Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam!

 

zwracam się do Was z ogromną prośbą pomocy

 

niedawno wyszłam zamąż, zamierzenie mieliśmy proste po ślube bierzemy się za "marzenie o własnym domie", oboje stwierdziliśmy że mieszkania w bloku mamy dosyć i naszego małego mieszkanka nie będziemy zamieniać na większe tylko wybudujemy dom

 

działki nie mamy ani pieniędzy tzn oszczędności ok 25 tyś

całą budowę + zakup działki zfinalizowalibyśmy z kredytu

 

wybraliśmy projekt muratora vis a vis o pow użytkowej 117m2

 

jesteśmy na etapie poszukiwania działki

 

ale póki co dookoła wszyscy ale to wszyscy są przeciwko nam a raczej mnie ponieważ mój mąż powoli również stoii po drugiej stronie, która twierdzi że po co to się zabieramy, że z domem jest tyle roboty a ile roboty koło domu, kupcie sobie wieksze mieszkanie i spokój - i to mówią ludzie którzy są w trakcie budowy (pytam po co oni to kończą niech sprzedadzą w pizdu i się nie męczą skoro tak mi radzą) ale rowniez moi rodzice ktorzy wybrali życie w bloku aby podróżować a nie "bawić się w budowę"

 

i szlag mnie trafia ze z rzadnej strony wsparcia i zrozumienia drogi która

(do tej pory oboje chcieliśmy iść a teraz już chyba tylko ja)

 

sluchajcie w muratorze koszt budowy wybranego przez nas domy to ok 270tyś netto (bez wnętrz) czy naprawdę nie można tego domu wybodować taniej? czy naprawdę na budowę domu stać bogaczy srających pieniędzmi

 

kredyty przyznanego dostane 280tyś z tego musialabym kupic dzialke i wybudowac dom ale zamierzalam wziasc mniejszy kredyt bo przy 280tys nie mam z czego go splacac - myslicie ze udaloby sie kupic dzialke i wybudowac dom za 200tys?

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 469
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam!

 

zwracam się do Was z ogromną prośbą pomocy

 

niedawno wyszłam zamąż, zamierzenie mieliśmy proste po ślube bierzemy się za "marzenie o własnym domie", oboje stwierdziliśmy że mieszkania w bloku mamy dosyć i naszego małego mieszkanka nie będziemy zamieniać na większe tylko wybudujemy dom

 

działki nie mamy ani pieniędzy tzn oszczędności ok 25 tyś

całą budowę + zakup działki zfinalizowalibyśmy z kredytu

 

wybraliśmy projekt muratora vis a vis o pow użytkowej 117m2

 

jesteśmy na etapie poszukiwania działki

 

ale póki co dookoła wszyscy ale to wszyscy są przeciwko nam a raczej mnie ponieważ mój mąż powoli również stoii po drugiej stronie, która twierdzi że po co to się zabieramy, że z domem jest tyle roboty a ile roboty koło domu, kupcie sobie wieksze mieszkanie i spokój - i to mówią ludzie którzy są w trakcie budowy (pytam po co oni to kończą niech sprzedadzą w pizdu i się nie męczą skoro tak mi radzą) ale rowniez moi rodzice ktorzy wybrali życie w bloku aby podróżować a nie "bawić się w budowę"

 

i szlag mnie trafia ze z rzadnej strony wsparcia i zrozumienia drogi która

(do tej pory oboje chcieliśmy iść a teraz już chyba tylko ja)

 

sluchajcie w muratorze koszt budowy wybranego przez nas domy to ok 270tyś netto (bez wnętrz) czy naprawdę nie można tego domu wybodować taniej? czy naprawdę na budowę domu stać bogaczy srających pieniędzmi

 

kredyty przyznanego dostane 280tyś z tego musialabym kupic dzialke i wybudowac dom ale zamierzalam wziasc mniejszy kredyt bo przy 280tys nie mam z czego go splacac - myslicie ze udaloby sie kupic dzialke i wybudowac dom za 200tys?

 

jest o tym kilka wątków:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204682-dom-na-miar%C4%99&p=5541362#post5541362

lub

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87&p=5540768#post5540768

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podaje portal Dom.pl za "Rzeczpospolitą", koszt materiałów budowlanych (na chwilę obecną) niezbędnych do wybudowania domu o pow. 150 m2 to ok. 141tyś. zł.

Zastanawiam mnie czy wartość dotyczy sso, ssz czy kompletnego domu. Proszę o opinię.

 

Źródło: http://www.dom.pl/jaki-dom-jest-tani-w-budowie-gdzie-szukac-oszczednosci.html

 

http://www.ekonomia24.pl/artykul/709844,934045-Ile-za-materialy-na-dom.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wasz wszystkich!

Mam do was pytanko małe. Przeglądałem wiele projektów i wybrałem dwa projekty problem polega na tym , że nie wiem który dom w budowie będzie tańszy podsyłam linki

1:http://www.z500.pl/projekt/z12.html#project-costs

2:http://www.z500.pl/projekt/Z78.html?lustro=0#project-costs

przy czym w tym pierwszym poddasza przez długi czas nie zrealizuje i nie wiem co lepsze i tańsze w budowie może ktoś coś poradzi ??

znalazłem jeszcze takie trzy projekty :

1:http://projekty.lipinscy.pl/Frankfurt_IV/

2 http://projekty.lipinscy.pl/Aspen_III/

3 http://projekty.lipinscy.pl/Lille/

 

i czy te trzy domy będą droższe w budowie niż z12 czy ta sama cenna bo bardziej wpadł mi w oko lille

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą droższe. Szacunkowe kalkulacje netto też na to wskazują. Powierzchnię mieszkalną parteru wszystkie mają znacznie większą niż z12, a i powierzchnia garażu dochodzi. Więcej mb fundamentów, większa powierzchnia dachów. Dachy mają już łamania, więc kalenice i kosze dojdą. Popatrz też na rozmieszczenie punktów poboru wody w projektach. Rozciągnięcie instalacji wpływa na jej koszt i późniejsze koszty użytkowania. Dla przykładu - ile litrów wody trzeba będzie spuścić w kuchni Lille, zanim zacznie lecieć ciepła. Alternatywa to wykonanie cyrkulacji ciepłej wody, a to również są pewne koszty użytkowania.

 

No ale jeżeli ma być kocioł na paliwo stałe, to może taka peryferyjna kotłownia byłaby wygodniejsza? Tu mam na myśli projekt Lille, bo pozostałe nie mają połączenia kotłowni z wnętrzem domu, a to trochę kiepsko - w zimie wychodzić z domu, żeby rozpalić, czy dołożyć opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie,

 

Przygladam sie i czytam forum juz pare miesiecy, nadszedl czas na pytania. Podoba mi sie projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/liv-3-g2/ , problem z tym ze jest to nowy projekt i nikt mi nie powie jak jego zalozenia sprawdzaja sie w rzeczywistosci, prawdopodobnie zmienie kilka rzeczy w nim ale zalozenie mi sie podoba. Na co powinienem zwrocic szczegolna uwage przy tym projekcie, mam poprostu do Was prosbę o wypunktowanie wszystkich rzeczy ktore Wam sie nie podobaja ze wzgledow praktyczno/ekonomicznych(wizualnie mi sie podoba wiec mnie nie interesuje Wasze zdanie :p ). Projekt zaklada dosc duza energochlonnosc budynku, zakladam ze glownie przez przeszklenia z ktorych nie chcialbym rezygnowac w jakims znaczacym stopniu(moze 1 gora 2 duze okna zmniejsze na "normalny rozmiar"), czy uzycie dobrego ocieplenia scian(mysle o budowie bk24 +20styro+10/12 w podlogi i 15welny w gore) poproawi wlasciwosci tego budynku czy duzo nie zmieni? Czy opinia ze stosowanie welny i styropianu w jednym budynku zle sie sprawdza to calkowity mit?) i czy zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla ma rzeczywiste uzasadnienie ekonomiczne (wg. Was)? Proszę o Wasze opinie.

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuje założyć solary i może rekuperacje warto ??

Solary IMHO się nie zwrócą - jeśli rozważamy tu kategorie czysto finansowe. Zwłaszcza przy niewielkiej rodzinie (ile osób u was jest?). Reku - tu też zależy, czy piszesz o względach finansowych? Z tego, co czytałam, to się nie "zwróci" - natomiast ja w domu będę robić ze względu na komfort i brak przeciągów zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie!

 

jak to wyglada bo mam do kupienia fajna dzialke za swietna cene z pozwoleniem na budowe (mzna zaczac chocby jutro) i z projektem ktory wogole mi nie odpowiada a podobno zagospodarowanie przestrzenne tego obszaru było i sprzedajacy powiedzial ze tego juz nie zmienie tzn ze nie bede mogla wybudowac na tej dzialce innego domu - czy to fakt? czy naprawde ktokolwiek kupi ta dzialke musi tam wybudowac ten smutny dom na ktory zostalo wydane pozwolenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. Pozwolenie na budowę można sobie wsadzić w buty i starać się o nowe, inne.

Tyle, że wtedy całą procedurę, wszystkie formalności zaczynasz od początku. I szczerze mówiąc od tego radziłbym zacząć, od dowiedzenia się, co na tej działce można wybudować i czy w ogóle można. Dopiero potem kupować.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary IMHO się nie zwrócą - jeśli rozważamy tu kategorie czysto finansowe. Zwłaszcza przy niewielkiej rodzinie (ile osób u was jest?). Reku - tu też zależy, czy piszesz o względach finansowych? Z tego, co czytałam, to się nie "zwróci" - natomiast ja w domu będę robić ze względu na komfort i brak przeciągów zimą.

 

nasza rodzina liczy 2+1 chce ze swoich pieniedzy wybudować do stanu ssz a na resztę kredyt tylko sie zastanawiam nad kosztem poddasza czy dużo zdrożeje od normalnej wersji z 12. czyli nie warto inwestować w solary i rekuperacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trzyosobowej rodzinie solary ci się nie zwrócą - no chyba, że masz w gminie jakieś niezłe dofinansowania (czasem to nawet 60% kosztów inwestycji może być) - wtedy raczej na tak.

Reku - tak, jak pisałam: przeliczając na złotówki pewnie się nie zwróci, ale reku to też większy komfort - a tu już sam musi sobie odpowiedzieć, czy wolisz:

a) zaduch w zimie i być może grzyb na ścianie, bo okna szczelnie zamknięte, żeby nie wiało

b) świeże powietrze - ale godzisz się na na ciągnięcie zimna po podłodze od rozszczelnionych okien (i większe rachunki za ogrzewanie)

c) instalowanie WM z reku - finansowo koszt trochę większy, ale masz stale świeże powietrze w domu i brak przeciągów

Ja wybrałam opcję trzecią i mam nadzieję, że słusznie - budowa jeszcze przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w dowolnym momencie, ale wiąże się to zawsze z większym bądź mniejszym rozpierdzielem w urządzonym już domku. Poza tym, jak zaplanujesz went mech i reku przed budową, to prawdopodobnie będziesz mógł zrezygnować z murowania niektórych kominów i na tym przyoszczędzić

 

Tak zrobiłem, dodatkowo będzie glikolowy GWC. Ludzie na fm twierdzą, że mając WM z reku później zaczynają grzać i wcześniej kończą. Więc coś jest na rzeczy.

A jeśli chodzi o koszty, postawiłem parterową Jaskółkę II (230 m2 pow.całk) z poddaszem nieużytkowym - stan surowy otwarty około 210.000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założliście wątek i zadajecie pytania w złym dziale. Tutaj proponuje się tematy do papierowego wydania czasopisma "Murator".

Przenosze do innego działu.

 

Teraz odpowiedź - dom z poddaszem to taki, co ma parter + poddasze uzytkowe (z pomieszczeniami mieszkalnymi), a nie dwie kondygnacje nadziemne i poddasze. Wysokośc ścianki kolankowej nie ma znaczenia.

 

Campeche - możesz wybudowac albo dom z poddaszem użytkowym albo dom piętrowy bez poddasza uzytkowego (czyli z płaskim stropodachem lub z poddaszem nieuzykowym).

Skoro napisane jest poddasze użytkowe, to oznacza takie, które będzie wykorzystywane. Jesli na poddasze nie ma normalnie wejścia to jest to poddasze nieużytkowe.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeszcze raz ja z tymi projektami bo mamy z żoną spór i nie wiem jaki będzie tańszy. Dwa projekty są już z poddaszem 1 http://www.z500.pl/projekt/Z210_v1,Wersja-projektu-Z210-z-powiekszona-kotlownia.html#project-general-info: 2 mój faworyt http://www.z500.pl/projekt/Z12,Dom-z-dachem-dwuspadowym-i-opcja-zagospodarowania-poddasza-latwy-w-budowie.html#project-variants i 3 http://www.z500.pl/projekt/Z256,Maly-tani-w-wykonaniu-parterowy-dom-z-dwiema-wygodnymi-sypialniami.html#project-comments tylko tutaj chcemy doprojektować poddasze . Szukam projektu ogólnie taniego w budowie i wpadły mi trzy projekty i teraz pytanie który dom będzie tańszy czy z12 ph+ czy z210 v1 czy koszt z210 będzie taki sam jak w przypadku z12 ph+ czy tańszy . generalnie poddasze nie chce wykańczać od razu i trzeci projekt to z256 i pytanie czy dobudowanie poddasza wyjdzie drożej niż pozostałe dwa czy koszt jednakowy z góry dziękuje za odpowiedz. Mam tak na mieszane w głowie ze potrzebuje waszej opinij bo zwariuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dziale projekty domów poszukaj tematów o tych projektach i podpytaj ludzi ile kosztowała budowa.

 

Z 256 ma drogie pokrycie dachu i niepotrzebne słupy, które podrażają inwestycję

W Z 12 nie podoba mi się umiejscowienie schodów. Salon ma niby 30 m2 a mało ustawny jest w sumie.

Z 210 mikroskopijna kuchnia, dziwacznie i niewygodnie umiejscowiony kominek.

 

Dwa z tych projektów mają po dwie sypialnie na parterze, a Z210 tylko jedną.

Jak w zasadzie macie potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...