Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 469
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

U mnie zbieranie papierów + adaptacja zajęło od marca do końca lipca tego roku. Wniosek o pozwolenie złożyłam 31 lipca, pozytywna decyzja 18 październik. Otrzymanie decyzji wiazało się z kilkoma dodatkowymi wizytami w Starostwie. Ale plus taki, że miałam wszystko pod kontrola. Także to zależy jak kto lubi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się interesowaliśmy otrzymaniem WZ. Wnioski o wode i prad złożone i już nawet jedna odpowiedz mamy. W urzedzie rownież bylismy i na szczescie nie bedzie problemow z otrzymaniem wz.

 

pozdrawiam

Wnioski o wodę i prąd czy tylko "zapewnienie o możliwości dostarczenia do działki poszczególnych mediów od poszczególnych gestorów"

Kto powiedział, że nie będzie problemów z WZ? Pracownica z działu wydającego WZ czy może ktoś wyżej? naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego czy Prezydent Twojego Miasta. Jeśli ta pierwsza osoba to nie wierzyłbym ale życzę aby tak się stało.

 

Granice wybranej przez Ciebie działki stanowią: sąsiedzi, prywatna droga wewnętrzna, droga gminna - powiatowa a może jeden bok graniczy z rowem melioracyjnym, strumykiem, rzeczką? Piszesz o sąsiedzie za drogą - jaka to droga? wewnętrzna, prywatna czy gminna, czy wyjazd z działki będzie bezpośrednio na drogę publiczną - gminną. Czy działka nie mieści się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego, otuliny Parku itp.

 

Jaki jest teren dookoła, nie ma w okolicy skrzypów bagiennych? Przed kupnem warto wykonać 3 odwierty geologiczne pod miejscem przeznaczonym na dom plus 1-2 jeśli ma być przydomowa oczyszczalnia. Koszt 700-900 zł, niewiele w stosunku do całej inwestycji a wiesz co jest pod ziemią. Może woda gruntowa jest 0,5 m pod powierzchnią a może był torf, a może było bagienko i jest zasypane? Geolog określi średni poziom i max oraz min, poda zawartość i przekroje gruntu. Czasem ludzie, którzy chcą sprzedać jakiś teren będą bardzo sprytnie ukrywać jego wady a agencje nieruchomości to już zupełne sku....stwo, zawsze cię tak omotają, zapewnią, niedopowiedzą, ukryją wady działki, że TY chętnie kupisz ją prawie w ciemno.

 

Zależy jakie są "granice działki" i czy jest droga wewnętrzna. Pamiętaj, że najpierw dostaniesz wszczęcie postępowania, 7 dni dostaną sąsiedzi na zapoznanie się ale mogą odebrać zwrotki czternastego dnia. Potem (do kilku miesięcy) będzie decyzja i znowu sąsiedzi dostaną listy, mogą odebrać 14 dnia plus 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie wniosą sprzeciwu (są normalni) to po 32-35 dniach od otrzymania decyzji o WZ udajesz się do urzędu gminy / miasta musisz otrzymać czerwoną pieczęć o "nie wniesieniu sprzeciwu i uprawomocnieniu warunków". DOPIERO WTEDY KUPUJ DZIAŁKĘ. Nie wiem jak jest z rolnymi, lepiej dobrze dopytaj! o klasę ziemi (bodajże od I do III czy IV nie odralnia się, niższe tak oraz jak się przeprowadza procedurę odralniania).

 

Dopiero wtedy możesz myśleć o poszukiwaniu architekta. Oczywiście możesz w miedzyczasie szukać swojego wymarzonego domku, najlepiej mieć kilka wstępnych projektów. Czy jak pytałaś Panią z Urzędu o WZ to zapytałaś też o: jaka ma być pow. biologicznie czynna (jak działka rolna to chyba jest dość duża, powyżej 1500 m2), jaka kalenica, jaka szerokość elewacji frontowej, wysokość gzymsu, kąt nachylenia połaci dachowych i ilu sąsiadów dostanie zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Tyle z tej ciemnej strony WZ ale nie stresuj się, śpij spokojnie może wszystko pójdzie jak z płatka.

 

Ja też nie zleciłem , jestem pokopany okrutnie, dostałem potężną lekcję pokory ale absolutnie nie żałuję.

Edytowane przez michalo-okowawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mam wypis i wyrys!

Na szczęście nie ma tam jakiś wielkich ograqniczeń i mam nadzieję, że dom postawię tam gdzie chcę.

 

Tam gdzie chcesz ale z zachowaniem i poszanowaniem prawa budowlanego czyli nie tam gdzie chcesz: dom 4 m od granicy ze ścianą z oknami, 3 m z pełną ścianą, poza tym jeszcze trzeba spełnić przepisy przeciwpożarowe, te są mocno pokręcone. Jeśli dom sąsiada był postawiony ze 20 lat temu i stoi 1 m od granicy lub w granicy działki to musisz się odsunąć od niego 6 do 8 m lub też czasem więcej bo do 16 m w zależności od użytych materiałów na obydwa domy: sąsiada i Twój nowy (dobry architekt wyciągnie przepisy prawa przeciwpożarowego i pokaże ci tę skomplikowaną tabelę).

Edytowane przez michalo-okowawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski o wodę i prąd czy tylko "zapewnienie o możliwości dostarczenia do działki poszczególnych mediów od poszczególnych gestorów"

Kto powiedział, że nie będzie problemów z WZ? Pracownica z działu wydającego WZ czy może ktoś wyżej? naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego czy Prezydent Twojego Miasta. Jeśli ta pierwsza osoba to nie wierzyłbym ale życzę aby tak się stało.

 

Granice wybranej przez Ciebie działki stanowią: sąsiedzi, prywatna droga wewnętrzna, droga gminna - powiatowa a może jeden bok graniczy z rowem melioracyjnym, strumykiem, rzeczką? Piszesz o sąsiedzie za drogą - jaka to droga? wewnętrzna, prywatna czy gminna, czy wyjazd z działki będzie bezpośrednio na drogę publiczną - gminną. Czy działka nie mieści się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego, otuliny Parku itp.

 

Jaki jest teren dookoła, nie ma w okolicy skrzypów bagiennych? Przed kupnem warto wykonać 3 odwierty geologiczne pod miejscem przeznaczonym na dom plus 1-2 jeśli ma być przydomowa oczyszczalnia. Koszt 700-900 zł, niewiele w stosunku do całej inwestycji a wiesz co jest pod ziemią. Może woda gruntowa jest 0,5 m pod powierzchnią a może był torf, a może było bagienko i jest zasypane? Geolog określi średni poziom i max oraz min, poda zawartość i przekroje gruntu. Czasem ludzie, którzy chcą sprzedać jakiś teren będą bardzo sprytnie ukrywać jego wady a agencje nieruchomości to już zupełne sku....stwo, zawsze cię tak omotają, zapewnią, niedopowiedzą, ukryją wady działki, że TY chętnie kupisz ją prawie w ciemno.

 

Zależy jakie są "granice działki" i czy jest droga wewnętrzna. Pamiętaj, że najpierw dostaniesz wszczęcie postępowania, 7 dni dostaną sąsiedzi na zapoznanie się ale mogą odebrać zwrotki czternastego dnia. Potem (do kilku miesięcy) będzie decyzja i znowu sąsiedzi dostaną listy, mogą odebrać 14 dnia plus 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie wniosą sprzeciwu (są normalni) to po 32-35 dniach od otrzymania decyzji o WZ udajesz się do urzędu gminy / miasta musisz otrzymać czerwoną pieczęć o "nie wniesieniu sprzeciwu i uprawomocnieniu warunków". DOPIERO WTEDY KUPUJ DZIAŁKĘ. Nie wiem jak jest z rolnymi, lepiej dobrze dopytaj! o klasę ziemi (bodajże od I do III czy IV nie odralnia się, niższe tak oraz jak się przeprowadza procedurę odralniania).

 

Dopiero wtedy możesz myśleć o poszukiwaniu architekta. Oczywiście możesz w miedzyczasie szukać swojego wymarzonego domku, najlepiej mieć kilka wstępnych projektów. Czy jak pytałaś Panią z Urzędu o WZ to zapytałaś też o: jaka ma być pow. biologicznie czynna (jak działka rolna to chyba jest dość duża, powyżej 1500 m2), jaka kalenica, jaka szerokość elewacji frontowej, wysokość gzymsu, kąt nachylenia połaci dachowych i ilu sąsiadów dostanie zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Tyle z tej ciemnej strony WZ ale nie stresuj się, śpij spokojnie może wszystko pójdzie jak z płatka.

 

Ja też nie zleciłem , jestem pokopany okrutnie, dostałem potężną lekcję pokory ale absolutnie nie żałuję.

 

 

Dzięki za porady:)

 

Rozmawiałam z miłym panem z urzędu. Na szczęcie jest on naszym znajomym :) W tym roku przerabiał ten temat z działką rolną w sasiedztwie, wtedy nie było problemów, także wnioskujemy, że w tym przypadku będzie podobnie. Przynajmniej tej nadziei się trzymamy;)

 

Granice...

- ziemia sasiada - rolna

- droga wewnetrzna

- działka właścicielki

- reszta ziemi rolnej, ktora w przyszłości ma zostać odrolniona

 

Znajomy geolog sprawdził nam tą ziemie, na szczęcie nie mamy się czego obawiać. Ziemia klasy VI.

 

Co do WZ... Jak narazie muszę złożyć wniosek, a jak to na wniosku bywa, musze wpisać tam swoją listę życzeń. Zobaczymy ;)

 

pozdrawiam,

Sławka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady:)

Rozmawiałam z miłym panem z urzędu.

...

pozdrawiam,

Sławka

 

Tnij cytaty, droga wewnętrzna to bardzo niedobrze. Zanim kupicie działkę koniecznie uzyskaj prawomocne !!! warunki zabudowy ponieważ wg teorii i praktyki służą one do określenia maksymalnych możliwości dla budynku ale warunki zabudowy spełniają jeszcze jedna bardzo ważną rolę, sprawdzają czy Sąsiedzi są normalni i czy pozwolą Wam tam cokolwiek zrobić. Tak, tak w WZ sąsiedzi rządzą na waszej działce, pomimo iż Wy ją kupiliście, zapłaciliście, podpisaliście akt notarialny. Takie niestety prawo w tym kraju nad Wisłą, dlatego w rankingach światowych znajdujemy się na "stopięćdziesiątymktórymś" miejscu jeśli chodzi w pozwolenia na budowę. Dobrze, że masz znajomka w Urzędzie to duży plus.

Edytowane przez michalo-okowawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jeśli dom sąsiada był postawiony ze 20 lat temu i stoi 1 m od granicy lub w granicy działki to musisz się odsunąć od niego 6 do 8 m lub też czasem więcej bo do 16 m ).

 

Bez sensu, przecież przeważnie każdy ma działkę z 20 metrów szeroką ;)

 

A ja mam pytanie, okazało się, że działkę mamy węższą niż myśleliśmy i teraz okazuje się, że dom się nie mieści, gdzie się trzeba udać po pozwolenie, abyśmy mogli mieć dom postawiony bliżej sąsiada płotu? póki co po obu stronach żaden dom nie stoi, są to ogrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, przecież przeważnie każdy ma działkę z 20 metrów szeroką ;)

 

A ja mam pytanie, okazało się, że działkę mamy węższą niż myśleliśmy i teraz okazuje się, że dom się nie mieści, gdzie się trzeba udać po pozwolenie, abyśmy mogli mieć dom postawiony bliżej sąsiada płotu? póki co po obu stronach żaden dom nie stoi, są to ogrody.

zwęzić dom, lub zamiast okien dać luksfery lub ... kiedyś się pisało do ministra ale nie jestem pewna, czy ta droga jeszcze istnieje. W zasadzie opcja - dom z oknami bliżej niż 4 m od płota nie istnieje. łatwiej już w granicy postawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

 

W myśl § 12 tego rozporządzenia zasadniczo odległość zabudowy od granicy działki budowlanej powinna wynosić co najmniej:

4 m – gdy ściana budynku od strony granicy posiada okna,

3 m –w przypadku ściany bez okien.

 

Okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką, a okna w dachu lub w połaci dachowej muszą być oddalone od granicy sąsiedniej działki o min. 4 m.

Istnieje również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m:

jeżeli wynikać to będzie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a przylegająca ściana nie będzie posiadała otworów drzwiowych lub okiennych;

bądź w przypadku zabudowy jednorodzinnej:

jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m; lub

jeżeli budynek jednorodzinny przylegał będzie całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku już istniejącego na sąsiedniej działce lub tam projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...