyle na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

- do kominka osobna wentylacja prowadzona w podłodze

- kondensat będzie brał powietrze z rury w kominie (rura w rurze)

 

2. Komin składa się z dwóch kanałów dymowych (pod kondensat i kominek) oraz kanału wentylacyjnego. W kanale wentylacyjnym, w salonie przy podłodze murarze wycieli mi otwór wentylacyjny.Czy mi to jest do czegoś potrzebne ? Czy mogę zamknąć ten otwór a kanał wentylacyjny wykorzystać do wentylacji garderoby na piętrze (przez którą przebiega komin) ? Albo czy mogę wykorzystać ten kanał do doprowadzenia powietrza do kominka?

 

Podsumujmy kominek ma jeden kanał dymowy murowany i doprowadzoną rurę nawiewną z zewnątrz i sam kominek jest z zamkniętą komorą spalania, pod kondensat kanał SPS (powietrzno-spalinowy - zamknięta komora). Kanał wentylacyjny przy podłodze w pomieszczeniu z kominkiem - kanał przy podłodze nie będzie działał sprawnie w "grawitacji"; może miał pełnić rolę nawiewu do kominka? Przydał by się jakiś szkic. Kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strop lany to nie myślałeś o czymś takim ? Brak możliwości zatyrania,łatwe wyliczenie,mniejsze prawdopodobieństwo błędu:

Jak gruby masz strop?

Jaki masz przekrój kanałów z wentylacji (te czerwone)? Skrzynki kupiłeś czy dorobiłeś we własnym zakresie?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarett

Uporządkujmy to co jest zrobione.

1. spiżarnia -jest piec kondensacyjny, czyli z zamknięta komora spalania. Powietrze pobierane jest z komina dwuściennego lub z przestrzeni wolnej (w kominie) wokół przewodu spalinowego lub z za ściany.

2. kuchnia - jest jedna kratka do okapu a druga do wentylacji.

I tak powinno być.

 

Salon - tu nie bardzo rozumiem twój opis. Może napiszę co powinno być w pomieszczeniu z kominkiem. Kratka 14x14 wentylacyjna (max 15 cm) pod sufitem oraz nawiew powietrza zewnętrznego do kominka fi 100-150. Piszesz, że murarze zrobili otwór tuż nad posadzką więc domyślam się tylko, że masz tam dwa kanały wentylacyjne jeden wywiewny do wentylacji drugi ten z otworem przy podłodze który można wykorzystać jako nawiew do kominka.

 

Zobaczyłem twój nowy post, więc jeżeli nawiew do kominka masz w podłodze to ten otwór który został zrobiony nad posadzką trzeba zamurować i zrobić w tym samym kanale, otwór wentylacyjny max 15 cm od sufitu (jeżeli nie został zrobiony).

Do wentylacji garderoby tego samego kanału wentylacyjnego nie można używać.

Zasada jest taka, jeden kanał wentylacyjny = jedno wentylowane pomieszczenie. Jeżeli masz jakiś wolny kanał w tym kominie, to możesz go spokojnie użyć do wentylacji garderoby.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie.

Rekuperator wywiew na zewnątrz przez kanał grawitacyjny.

Czy są jakieś przeciwwskazania aby wywiew na zewnątrz zamiast przez ścianę podłączyć do wolnego kanału wentylacji grawitacyjnej. Przy rekuperatorze będę miał „komin” z trzech kanałów wentylacji grawitacyjnej – jeden do pieca gazowego jako odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza po uzbrojenie w odpowiedni system, drugi jako odpowietrzenie kanalizy i do trzeciego chciałbym podpiąć reku.

Edytowane przez rafalmix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie.

Rekuperator wywiew na zewnątrz przez kanał grawitacyjny.

Czy są jakieś przeciwwskazania aby wywiew na zewnątrz zamiast przez ścianę podłączyć do wolnego kanału wentylacji grawitacyjnej. Przy rekuperatorze będę miał „komin” z trzech kanałów wentylacji grawitacyjnej – jeden do pieca gazowego jako odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza po uzbrojenie w odpowiedni system, drugi jako odpowietrzenie kanalizy i do trzeciego chciałbym podpiąć reku.

 

Jedyny warunek to średnica kanału. Zbyt mały osłabi centralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie.

W domu planuję rekuperator, który będzie zainstalowany w pomieszczeniu go spodarczym - kotłownia, w kotłowni piec gazowy kondensacyjny.

Czy można zostosować jeden wywiew wspólny dla łazienki i kotłowni o wydajności ok 40 - 50 m3/h

pod warunkiem, że drzwi do kotłowni będą szczelne a w łazience z otworami wentylacyjnymi. Pomiędzy łazienką a kotłownia kratka wentylacyjne (niebieska). Teoretycznie powinno to działać, powietrze z nawiewów w budynku przepływa do łazienki a z łazienki do wyciągu i reku.

 

11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie.

W domu planuję rekuperator, który będzie zainstalowany w pomieszczeniu go spodarczym - kotłownia, w kotłowni piec gazowy kondensacyjny.

Czy można zostosować jeden wywiew wspólny dla łazienki i kotłowni o wydajności ok 40 - 50 m3/h

pod warunkiem, że drzwi do kotłowni będą szczelne a w łazience z otworami wentylacyjnymi. Pomiędzy łazienką a kotłownia kratka wentylacyjne (niebieska). Teoretycznie powinno to działać, powietrze z nawiewów w budynku przepływa do łazienki a z łazienki do wyciągu i reku.

 

[ATTACH=CONFIG]56059[/ATTACH]

 

Witam.

Może ktoś pomoże w moim temacie, jakieś propozycje?

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może ktoś pomoże w moim temacie, jakieś propozycje?

Pozdrawiam

Rafał

 

Nie zabardzo kumam.

 

Czy chcesz zrobic 1 wywiew np. tylko w łazience i podłączyć pod to kotłownie poprzez kratkę wentylacyjną w scianie łączącą te dwa pomieszczenia?

 

IMHO najlepiej było by to podzielić na 2 wywiewy dla każdego pomieszczenia i zaplanować ciut wiekszy wywiew sumaryczny

 

Nie rozumiem jeszcze po co chcesz mieć szczelne drzwi do kotłowni?

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego w kotłowni ma być grawitacyjna jak kocioł będzie z zamkniętą komorą spalania?

A przez zrobienie jednego wywiewu z łazienku i kotłowni chciałem uprościć układ.

 

Rafał, jak ma wyciągać to i musi nawiewać, będziesz miał nawiew w kotłowni? Chyba w kotłowni powinien być nawiew i wywiew (ja tak sobie zaprojektowałem ). Ewentualnie wyciąg łazienki i kotłowni zrób na jednej nitce, z odpowiednim trójnikiem na końcu przed pomieszczeniami (policz wymagany wydatek i podział).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...