Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Nawiewy są w innej części budynku dlatego drzwi od łazienki będą z otworami a szczelne mają być w kotłowni by powietrze zasysane w kotłowni przechodziło przez łazienkę.

 

A SKĄD ma się brać powietrze w kotłowni aby można było je wyciągnąć przez kratkę od łazienki. Może przeczytaj ten wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rafalmix wrzuc tu projekt rozprowadzenia kanałów jaki chcesz zrobić - wiele sie wyjaśni...

 

tak sobie myśle, że jak zaczniesz do kotowni ciagnąć przez łazienkę to tam się może wilgotno jednak zrobić...

 

może jednak zrobić dziury albo szparę w drzwiach do kotłowni...

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strop lany to nie myślałeś o czymś takim ? Brak możliwości zatyrania,łatwe wyliczenie,mniejsze prawdopodobieństwo błędu:

[ATTACH=CONFIG]51496[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]51497[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]51498[/ATTACH]

http://forum.muratordom.pl/images/misc/pencil.png

 

Arturo - jak to się nazywa? gdzie o tym można poczytać? ile to kosztuje (i czemu tak drogo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Już prędzej § 152

9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,

2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,

3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m,

4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

(...)

10. Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować poza strefami zagrożenia wybuchem, zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:

1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,

2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,

3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w temacie jeśli chodzi o przepisy prawne ale czy słowo "powinny" to przymus czy wskazówka ?

 

No właśnie raczej przymus. Spotkałem się już z podobną dyskusją. Inna sprawa, wpisywanie wskazówek i złotych rad w jakiśtam normach prawnych wydaje mi się dziwne :) Oczywiście przy naszych domkach nikt nas nie będzie ganiał za małe odstępstwa (raczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w temacie jeśli chodzi o przepisy prawne ale czy słowo "powinny" to przymus czy wskazówka ?

Bo słowo "zabroniony" to jednoznacznie brzmi :)

 

Stwierdzenie - "Dopuszcza się (...) pod warunkiem że:" brzmi równoznacznie z - "zabroniony inaczej" ;)

Ale z prawem doczynienia nie mam, więc może to nadinterpretacja z mojej strony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam dopytac odnośnie wentylacji 3 pomieszczeń -

spiżarni bez okna, przy ściane zewnętrznej,

wc z oknem, przy ścianie zewnętrznej

i kuchni (okna są az 2 plus chcemy zamontować wyciąg)

parter-wenty.jpg

 

Komin jest oddalony od tych pomieszczeń o ok 2m . Mieliśmy zamiar poprowadzić od sufitów tych pomieszczeń po połaci dachu rury do docelowego komina i połączyć to na poddaszu z kominem, ale się zastanawiamy :

 

czy jeśli otwory wentylacyjne zrobimy w sufitach tych pomieszczeń to nie będzie nam po jakimś czasie z nich kapać na głowę ?

czy nie lepiej zrobić wentylację przebijając sie przez ścianę na zewnątrz ?

I ostatnie pytanie czy wyciąg kuchenny przebity przez ścianę wystarczy do wentylacji kuchni ?

Jak to najlepiej zwentylować ?

 

Z góry dziękuję za poradę :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, pora na pytania :>

 

Jako, że mój dom nadal na papierze, mogę w zasadzie zmienić wszystko. Parter + poddasze, użytkowa około 200m2, kubatura około 500m3. Mam pytanie odnośnie miejsca kładzenia wentylacji parteru, lepiej w stropie czy pod sufitem + sufit podwieszany? Jakie wady i zalety mają te rozwiązania? Powiedzmy, że kwestie finansowe są mi obojętne, idzie mi o prawidłowość działania i montaż. Aha, strop teriva jest planowany, wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o wentylację garażu. Garaż (pow. 24m2) jest z przejściem do domu. Nad nim nie ma żadnego pomieszczenia (płaski dach).Garaż docieplony od zewnątrz (15cm styro), bez okna (z tyłu jedynie drzwi wyjściowe na ogród). Będzie w nim jeden mały kaloryfer.

 

W projekcie mam przewidziany kanał 'typu Z' na jednej ścianie oraz 'kanał wywiewny' na drugiej ścianie. Czy mogę zastosować w tym celu dwa nawietrzaki tego typu (http://allegro.pl/nawietrzak-wentylacyjny-np1-cc-darco-i1631015646.html)? Jeden przy podłodze na jednej ścianie, drugi przy suficie na przeciwległym krańcu. Czy taki NAwietrzak może mieć jakieś problemy z WYwiewaniem? Czym to ewentualnie zastąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...