Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Elfir, powinnaś mieć tytuł "Chodząca encyklopedia forum" :)

 

Przeczytałem i... wiem, że (nadal) nic nie wiem.

Czyli w kotłowni wywiew, czy wywiew oraz nawiew?

Siwy pisze, że "dopuszcza sie możliwośc nawiewu powietrza z sąsiednich pomieszczeń", tyle że jak kominiarz stanie okoniem, nie powiem mu, że przecież Siwy z FM pisał, że tak jest OK. Wiem, nic prostszego, jak poszukać w przepisach. Kiedyś to zrobię.

Generalnie, wierzę, że WM w kotłowni, w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania, jest jak najbardziej bezpieczna, tylko... obawiam się, czy kominiarz lub urzędnik, nie zanegują takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zwróć uwagę, że tam jest opis kotłowni na gaz płynny, toteż kombinowali z ustawieniem kratek (na dole czy na górze) lub nawiewów/wywiewów, bo gaz płynny w przeciwieństwie do ziemnego jest cięży od powietrza.

A Siwy pisał jedynie o wentylacji wywiewnej mechanicznej.

 

Czyli takiej:

 

http://cdn31.muratordom.smcloud.net/t/photos/bc/e2/56/bce25627b2123d94.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno - miejsce, w którym instalujemy kocioł nie powinno na wszelki wypadek się nazywać kotłownią. To może być pralnia, pomieszczenie gospodarcze :)

 

A tu kolejny watek o tym samym:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128074-Wentylacja-kot%C5%82owni-i-gara%C5%BCu-a-rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą Murator to kopalnia:

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/piec-gazowy-i-rekuperator/12183/

 

A tu najnowsze rozporządzenie z 2002 r:

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,75.html

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obliczając zapotrzebowanie na ciepło konkretnego pomieszczenia, uwzględnić strumień powietrza gonionego WM?

 

Mam pralnię 4,5m2, której OZC wyliczył 30W (nie styka się ze żadną ścianą zewnętrzną). Będzie tam anemostat wywiewny, więc ciepłe powietrze z pozostałych pomieszczeń będzie napływało.

Robić podłogówkę? Na jaką moc?

 

Wydaje się - śmieszna sprawa - mogę przewymiarować i najwyżej skręcić na rozdzielaczu, ale będę łączył podłogówkę w pralni, przedsionku i kotłowni. Chciałbym dobrać odpowiednie proporcje, by nie okazało się, że albo odpowiednia temperatura w przedsionku i żar tropików w pralni, albo odpowiednia temperatura w pralni i zimno w przedsionku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mniej więcej tak myślałem.

 

Dzisiaj dotarły skrzynki rozdzielcze, wykonane przez „kratki.pl”

Jakość – żadna rewelacja, ale stykną, tym bardziej że średnice króćców dopasowali do moich potrzeb. Uszczelnię i wygłuszę je naklejając na nie coś takiego:

http://allegro.pl/app-boll-standard-mata-wygluszajaca-bitumiczna-waw-i2149661835.html

(pierwszy lepszy link z Allegro)

 

Do roli kanałów, najbardziej przekonują mnie aluminiowe fleksy.

Mam pytanie – w jaki sposób łączyć je ze sobą? Qter podpowiedział mi, że wystarczy naciąć i nasunąć jeden na drugi a całość otaśmować.

Na kształt poniższego rysunku:

http://i44.tinypic.com/9is2n8.jpg

Połączenie z pewnością solidne, ale zastanawiam się, jak takie połączenie będzie zachowywało się po trzydziestu, czterdziestu, pięćdziesięciu latach? Mam nadzieję wykonać instalację WM i zapomnieć o konserwacji jej elementów pasywnych, takich jak kanały, aż nie zmienię lokum na (znacznie) mniejsze, czyli na te, pi razy oko, czterdzieści lat.

Czy nie lepiej jest użyć dodatkowo złączek metalowych i opasek zaciskowych, tak jak jest to opisane poniżej (metoda nr 1 - przy użyciu standardowych łączników)?

 

http://i44.tinypic.com/14y4xut.jpg

 

Z drugiej strony łączenie na te łączniki przypomina strzelanie armatą w komara. Co z tego, że łączenia wytrzymają, jak same rury szlag trafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Bardzo proszę o opinie i ewentualne sugestie w sprawie WM w moim przypadku. Dom parterowy z poddaszem. Salon i jadalnia otwarte na poddasze, tzn wysokie pomieszczenie, ok.5,5m. Kuchnia otwarta na salon. Ocieplenie ścian to styropian 15cm, a poddasze 30cm wełny. Wszędzie poza sypialniami, ogrzewanie podłogowe. Domowników dwóch, docelowo czterech;)

Po policzeniu zapotrzebowania wymian na godzinę, osoby plus pomieszczenia wg normy, następnie skalując do kubatury, wychodzi mi około 490m3/h.

Poniżej rysunek, który mam nadzieję będzie czytelny. Zamierzam do wyciągów zaadaptować wymurowane kanały wentylacyjne. Niestety układ jest magistralowy z dysproporcjami odnóg. Zamierzam w odpowiednich miejscach tłumić przepustnicami, a w pokoju na poddaszu za przepustnicą zastosować szerszy przewód, w celu rozpreżenie powietrza, co ma mnie uchronić przed hałasami. Instalacja będzie z flexów, oraz z krótkiego odcinka przewodów prostokątnych pvc.

Bardzo proszę o pomoc.

WENTYLACJA pop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po policzeniu zapotrzebowania wymian na godzinę, osoby plus pomieszczenia wg normy, następnie skalując do kubatury, wychodzi mi około 490m3/h.

 

Tylko sobie 500-tki nie wpakuj do tego domku :)

Jeśli robisz na flexach to nie rób żadnych rozprężeń tylko zastosuj większy przekrój nawiewów, 200-160-125 .

Wyciągowe mogą być mniejsze a regulacja wyciągów samym anemstatem zwykle nie sprawia problemów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę Economica, sam mam i to jest porażka .

Proponuję Jan-gaz 350-tka DC E1 lub Brink HR 400 ( 300 za mały) .

 

Co do przepustnic to odpowiedni podział strugi i gotowe.

Ale to trzeba by trochę w tym siedzieć albo mieć łeb do geometrii :)

Ale da się !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dospela zdecydowanie odpuszczam. Brinka bardzo rozważałem, ale wbrew opiniom na forum, doszły do mnie słuchy, iż rzekomo ich jakość ostatnio znacznie się obniżyła. Ale to tylko pogląd przypadkowego instalatora. Fajnie byłoby kupić Jan-Gaza, w końcu Polska firma, jednak kilka razy odbiłem się od nich. Zero odpowiedzi na maile. Trochę niefajne.

Chętnie zrezygnowałbym z przepustnic, tylko boję się, czy same różnice średnic przewodów zapewnią mi odpowiedni podział strugi. Tzn, żeby większość powietrza poszło szerszym, ale dłuższym przewodem, a nie węższym a dużo krótszym. Może wstawić przepustnice z możliwością regulacji już po zabudowie. Wtedy można byłoby w banalny sposób dostroić system;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie odbierają więc mogę Ci zamówić ;)

 

Co do podziału strugi to średnice Ci tu nie pomogą.

Chodzi o rozbicie głównego kanału na siatkę i doprowadzenie odpowiednią ilość powietrza do salony, pokoju czy sypialni zgodnie z pewnymi zasadami .

Część dzienna a więc salon potrzebuje więcej, mały pokoik komputerowy sporo mniej itd.

 

Dla osób które nie mają doświadczenia świetnie nadają się skrzynki rozdzielcze ( rozprężne) .

Trójnikami też nie jest trudno ale trzeba to "czuć" no i wiedzieć że nawiew inaczej się zachowuje niż wywiew .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, jestem pewien, że moje pieniądze przyjęliby ze sporą przychylnością;)

 

Co do skrzynek rozprężnych, to wyczytałem, że warunkiem koniecznym jest zachowenie w miarę równych długości odnóg. W moim przypadku nie da się spełnić tego warunku. Stąd moje pomysły z przepustnicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...