Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Kocioł ma otwarta komorę spalania :( niestety...

Drzwi mogę skrócić jeszcze u dołu albo zażyczyć sobie podcięcie wentylacyjne (strace gwarancje na drzwi ale będzie bezpieczniej). Podobno są również czujniki do łazienek, ale nie znam się na tym i nie wiem jaki mogłabym kupić.

 

O to faktycznie... drzwi drzwiami, kratka w nich jest bardzo ważna, ale jak zamkniesz wszystkie szczelne okna w domu to możesz nawet zdjąć drzwi całkowicie, a i tak wentylacja łazienki, czyli wentylacja wywiewna pomieszczenia z kotłem nie będzie sprawna. Najważniejsze, to wykonać kanał nawiewny w ścianie zewnętrznej min. 200cm2 (nawiewniki w oknach raczej nie wchodzą w grę) mogą być bardziej wydajne nawiewniki ścienne tak aby sumaryczna ich powierzchnia była równa 200cm2, może być również normalny kanał w ścianie zewnętrznej 14/14cm. Odnośnie czujników CO polecam z czystym sumieniem naszego krajowego gazex-a. W sytuacji gdy mamy taki kociołek dbamy o jego dobry stan techniczny (min. raz w roku serwisant) dodatkowo raz w roku sprawdzamy przewody kominowe i gaz, oraz nie stosujemy w mieszkaniu żadnych ale to żadnych wentylatorków mechanicznych i okapów wyciągowych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie dot. montażu anemostatów do stropu monolitycznego

 

Do zrobienia przepustów przed zalewaniem stropu wstawia się zwykle rury kan. 160. Później od góry kanał płaski po stropie zakończony przejściem w dół w kanał okrągły wchodzący w ten przepust, a dalej... no właśnie jak mocuje się anemostat do stropu?

 

U mnie o tyle dziwnie że może nie będę tynkował stropu (zostanie wizualnie surowy) więc chciałbym to zrobić tak aby wyglądało to estatycznie (bez widocznych szpar w przepuście, ew. szpachlowania, pianki itp). Są w sprzedaży takie kołnierze (ramki) montażowe do anemo - czy one są dedykowane do sufitów GK, czy może można/warto ich jakoś użyć przy monolicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kupujesz anemostat (zawór nawiewny lub wywiewny) razem z ramką montażową (zwykle w komplecie).

2. Bierzesz kawałek rury spiro (stalowa sztywna - nie elastyczna) - "długość= grubość stropu + kilkanaście (kilkadziesiąt) centymetrów w zależności od potrzeb".

3. Przykręcasz ramkę do rury spiro (za pomocą wkrętów samowiercących).

4. Nad stropem (centrycznie nad otworem) montujesz obejmę do rur spiro o określonej średnicy (najlepiej do ściany).

5. Wkręcasz anemostat w ramkę.

6. Ustawiasz sobie rurę wraz z anemostatem w taki sposób, aby kołnierz anemostatu był w płaszczyźnie stropu.

7. Po ustawieniu skręcasz obejmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666

 

Wpadnij do marketu i weź w rękę anemostat fi 150.

To DWIE części!

Jedną na stałe osadzasz w tej 160-ce a druga wchodzi w nią na ćwierć obrotu i ma kołnierz, o który pytasz.

 

 

kominarz

Mam raczej smętne odczucia co do skuteczności Twoich rad...

(Samą prawdę mówisz!!!)

Jak inwestorka zrobi sobie dziurę w zewnętrznej ścianie łazienki o powierzchni 220cm i puści kociołek na max, żeby się wykąpać, to przy -20stC mrozie du.pa się marszczy na myśl o zdjęciu tam swetra!

:lol:

Powinna ten kocioł na złom wywalić i kupić taki z zamkniętą komorą!

(Może go sobie alternatywnie w garażu na ścianie powiesić)

Poza tym...

Jakie kratki w drzwiach?

Nie wolno mieszać wentylacji mechanicznej z grawitacyjną!

Łazienka z TAKIM kotłem MUSI być wydzielona!

(Mieć szczelne drzwi i dziurę w ścianie a pod sufitem - kratkę)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, masz rację, powinien być już dawno zakaz instalacji atmosferyków w mieszkaniach tak jak w wielu krajach w Europie. Niestety tak nie jest, a z reguły bywa, że jak już wisi to nikt no może zasadnicza większość go nie wymieni na zamknięty.

 

Przepisy dopuszczają instalację takiego kotła po spełnieniu kilku warunków min. kubatury oraz wentylacji. Takie pomieszczenie z kotłem musi spełnić warunki normalnej kotłowni gazowej, czyli musi posiadać wywiew niezamykany 200cm2 przy stropie, odpowiedni kanał spalinowy, oraz odpowiedni kanał nawiewny również niezamykany o powierzchni min. 200cm2 bezpośredni lub pośredni przez inne pomieszczenia. Jak już pisałem powyżej nie dopuszcza się przy grawitacyjnym odprowadzaniu spalin montażu okapów nadkuchennych oraz wentylatorów wyciągowych. Drzwi w związku z kotłem nie mogą być pełne (kratka 220cm2) Niestety problem w zimie jest, a nasi ustawodawcy nadal słuchają śpiewu lobbystów i tych przepisów nie zmieniają, ciekawe ile jeszcze musi zdarzyć się wypadków aby w końcu to pojęli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,

niestety jak kupowałam piec - jakieś 3 miesiące temu to powiedziano mi, że ten będzie odpowiedni. Na szczęście z czasem człowiek staje się mądrzejszy...

Reasumując wystarczy kratka wentylacyjna i podcięcie drzwiowe /lub tuleje wentylacyjne w drzwiach/?

 

Kominiarz pisałeś o tym, że "nie dopuszcza się przy grawitacyjnym odprowadzaniu spalin montażu okapów nadkuchennych oraz wentylatorów wyciągowych". Jaki okap należy zamontować w kuchni? Na co zwrócić uwagę?

W korytarzu, który wiedzie do łazienki jest okno, a w kuchni mam 3 duże okna - zastanawiałam się nad celowością montażu okapu w ogóle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam prośbę o odpowiedź na kilka pytań związanych z projektem instalacji rekuperatora jaki dostałem:

 

1. Pomieszczenie 0.6 (salon) - są dwa nawiewy, ten "górny" znajduje się około 4 m. od kominka (widać na rysunku komin). Czy w rejonie kominka nie powinno być wyciągu? Gdzie wtedy przesunąć ten nawiew?

2. Z kominka planuję DGP grawitacyjne - może to dużo powiedziane, chodzi o doprowadzenie powietrza do pomieszczeń 0.5 i 1.3; 1.4 na piętrze. Wszystko właściwie w bliskim rejonie kominka / komina bez żadnych długich rur. Czy to również wpłynie na umiejscowienie instalacji?

 

(kominek ma być dodatkowym, pobocznym źródłem ciepła; podstawowe to piec gazowy z ogrzewaniem podłogowym)

 

3. Pomieszczenie 0.3 to ogrzewane pomieszczenie gospodarcze. Dostępne tylko z zewnątrz, nie ma komunikacji z domem. Jakaś wentylacja powinna tam być tymczasem dostałem od projektanta odpowiedź "są tam drzwi na zewnątrz i będzie tam wymiana powietrza". Rzeczywiście wystarczy? Jeżeli nie to jak ten fant rozwiązać?

 

Jeżeli ktoś będzie miał jeszcze inne sugestie to z góry dziękuję. Nie jestem specjalnie zadowolony z tego projektu, zwłaszcza z jego czytelności (instalacje piętra i poddasza na jednym rzucie). Dodatkowo poniżej załączam wersję rozrysowaną przez architekta wnętrz (na podstawie projektu oryginalnego)

 

Projekt od instalatora:

http://img11.imageshack.us/img11/5442/rekupietro.th.pnghttp://img14.imageshack.us/img14/5953/rekuparter.th.pnghttp://img19.imageshack.us/img19/8999/powierzchnie.th.png

 

A to projekt rozrysowany przez architekta:

http://img138.imageshack.us/img138/6302/reku2parter.th.pnghttp://img36.imageshack.us/img36/2012/reku2pietro.th.pnghttp://img502.imageshack.us/img502/3333/reku2poddasze.th.png

 

I link do PDFów - są czytelniejsze https://www.dropbox.com/sh/8v7lsfrnl1d03bz/tA2axgCzQe

Edytowane przez tigga
czytelność
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem fachowcem ale do pomieszczeń typu pokój, sypialnia doprowadza się powietrze a z pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, korytarz, garderoba czy spiżarnia odbiera. Więc chyba masz prawidłowo. Salon masz duży więc dlatego masz dwa nawiewy aby zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem fachowcem ale do pomieszczeń typu pokój, sypialnia doprowadza się powietrze a z pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, korytarz, garderoba czy spiżarnia odbiera.

 

No co do tej zasady to jest OK, tylko coś mi świta że dużo było rad/zaleceń żeby z okolicy kominka powietrze wyciągać a tu mam niedaleko nawiew. No i te odcięte pomieszczenie - coś mi nie pasuje ta wentylacja tylko przez drzwi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do kominka powietrze będzie dostarczane zupełnie innym kanałem i innym odprowadzane tak że bym nie mieszał wentylacji z kominkiem. Ponadto kominek ma ci ogrzewać jak największą powierzchnię twojego domu i bezsensem było by wyciąganie go od razu z nad niego i wyrzucanie na zewnątrz. Lepiej zrobić nawiew który to ciepło rozprowadzi. Co do pomieszczenia gospodarczego to czy w nim właśnie będzie kocioł? Jeśli tak to chyba będziesz musiał tam w jakiś sposób doprowadzić powietrze ale nie z WM. O tym chyba najlepiej cię poinformuje kominiarz z forum - zresztą parę postów niżej coś o podobnym przypadku tylko chodziło o łazienkę i kocioł była mowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem fachowcem ale do pomieszczeń typu pokój, sypialnia doprowadza się powietrze a z pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, korytarz, garderoba czy spiżarnia odbiera. Więc chyba masz prawidłowo. Salon masz duży więc dlatego masz dwa nawiewy aby zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza.

 

a wszystkie te klasyczne układy WM okazują się od lat błędnie wykonywane !!!!!

przyjmuje się (błędne / niewystarczające) założenie o usuwaniu tylko wilgoci i zapachów z pomieszczeń "technicznych" jak kuchnia, spiżarka czy łazienki i WC a niby dostarczanie tylko świeżego do pokoi i salony etc

po 1 należy uwzględnić położenie pomieszczeń względem stron świata (okien przez które będzie nagrzewać się powietrze) , po 2 jeśli to możliwe należy zastosować w tych pomieszczeniach również wyciągi które będą usuwały ciepłe i zużyte powietrze spod sufitu (powyżej górnej granicy drzwi - nawet gdy są otwarte powietrze stoi !)

wg najnowszych wniosków i obserwacji nydar'a i jaska najsensowniejszym rozwiazaniem wydaje sie kilka nawiewów w ciagu komunikacyjnym i wyciagi w pozostałych pomieszczeniach - oczywiście to tak ogólnie - do projektu nalezy podejść indywidualnie - są pomieszczenia które mogą potrzebować i nawiewu i wyciągu - to są już indywidualne sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi na czym można się przejechać? na tym że nie będzie dmuchać ? że świeże powietrze nie będzie wlatywać bezpośrednio do pokoju tylko będzie zasysane z korytarza ?

 

ja już się wku... jeszcze się nie wprowadziłem a już wiem że w 60% instalacja mogłaby być zrobiona lepiej , skuteczniej , bo oprócz wentylowania skutecznie usuwałaby ciepłe powietrze z pomieszczeń - a klasyczne rozwiązania WM tego nie zapewniają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są żadne wynalazki,tym bardziej rewolucyjne odkrycia.Dawno temu jak nie było rekuperatorów,a opał był tani,wentylacja działała troszkę inaczej jak obecna.Okna skrzynkowe były współczesnymi nawietrznikami ,a każde pomieszczenie miało kratkę wentylacyjną(bloki z lat 50-tych,a przedtem kamienice).Wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją ,zmieniły te zasady,a w zasadzie popsuły prostą istotę wentylacji.Powietrze zużyte i ciepłe z natury rzeczy unosi się do góry i tamtędy powinno być usuwane ,a nie pod drzwiami do innego pomieszczenia.,,Stary sposób wentylacji"ale zmodyfikowany poprzez GWC,nie przegrzeje pomieszczeń,nowy przegrzewa.Stary sposób zimą,usuwa chemiczne zanieczyszczenia,nowy je mieli.Zasada jest prosta.Jedno pomieszczenie -wyciąg,lub wyciągi(w zależności od wielkości). Nawiewy -jeden lub więcej (w zależności od wielkości budynku)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...