Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam odkurzacz firmy Beam (1700W z "cyklonem").

Instalacja ma długość ok. 18-20m.

Gniazd jest 6.

 

Nie mam zastrzeżeń (przynajmniej jak na dwa pierwsze lata użytkowania).

 

A te "zasyfione" rury to widział chyba tylko Inwestor i inni malkontenci, którzy nie mają CO, ale mają wiele doświadczenia. :D

O widzę następny kolega który wchodził do rur w ścianach :wink: :D i sprawdzał czy w kolankach nie oblepia się tłuszcz, błotko i inne syfy. Bez obrazy :wink:

A tak na marginesie. Przecież w czasie odkurzania wciaga się nieraz jakieś ostre i twarde przedmioty. Takie coś powoduje na pewno zarysowania powierzchni rury w miejscach zagięć do tego później lepkie/tłuste resztki z kuchennej podłogi a następnie długie włosy ponad pół metra. Na to nie ma siły żadne śliskie i antystatyczne powierzchnie nie pomogą musi się przykleić a poźniej w takiej rurze będzie sie coś lęgnąć. Krótkie włosy to zupełnie co innego, suche okruszki, suchy kurz, suchy piasek to owszem mogę uwierzyć że się nie przyklei. Ja używam odkurzcza do wciągania wszystkich brudów z podłogi tych suchych i tych lepiacych i tych mokrych i tłustych tych twardych i tych ostrych. Czsem jak cos sie rozleje a jak akurat odkurzam to rownież wciągam odkurzaczem. Wiem jak wygląda rura odkurzcza po takich zabiegach i to wcale nie myślę w tymm momencie o karbowanym odcinku. Długie włosy potrafia się jakoś zaczepić i przykleić nawet w prostym odcinku gładkiej rury od odkurzcza. I naprawdę nie jestem malkontentem mam tylko swiadomość że tak by była u mnie użytkowana instalacja CO i słuchajac się własnego zdrowego rozsadku wybrałem tak jak wybrałem. Dlatego Jędrzej spokojnie mogę ci powiedzieć tak widziałem zasyfioną rurę od mojego odkurzacza i to właśnie ten gładki i prosty odcinek łączący ssawkę z gietką rurą karbowaną.

:D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Bardzo ciekawy temat, ale:

Wszyscy urzytkownicy są zadowoleni?, wydaje się co najmniej dziwne (nikomu nie przeszkadza np. długa rura)?.

Ja widzę parę problemów (nie posiadam CO):

1. dzwięk który wydają rury, w trakcie pracy odkurzacza- nie musi być słyszalny, a może być szkodliwy. NP. infradzwięki.

2. wyciąganie powietrza z pomieszczenia, jak w tym przypadku działa wentylacja (odwrotny ciąg?), a co z kominkiem?, co z ewentualnym DGP?.

Być może w tych przypadkach czas pracy odkurzacza jest za krótki, aby mieć na to wpływ.

3. gwarancja?, żeby mieć pełną gwarancję, trzeba mieć instalację wykonaną przez autoryzowaną firmę- szacuję to na 1500-5000PLN. Więc instalacja nie jest tania!.

To są tylko moje przemyślenia, a nie jestem wrogiem tego rozwiązania. Ale gdyby było takie idealne i nie miało żadnych wad, to dla czego takich instalacji jest tak mało?.

Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dla czego takich instalacji jest tak mało?.

 

Marku - odpowiem. Dlatego iż:

- by coś w domu zainstalować to najpierw trzeba o tym wiedzieć. A gdzie mają to zobaczyć?

- Większość z nas to tacy "niewierni Tomasze" aż nie wsadzą palca do rany to nie uwierzą :wink:, że to może być przydatne. Mój system oglądało kilkanaście rodzin z których tylko kilka coś o tym słyszało a jedna widziała. Nikt z nich takiego systemu nie posiadał.

- cena. Obecnie koszt jest już umiarkowany. Przed kilku laty ten koszt był jednak zabójczy...

- krążą różne legendy produkowane przez tych którzy nie mają i w związku z tym absolutnie mieć ich nie chcą...

Takie jak wysypujące się śmieci, myszy gniazdujące w przewodach itd. – czytałeś zresztą sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odkurzacz firmy Beam (1700W z "cyklonem").

Instalacja ma długość ok. 18-20m.

Gniazd jest 6.

 

Nie mam zastrzeżeń (przynajmniej jak na dwa pierwsze lata użytkowania).

 

A te "zasyfione" rury to widział chyba tylko Inwestor i inni malkontenci, którzy nie mają CO, ale mają wiele doświadczenia. :D

 

jedrzej,

 

dzieki za konkretna odpowiedz - a inii ...jakies pierdoly w kolko powtarzaja, zamiast pomoc.

pozdrowka,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się tych jednostek porobiło Wat nie jest jednostka siły ciągu choć często podawany głównie przy tzw. wyjcach W Watach można podawać moc silnika w odkurzaczu ale duża moc wcale nie oznacza dużego ciągu

Dla przykłady tabela z podstawowymi danymi jednostek centralnych

http://www.odkurzacz-allegro.pl/img/jednostki3.gif

 

niezly,

 

Ty widze niezly jestes ..tylko w czym ?

Rozumiem, ze ta Twoja tabelka jest odpowiedzia na moja prosbe podania konkretow. hyhyhyhyhy

Przeciez prosilem o konkretne dane o konkretnych instalacjach ...a Waszmosc co ? podaje mi dane katalogowe z jakiejs stronki ???

I jeszcze wymadrzasz sie, ze "Watt" nie jest jednostka sily ciagu .... ale kolega szanowny raczy zauwazyc, ze sila ciagu - podcisnienie jest liniowo wprost proporcjonalna do mocy odkurzaczy czy tez mocy ssacej.

IM WIEKSZA MOC TYM WIEKSZE PODCISNIENIE!!! BEZ WYJATKOW

Twoja tabela przeczy temu co piszesz ze "duza moc nie oznacza duzego ciagu".

 

Inwestor,

 

zaczynam sie zastanawiac ...czy co drugi tutaj zyje z instalowania odkurzaczy centralnych - zreszta wcale sie z tym nie kryja - TO JAK ONI K@%$ MOGA BYC OBIEKTYWNI ???

 

No moze co trzeci - bo jak co drugi hyhyhyhy to jeden z nas musialby ....hahahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoric nie koniecznie muszą sie z tego utrzymywać. Aczkolwiek to nie wykluczone. Ale to całkiem normalne że wszyscy chwalą to co sami wybrali. Takie już kurde jesteśmy wszystkie ludzie że uważamy że wszystko wiemy najlepiej. Tak samo jest ze mną z, Tobą i wszystkimi innymi. Czy gdybyś na coś wydał sporo kasy to byś to krytykował ? :o Jasne że nie, bez względu na to czy jest to dobre czy tez złe. Jak zaczniesz to krytykować to tak jakbyś sam siebie kopał no bo co pomyliłeś się :wink: :o przecież to niemozliwe abyśmy Ty czy ja mogli sie pomylić. Proszę tylko aby osoby które mają CO nie odbierały tego jako krytyke ich wyboru. Moje wywody to była tylko taka dygresja na marginesie.

Pozdrawiam wszystkich zarówno "Centralnych" jak i "Kablowców"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Większość z nas to tacy "niewierni Tomasze" aż nie wsadzą palca do rany to nie uwierzą :wink:, że to może być przydatne.

 

Ostrożność jest cnotą. Ja nie mam siedmiu zer na koncie, by ryzykować nieudane zakupy; ja mam tylko jedno.

 

A zauważ BTW, że moje wątpliwości wyartykułowane powyżej pozostają bez odopwiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D OK! Aby trochę uspokoić emocje napiszę jak to było ze mną. Gdy zaczynałem wylewać fundamenty już byłem zadomowiony tu na forum przez około pół roku. Temat "centralnego odkurzacza" był mi dobrze znany. Trochę poskakałem po necie, poczytałem i jakoś się niezbyt tym tematem zaraziłem. Gdy murowałem ściany to może ze dwa razy pomyślałem czy takiego "ustrojstwa" nie zamontować, no ale w końcu nie zamontowałem. I dzisiaj dalej mi jest ten temat obojętny. Tzn. nie żałuję, że takiego odkurzacza nie mam, ale również nie cieszę się z tego powodu, że go nie mam... Może dlatego, że żona cały czas mi głowę suszy na temat "gosposi"... :wink:

Oprócz entuzjastów i malkontentów tego urządzenia, jest też spora grupa ludzi (może większość?), którzy są dokładnie pośrodku i nie przeżywają z tego powodu żadnego cierpienia. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D OK! Aby trochę uspokoić emocje napiszę jak to było ze mną. Gdy zaczynałem wylewać fundamenty już byłem zadomowiony tu na forum przez około pół roku. Temat "centralnego odkurzacza" był mi dobrze znany. Trochę poskakałem po necie, poczytałem i jakoś się niezbyt tym tematem zaraziłem. Gdy murowałem ściany to może ze dwa razy pomyślałem czy takiego "ustrojstwa" nie zamontować, no ale w końcu nie zamontowałem. I dzisiaj dalej mi jest ten temat obojętny. Tzn. nie żałuję, że takiego odkurzacza nie mam, ale również nie cieszę się z tego powodu, że go nie mam... Może dlatego, że żona cały czas mi głowę suszy na temat "gosposi"... :wink:

Oprócz entuzjastów i malkontentów tego urządzenia, jest też spora grupa ludzi (może większość?), którzy są dokładnie pośrodku i nie przeżywają z tego powodu żadnego cierpienia. 8)

Grzesiu no co Ty nie czujesz tego jak ja cierpię :D. To wszystko prawda co napisałeś tak naprawdę od sprzatania są dużo ważniejsze sprawy i nie warto sie kłócić o takie bzdety jak odkurzcz :D . Taki czy owaki ma wciągać brudy i tyle. :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj montowali u mnie instalację do centralnego odkurzacza i rury [o średnicy 5cm] na koniec pianką montażową i obejmami przyczepili do chudziaka - nie bardzo wiem co o tym sądzić bo nie mam jeszcze położnej izolacji poziomej, o czym zresztą mówiłem montażystom. Może co będziecie mogli poradzić?

aishan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...O widzę następny kolega który wchodził do rur w ścianach :wink: :D i sprawdzał czy w kolankach nie oblepia się tłuszcz, błotko i inne syfy. Bez obrazy :wink:

... Jędrzej spokojnie mogę ci powiedzieć tak widziałem zasyfioną rurę od mojego odkurzacza i to właśnie ten gładki i prosty odcinek łączący ssawkę z gietką rurą karbowaną.

:D Pozdrawiam

 

Pisałem na początku tego wątku, że część rur mam nie sklejonych, bo właśnie przerabiam poddasze - miałem okazję rozebrać te kawałki i obejrzeć - żadnego syfu, tylko trochę kurzu.

 

Co do rury, w której widziałeś ów syf, to sorry ale oglądałem je dość często gdy miałem odkurzacz tradycyjny - tam się zbiera niemierzlna warstwa kurzu, więc nie wiem o jakim ty syfie mówisz?

 

Martwi Cię odrobina kurzy w rurach? Zajrzyj w swoim domu do kanałów wentylacyjnych, albo za ekrany osłaniające rury kanalizacyjne, czy wodne, lub w inne niesprzątalne miejsca - wtedy Ci się zjeży włos na głowie!

 

Wybacz, ale bardzo długo używałem odkurzaczy tradycyjnych i w przeciwieństwie do Ciebie, również centralnych - odkurzam codziennie (ja lub inni domownicy) - mam więc porównanie, w którym zdecydowanie wygrywa odkurzacz centralny.

 

Nie mówię, że każdy musi go mieć, ale założyciel tego wątku prosił o komentarze. Tymczasem Ty przedstawiasz tu swoje przemyślenia, a nie doświadczenia, do tego (bez urazy :D ) raczej wyssane z palca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Czy gdybyś na coś wydał sporo kasy to byś to krytykował ? :o Jasne że nie, bez względu na to czy jest to dobre czy tez złe. Jak zaczniesz to krytykować to tak jakbyś sam siebie kopał no bo co pomyliłeś się :wink: :o przecież to niemozliwe abyśmy Ty czy ja mogli sie pomylić.

Mów za siebie! Z twoich wypowiedzi rzeczywiście widać, że nie możesz się mylić, ale nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Poza tym istnieje jednak coś takiego jak PRAWDA i można do niej dojść przedstawiając rzeczowe argumenty i fakty.

 

Sorry, ale twoja wypowiedź sugeruje pośrednio, że my tu z rozmysłem kłamiemy! A z logiki wywodu wynika, że ty również!

 

Jeśli nie przekonują Cię argumenty typu "moim zdaniem jest lepszy", to może trzymajmy się faktów.

A jeden z faktów jast taki: nie masz CO a uczepiłeś się tego syfu w rurach - czy go widziałeś? Ile tego było? Jaką miał konsystencję? Czy był groźny dla ludzi i zwierząt? Czy mógł spowodować uszkodzenie odkurzacza i dlaczego?

 

Wielu użytkowników CO pisało tu, że te rury są czyste (może trochę zakurzone), to można częściowo sprawdzić (ja miałem część instalacji niesklejoną) - myślisz, że kłamiemy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zalety:

 

- Eliminacja cyrkulacji powietrza w sprzątanym pomieszczeniu W przeciwieństwie do odkurzacza tradycyjnego, gdzie powietrze przechodzące przez worek z kurzem lub filtr wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia, w odkurzaczu centralnym – zasysane powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

 

- O ile jednostka centralna odkurzacza centralnego znajduje się w odizolowanej części budynku sprzatannie odbywa się w ciszy. Słyszalny jest jedynie szum zasysanego powietrza. Sprzątanie odbywa się bez uciążliwego Hałasu silnika – nawet obok śpiącego dziecka.

 

- przeważnie większa siła ssąca w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym.

 

- niewidoczne dla oka roztocza i inne drobnoustroje zasysane są niemalże w 100% i transportowane do pojemnika na kurz. Ma to znaczenie dla alergików oraz osób cierpiących na chorzenia dróg oddechowych.

 

- nie ma ryzyka manipulacji przewodami elektrycznymi lub w obrębie gniazdek. Wartość znamionowa gniazd ssących – 12Volt !

 

- Nie trzeba dźwigać urządzenia. Nie plączą się jednoczesnie pod nogami odkurzacz, przewód prądowy oraz rura ze ssawką (w zwycajnym odkurzaczu też ma do 3 metrów długości).

 

Nie bez znaczenia jest też i to, że - posiadanie tej instalacji -podnosi wartość nieruchomości. Obecnie posiadanie takiej instalacji dla wielu wydaje się być kaprysem. Niemniej kiedyś najprawdopodobniej stanie się standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...