Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Dziennika Nasz Domek - tak po prostu


wu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • wu

    9190

  • Arnika

    1550

  • TAR

    1532

  • braza

    1448

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Swoją drogą - ciekawe, czemu tyle lat hortensje były "zapomnianymi" krzewami, dopiero kilka lat temu znowu zawitały w ogrodach i katalogach.

Moda taka?

Ale przecież hortensje są piękne, jak można było o nich zapomnieć? :o

 

chyba nie, odkad pamietam w ogrodach zawsze widzialam hortensje ale zwykle tylko te ogrodowe. krzewiaste / drzewiaste zawitaly do nas raczej niedawno, nie byly tak popularne a moze nie byly dostepne w ogrodniczych. nie wiem. horty ogrodowe sa przepiekne, jednak maja jak dla mnie jedna wade - lubia przemarzac i wtedy na dwoje baba wrozyla zakwitna / nie zakwitna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DPS-iu no tak jak TAR-cia pisze popularne bo piękne i kolorowe były ogrodowe ale lubią przemarzać i masz tylko kupę liści, więc ludzie zaczęli rezygnować a teraz nowe piękne odmiany bukietowych, drzewiastych i tak dalej chociaż mniejszy wybór kolorów za to kwitną na tegorocznych pędach więc co roku pewne jest że zakwitną:) i coraz więcej ich w ogrodach, ja się na swoje napatrzeć nie mogę zwłaszcza że się nie spodziewałam że zakwitną w tym roku:)

 

dzięki TAR-ciu bo oczywista nie dostałam newsa że jest coś nowego:mad: ale się pozachwycałam :lol: i przez Ciebie musiałam znowu dołeczki kopać:rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się DPS-ia weź ją sfotografuj to może dojdziemy wspólnie co ona jest;)

 

a hortensje to :lol2:

 

W Polsce najczęściej uprawia się następujące gatunki:

  • Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa, h. wiechowata
  • Hydrangea arborescens - hortensja drzewiasta, h. drzewkowata
  • Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa, h. wielkolistna
  • Hydrangea petiolaris - hortensja pnąca
  • Hydrangea quercifolia - hortensja dębolistna
  • Hydrangea heteromalla - hortensja miękkowłosa
  • Hydrangea serrata - hortensja piłkowana
  • Hydrangea aspera - hortensja kosmata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na hortensjach - to są ogrodowe, bukietowe i drzewiaste?

Kurde, to ja nie wiem, jaką ja mam!

 

no sa :D, ty masz na 99,99% ogrodowa, skoro jak wczesniej pisalas obcielas i zadnego kwata nie masz. pozostałe: bukietowe (anabelle, limelight, pinky winky, vinille fraise i inne), drzewiaste/krzewiaste (grandiflora, anabelle) kwitna na tegorocznych pedach i je mozna a wrecz trzeba ciac by sie ładnie rozkrzewialy i kwitly.

Ciekawostka jest, ze anabelki wystepuja w odmianie bukietowej i krzewiastej, różnia sie wygladem lisci i kwiatow. jedne sa okraglymi kulami a drugie bardziej stożkowate.

 

Hortensje ogrodowe najczesciej spotykane sa w starych ogrodach, na dzialeczkach ROD w miastach, wystepuja w wielu odmianach i kolorach, maja przepiekne duze i kolorowe kwiaty nadajace sie do suszenia, kwitna na pedach ubieglorocznych wiec przycinanie ich wiosna spowoduje zazwyczaj brak kwitnienia w danym roku.

 

hortensje debolistne maja duzo skromniejsze kwiaty za to bardzo ladne liscie, wola cien i wilgoc, lubia przemarzac. ale sa bardzo ladne.

 

sorki za ten przydlugi wyklad

Edytowane przez TAR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bardzo lubię hortensje, ale bez wzajemności. Trzy razy próbowałam, kupę kasy wywaliłam i... dżówno! No to postanowiłam hortensje podziwiać u innych i podziwiałam w tym roku, bo w Holandii są bardzo popularne i w każdym ogródku rosną olbrzymie krzaczory wszystkich możliwych odmian.

Agduś, jeśli miałaś ogrodowe, to trzeba ze trzy lata poczekać żeby poszalała z kwiatami... nie wywalaj, tylko uzbrój się w cierpliwość ;)

 

Cześć Dziewczynki :D

 

Widzę, że tu ogrodowo całkiem się zrobiło :D

 

Przykucnę na chwilkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooooo dzięki Rasiątko :oops: schody to dziełko małża no zaparł się że zrobi i nieźle Mu wyszło :lol: a horty to chyba mnie lubią:oops: bo poza jedną którą kupiłam w zeszłym roku z jednym kwiatem to pozostałe były bździnki po 10 w porywach do 20 cm wysokości i po dwie gałązki miały;) a w tym roku dały taki popis;) to sobie jeszcze różową annabellkę przedwczoraj dosadziłam a co mi tam;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agduś, jeśli miałaś ogrodowe, to trzeba ze trzy lata poczekać żeby poszalała z kwiatami... nie wywalaj, tylko uzbrój się w cierpliwość ;)

 

 

Najpierw miałam ogrodowe - przemarzały regularnie bez względu na sposób opatulenia i temperatury zimą. Oczywiście nie kwitły, ale liście miały. Do czasu. W końcu zaniknęły. W międzyczasie dokupiłam jakieś, które miały kwitnąć na tegorocznych pędach, ale też jakoś nie chciały. Nie wywalałam ich, póki miały liście, kiedy zostały suche badyle nie wykazujące oznak życia, usunęłam je. Przyszedł czas na ostatnią szansę - oczytana wybrałam w jakimś sklepie "najlepsze" odmiany, przełknęłam ich ceny (kiedy mogłam, wybierałam tańsze bździnki), zamówiłam, posadziłam starannie wymieniając ziemię na odpowiednią i... dżówno. Znaczy jedna jeszcze funkcjonuje, liście ma, kwiatków nie. Poczekam cierpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...