Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Daj trójnik T na nawiew, a sam się przekonasz :-)

Oczywiście mam na myśli trójnik np. 160/2x125

 

no własnie wole nie eksperymentować :)

w instalacjach magistralowych stosują trójniki T tyle że zawsze (chyba) dokładają przepustnice

czyli 1szy wniosek, na wywiew można dać

na nawiew, nie bardzo.. lepsze Y-ki ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orłowy ( "Y") jest najczęściej przeze mnie używany, ale wstawiam też takie z dojściem pod kątem 45 stopni i te 90 stopni też czasem spełniają swoją ważną rolę .

Generalnie z nawiewem mam zwykle mniej problemów niż z wywiewem, ten to potrafi zaskoczyć niedoświadczonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy? Czym może zaskoczyć wywiew np. w sytuacji, kiedy mamy nawiew równo po 50% podzielony na parter i piętro domu, a wywiewy są 3, tj. kuchnia i łazienka na dole oraz łazienka na górze?

Czy 4 metry odległości od anemostatu wywiewnego do głównej magistrali (pionu) wywiewnej to niezbędne minimum? Dodam, że odległość od tego samego anemostatu wywiewnego do rekuperatora jest 6 metrów? Widzicie jakieś zagrożenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I np. jeśli mamy kuchnię i spiżarkę wcześniej to lepiej polecieć do wywiewu w kuchni i później zawrócić do spiżarki niż załatwić ją po drodze do kuchni :rotfl:

 

a można nieco bardziej obrazowo :)

czyli co te gorsze pomieszczenia (mniej wentylowane) lepiej dawać na końcu magistrali czy na początku ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I np. jeśli mamy kuchnię i spiżarkę wcześniej to lepiej polecieć do wywiewu w kuchni i później zawrócić do spiżarki niż załatwić ją po drodze do kuchni :rotfl:

 

Ja nie jestem instalatorem, ale wydaje mi się to dziwne (delikatnie mówiąc). Chcesz powiedzieć, że nie rządzą tym żadne zasady, i nie da się dobrze policzyć/dobrać średnic, długości itp i zrobić to na trójnikach analogicznie jak nawiew? :-? A może potrzeba dużo większej dokładności niż na nawiewie (tylko z jakiego powodu)...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wcześniej wyjaśnił kangaxx !

Obliczyć można, tyle ze wstawiając małe WC czy spiżarkę przed łazienkę lub kuchnię musimy albo wstawić przepustnicę albo zdławić anemostatem .

Tego nie da się przeskoczyć .

Z nawiewem nie ma problemu, wystarczy odpowiedni trójnik i przekrój przewodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...chyba nie uzyskasz odpowiedzi na to pytanie grzeniu ;)

w końcu ludzie się boją tego czego nie rozumieją, a jeśli się boją to będą woleli zapłacić niż samemu do rurek się dotykać no bo w końcu nie posiadają wiedzy tajemnej a każdy chce mieć w domu wszystko idealne hehe

tak więc w imię dobrze rozumianego interesu tych co tą wiedzę posiadają na pewno jej nie ujawnią (albo inaczej - na pewno podtrzymają niepewność w Twojej głowie hehe)

sorki, ale śmieszą mnie takie niedomówienia, albo się chce pomóc i się pomaga albo się nie chce pomagać więc po co się w ogóle odzywać...? (no chyba że dla najtańszej reklamy hehe)

edit... widzę, że jednak odpowiedź padła więc to co powiedziałem straciło na aktualności ;)

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...