Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szambo to się najpierw odkaża - najlepiej chyba wynająć do tego firmę by mieć pewność, że sam sobie nie zanieczyścisz ogrodu... Ludzie to zasypują najczęściej czym się da... Ja bym sprawdziła ile kosztuje wynajęcie sprzętu do "wyciągnięcia" szamba i studni. Bo jeśli koszt jest rzędu np 3 tyś zł to pozbyłabym się tego wszystkiego nawet droższym kosztem.... oczywiście w ramach rozsądku...

 

Rozbiórkę domu musisz zgłosić. Co do wody i prądu to nie wiem. Ale na wszelki wypadek ja bym to zgłosiła - niech oni sami decydują.

 

Dobrze, że ten dom jest drewniany a nie murowany ;) Choć i takie domy mają często fundamenty ;) Czeka Cię dużo pracy - powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 469
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na rozbiórkę domu to musisz mieć pozwolenie i to jest dość kosztowna sprawa. Może ktoś poda przepisy, bo ja nie pamiętam. Fundamenty za to można wykorzystać i zgłosić rozbudowę a nie budowę. Wtedy jeżeli są problemy prawne z lokalizacją domu na działce, to można je przeskoczyć.

Generalnie, zanik kupisz zabudowaną działkę, to radzę duuuzo poczytać, bo może się okazać, że koszty dodatkowe duże i nie opłaca się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drewniany dom - skontaktuj się z firmą odzyskującą stare drewno - może rozbierze za darmo?

Też stawiałabym na projekt przebudowy a nie osobny projekt rozbiórki i osobny projekt nowego domu.

 

Media - jak teraz rozwiążęsz umowy i pollikwidujesz przyłącza, będziesz musiał znów płacić za wykonanie nowych przyłączy - więc czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Znaczy się sugerujecie, że na tych starych fundamentach po przeróbkach da się postawić całkiem nowy dom bez tych wszystkich pozwoleń na budowę i innych cyrków?

Gdzie muszę się udać, aby zasięgnąć informacji, czy tak da się zrobić? Do jakiegoś architekta?

 

A co do rozbiórki to musi być jakiś specjalny projekt, nie wystarczy samo zgłoszenie + buldożer i jazda? Jaki może być w przybliżeniu koszt uzyskania pozwolenia na rozbiórkę razem z planem?

edit: Dom ma mniej niż 8m wysokości i stoi co najmniej 4m. od granic działki.

 

Myślałem, że wystarczy kupić działkę ze starą chałupą, zrównać to z ziemią i postawić nowy dom, a tu od samego początku same problemy, ech...

 

Co do mediów to nie chodziło mi o likwidację przyłączy, ale o jakieś zabezpieczenie tego, gdyby w czasie prac strzeliła jakaś rura, czy też stało się coś z prądem. Dlatego zapytałem, czy trzeba zgłosić coś takiego do nich.

Edytowane przez Misterhajt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Znaczy się sugerujecie, że na tych starych fundamentach po przeróbkach da się postawić całkiem nowy dom bez tych wszystkich pozwoleń na budowę i innych cyrków?

.

w realu czy na planie???

W realu broń cie boziu, no może częściowo, na papierze oczywiście.

Chodzi głównie o to, że bardzo często są problemy z pozwoleniami na budowę. Trzeba mieć projekt rozbiórki. Jaki - poszukaj lub zapytaj w poradach prawnych no i u siebie w urzędzie. Coś mi się kołacze po głowie, że trzeba mieć co zrobić z pozostałościami. Potem projekt budowlany. Mając rozbudowę załatwiasz to na raz, a nikogo nie obchodzi, że z poprzedniego budynku pozostała raczej dziura w ziemi. Byle w papierach zostało więcej;)

Przyłącza są cenne, bo nie musisz o nie występować. Nic z nimi nie robisz, szczególnie z prądem uważaj, jak masz taryfę mieszkalną a przełączą ci na budowlaną, to zapłacisz drożej. Znacznie. A przy rozbudowie to masz i już, nikt się nie czepi. Jaka rura ma ci strzelić??? :o Przecież nie zostawisz wody luzem na działce, ze studzienki kranik na czas budowy wyprowadzisz a jak sobie do domu pociągniesz potem, to odkręcisz dalej. Ważne, żeby był wodomierz. No i teraz przepisy też są bardziej wredne, prąd na płocie i inne, mając rozbudowę możesz zignorować niewygodne szczegóły, zdaje mi się, (ale trzeba się dowiedzieć) że nie ma ponownego odbioru instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki EZS, trochę mi rozjaśniłeś.

A teraz po kolei:

1) Wysokość domu nie przekracza 8m. i nie stoi on od granic działki bliżej niż 4m. Czyli nie muszę mieć pozwolenia na rozbiórkę? Zgadza się?

2) Składam do właściwego urzędu wniosek o rozbudowę domu wraz z projektem, jak będzie on wyglądał po rozbudowie i czekam na zatwierdzenie. W projekcie może być uwzględnione poszerzenie domu poza obecne fundamenty, z zachowaniem jednego narożnika domu na starych? To jeszcze podlega pod rozbudowę?

3) Dostaję zgodę na rozbudowę wg nowego projektu i nie wnikając w szczegóły, i nie pytając nikogo o nic, rozpierdzielam stary dom, a w jego miejsce stawiam nowy wg projektu od samych podstaw.

4) Odnośnie wody i prądu nic nikomu nie zgłaszam, aby nie robić zbędnego szumu, tylko sam we własnym zakresie zabezpieczam te przyłącza? Czyli teoretycznie zakładam zawór PRZED wejściem rury z wodą do starego domu. A jak zabezpieczyć licznik prądu?

 

Jeżeli to tak wygląda, jak wyżej, to chyba nawet lepiej, że na tej działce jest ta stara chałupa :-)

Ależ mam zmienne nastroje z godziny na godzinę. Po napisaniu poprzedniego posta odechciało mi się zakupu tej działki, a teraz znowu dostrzegłem światełko w tunelu. I to jakie! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze nie kupiłeś tej działki to radzę mocno negocjować cenę ;) albo poszukać dobrej i bezproblemowej działki :D

 

A teraz na poważnie: skoro rzeczywiście są tam betonowe fundamenty i chcesz rozbudowywać ten dom to skontaktowałabym się z osobą, która kupiła stary dom i go rozbudowała - najlepszy jest praktyk bo teoretyk nie ma doświadczenia :D

Zapytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/blog.php?82366-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-%29

 

Oni ze starego domu zrobili na prawdę perełkę w samym Krakowie ;).

 

Ja uważam, że stery dom do rozbudowy lub rozbiórki warto kupić tylko w bardzo dobrej lokalizacji po zaniżonej cenie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich dom jest z dużym rozmachem budowany ;) ale Ty możesz swój malutki domek budować :) Chodzi o to tylko byś zbadał jak taka rozbudowa domu wygląda: jakie papiery, jaki koszt?

 

Powiedz jakie wymiary mają fundamenty. Najlepiej wrzuć zdjęcia. Ja ze swojego przykładu powiem, ze kupiłam działkę, która wyglądała na trochę kłopotliwą ;) Oczywiście nie dla mnie :D ale zapłaciłam za nią prawie o połowę mniej niż ludzie, którzy kupili swoje działki w boomie... Czasem warto kupić taką działkę - ale trzeba ją bardzo dobrze sprawdzić.

 

Ja na swojej działce miałam fundamenty 2 m x 2 m - wyglądało to tak jakby miały być pod WC. Na działce miałam tez pozakopywane śmietniki. Wyrzucony gruz. I cała była porośnięta czym się da... Bardziej odstraszyła gdy się na nią weszło niż przyciągała ;). Ale miała dla mnie ogromny plus - leży bardzo blisko lasu mokrzańskiego i w otulinie drzew "pod ochroną". Więc jest bardzo zielono i cicho.

 

Ale uporządkowanie działki zajęło nam całą wiosnę, lato, jesień. Do fundamentów wynajęliśmy osobę, która rozwaliła nam je w jeden dzień za 350 zł :). Więc znikomy koszt - choć początkowo wyglądały mi na straszny wydatek ;). Dużo więcej zapłaciliśmy za wywożenie gruzu, śmieci, itd...

Edytowane przez luntrusk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wysokość domu nie przekracza 8m. i nie stoi on od granic działki bliżej niż 4m. Czyli nie muszę mieć pozwolenia na rozbiórkę? Zgadza się?

 

http://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/pozwolenie-na-rozbiorke-budynku_59508.html - masz opisane co wymaga pozwolenia a co nie.

 

2) Składam do właściwego urzędu wniosek o rozbudowę domu wraz z projektem, jak będzie on wyglądał po rozbudowie i czekam na zatwierdzenie. W projekcie może być uwzględnione poszerzenie domu poza obecne fundamenty, z zachowaniem jednego narożnika domu na starych? To jeszcze podlega pod rozbudowę?

 

Tak, można poszerzyć poza fundamenty

 

3) Dostaję zgodę na rozbudowę wg nowego projektu i nie wnikając w szczegóły, i nie pytając nikogo o nic, rozpierdzielam stary dom, a w jego miejsce stawiam nowy wg projektu od samych podstaw.

 

Prawdopodobnie trzeba zgłosić do starostwa zamiar rozbiórki. Nie jest to pozwolenie, ale zgloszenie. bezpłatne

 

4) Odnośnie wody i prądu nic nikomu nie zgłaszam, aby nie robić zbędnego szumu, tylko sam we własnym zakresie zabezpieczam te przyłącza? Czyli teoretycznie zakładam zawór PRZED wejściem rury z wodą do starego domu. A jak zabezpieczyć licznik prądu?

 

A gdzie konkretnie licznik wisi? Jak w burzonym domu, to trzeba poprzez energetykę wnioskować o zmianę lokalizacji licznika. Licznik jest własnością dostawcy prądu i musi być do niego dostęp dla inkasenta.

 

 

projekt budowlany "przebudowy" i tak musisz zrobić - wiec koszt zwiększy sę o koniecznośc wykonania projektu indywidualnego, a nie zakupienie gotowca.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Cena "mojej" działki nie jest niska, ale za to lokalizacja bardzo odpowiada żonie, a w pobliżu nie ma żadnych innych działek do sprzedania.

Teraz przynajmniej mam pojęcie, na czym mniej więcej stoję. Fajnie, że są ludzie na tym forum, którzy potrafią coś człowiekowi doradzić i rozjaśnić obraz sytuacji. Wcześniej w życiu bym nie pomyślał, że mogę ubiegać się o rozbudowę.

Aby nie zadręczać Was dalszymi pytaniami, postaram się dowiedzieć nieco więcej na ten temat w odpowiednich instytucjach. Po zasięgnięciu bardziej szczegółowych informacji, założę ewentualnie oddzielny wątek w dziale przebudowy i rozbudowy.

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!

 

EDIT: za domem jest budynek gospodarczy z pustaków.

Edytowane przez Misterhajt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta działka jest ładnie położona (dobra lokalizacja) i widzę na mapie, że ma ponad 700 m2 - to daje Tobie już dość dobre warunki zabudowy. Na tej działce jest też garaż/pom. gosp., które możesz dostosować do swoich potrzeb. Negocjuj cenę - teraz jest bardzo dobry czas na negocjacje :D

 

Tam spokojnie możesz sobie ten domek rozbudowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dom wygląda na mieszkalny. Faktycznie trzeba sprawdzić, czy nie był samowolą....

Istnienie domu na działce zwalnia cię z dbania o odległości od granic (w obrębie istniejących fundamentów) i minimalną wielkość działki pod zabudowę. U mnie jest to np 700m, ale już 3 km dalej wymagają 1000m2. Żeby dać pozwolenie. Jak jest dom, to nie ma problemu wielkości. Teraz sama przebudowa. Mój wujo przebudowywał stary domek na nowy. Rzeczywiście projekt musi być indywidualny. Na papierze ściany domku były wykorzystane w nowym (został powiększony i ma poddasze użytkowe), w realu okazało się, że trzeba było prawie wszystkie ściany zburzyć, bo zaprawa się wypłukała (tynku nie było) i nawet jako sciany wewnętrzne się nie nadały. Ze starego domku został kawałek jednej ściany. I przyłącza. Fundamenty dolewali.

Co do prądu idziesz grzecznie do dostawcy i pytasz, ze masz rozbudowę malutką domku ale licznik ci na ścianie przeszkadza i czy możesz sobie go sam przewiesić na płot czy oni to zrobią? Licznik wewnętrzny jest twój, w starych domach wcale nie wiszą na płocie, to wymóg dla nowych domów, moze się okazać, że ich to wcale nie obchodzi... pewnie ci powiedzą co musisz a co możesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja.

Z tego, co twierdzi właściciel działki, chałupa została postawiona w 1948r. Rozumiem, że po takim czasie nie obowiązuje przepis o samowoli budowlanej? A jak w takim przypadku wygląda kwestia rozbudowy domu?

I jeszcze gdybyście mogli mi napisać, jakich dokumentów żądać PRZED zakupem, na co zwrócić uwagę w tych dokumentach (mając na uwadze, że dom wybudowany w 1948), czy tam powinny być naniesione plany tego domu? Które dokumenty skserować i gdzie się z nimi udać przed zakupem: np. do architekta, żeby zobaczył co da się z tego zrobić, czy do jakiegoś urzędu, żeby dowiedzieć się jak wygląda sprawa tego domu :confused:

Dla mnie sprawy papierkowo-urzędowe to czarna magia, a to przecież dopiero początek... pfffff.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja.

Z tego, co twierdzi właściciel działki, chałupa została postawiona w 1948r. Rozumiem, że po takim czasie nie obowiązuje przepis o samowoli budowlanej? A jak w takim przypadku wygląda kwestia rozbudowy domu?

I jeszcze gdybyście mogli mi napisać, jakich dokumentów żądać PRZED zakupem, na co zwrócić uwagę w tych dokumentach (mając na uwadze, że dom wybudowany w 1948), czy tam powinny być naniesione plany tego domu? Które dokumenty skserować i gdzie się z nimi udać przed zakupem: np. do architekta, żeby zobaczył co da się z tego zrobić, czy do jakiegoś urzędu, żeby dowiedzieć się jak wygląda sprawa tego domu :confused:

Dla mnie sprawy papierkowo-urzędowe to czarna magia, a to przecież dopiero początek... pfffff.....

 

Pierwsze kroki skieruj do Wydziału Geodezji i Kartografii, tam zamów

• mapę do celów opiniodawczych,

• wypis i wyrys z rejestru gruntów,

• wypis z kartoteki lokali.

 

Udaj się do Wydziału Ksiąg Wieczystych, bądź wejdź na KW online i pobierz wypis z KW, przy okazji zweryfikujesz czy działka nie ma jakiś obciążeń hipotecznych, służebności itp.

 

Udaj się z tymi papierami do Urzędu Gminy i zweryfikuj czy są zapłacone podatki od nieruchomości, czy nie ma zaległości.

 

Jeśli działka ma MPZP to złóż wniosek o wypis, jeśli nie ma to dla rozbudowy będziesz potrzebować Decyzję o Warunkach Zabudowy, z wnioskiem o takie warunki możesz wystąpić nie będąc właścicielem. Do wniosku będą potrzebne szczegółowe dane dotyczące przyszłej zabudowy więc warto zgłosić się do jakiegoś lokalnego urbanisty i zlecić mu przygotowanie wniosku (ewentualnie architekt).

 

Do większości powyższych czynności potrzebne jest Pełnomocnictwo od właściciela poza KW i wnioskiem o WZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...